TAK TIL DANMARK Stadsnieuws Rotterdam Waar gaan wij heen Meisje verraadde vier mensen All«n werden gedood De Kerstpotten staan er weer De mariniers naar Indië Het telefoonverkeer met Suriname Waar zijn de Indiëvliegers? Zondagsoverdenhing De komende feestdagen Predikbeurten. Vuilgrijs hangt een dichte winternevei over de gewonde stad. De bruggen welke de beide Maasoevers verbinden priemen zich als sinistere silhouetten door het vochtige mistgordijn en slaan een onwezenlijke verbinding over de onzichtbare rivier. Bootjes zoeken drif tig hoestend hun weg in dit gevaarvolle grijze labyrinth. Naargeestig loeien de misthoorns hun waarschuwende klanken over het water. Op de bruggen branden onafgebroken de rode waarschuwings- lichten. Ons doel is de haven. Voorzichtig tasten de brandende kop lampen van onze wagen de nauwelijks zichtbare gevels van de massale woon huizen af en loodsen ons veilig tot de kade, welke ons reisdoel is. Nummer 60. Het staat zo duidelijk en eenvoudig in onze opdracht, doch wij moeten minstens vier maal de wagen verlaten alvorens wij het juiste nummer heb ben gevonden. Het blijkt een silo te zijn van enorme afmetingen en beduusd zoe ken wij naar de ingang van dit in strakke lijnen uitgevoerde bouwsel. Wij lopen een, voor dit gebouw bijna ver schrompeld schijnend betonnen trapje op en lezen gulzig de witte tekst af, welke pijnlijk nauwkeurig geschilderd is op een glanzend teakhouten, lang werpig schild: Intendance Rode Kruis. Wij worden spontaan ontvangen door den Intendant en vertellen hem even later onder het genot van een geurig kop thee en een verrukkelijke Ameri kaanse sigaret het doel van ons bezoek. Onmiddellijk nodigt de Intendant ons uit, zijn domein te bezichtigen, aan welk vriendelijk verzoek wij vanzelfsprekend zeer gaarne gehoor geven. Van de ge zellige warmte van zijn kantoortje dwa len wij door de kille witte gangen van het prachtige gebouw. Op onverklaar bare wijze is dit door den bezetter on aangeroerd gelaten, vertelt de Inten dant ons opgetogen en hij verstrekt ons onder het lopen enige getallen inzake het aanwezige personeel en de ontvan gen giften van buitenlandse organisaties van het Rode Kruis, welke ons zo fan tastisch in de oren klinken, dat het on geloof op onze gezichten leesbaar moet zijn, want de Intendant zegt lachend: „Wacht U maar tot U een en ander hebt gezien". Onze nieuwsgierigheid is tot het uiter ste geprikkeld als hij ons vraagt hem een handje te helpen met het open trekken van de zware ijzeren deur welke ons scheidt van de eerste ruimte welke wij zo direct te aanschouwen zul len krijgen. Grommend rolt het ijzeren gevaarte weg en.... U hadt het moeten zien. Hit alle landen. Kleding, niets dan kleding. Op tafels, aan rekken, op de grond, in balen en in manden. Niets dan kleding. Bontmantels, wollen wanten, skipak- ken, baby-kleertjes, broeken, jumpers, hoeden, ondergoed en wij weten niet wat al meer. En tussen dit al meisjes, jongens, mannen en vrouwen, druk 1 doende uit deze rijkdommen gedeelten voor verzending gereed te maken. Amerikaanse hemden, Zweedse ski- pakken, Deense vesten, Noorse wanten, Zwitserse broeken en Engelse schoenen. Hier wordt men internationaal gekleed en hoe! Van de allerbeste kwaliteit zijn deze artikelen. Wij gaan verder. Voedingsmiddelen. Moeten wij alles opsommen wat wij hebben gezien? Wanneer wij noemen jam, melkpoeder, babyvoedsel, kaas, havermout, rijst en boter, dan vergeten wij misschien vet, vlees, sardines, suiker en wanneer wij deze laatsten slechts noemden, dan ver gaten wij stellig gecondenseerde melk, leverpastel, levertraan, soep, eieren en groenten. Weer