HELDERSCHE COURANT De millioenermota bij de Tweede Kamer ingediend In feite een oefen-begroting 36 beklaagden Waarom stijging der uitgaven? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Herziening omzetbelasting van Dachau ter dood veroordeeld Drukte op luchtlijn A'dam —Maastricht Bijzondere apparaten Crediefen en sanering 2 millioen voor Cura^ao Wederopbouw eist veel VRIJDAG 14 DECEMBER 1945. ƒ5 Se Jaargang No. 313. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen i 3.00 De Minister van Financiën heeft de in de troonrede aangekondigde nota be treffende de toestand van 's rijks financiën bü de Tweede Kamer ingediend. Gezien de geweldige achterstand bij de administratie en de onzekerheid ten aan zien van vele kosten, wenst de minister deze begroting slechts te beschouwen als een oefen-begroting en als een hulpmiddel om de administratie weer geleidelijk aan, in beproefde comptabele banen te leiden. Daar hij in dit verband de normale en grondwettelijk voorgeschreven be handeling niet wel mogelijk acht, legt hij haar alleen ter informatie aan de Staten-Generaal voor. Bij afzonderlijk wetsvoorstel verzoekt de niinister de noodzakelijke machtiging om deze be groting tezamen met die voor het eerste halfjaar 1945 en de nog nood zakelijke suppletoire begrotingen voor 1945 en vroegere dienstjaren alsmede de daarop aansluitende middelen-wet ten vast te stellen. De gewijzigde belastingplannen. Voorts worden in de nota enige be langrijke plannen aangekondigd. 1. Op het gebied der belastinghef fing zijn maatregelen van drieërlei aard te verwachten. a. Speciale heffingen, welke zullen Worden gebezigd voor de dekking der uitgaven wegens geleden oorlogsschade en voor de vermindering der staats schuld. De eerste en belangrijkste dezer heffingen, de vermogensaanwasbelasting, is in ontwerp gereed en is in studie bij de belasting-adviescommissie. De voor bereiding van een heffing in eens is ter hand genomen. b. Afschaffing van de vennootschaps belasting en van de vermogensbelasting op lichamen en vervanging door resp. een minder drukkende overwinstbelas ting en een z.g. winstgerechtigde-belas ting als voorheffing op de inkomsten belasting. Doel dezer belastingherzie ning is de belemmeringen voor 'n ont plooiing van een gezonde ondernemers- activiteit weg te nemen en Nederland aantrekkelijker te maken voor de ves tiging van nieuwe ondernemingen, het geen op de duur tot een stijging van het nationale inkomen en van de belasting opbrengsten zal leiden. c. Herziening van de algemene omzet belasting, gepaard gaande met een ver mindering of vrijstelling van déze hef fing op noodzakelijke levensbehoeften, invoering van een weeldebelasting, ver hoging van de successierechten en van de schenkingsrechten. 2. Het streven zal er op gericht zijn de uitgaven uit de gewone dienst te dekken uit belastingen en voor de bui tengewone dienst te putten uit binnen landse besparingen en buitenlandse le ningen. Voor de uitgaven op de buiten gewone dienst staat de minister het sy steem van meerjarige begrotingen voor. Met inspanning van alle krachten zal worden gepoogd het begrotingstekort binnen verantwoorde grenzen terug te brengen. Van de 40 beschuldigden in het in Dachau gevoerde proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers, die allen schuldig zijn bevonden, zijn er gisteren 36 ter dood veroordeeld. Een der beschuldig den is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf en drie andere beschul digden tot elk 10 jaar gevangenisstraf. Onder de ter dood veroordeelden be vindt zich dr. Schilling, die tijdens het proces heeft toegegeven, dat hij gevan genen gebruikte voor medische experi menten. Bidaut, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft medegedeeld, dat de Frans-Britse besprekingen over de Levant gunstig verlopen. Het aantal toestellen van de vlieg- dienst AmsterdamMaastricht is wegens de grote belangstelling, blij kens het overstelpend aantal aan vragen in Limburg voor deze lucht- verbinding, met ingang van heden verdubbeld, in die zin, dat zowel 's morgens als 's middags telkens twee vliegtuigen te Maastricht aan komen en vertrekken. Weerbericht IETS KOUDER. Matige, aan de Waddenkust tijdelijk n°g krachtige wind, tussen N. en wisselende bewolking met Plaatselijk regen of hagelbuien, voor- ai in de kuststrook. Iets kouder. De stijging der uitgaven is voor em vrij aanzienlijk deel te wijten aan de personeelsuitgaven, die (met inbegrip van de wachtgelden en de pensioenen) in het gehele jaar 1939 f 247 millioen bedroegen en voor het tweede halfjaar 1945 f 345.5 millioen. Weliswaar zijn de lonen en salaris sen in overheidsdienst sedert 1939 met ongeveer 25 pet. gestegen en komt een belangrijk deel der nieuwe uitgaven voor rekening van de ministeries van oorlog en marine, doch anderzijds is de stijging ook een gevolg van de sterk toegenomen overheidsbemoeiing en van het vaak inefficiënt functioneren van het bestuursapparaat. Dit bestuursapparaat was op het mo ment der bevrijding reeds sterk in om vang toegenomen en wel voornamelijk door de volgende oorzaken: 1. De noodzakelijke vervanging van gedeporteerden en ondergedokenen. 