NIETS anders dan De strijd tegen de hoge prijzen y Stadsnieuws Vecht allen mee! Telegrammen aan varende schepen De Joh Maurits van Nassau'' naar Nieuwediep Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. Waar gaan wij heen? Uit de pers Duidelijkheid Nieuwe bonnen Schagen. Marktberichten. Kerk en Maatschappij In ons nummer van gisteren schre ven wij reeds over verschillende prijs verlagingen en in verband daarmee publiceerden wij de radiorede van Prof. Brouwers, de Directeur-Generaal van de Prijzen. Ook in Den Helder zal de strijd te gen de abnormale prijzen met kracht worden gevoerd. Met ingang van 1 December is hier ter plaatse een afde lingsbureau gevestigd van de Opspo ringsdienst van het Directoraat-Gene raal van de Prijzen, welk bureau on der leiding staat van den heer H. de Boer. Het is gevestigd aan de Timof- laan, nr. 1, tel. 2135. Het publiek kan hier alle klachten of vermeende klach ten op het gebied van de prijzen in dienen, zowel mondeling als schrifte lijk, mits niet anoniem. Ook zijn er alle inlichtingen betreffende de prij zen te verkrijgen. Als bijzonderheid kunnen we vermelden, dat de klagers op de hoogte gehouden zullen worden van het verloop van het ingestelde onderzoek. Het wTkterrein van genoemd bu reau strekt zich uit over de gemeen ten Den Helder. Anna Paulowna, Cal- lantsoog, Wierlngen. Wieringermee^ Texel en Terschelling. Scherpe controle Nu de kerstdagen naderen, zal scher pe contröle worden uitgeoefend op de prijzen van kerstbomen, kerstgroen. banketbakkers-artikelen, wild en ge vogelte. Een systematische contróle wordt toegepast op de naleving van de prijsvoorschriften betreffende tweede hands-meubelzaken e.d. kappersbe- drijven. café's en restaurants. De zwarte borrel moet verdwijnen! De wijnleveranciers btfioeven niet meer met het smoesje aan te komen, juist deze keer niets te hebben ontvangen, Want op hun handel en wandel zal scherp worden gelet! Wij wijzen de winkeliers erop, dat zij er vooral zorg voor moeten dragen, dat de geëtaleerde goederen geprijsd zijn! Het kan ook van belang zijn, te we ten dat het bureau zich van de mede werking verzekerd heeft van politie en maréchaussée. Reeds bereikte resultaten. In de korte periode van zijn bestaan heeft het bureau al verschillende re sultaten bereikt. Zo werden bij een Via Radio Scheveningen zijn de vol gende schepen voor telegrammen be reikbaar: Nieuw Amsterdam, Oranje, Tarakan, Van Heutz Tjibesan, Tiimanak, Alge- nib. Cottica en Delftwijk. Deze telegrammen kunnen op de normale wijze ten postkantore worden opgegeven. De prijs van een telegram aan de Nieuw Amsterdam is 39 cent per woord. Genoemd schip vaart op het ogenblik op de Indische Oceaan, op weg naar West-Europa. Het is nog niet bekend, of het te Rotterdam zal aan komen, dan wel of de passagiers in een Engelse haven zullen debarkeren. In het laatste geval zal het schip te rugstomen naar Indië, terwijl de pas sagiers met een ander schip verder zullen reizen. Ook is nog niet bekend, wanneer zij in het vaderland verwacht kunnen worden. Dit hangt af van het oponthoud, dat het schip in de ver schillende aanloophavens zal hebben. Naar wij vernemen, kan Hr. Ms. „Jo- han Maurits van Nassau" elk ogenblik in de Nieuwediepse haven worden verwacht. Het schip is onderweg uit Londen en zal op de Rijkswerf alhier worden gereedgemaakt voor de dienst la West-Indiè. rijwielhandelaar te Hippolytushoef 33 paar schaatsen in beslag genomen, die hij aan de man bracht voor f 25 per paar. Bij de Gebr. V. in Den HeUer werd een partij speelgoed in beslag genomen, dat niet van de vereiste co dering was voorzien; men slaagde er zelf in, den grossier op te sporen, die de artikelen geleverd had: ook deze kreeg een proces-verbaal. Tegen ver schillende winkeliers in Anna Paulow na en Breezand werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hun artikelen niet van een prijsaanduiding waren voor zien. Allen meewerken Wij roepen onze lezers op, om zo dra zij de lucht krijgen van de één of andere prijsopdrijving, daarvan het bureau aan de Timorlaan in kennis te stellen, opdat osn onderzoek kan wor den ingesteld. Er zullen ongetwijfeld weer men sen zijn, die liever niet voor „verra der" willen spelen. Deze lieden be kijken' de zaak echter verkeerd. Zij spelen dan niet de rol van een soort N. S. B.