verder. Zeep, tandpasta, kinder pakketten, doch laten wij ons bepalen tot een globale indruk. Red Barnet. Hier ligt de menslievendheid met on geveer duizend kilogrammen per kwa draat meter. De totale cijfers, welke de Intendant ons tijdens deze excursie mededeelt loopt in de millioenen en wij denken met vreugde en dankbaarheid aan het Deense volk, waarvan Den Helder het voorrecht had middels het Nederland se Rode Kruis een zo groot aantal Red Barnet (Redt het Kind) pakketten te mogen ontvangen. De Denen hadden het moeten zien! De uitgelaten stemming van al onze kinderen tijdens het in ontvangst nemen van al deze kostelijke gaven. Onze kinderen, die vijf bange jaren alle ellende van de evacuatie hebben ondergaan. Die allen een aanzienlijk aantal van de honderdzeventien bom bardementen hebben meegemaakt, waarvan Den Helder zo verschrikke lijk heeft te lijden gehad. Die schrik barend verminderden in lichaamsge wicht van de angst en de zware toch ten, jaar in, jaar uit met vader «n moeder in de overbelaste treinen omdat vader zijn werkzaamheden in Den Helder had en het gehele gezin alleen des nachts in de omliggende gemeenten onderdak kon worden ver leend. Een misère waarvan onze kin deren de gevolgen nog niet te boven zijn. De Denen zullen het zien! Wij zen den hun foto's welke tijdens de uit reikingen zijn gemaakt en zij mogen de lachende gezichten van onze jeugd accepteren als een levende betuiging van dankbaarheid van de gehele Hel- derse gemeenschap aan een klein volk, dat zo groot blijkt te zijn in naasten liefde. Zaterdag 15 December, Nieuwe tCerk, concert door het Rustenbur ger Knapenkoor, aanvang 8 uur. Zondag 16 December, Casino, 2 u Helders Revuegezelschap met „Zet m op!" Woensdag 19 Dec. Casino: Harmonie cabaretavond, aanvang 8 uur. J. P. VAN BOMMEL. Met ingang van 16 December 1945 is de heer J. P. van Bommel, com mies bij de Rijkswerf alhier, bevor derd tot hoofdcommies, met gelijktij dige plaatsing bij het Bureau ÜftVüs- ting van het Ministerie van Marine in Den Haag. Woensdag stond voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht de 18- jarige Annie Glim uit Den Helder, die de dood van haar vader, haar oom en twee buren op haar geweten heeft Ze had n.1. zo jong als ze toen nog was tijdens de bezetting omgang met Duitsers, wat haar ouders haar steeds hadden verboden. Toen ze eens met een foto van een harer vrienden thuis was gekomen, had h^ar vader gezegd, dat hij dit ding niet in huis wilde hebben. Annie was toen boos het huis uitgelo pen en had uit wraak aan een Duitsen Oberwachtsmann" verteld, dat haar va der steeds naar Londen luisterde en dat haar oom en twee buren geregeld kwa men luisteren. Het gevolg was, dat huis zoeking werd gedaan, de radio werd ge vonden Annie hielp braaf mee! en de .schuldigen" werden gearresteerd. Van twee hunner is bericht binnenge komen, dat ze in Neuengamme zijn over leden; van twee anderen is nooit meer iets gehoord. De verdachte bekende, maar de zaak moest worden geschorst, omdat haar moeder niet als getuige was verschenen. Op 9 Jan. zal het Hof de behandeling voortzetten. Zes jaar hebben we ze gemist, de bekende Kerstpotten van het Leger des Heils. Maar nu zullen ze er dan toch weer zijn. Het mag nu weer, dus het Leger des Heils zal op deze ma nier trachtan, een prettig Kerstfeest te bereiden aan de armen en hun kroost. Daarom zullen op Zaterdag 15, Maandag 17 en Dinsdag 18 December weer de Kerstpotten staan op de vol gende punten: Ruyghweg hoek Sluisdijkstraat, Kei zerstraat hoek Molenstraat, Spoorstraat hoek Koningstraat. Een ieder geve mild, opdat de oude traditie kan wordjn gehandhaafd; het