2. De mogelijkheid, aan velen door goedwillende chefs gegeven, om door 'n rijksbetrekking zich voor deportatie of dergelijke maatregelen te vrijwa ren. 3. Het feit, dat men, voorgevende Duitse opdrachten niet te kunnen uitvoeren met het bestaande perso neel. door de Duitse instanties ge dwongen werd meer personeel in dienst te nemen, welk personeel men, na afloop van de taak, uit over wegingen sub 2 genoemd, heeft aan gehouden. 4. Het vervullen van tijdelijke no dige taken, na welker afloop het nieuw aangenomen personeel niet werd ontslagen. 5. Het vervullen van blijvende ta ken bij nieuwe takken van staats dienst ten dele overgenomen door de normale groei van bestaande tak ken van staatsdienst. Een en ander deed overmaat van personeel ontstaan, waarbij de daling aan de prestatie per hoofd echter toch de schijn kon wekken, alsof ieder nut tig werk verrichtte. Bij het aantreden van dit kabinet vond het, behalve de erfenis op per soneelsgebied, die de bezetter had ach tergelaten, een omvangrijk apparaat door het militair gezag in het leven geroepen ter vervulling van een aan vullende bestuurstaak en van allerlei opsporings-, bewakings- en hulp diensten. Ook hierin school veel inef ficiëntie, De taken, waarmede dit apparaat was belast, waren aanvankelijk echter volledig onmisbaar. Eerst in de loop van het 2e halfjaar kon met de liqui datie, resp. overdracht daarvan aan de normale civiele, resp, miltaire instan ties een aanvang worden gemaakt, Ten slotte heeft de huidige rege ring ten behoeve van de tenuitvoer legging van haar program zich in vele gevallen genoodzaakt gezien om nieuw personeel in dienst te stellen. De beoogde snelle liquidatie van al le overtollige en de reorganisatie van alle onmisbare personeelformaties zal zich zeker in de komende begroting ïn weerspiegelen. Een andere grote groep van uitga ven op de gewone dienst wordt ge vormd door de leningsschuldverplich tingen. Hierin schuilt ook de mogelijk heid van een toekomstige verlichting van het staatsbudget, waartoe de mi nister doelbewust aanstuurt op een la ge rentestand voor overheidsschuld, terwijl de aflossing der schuld, voor zover niet door bijzondere heffingen in eens te bereik en, naar zijn mening, zich over een zeer lange periode zal dienen uit te strekken. Tegenover het tekort van deze auto risatie-begroting vertoont de kasbe- groting een overschot, dat nog aan merkelijk hoger belooft te worden dan de raming. Dit overschot is te danken aan twee omstandigheden, nl, de ver koop tegen practisch contante beta ling van goederen, welke in het bui tenland op crediet werden gekocht en voorts de omvangrijke stortingen bij de rijkspostspaarbank en de postcheque en girodienst, De eerste omstandig heid vormt op dit ogenblik een krach tige deflationistische tegenstroom, welke de inflationistische werking van het budgetaire deficit in belangrijke mate opheft Budgetair gezian is dit geen blijvende omstandigheid, inte gendeel op korte termijn dient de re gering er rekening mede te houden, dat het opnemen van buiten'andse credieten zal verminderen en dat zelfs met de aflossing daarvan een begin dient te worden gemaakt Dan zal de In de Tweede Kamer werd z. h. st. aangenomen het wetsontwerp, houdende goedkeuring van de lening van 2 mil lioen ten laste van Curacao. tgenpost van deze uitgaven op de ontvangsten sterk verminderen, Intussen laten deze credieten en de geldsanering op dit ogenblik de regering enige tijd om orde op zaken te stellen. De minister geeft de verzeke ring, dat hij deze tijd zal uitbuiten en met inspanning van alle krachten zal pogen, voordat de deflationistische werking, die van deze factoren uitgaat, zal zijn opgehouden, het budgetaire de ficit binnen verantwoorde grenzen terug te brengen. De geweldige taak van wederopbouw, waarvoor de regering staat, maakt voorshands een hoog uitgavencijfer noodzakelijk. De buitengewone uitgaven dragen evenwel in hoofdzaak een af lopend karakter. Ter dekking hiervan zal een voortgaand beroep moeten wor den gedaan op de besparingen, die nu reeds min of meer gedwongen door de geldsanering medehielpen een kasmid delenoverschot van betekenis te schep pen. De regering wenst een actieve finan ciële politiek te voeren ten einde Ce wederopbouw van ons zo zwaar ge troffen land, binnen de technisch daar aan gestelde grenzen, zoveel mogelijk te stimuleren. Daarioe zal vooreerst de fiscale politiek di nstbaar worden ga- maakt. Maar ook in haar beleid op het stuk der overheidsuitgaven zal zij de opvoering van het nationaal inkomen zich voor ogen stellen. Deze opvoering maakt het mogelijk een belangrijk deel van dat inkomen als besparingen te reserveren, welke zullen moeten worden gebezigd ter aanvulling van het aanvankelijk nog bestaand bud getaire deficit. De geleidelijke toeneming van het nationaal inkomen en de daarmede ge paard gaande stijging van de fiscale in komsten enerzijds, de in de toekomst verminderde noodzaak de overheidsuit gaven als stimulans voor de bedrijvig heid te bezigen anderzijds, stellen een verdwijnen van het deficit in het ver schiet. Dan zal ook de budgetaire sa nering bereikt zijn. De Wieringermeer is thans groten deels drooggevallen, doch wat er boven water gekomen is, is een troosteloze ruïne. Een overzicht, gemaakt van d? toren in Slootdorp, gce't een bee d van de desolate toestand, waarin het eens zo welvarende dorp thans ver kort. Anefo/Breyer P,

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1