-er. maar handelen in het be lang van de economische opbouw van ons land. De Glfhandel moet verdwij nen. Géén zwarte borrel meer, géén zwarte sigaretten meer! De banket bakker zal voortaan alle ingeleverde boter en suiker eerlijk in de bestelde heerlijkheden verwerken Als allen meewerken, is de over winning in de strijd tegen de zwari" prijzen zeker. BEVOLKING ERFPRINS UITGEBREID. Woensdag zijn wederom ruim 500 politieke gevangen, afkomstig uit Eijs- den (Zuid-Limburg), in Fort Erfprins aangekomen, tengevolge waarvan de bevolking van dit gevangenkamp mo menteel ongeveer 2000 bedraagt. Bevallen: M. de Groot—Wallast, z. E. Voerman—v. d. Bogaerde, z. G. Jas perNiggendijker, d. G. v. BurenKra mer, z. J. Zuuring—Schong, z. J. Jansen Geus, d. T. J. Roos—Van Steenbergen, z. M. J. Oost—Moerland, z. B. J. Smits— Roubos, z. A. Post—Franx, d. Ondertrouwd: C. Stam en D. Tuk- ke. C. Schoonakker en N. Delfos. H. Spij kerman en J. Brouwer. F. C. Dirks en A. Oosterwold. J. van Ouderaarden en P. A. van der Linde. Getrouwd: C. N. Stroet en .E Schoen. P. G. M. de Vries en M. C. Her tog. J. Purmer en W. van der Linden. C. Kurz en P. A. Groot. J. A. K. tier- willegen en C. E. Toering. Overleden: G. J. Sanders, m., 36 jr., echtg. van C. Meier. C. Breen, m., 69 Jr., echtgenoot van C. Cornelissen. H. van den Berg, man, 71 jaar. M. W Fleers, m., 79 Jr. J. Klijn, m., 75 Jr. C. van de Poll, m., 55 Jr., overl. te Medem- blik. H. van Domselaar, vr., 44 Jr., overl. te Rosmalen. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N V. Maizana fabrikaat Duryea op Uw boni Beter kèn niet en nog voordeelig óók: een twee-ons pak voor 17 cent. Vraag Uw winkelier daarom met nadruk •- |;v' cxijdz iMunataXde. mehJi Voorioopig nog op de Vermiceliibon. DIERENMISHANDELING. Geachte Heer Redacteur, Hierbij verzoek ik U beleefd om plaatsing voor onderstaand stukje. Bij voorbaat mijn dank. Reeds maanden liep er op een wei land aan de Bassingracht een kreupel paard. De laatste tijd werd 't 's avonds naar de stal gebracht en tegen de mid dag liep 't er weer. Zo ook jj. Vrijdag, 's Avond, bij 't naar de stal brengen, is 't dier gevallen op 't pad eri kon niet meer opstaan, 't Is daar blijven liggen tot Zondagmorgen, bijna onbe schut, waar 't toen onder hevig lijden is bezweken. Is 't niet schandelijk, dat zo iets is gebeurd. De eigenaars, de gebroeders K., zijn ten enenmale ongeschikt voor hun werk, ze hebben niet 't minste gevoel voor hun dieren. En waar de baas er zo over denkt, is de knecht W. niet veel beter, ja mogelijk nog ruwer. Schelden en vloeken en slaan is de enige taal, die door die heren gebruikt wordt. De paarden zijn schrikachtig, bij de minste beweging trekken ze de kop terug, gewend als ze zijn met de knoet geregeerd te worden. Kan hier geen verbetering in gebracht worden? U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, ver blijf ik, Hoogachtend, S. VAN ES, Binnenhaven 152. ALG. BEGR. VEREN. DEN HELDER. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de ledenvergadering van de Alg. Begrafenisvereniging Den Helder, die Zaterdagmiddag om half drie zal worden gehouden in lunchroom De Boer, Koningstraat. Het betreft hier de eerste ledenvergadering na de bevrijding, zodat het wel gewenst is dat alle leden aan wezig zijn. Vrydag 14 December, Tivoli, her denkingsvoorstelling „Zij, die wy vereren". Zaterdag 15 December, Nieuwe Kerk, concert door het Rustenbur ger Knapenkoor, aanvang 8 uur. Zondag 16 December, Casino, 2 u Helders Revuegezeischap met „Zet m op!" Het Hbl. schrijft: Het antwoord dat de Britse Labourminister zonder portefeuille, Noel Baker, gisteren in het Lagerhuis heeft gegeven aan enkele critici, die het Nederlandse beleid in Ned.-Indië af keurden en bezwaar maak ten tegen de taak welke daarginds aan de Britse troepen is opgedragen, was een blijk van loyaliteit je gens den Nederlandsen bondgenoot uit de oorlog tegen Duitsland en Japan, dat hier te lande bij hen die het wèl menen met het rijk en zijn gebieden, voor wie een waardig deelge nootschap moet worden ontworpen, de grootste waardering zal ontmoeten. De critiek uit het Lager huis was kennelijk ge grond op een onvoldoende kennis van het emancipa tieproces zoals zich dat in Ned.