ZOO DEED EEN VOLK De kerken wensen geen „staatskinderen" NAAR EEN NIEUW HERSTEL Mei voorbeeldig enthousiasme werden de Joden uitgeroeid De Banckert wordt hersteld LAATSTE NIEUWS. Met 23 jaar al naar de stembus? Het Interkerkelijk overleg spreekt Van Mooie over Indonesië Bij de uitroeiing der Joden was het eerste middel, dat toegepast werd: uit hongering. Frank noteert in Augustus 1942 met gevoelloze onverschilligheid in zijn dagboek, dat de verlaging der levensmiddelenrantsoenen voor Joden voor meer dan een millioen de honger dood betekent. Zij kregen speciale dis tributiekaarten met het woord „Jod" erop. Daardoor konden zij de volgende artikelen niet kopen: vlees, eieren, melk, wittebrood, koek, gebak, meel en andere graanproducten. Levensmidde lenpakketten uit het buitenland moes ten door de politie in beslag genomen worden. Later volgden scherpere maat regelen, zodat de Joden geheel van de distributie uitgesloten konden worden. Een van de meest aangrijpende en be zwarende documenten is een pagina's dik in leer gebonden en rijk geïllu streerd rapport over het vernietigen van het Ghetto van Warschau in April 1943. Warschau. Met pralende trots werden ten hemel schreiende bijzonderheden van de men senjacht en uitmoording door den SS- commandant opgetekend. Het doel was de opruiming van de nog overgebleven Joden, nadat reeds sinds Nov. 1940 van de oorspronkelijke 400.000 er 316.000 waren gedeporteerd. In verband met het feit, dat kleine groepen Joden verzet boden, werd be sloten de gehele stadswijk in brand te steken.... Blok voor blok gaat in vlam men op. Mensen komen uit de huizen te voorschijn, vluchten naar woningen die nog niet branden of zoeken toevlucht in onderaardse bunkers en riolen. Ge hele gezinnen springen uit de ramen van brandende complexen of storten zich van de daken. Soms kruipen ze met gebroken ledematen verder tot de mi trailleurs beginnen te ratelen en zij dood blijven liggen. SS daalt in riolen en gangen af om Joden te grijpen. Tien tallen bunkers met in doodsangst ver borgen Joden worden eenvoudig opge blazen. De actie duurt wekenlang, 't Re sultaat was, dat 56065 Joden werden ge grepen om elders te worden afgemaakt. Tijdens deze „operatie", waarin de SS-troepen blijk gaven van, zoals een Duits rapport zegt, „Beispiellose ein- 6atzfreudigkeit" en onvolprezen helden moed werden 7000 Joden vernietigd ter wijl nog 6929 in Theresienstadt een ein de vonden. Het totaal aantal vernietig den bedroeg 13.929. Buiten het aantal van 56000 kwamen 5 tot 6000 Joden in vlammen om. Ook het Joodse kerkhof werd vernietigd, want zelfs de doden konden niet met rust gelaten worden. Nederland. Major William F. Walsh van de Ame rikaanse prosecution, die tot September 1944 hoofd van de Amerikaanse coun- terintelligence was, richt dan zijn blik op Nederland, want de wereld moet weten, dat zich in het Westen hetzelfde drama als in het Oosten afspeelde. Hij legt een document van de Nederlandse regering over de uitroeiing der Neder landse Joden voor. Van de 140.000, die in Nederland woonden, werden er 117.000 gedeporteerd. Dat is meer dan 83 Hiervan zijn de 115.000 die naar Polen gingen, spoorloos verdwenen. Hoe de oorlog ook zou af lopen, het lot van de Joden was beze geld. In elk geval moest voorkomen Worden, dat zij werden bevrijd en levend in handen van den vijand vielen. Volgens een officiëel rapport van de Poolse regering werden in Auschwitz in Juli 1944 12.000 Joden per dag ver- moord. Aangezien