HELDERSCHE COURANT De regering antwoordt Duizend mannen, vrouwen en kinderen te Soerabaja ontvoerd De bedrijvigheid in onze industrie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Annexatie Politieke gevangenen Wederopbouw Verkeer Do ietol der Verenigde Volken in de V.S. Nieuwe regering in Azerbeidsjan Konoje pleegt zeljmoord Heil Mosley! Flinke vooruitgang in wol- en schoenenproductie De „Roode Ster" over Indonesië Waar zijn de Indië-vlieqers? MAANDAG 1T DECEMBER 190. 3e Jaargang No. 114. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen t 3.00 „Het is bepaald niet waar, dat het pro bleem der annexatie van de baan ls. Immers, het probleem van de westgrens van Duitsland is nog niet afgedaan en het probleem van de westgrens van Duitsland ls het probleem van Neder lands oostgrens. De oplossing is een internationale kwestie en zeker zal Ne derland daarin een rol spelen. Iets an ders is of dit vraagstuk in het kader van onze voorstellen tot vergoeding der gele den schade aan de orde komt. Doch in de naaste toekomst zal zeker internatio naal contact over dit onderwerp plaats hebben". Aldus sprak minister-president Scher- merhorn op een persconferentie welke Vrijdag te Nijmegen werd gehouden en waar, behalve de minister-president ook de ministers Beel, Van Schalk en Rln- gers aanwezig waren. Prof. Schermerhorn zeide verder over hetzelfde onderwerp: „De Gaulle laat in deze een zeer duidelijk geluid horen en Nederland ls daarmede gemoeid. Wat er met het Ruhrgebied gebeurt kan ons niet onverschillig blijven en alleen al daarom is het probleem niet van de baan. Wij zullen stelling hebben te nemen. Ik zie de kwestie als een belangrijk onderdeel van onze gehele economische positie in West-Europa, maar het is ondenkbaar dat dit vraagstuk buiten beschouwing zou blijven en het zou onverantwoord zijn, dit object reeds van tevoren uit te slui ten. De wijze, waarop het in geding zal worden gebracht, is echter op zichzelf reeds een punt van internationale onder handeling en ook daarin moet Nederland een standpunt kiezen. Zeker zal het probleem van Duitslands westgrens in de naaste toekomst sterker de aandacht eisen dan op het ogenblik Ten slotte, of Nederland pro of contra annexatie ls, daarover zal het volk een uitspraak moeten doen". De wederopbouw Minister Ringers voegde hieraan toe „Men zegt, dat de bouwprijs het viervoud zou bedragen van 1940. Ik durf dat niet te ontkennen, noch te bevestigen, al ge loof ik persoonlijk niet, dat het zo duur is. Als wij echter aannemen, dat het 2'/t keer zo duur is, dan is het nog fout daaruit ten aanzien van de tegemoetko ming een conclusie te trekken. Door het gebrek aan materialen kunnen wij niet ieder geven, wat hij nodig heeft. Als er bij de wederopbouw wel arbeiders, doch geen materialen beschikbaar zijn dan ligt de zaak stop en dat maakt de we deropbouw duurder. Glas! Wij zullen dikwijls op het buitenland zijn aangewezen. Zo zal er deze maand weer glas uit België komen. En als alles lukt, zal volgend jaar het gehele glaspro bleem zijn opgelost. Het programma voor 1946 gaat uit van bepaalde mogelijkheden van invoer. Wij zien een beetje ruimer gat en hopen, dat achter dat gat de wereld ligt, die in 1946 voor ons zal opengaan". Vrijlating gevangenen. Tevoren had de minister-president de vraag, „of inderdaad met Kerstmis een groot aantal politieke gevangenen zou worden vrijgelaten, beantwoord, door er op te wijzen, dat het onjuist is, het vrij laten van gevangenen met Kerstmis te associëren. Zoals het is voorgesteld, dat er een soort kerstamnestie wordt ver leend, is onjuist. Wat gebeurt, is niets anders, dan het in hoger tempo func- tionneren van 't selectie-apparaat, waar door in December maar ook in Januari en later, gevangenen zullen vrijkomen. Dat dit tempo verhoogd wordt, ls nood zakelijk. Er zijn mensen b.v. op grond Weerbericht KRACHTIGE WIND. Krachtige Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt. Tijdelijk regen. Nor male temperatuur. van een N.S.B.'er-schap in 1934 die volkomen onschuldig waren. Ondertus sen zijn hun huizen