HELDERSCHE COURANT Grote groep repatriërenden aangekomen Nog 15.000 oorlogsvrijwilligers zijn nodig STRAFEXPEDITIE TEGEN BEKASSI NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Vonnis beulen van Belsen voltrokken Belangrijk export artikel Het dorp plat gebrand Nieuwe troepen te Batavia aangekomen De „Oranje" op weg! Ook de Moordam naar huis Weer petroleum! ZATERDAG IS DECEMBER 1945. 3e Jaargang No. 313. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen t 3.00 Oproep van den Minister van Oorlog In mUn radiorede van 28 September 1945 werd door mfl medegedeeld, dat lk yoor de taken, welke ons leger in Indië te wachten staan, nog 15.000 oorlogsvrij willigers zou nodig hebben. Nu in de afgelopen periode met het oproepen dezer oorlogsvrijwilligers een aanvang werd gemaakt, is gebleken, dat zeer velen aan deze oproep geen gehoor meer gegeven hebben. Dit is begrijpelijk, immers zU, die het langst op hun beurt hebben moeten wachten, hebben in verschillende gevallen werk gevonden. Er is hiervoor echter nog een belang rijke oorzaak, nl. talloze oorlogsvrijwilli gers, die als eerste voorkeur dienstne ming bij de luchtmacht, marine of mari niers te kennen hadden gegeven, bleken niet bereid deze voorkeur te wijzigen en zich voor de voor Indië bestemde troe pen te doen inschrijven. Ondanks het feit, dat er voor hen geen plaats bij het dienstvak hunner keuze beschikbaar was. Helaas heeft zich bovendien de toe stand in Indië na 29 September in on gunstige zin ontwikkeld. Deze ontwik keling maakt het noodzakelijk om tussen heden en het tijdstip, waarop de eerste divisie kan worden uitgezonden, nog ster kere contingenten troepen naar Indië te zj^den. Ik ben overtuigd, dat het noch de be doeling is der Nederlandse bevolking noch der oorlogsvrijwilligers om in dit moeilijk tijdsgewricht voor ons vader land verstek te laten gaan. De regering doet dan ook een dringend beroep op alle jonge mannen, die zich als oorlogsvrijwilliger hebben laten in schrijven om aan de oproepen, welke hen nu bereiken, gehoor te geven. Dit geldt ook voor de oorlogsvrijwilligers, die ge boren zijn in de jaren 1925, '26 en '27, welke ik eerst meende niet direct nodig te zullen hebben. Hun wordt verzocht zich alsnog ten spoedigste te melden bij het aanmeldingsbureau, waar zij gere gistreerd zijn, ten einde hun inschrijving te vernieuwen. Hun uitzending kan bin nen korte tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om de eer en de toekomst van Nederland en Indië beide. De Minister van Oorlog, Mr. J. MEYNEN. 's Gravenhage, Dec. 1945. een Volgens hoofdkwartier Montgomery is aan de elf ter mededeling van het van veldmaarschalk Donderdag het vonnis dood veroordeelden van het proces Belsen voltrokken, nl. door ophanging. (Van onzen Rotterdamsen corr.). Dat er toch werkelijk schot in zit, kon men deze week te Slikkerveer weer eens zien, toen een der grootste drijven de dokken, die ooit in Nederland zijn ge bouwd, met een hefvermogen van 200 ton, te water werd gelaten. Dit was vooral ook daarom een be langrijke gebeurtenis, omdat deze bok bestemd is voor de export, waarmede onze eerste scheepsbouwproductie voor de internationale markt een feit is ge worden. Er zal stellig meer volgen, want onze werven mochten zich voor de oorlog in een zeer goede reputatie verheugen en in het buitenland bestaat voor die werven ook thans reeds weer een grote belangstelling. Een pikante bijzonderheid is. dat met de bouw van deze bok, die een hijshoogte heeft van niet minder dan 52 meter, in het verborgene reeds tijdens de bezetting een begin is ge maakt. Weerbericht ZACHTER. Zwakke, tijdelijk matige wind, tus sen W. en Z. meest zwaar bewolkt met plaatselijk ochtendmist. Geen neerslag van betekenis. Zachter. De strafexpeditie tegen Bekassi en haar inwoners, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn gesteld voor de recente moorden op overlevenden van de verongelukte Dakota, en voor welke expeditie de geallieerde opperbevelhebber de gehele verantwoorde lijkheid op zich genomen heeft, heeft haar orders ten uitvoer gelegd. Er heeft ten aanzien van de expe ditie geen overleg plaats gehad tussen de Britten en de Nederlanders. Een zuil van zwarte rook stijgt nog steeds op en verspreidt zich over Bekassi, zodat deze vanuit Batavia, bijna 20 km. daar van daan, duidelijk la waar te nemen. „Toen", aldus de verslaggever van ANP- Aneta, „ik vanmorgen boven het dorp vloog stonden er nog slechts enige hul zen in brand, terwijl verscheidene reeds geheel waren afgebrand Na gedurende 35 minuten in onze Beaufighter rondge cirkeld te hebben, konden we zien, dat een derde deel van Bekassi door brand was vernield. Wij