de crematoria dit niet konden verwerken, werden de lijken in massagraven geborgen. Twee treinen vol, en soms meer, reden dagelijks in kamp Trebiinka binnen. Bij het uit laden van de trein werden de mannen van vrouwen en kinderen gescheiden. In den beginne werd hun voorgespie geld, dat zij een desinfecterend bad moesten nemen alvorens verder naar het Oosten te worden getransporteerd, waar zij zouden moeten werken. Ook op de barakken was dit aangeplakt. Later huichelden de Duitsers niet meer, want de verstikking, welke hier door hete stoom geschiedde, moest zo 6nel mogelijk geschieden. Bij aankomst moesten allen zich naakt uitkleden, mannen, vrouwen en kinde ren werden met geweerkolven en zwe pen in de „Todeskammer" gejaagd of erin getrapt, kleine kinderen werden er in geslingerd. De ruimten werden tot Stikkens toe gevuld. De deuren sloten hermetisch en na een paar minuten waren allen dood. Volgens officiële cijfers van het bu reau van den president der Verenigde Staten werden in Auschwitz en Birk*- hau van April 1942 tot April 1944 1.765.000 Joden vermoord. Dit is geen drukfout, aldus Mr. Walsh. Mr. Walsh Frank constateert in een dagboek, dat in Februari 1944 nog slechts 100 van de oorspronkelijk 3.500.000 Joden in Polen over waren. Het totale aantal in Europa omgebrachte Joden bedraagt volgens opgave van dr. Adolf Eichman, chef van de Joodse afdeling van de Gestapo, zes millioen, waarvan vier millioen in kampen wer den vermoord en twee millioen door de Sipo tijdens de veldtocht in Rusland ge- executeerd werden. Zo verneemt de wereld, die maar al te vaak ongelovig kennis nam van het geen overlevenden vertelden, thans uit de eerste hand alle gedocumenteerde bijzonderheden over de catastrophe welke de Europese Joden heeft getrof fen. Deze is een getuigenis van het diepste cultuurverval, waarin het Duitse volk, dat als geheel verantwoordelijk is voor het gebeurde, gezonken is. GEEN AARDAPPELEN MEER VOOR WINTEROPSLAG. Een aantal weken achtereen hebben personen ouder dan vier jaar wekelijks een toeslag op hun aardappelenrantsoen ontvangen, welke toeslag bestemd was voor de vorming van een kleine winter voorraad. De volgende week wordt dit kilogram voorschot niet meer verstrekt. Degenen, die telkens de toeslag van het week- rantsoen hebben afgezonderd en be waard, beschikken thans over een voor raadje van negen kg, dat geleidelijk in deze winter door inhouding van een ge deelte van het normale rantsoen ver rekend zal worden. Het verdient aanbeveling regelmatig een gedeelte uit het nieuwe weekrant- soen te verversen. Vrijdagmiddag om ongeveer drie uur is bij de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij een nieuwe neus gezet op de torpe- dobootjager Banckert. Dit schip heeft, toen het nog aan de Engelse marine be hoorde op de Pacific een aanvaring ge had met een vliegtuigmoederschip, waar door de neus beschadigd werd. De Ame rikanen hebben er toen een voorlopige neus aan gezet. Intussen was het schip door de Nederlandse marine overgeno men. In opdracht van deze heeft men in de loop van de week deze voorlopige neus er af gehaald en er Vrijdag een nieuwe arngezet. Een bok voerde het kolossale voorwerp, dat een gewicht had van 30 ton, van de constructier erkplaats naar de werf. Daar schoof men het via een slee tegen de kop aan. Onmiddellijk werd met het vast klinken een begin gemaakt. Waarschijn lijk zal deze reparatie in de loop van de volgende week gereed zijn. De werk zaamheden geschieden in samenwerking met de Droogdok Maatschappij en de marine. In Januari zal het schip helemaal op geknapt zijn. Daarna zal het met 200 man marinepersoneel naar Ned.