leeggehaald. Als deze mensen straks, als zij vrij komen, aldus de min.pres., „tegen de staat der Nederlanden een lang gezicht zullen trekken, dan vind lk dit volkomen be grijpelijk. Er zijn ergerlijke voorbeelden aan te halen van vastzitten, zowel als van vrijlaten. Het geladen sentiment heeft hier een grote rol gespeeld, doch ongetwijfeld zullen wij dit ln de toekomst zien recht te buigen". Verkeer. Aan de antwoorden, welke minister Van Schalk gaf betreffende verkeers- vraagstukken, ontlenen wij het volgende: Ofschoon het spoorwegverkeer tussen de grote bevolkingscentra uiteraard veel intensiever is dan elders in het land, heeft men over het algemeen toch geen reden tot klagen. Uiteraard zijn de spoorwegen zeer ge bonden door gebrek aan materiaal en door de zeer beperkte reparatiemoge lijkheden. De meeste werkplaatsen van de spoorwegen zijn verwoest en leegge plunderd. De reparatie-capaciteit be draagt slechts 12 tot 18 pet. Om het be drijf aan de gang te houden, laat men momenteel in België repareren. Er be staat eerder gevaar, dat men de dienst zal moeten gaan inkrimpen, dan dat tot uitbreiding zat kunnen worden overge gaan. Desondanks wordt alles ingezet, wat enigszins mogelijk is, en, naar de me ning van den minister, op bewonderens waardige wijze. De spoorwegen rijden zonder enige reserve. De busverbindin gen ondervinden dezelfde moeilijkheden. Van de 4090 bussen zijn er nog 300 over. Nu zijn er vrachtwagens ingezet. „En ik weet wel, aldus minister Van Schalk, „dat de mensen op elkaar gepakt staan en op eikaars tenen staan te trappen, maar wij leven nu eenmaal ln een land, waar wij ons voorlopig behelpen moeten. De voorbereidende commissie van de organisatie der Verenigde Volken heeft met 30 tegen 14 stemmen en 6 onthou dingen besloten, de algemene vergade ring voor te stellen, de zetel der organi satie in de Verenigde Staten te ves tigen. Reuter meldt nader, dat volgens ra dio-Moskou uit Tebris is vernomen, dat daar in de afgelopen dagen een nieuw gekozen parlement in zitting bijeen is geweest en dat Jafar Pisjevani, leider van de democraten in Azerbeidsjan en president van de nieuwe provinciale re gering, een kabinet heeft gevormd, dat bestaat uit Dyevit voor binnenlandse zaken, Ihani voor financiën en Kadye- jan voor de „internationale mobilisatie". Een vertegenwoordiger van de Japan se regering heeft generaal Mac Arthur er van in kennis gesteld, dat prins Ko noje, die naar de gevangenis te Soe- gamo had moeten worden overgebracht, zelfmoord heeft gepleegd door vergif in te nemen. Prins Konoje was 54 jaar oud en laatstelijk minister zonder portefeuille in het kabinet van Sjidehara. Over het alge.neen werd hij als pro-Angelsaksisch beschouwd. Hij zou voornamelijk van wege de rol, welke hij gespeeld heeft in de oorlog tegen China, op de lijst van oorlogsmisdadigers zijn geplaatst. Meer dan duizend mannen en vrou wen hebben de fascistische groet ge bracht aan Sir Oswald Mosley, den voormaligen leider van de Britse Unie van Fascisten. Zij noemen zich thans leden van de „Vereniging der vroegere 18 B-geïnterneerden" (18 B was het be sluit, dat bepaalde, dat gedurende de oorlog de fascisten gevangen gezet dien den te worden). Mosley hield een rede voering, waarin hij zei, dat de fascis ten het hun berokkende leed niet zou den vergeten en dat het ook hun vijan den zou heugen. Leden van een knok ploeg hielden journalisten buiten de vergadering. Een persfofograaf schoot er zijn camera bij in, een reporter werd driemaal dreigende toegesproken en een andere reporter werd „geslagen, ge schopt en er uit gegooid". NATIONALE BILJARTKAMPIOENSCHAPPEN. Zondag werd te Helmond de laatste partij gespeeld om het Nederlandse eerste klasse klein-biljart, kader 35/2. Jan van Boekhoven wist tenslotte winnaar te worden. De extremisten te Soerabaja hebben gedurende de gevechten aldaar bijna duizend mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd. Zij worden als gijzelaars vastgehouden, maar niemand, ook de Britse militaire autoriteiten niet, weten precies waar. Wij kennen van deze