konden ook verscheide ne honderden dorpelingen bij de brug over de Kali Bekassi samengehoopt zien, bewaakt door Brits-Indische soldaten. Tanks stonden op de sleutelposities van het dorp, terwijl ver weg in het veld, ar tillerie kon worden waargenomen. De sterkte der Britten werd geschat op een bataljon. Naast ons, in de lucht, gaven twee vliegtuigen dekking aan de Britse troepen. Hun bemanningen hadden het bevel ge kregen op actieve verkenning te gaan en met machinegeweren te vuren op iedere groep van dorpelingen, die probeerde te ontsnappen. Bij onze terugkomst te Kema joran, vernamen wij van de piloten der Vliegtuigen, dat zij Indonesiërs hadden be schoten, die het zij in vrachtauto's, het zij te voet probeerden uit het dorp weg te komen. In het dorp zelf werden Britse leger-vrachtauto's met soldaten in de zij straten gereden. De soldaten liepen de gebouwen binnen, die spoedig daarna in vlammen opgingen. Toen wij heel laag over het brandende gebied van Bekassi en zijn omgeving gingen, zagen wij kleine groepen Indonesiërs, die naar de rijstvel den of langs de spoorbaan wegvluchtten. Toen wij boven de brandende stad weg vlogen stond de gevangenis de plaats van de misdaad nog steeds intact. Het aantal dorpelingen bij de brug scheen voortdurend groter te worden, naarmate de vlammen zich uitbreidden." Een officiële Britse wooidvoerder te Batavia verklaarde nog, dat de huizen van Chinezen te Bekassi niet in brand zijn gestoken. Men meent echter dat het vuur ook naar deze huizen overgeslagen is. IN BERLIJN HEERST HONGER. De bezettingsautoriteiten hebben een hoeveelheid aardappelen uit Brunswijk gehaald. Bij gebrek aan winkels worden de zakken op straat gezet en ter plaatse verkocht. Anefo P. Volgens een offlciëlen Britsen zegsman zijn twee compagniëen van de derde en vierde Britse divisie en het gehele zevende luchtlandingsbataljon, dat be kend is uit de slag om Arnhem, te Batavia aangekomen. Volgens denzelfdep zegsman schijnt de republikeinse „gou verneur" van West-Java, Soetardjo, ver vangen te zijn door Djamin, die volgens den zegsman daarvoor vice-gouverneur van West-Java geweest is en heeft aan gestuurd op samenwerking met de Brit ten. Vandaag is Djamin naar Batavia ver trokken in verband met de toestand te Bandoeng, die veel rustiger schijnt te zijn geworden. Er heerste Dnderdag een drukte van belang op de terreinen van de firma Mueller en Co aan de Jachthaven, want drie grote passagiersschepen waren tege lijk uit Londen aangekomen. In de eerste plaats cïe Batavier n, die de eerste grote grö^p van repatriërenden uit Indië, n.1. 81 personen, op vaderlandse bodem terugbracht. Zij hadden deel uit gemaakt van een groep van enige hon derden personen, die met cfe „Orantes" uit de Oost waren teruggekeerd. Het ministerie van verkeer en energie, de Rijksverkeersinspectie, het Nederlandse Rode Kruis en de repatriëringsdienst te Rotterdam hadden uitgebreide maatrege len getroffen. Er stonden vier autobussen en een tiental taxi's gereed om de men sen naar hun resp. families in het land te vervoeren. Voor hen, die nog geen AUSTRALISCHE KORVETTEN AAN DE KUST BIJ DILLI, PORTUGEES TIMOR, NEDERLANDS INDIë. De Australische korvetten „Warranbul" en „Gladstone" ontscheepten de Australische troepen, die thans de stad Dilli op Portugees Timor bezetten. Op de voorgrond Timorese inboorlingen, die de oor logsschepen gadeslaar. Anefo P. onderkomen hadden, werd hotelruimte gereserveerd. Voorts waren nog binnen gekomen de „Mecklenburg" met 250 Ne derlandse kinderen aan boord, benevens een groot aantal Nederlandse militairen, en de „Oranje Nassau" met Nederlandse marinemannen, die allen hun Kerstverlof in Nederland zullen doorbrengen. Het hospitaalschip „Oranje" dat Batavia verlaten heeft met bestemming naar Nederland, zal Semarang aandoen, waar ongeveer 1200 personen wachten op repatriëring. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat 1700 ex-krijgsgevange nen en mannen, vrouwen en kinde ren, geïnterneerden uit Medan, te Singapore zijn aangekomen, waar zij wachten om per s.s. Noordam gere patrieerd te worden. Het s.s. Noor- dam vertrekt waarschijnlijk op de 20ste December uit Belawan, de ha ven van Medan. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat in het noorden des lands, dus in Nederland benoorden Haring vliet tot en met 19 Januari a.s. op de bonnen 369 en 469 der bonkaarten K 513 drie liter petroleum beschik baar wordt gesteld. In verband met de bevoorrading van de handel is het mogelijk, dat de petroleum niet over al direct verkrijgbaar zal zijn. Vóór- Inlevering der bonnen is echter niet toegestaan.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5