-Indië ver trekken. Deze torpedoboot jager werd in 1942, in opdracht van de Engelse marine gebouwd. Hij meet 2000 ton en is uitge rust met de modernste Installaties. INSTALLATIE COMMANDANT VAN HET LEGER DES HEILS. Woensdagavond kwam zeer vele heilsoldaten en andere belangstellen den in de Parkkerk te Amsterdam bij een en woonden de installatie van den nieuwen commandant van het Leger des Heils, den heer Charles Durman, bij. VERZILVERING VACANTIEBON. Georganiseerde BOUWARBEIDERS op Donderdag 20 Dec. tussen 5 en 6 uur. Georganiseerde TRANSPORTARBEI DERS op Vrijdag 21 Dec. tussen 5 en 6 uur. ONGEORGANISEERDEN Zaterdag 22 Dec. tussen 3 en 6 uur in de zaal Spoor- gracht 33. Betaling bij aanbieding der bon. (Ingezonden mededeling). Naar het A. N. P. ter ore komt, heeft het ontwerp tot wijziging van de kieswet de Raad van State reeds verlaten en is de regering voornemens aan het pari amant enige wijzigingen van ingrijpende aard voor te stellen, n.1. de kies gerechtigde leeftijd te verlagen tot 23 jaar en de verschijningsplicht af te schaffen. Te Rome is een handelsverdrag tus sen Spanje en Italië tot stand gekomen. De Italianen behoeven slechts 25 van de hoeveelheden in te voeren, die Spanje naar Italië verscheept. Tijdens een persconferentie, die dezer dagen met ds. K. H. E. Gravemeyer, mgr. Fah van der Loo, dr. Wagenaar en mr. Westerouen van Meeteren als ver tegenwoordigers van het interkerkelijk overleg uit naam van de Nederlandse hervormde kerk, de rooms-katholieke kerk, de gereformeerde kerken in her steld verbond, evangelisch lutherse kerk, de hersteld evangelisch lutherse kerk, de remonstrantse broederschap, de doopsgezinde sociëteit en de oud- katholieke kerk te 's-Gravenhage ge houden werd, heeft eerstgenoemde een uiteenzetting gegeven over de houding ten opzichte van de politieke gevange nen. Spoedige berechting! Thans dringen de kerken aan op spoe dige berechting van de werkelijke schui- Wanneer wij de komende Kerstdagen en Nieuwjaar vergelijken met die van 1946, dan is de toekomst niet zonder bemoediging en hoop. Elke week wor den families herenigd en duizenden, die rust en herstel nodig hebben, worden in veiligheid gebracht. In een belangrijk deel van de buiten gewesten breidt zich het gebied uit, waar vrede en samenwerking heersen. Er zal ook plaats zijn voor velen, die van Java weg willen gaan, maar Indië slechts tijdelijk wensen te verlaten. Elke dag gaan tien- en honderdtallen, die kunnen gaan werken, aan de slag en nemen de hun toekomende plaatsen in. Een moeilijk jaar komt. Daarenboven, er moet langzamerhand een einde komen aan al die misleiding en verbittering en terreur, die thans de Nederlanders van de Indonesiërs schei den. De werkelijkheid begint door te dringen, de realiteit van het streven der Indonesiërs naar vrijheid, de werkelijk heid van een veranderde wereld, die gelijk is aan de onveranderlijke waar de in de menselijke natuur. Een nog moeilijker jaar ligt voor ons. Het zal een jaar zijn van vechten tegen destructieve krachten, maar ook een jaar van opbouw. Het Indonesische vraagstuk kan niet opgelost worden zonder het bedwingen van wetteloos heid, maar het kan ook niet opgelost worden door de strijd van het ene volk tegen het andere. Het oude Indië zal nooit terugkeren, maar in het