-Indië reeds lang vóór de oorlog had ontwikkeld, met een steeds verder gaande inschakeling* van Inheemse elementen in het plaatselijke gewestelijke en landelijke bestuur en de vertegenwoordigende licha men. Het is misschien ver klaarbaar, dat de Engelse critici in de eerste plaats denken aan een d o m i- nionstatus als oplos sing, die zij kennen in hun eigen Empire, dat evenwel een geheel andere historie en structuur heeft dan de verhouding Nederland— Indië. Maar afgezien van het feit, dat een dominion- status in Indische nationa listische kringen reeds door verschillende voormannen onaanvaardbaar ls ver klaard, behoeft een zoda nige oplossing geenszins de enige te zijn. Een rijkseenheid in vol waardig deelgenootschap welke uiteindelijk zou kun nen gaan in de richting van het federatieve beginsel, dat bijv. in de Ver. Staten van Amerika zijn sterkste toe passing heeft gevonden, is denkbaar. De bedoeling was en is om in eerlijk en vrij overleg naar de meest geschikte vormen te zoe ken. Daarvoor is waarlijk geen internationalisatie van het vraagstuk nodig, gelijk sommige critici in Londen hebben voorgesteld. Te recht Jieeft minister Noel Baker het probleem nu teruggebracht tot zijn juiste afmetingen. Als bondgenoot is aan de Britten door het geallieerde opperbevel de taak toegewezen om Indië van de Japanners te zuive ren, de gevangenen te be vrijden en het bewind terug te geven aan de wettige regering. Zo is het ook in West-Europa, in Nederland zelf, gegaan. De rest is een zaak tussen Nederland en Indië zeil. voor de tweede helft van de 13e periode 1945 (9 Vm 22 December 1945). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 513: 354 210 gram ontbijtkoek. 355 250 gram grutterswaren. 356 250 gram peulvruchten. 357 250 gram jam, stroop e.d. 358 200 gram zout. 359 100 gram vermicelli, puddingpoeder enz. 360 100 gram gedr. zuidvruchten. 361 150 gram vlees. 362 2 kg aardappelen. 363 1 kg aardappelen. 364 250 gram waspoeder. A 35 l'/i liter melk. B 35, C 35 3 liter melk. B 36 1 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 513: 449 210 gram ontbijtkoek. 450 250 gram grutterswaren. 451 250 gram jam, stroop e.d. 452 200 gram zout. 453 100 gram vermicelli, puddingpoeder enz. 454 100 gram gedr. zuidvruchten. 455 5 liter melk. 456 150 gram vlees. 457 1 kg aardappelen. 458 250 gram waspoeder. Tabakskaarten enz.: T. 04 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import sigaretten). V. 04 100 gram chocolade of suikerwerken. X. 04 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 December a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 17 December mag worden afgeleverd. DE PRIJZEN VOOR ZAKLANTAARN BATTERIJEN. De prijzen voor zaklantaarnbatterijen zijn voor alle soorten gelijk geworden. De winkelverkoopprijs moet op alle batterijen gedrukt zijn, zodat het ver kopen tegen te hoge prijzen zo goed als uitgesloten is. Hieronder volgt de prijs van een aan tal der voornaamste in de handel ge brachte soorten, welke in geen geval mag worden overschreden. Zakbatterij (3 cellig) 0.40, zakbatte- rij (3 cellig, lucht-zuurstof) 0 43, kleine staafbatterij (2 cellig), 0.20, kleine st aafbatterij (2 cellig, lucht-zuurstof) 0.24, grote staafbatterij (1 cellig) 0.26, grote staafbatterij (1 cellig, luchtzuur- stof) 0.30. anodebatterij (120 V.) 9.70, anodebatterij (120 V., lucht-zuurstof) 10.55, anodebatterij (90 V.) 7.20, anodebatterij (90 V., lucht-zuurstof) 7.60. MARKTBERICHT SCHAGEN. SCHAGEN, 13 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren de aanvoer en prijzen als volgt: 50 paarden f 300— f 1500, 14 tijdkoeien f 400—f 600, 22 gelde koeien f 350—f 150, 9 kalfkoeien f 800— f 900, 38 vaarzen f 300—550, 31 schapen f 60f 70, 10 overhouders f 25f 40, 9 gras- kalveren f 150—f 200, 8 bokken en gelten f 15—f50 en 51 biggen f17—f36. Voort» voor de Centrale: 3 stieren, 25 vette koeien, 15 graskalveren, 33 nuchtere hal veren, 32 vette schapen, 15 vette var kens en 21 pinken. Vastgestelde prijzen voor 127 konijn en 30 kippen. GENERALE SYNODE DER NEDERLANDS HERVORMDE KERK. De Synode besloot tot de gerering eeP schrijven te richten, waarin haar ern stige bezorgdheid wordt uitgedrukt ove de rechtsonzekerheid, waarin poli''e gevangenen verkeren, en de nood o stand van vele verweesde kinder wordt blootgelegd. ,e Een commissie ad hoe, waarvan heer H. Gordeau voorzitter en N. G' i van Schouwenburg secretaris is. W(" jt opgedragen aan de Synode rapport te brengen over het dansvraagstuk.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2