tragedie slechts het eerste gedeelte: Een ooggetuige heeft medegedeeld hoe deze ongelukkigen, on der wie ook vele Menadonezen en Am bonnezen waren, meegenomen werden uit het kamp Roebeecklaan in Soerabaja in een tropische regen. Op een der vorige dagen waren zij had hun medegedeeld, dat zij „geëva cueerd" zouden worden, omdat de streek te gevaarlijk was en „de Gurkhas hen al len zouden doden". Maar na vier uur gelopen te hebben werden zij naar het kamp teruggestuurd. Toen de uittocht onder toezicht der extremisten eindelijk begonnen was wilde een aantal vrouwen niet vertrekken., en zij zeiden: „Waarom doden jullie ons hier niet?" De extremis- Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nadere gegevens gepubli ceerd omtrent de bedrijvigheid der Nederlandse industrie, die met enkele uit zonderingen, van een verdere voortuitgang getuigen. De productie-index voor steenkolen (1938 100 ook voor de verdere in dexcijfers, welke hier volgen) was in October 55 tegen 42 in September. Van de openbare nutsbedrijven liep het cijfer voor electriciteit op van 62 in Sep tember tot 80 in October, dat van gas van 45 tot 57. Er komt dus meer licht, zowel letterlijk als figuurlijk. De afdeling Bouwmaterialen geeft voor dakpannen een stijging te zien van 37 tot 52. De zeepproductie is nog uiterst gering en is zelfs sedert Juli gehalveerd. In deze maand was de productie-index n.1. 4, terwijl hij in October nog slechts 2 bedroeg. Wat metaalproducten betreft treden de huismeubelen het meest op de voorgrond, daar de productie daarvan, die van 1938 zelfs nog met 1/3 over treft. Het index-cijfer is daar 136. De rijwielen maken nog een zeer sober figuur, hoewel ook daar vooruitgang in zit. De indices stegen (met een in zinking in Augustus) van Juli (1) tot September (3) en October (4). Ook de textiel- en schoenindustrie geven een gestadige vooruitgang te zien, wol- en schoenenindustrie produceren beide reeds weer ruim de helft van wat zij in 1938 voortbrachten. De Index-cijfers zijn hier voor October resp. 68 en 64, een lichte verbetering tegenover de vorige maand, toen zij 62 en 60 bedroegen. Van de voedings- en genotmiddelen kon de index voor chocolade in 3 maanden tijd met 60 worden opgevoerd (Juli 1, October 61). Voor cacaopoeder was de vooruitgang minder groot, n.1. van 2 tot 35. zij ten lieten hen toen achter, waarop door Gurkhas bevrijd werden. De Britse autoriteiten hebben ontdekt dat de gijzelaars naar Taman ten Zuiden ven Soerabaja gezonden waren, maar dat zij daar niet gebleven zijn. Zij hebben deze plaats verlaten met onbekende be stemming, waarschijnlijk Modjokerto, 30 kilometer landinwaarts. Zeer vele Nederlanders op Java worden gesloopt door deze nooit eindigende on zekerheid. Het is een van de ernstigste aspecten van de huidige toestand, die het officiële communiqué laconiek be schrijft als „tamelijk rustig". Het blad van het Rode leger „Kra- snaja Swesda" (Rode Ster) wijdt een artikel van een halve pagina aan de Indonesische kwestie. Professor A. Guber gaat in dit artikel de ontwik keling na der nationalistische bewe ging in Indonesië en Indo-China en zegt dat de betekenis ervan het ge bied van zuid-Azië verre te bulten gaat. Het artikel getuigt van de gro te waardering voor de onafhankelijk heidsbeweging. Professor Guber schrijft dat de Nederlandse regering het feit dat Soekarno met'de Japan ner» heeft samengewerkt heeft willen aangrijpen om de onafhankelijkheids beweging te onderdrukken en noemt het een succes voor de strijders voor onafhankelijkheid dat zij niet zijn in gegaan op „de weinige reformistische maatregelen die de Hollanders willen gebruiken om hun macht te herstel len. De nationalistische beweging schept haar grote kracht uit de wil der volksmassa om tot zelfstandigheid te komen". De vrije volken volgen met grote sympathie de ontwikkeling van „vrien den van de vrede en der democratie" zo besluit Guber zijn artikel. De NL 303 (vijfde vlucht), gezagvoer der Both. is op het vliegveld „Kema- joran" te Batavia aangekomen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1