nieuwe Indië moet plaats ijfn voor allen, die hier thuis horen, hetzij door geboorte of door afkomst. Landgenoten, begrijpt wat ik wil zeg gen. Er zal van velen onder U een bo venmenselijke inspanning van moed en zelfbeheersing, naast grote opofferingen, gevraagd worden. Ofschoon ik in de afgelopen jaren ge leerd heb geen voorspellingen te doen van gebeurtenissen in de toekomst, ge loof ik toch wel, dat ik mag zeggen, dat de feiten en omstandigheden een verandering ondergaan en dat zij ons uit de chaos naar een nieuw herstel voeren. Moge het onze belde volken ge geven zijn elkaar te vinden, en moge in 1946 de werkelijke vrede hersteld zijn. Moge dat jaar ieder van U de voldoe ning brengen die wij allen wensen". VAN MOOK HEDEN NAAR NEDERLAND. Dr van Mook heeft tijdens zijn weke lijkse persconferentie medegedeeld, dat hij Zaterdag naar Nederland zal ver trekken. Hij voegde er aan toe, dat hij verwachtte, dat tijdens zijn afwezigheid, wanneer dr. Idenburg zijn politieke ver tegenwoordiger zal zijn, verdere be sprekingen tussen Nederlanders en In donesiërs plaats zullen vinden. digen, doch op vrijlating van de on- schuldigen. Ook de z.g. „lichte gevallen" dienen zo spoedig mogelijk in vrijheid te worden gesteld, althans uit de kampsfeer te worden gehaald. De kerken zijn de mening toegedaan, dat heropvoeding in de kampen onmogelijk is, daar dit niet massaal dient te geschieden, doch indi vidueel. In plaats van schuldbesef op te roe pen, wordt in de kampen een geest van verbittering gewekt, niet alleen bij de gevangenen zelf, doch ook in hun naaste omgeving. In de kampen zelf wordt de geestelijke verzorging naar beste kun nen vervuld, maar we moeten daarom tevens aandringen op het terugbrengen van delinquenten in de maatschappij. De kerken hebben zich dan ook tot taak gesteld, het Nederlandse volk zodanig te beïnvloeden, dat degenen, die hun zonde hebben geboet, weder in de maatschappij kunnen worden opge nomen, waarbij de kerken evenwel niet blind zijn voor de moeilijkheden, die aan een dergelijke wederopneming verbon den zijn. Voorts spreken zij als haar mening uit, dat degenen, die onrecht matig geleden hebben door hun inter nering en in moeilijkheden zijn gekomen door b.v. overijlde inbeslagneming van hun bezittingen met alle gevolgen daar aan verbonden, als oorlogsslachtoffers dienen te worden behandeld. De tribunalen. Ofschoon de kerken reeds tijdens de oorlog bezwaren hebben geuit tegen de opzet van de tribunalenregeling, zijn zij van mening, dat deze, nu zij er een maal zijn, ook zo snel mogelijk moeten werken, opdat het gevoel van rechte loosheid plaats maakt voor de weten schap, dat er inderdaad recht wordt ge daan. Uitvoerig besprak ds. Gravemeyer vervolgens de houding ten opzichte van de z.g. „N. S. B.-kinderen". Deze kinde ren zijn vaak ondergebracht in tehuizen, waar hun bijna alles ontbreekt en wel in het bijzonder een liefdevolle omgeving. Men kan deze kinderen na eenmaal niet verantwoordelijk stellen voor hetgeen hun ouders hebben mis dreven. De kerken zullen hun mede werking niet kunnen verlenen aan een dergelijke opvoeding, die .staatskinde ren" tengevolge zou hebben. Gelijk de kerken in de oorlog protes teerden tegen onrecht van den bezetter, zo zullen zij thans met kracht hun stem verheffen tegen onrecht in het bevrijd^ Nederland. De kerken zullen niet scb5°g men dit onrecht op de scherpste wuz aan de kaak te stellen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 6