brengen van vreugde en warmte in gezinnen waar kou en armoede heer sen. Er komt nog meer.... Wij beëindigen onze rondgang weder om in het kleine gezellige kantoortje, waarin wij zo vriendelijk ontvangen zijn. Onderwijl wordt onze wagen geladen met nieuwe giften van het Rode Kruis. Pakketten met.... Doch dat blijft een verrassing. Wij danken den Intendant voor alles wat hij ons heeft laten zien en daarmee alle organisaties van het Rode Kruis, waar ter wereld ook, voor het mede leven met de landen die zo gewond uit deze verschrikkelijke oorlog tevoor schijn '"n gekomen. Nogr iis namens de gehele Helderse gemeenschap: TAK TIL DANMARK, dank aan Denemarken! GESLAAGD. Voor de op 11 December j.I. te Am sterdam gehouden examens, slaagde voor de beide diploma's kantoorsteno graaf 130 lgr. Nederl. en dictaat-ste nograaf, mej. Tinie Borst te Bree- zand, leerlinge van mevr. L. J. van der WoudeHazebroek. BENOEMD Ingaande 24 December is de heer C. Geus. onze vroegere plaatsgenoot, be noemd tot hoofd der o. 1. s. te Edam Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. De Marine Voorlichtingsdienst meldt: De commandant van het corps mari niers der Koninklijke Marine, generaal- majoor H. F. J. M. A. von Frytag Drabbe, is teruggekeerd van een bezoek aan de Ver. Staten. Gedurende dit bezoek heeft de commandant van het corps mariniers de kampen bezocht, waar de verschillen de onderdelen van de brigade mariniers zijn opgeleid: de officiersopleiding te Quantico, de trainingskampen Lejeune en Davis voor onder-officieren en man schappen, alsmede de specialisten-oplei dingen in andere plaatsen. Thans is de brigade mariniers onder weg naar Nederlands-Indië. Evenals de Amerikaanse mariniers, die zulk een belangrijk aandeel hebben gehad in de bevrijding van de eilanden in het Verre Oosten, is de brigade voorzien van de modernste bewapening en uitrusting. Een nieuw keurcorps mariniers, die de zware opleiding en training in de Amerikaanse kampen met glans hebben doorstaan, zal zich aan een nieuwe taak gaan wijden. Oorspronkelijk bestemd om deel te ne men aan de bevrijding van Nederl.-Indië, gaat de brigade thans na de capitu latie van Japan naar de Oost om daar het herstel van de orde en rust te hel pen bevorderen. De directeur-generaal der posterij en, telegrafie en telefonie maakt be kend, dat van 24 December t/m 4 Jan. 1946 doch niet op 30 December in het rechtstreekse radiotelefoonver- keer met Suriname Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken zijn toegelaten tegen het verlaagde tarief van f 10.50 voor de eerste drie minuten en f 3.50 voor elke minuut daar boven. De rijkstele foonkantoren verstrekken ter zake al le verder gewenste inlichtingen. NL 302 (gezagvoerder Brugman) in komend: 13 Dec. 14.31 GMT uit Cal- cutta vertrokksn. 14 Dec. 3.05 GMT uit Karachi vertrokken. Onderweg naar Cairo. Er zijn in de Decembermaand twee feesten, die onze aandacht trekken: het St. Nicolaasfeest en het Kerstfeest, het feest van den ouden man en dat van het geboren Koningskind. Nu is het de moeite waard om te zien, hoe de mensen van het eerste féést in het tweede overspringen. Daar zijn er die doen als de winkelier, die één kaart heeft, aan de ene zijde staat gedrukt: St. Nicolaas-cadeaux en aan de andere zijde staat: Kerstgeschen ken. Hij kan die kaart gebruiken voor beide feesten. Of ook hij had gedurende het eerste feest een man, die voor St. Nicolaas speelde en de kinderen cadeau tjes gaf, met 't tweede feest nam hij een denneboom, versierde die met kaarsen of lampjes, hing er wat glimmende fi guurtjes aan, hing wat rood vloei om de lampen, werkte een beetje met rood lint en hulst met bessen en de zaak was oké. De St. Nicolaas-surprises werden om gezet in Kerstboom-verrassingen, men had eenvoudig een décorverwisseling. De Fransen hebben een spreekwoord, dat zoveel wil zeggen als: ,,'t Is zo een voudig als een groet!" Die slimme win kelier! En toch, vele mensen gelijken op hem. Het Is bij hen ook eenvoudig een décor verwisseling. Veler Kerstfeestvieren ia niet anders dan een repetitie van de St. Nicolaas-pret. St. Nicolaas is vervangen door het Kerstmannetje. Dat is juist zo vreeselijk. Adolf Keiler zegt ?n zijn boek „Op de drempel der diepere Werkelijkheid": „Wat hebben wij van het Kerstfeest gemaakt? Wij hebben het geïndustrialiseerd, tot een handelszaak gemaakt, tot een aanleiding voor een pretje tot een diner, een dans- clubje, een gejaag en zelfbedrog, de Kerstfeestverwoesting die ook over de Christenheid ging, is huiveringwekkend." Men heeft het Kerstkind en het Kerst mannetje beiden geëngageerd. Er zijn mensen die zeggen: Ik doe niet aan het Kerstfeest, wel aan het St. Nico-? laasfeest. Er zijn er ook die het omge keerde beweren. Zal het Werkelijk feest voor U zijn, dan moet het Kerstfeest wat voor U doen. Het mag niet buiten ons hart omgaan. Daar gebeurde in die stille, heilige nacht, waarvan wij zo mooi kunnen zin gen, iets geweldigs: God openbaarde aan een wereld, verloren in schuld, Zijn God delijk hart, dat van liefde voor de men sen was vervuld. God gaf Zijn Kind aan de aarde. Er bestaat een gedicht, dat tot titel heeft: Het vergeten Kind! De in houd van dit gedicht is in 't kort weer gegeven deze: In een deftige aristocratische familie, was een zoon geboren. Er moest een groot doopfeest worden gegeven. Vele uitnodigingen waren verzonden, vele gasten werden verwacht, 't Liep dan ook druk. Zelfs de verpleegster, die de zorg voor den jonggeborene droeg, hielp mee. Spoedig was de garderobe vol. Dan maar de slaapkamer, waar de kleine lag, ge bruikt tot berging van de kleren der gasten. Toen het feest goed op gang was, zou de zuster op verzoek van de doopouders het kind halen, om 't alle aanwezigen te laten zien. Wat bleef ze lang weg. Einde lijk kwam ze hevig ontsteld terug. Wat was er gebeurd? Het kind was gestikt. Of dit gedicht een ware gebeurtenis is, wij weten 't niet. Wel ligt er veel lering in. Wij hebben het allen met het Kerstfeest druk. De dominees met preken, ze spre ken immers van een Tiendaagse Veld tocht? Het Zondagsschoolpersoneel heeft 't druk met 't organiseren van de Kerst feestviering. De moeders met 't bereiden van een Kerstmaal. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat door al die drukte het Kind van Bethlehem wordt vergelen. Laat ons waken voor dat gevaar! Dan zou het Kerstfeest een fiasco worden, terwijl 't moet zijn een Christusfeest. VOOR ZONDAG 16 DECEMBER 1945. DEN HELDER. Ned Herv. gem. Nieuwe kerk, 10 uur, ds. Cramer; Palmstraat, 10 uur, ds. Borghardt, nm. 7 uur, Jeugd dienst ds. Borghardt. Herst. Evang. Luth. gem., Weezenstraat, 10.30 uur, de eerw. heer J. H. Keijzer. Oud Ger. kerk, Hoogstraat, 10 en 5 uur, ds. Hen nephof, van Dordrecht. Leger des Heils, Spoorgracht 35, 10 uur, Heiligings- dienst; 7.30 uur, Opwekkingssamenkomst. Leiders kapiteins H. Winter. Maandag 17 Dec., 2.15 u., Dameskrans. Chr. Geref. kerk, a. d. Steengracht, vm. 10 en nm. 5 uur, ds. J. Rebel. Evangelisatie, Vij zelstraat, vm. 10 en nm. 7 uur, Samen komst, nm. 2.30 uur, ZondagsschooL Woensdag nm. 7.45 uir. Bijbelkring. Don derdag, nm. 7.30 uur, Vrouwenkrans. Za terdag, nm. 7.30 uur, Bidstond. JULIANADORP, 10 uur, ds. Enklaar.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 9