HELDERSCHE COURANT Over een half handen Tweede phase herstel Wieringermeer begonnen jaar komen wij te kort! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een volk bouwt voort De ploeg snijdt weer door de aarde Rede van minister Schermerhorn N.S. B.-leiders voor gerecht Tweede Kamer Min. Drees over de volksgezondheid het H.M. Torpedobooljager „Evertsen" naar Nederland Stalin en Bevin praten yRIJDAG 21 DECEMBER 1945. 3e Jaargang No. ïlK VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen 1 3.00 LUCTOR ET EMERGO. Ik wor stel en kom boven! Zo luidt de spreuk der Zeeuwen en inderdaad: zij kunnen haar met ere zeggen. Ook Walcheren herrijst weer uit de baren. De Wieringermeer ech ter is droog, enkele dagen reeds. Daarmede werd de eerste phase in het schema van herstel voltooid en in middels is de tweede periode begon nen! Grijs was de hemel en grijs was de aarde.... een uitgestrekte woestenij, waarboven traag en naargeestig de donkere figuren van wat zwarte kraai en wiekten, toen wij in gezelschap van een aantal binnen- en buitenland se journalisten op initiatief van het Ministerie van Wederopbouw en Openbare Werken een bezoek brach ten aan het voor de tweede maal drooggevallen land. Een woestijn.... Het verleden. Dat werd ons alvorens we de pol der zelf bezochten, aan de hand van een aantal films nog eens duidelijk getoond in een bioscoopzaal te Me- demblik. En wat voor een verleden! Tien jaar lang bouwde Nederland in geest en daad aan de polder en het Werd een „bouwsel", waarop elk rechtgeaard vaderlander trots kan zijn. Twee en twintig duizend bunder best land.... acht honderd en twaalf mo derne bouw- en veeteeltbedrijven, drie dorpen.... Een boerenvolk uit alle de len van het land smolt er binnen de Wierlngermeerdijken samen tot een eanswillende, hardwerkende gemeen schap. Jaren achtereen bood deze ge meenschap ons volk de vruchten van haar arbeid, zong er het lied van de oogst.... rolden de goudgele graan korrels uit de dorsmachines in de ge opende zakken.Deze mensen werk ten en daardoor veroverde dit nieuwe land zich ean eervolle plaats in de rij der Nederlandse productiegebie den. De zon scheen.... Het ging goed met de Meer....- 17 April 1945... Reeds in Februari begonnen de bezetters voorbereidingen te treffen, die tenslotte leidden tot de ramp. Zij gaven opdracht z.g. versterkingen op de dijk aan te leggen. De Engelsen hadden de Westkappelse zeedijk ge bombardeerd, dit moest voor de Wie ringermeer voorkomen worden, zo be weerden de Duitsers. Maar de „dom me" Hollander begreep huiverend de ware achtergrond.... Al waren er on danks de vele waarschuwingen nog talrijke boeren, die het niet kónden geloven. Neen, zó iets waanzinnigs zou niet gebeuren. De Duitser zei im mers ook: „Sie brauchen 'keine Angst zu haben...." In de nacht van 16 op 17 April om half vier ging echter van huis tot huis en van mond tot mond het noodlotti- Weerbericht TOENEMENDE BEWOLKING. Matige, aan de Westkust later tijde lijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Aanvankelijk plaatselijk mist, overigens meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van betekenis. Zelfde temperatuur. ge bericht: De Meer gaat vandaag on der water! Het werd die Dinsdagmorgen een droeve uittocht. Een trieste stoet men sen, wagens en dieren trok in bonte, eindeloze rij naar de randen van de polder.... Om kwart over twaalf da verden de slagen over het in zonlicht badende lenteland. Hoe moet dat ge dreun als een felle pijn diep door het hart van elk der zesduizend Wieringer- meerbewoners zijn gegaan.... Twee etmalen daarna had de reuzenvloed- golf de gehele polder verzwolgen.... Enkle dagen later kwam van het Duitse Hoofdkwartier het bericht, dat men het gebeurde betreurde. Als men wilde, mocht men de dijk wel weer gaan herstellen.... Aan het eind van de film der wederopbouw zien we de verslagen vernielers in een lange rij over de Afsluitdijk wegtrekken. Zij lieten niets anders achter dan afbraak en vernieling. Treffend is echter het lied van het mannenkoor, dat hen echterna zingt: Een lied over Neer- lands herrijzenis. De polder in. Dan rijden we de polder in en we zien hier het meest sprekende bewijs van die mannenzang: De Meer her rijst! Stilte heerst er. Het is of de met grijs slik bedekte akkers en de som bere regenluchten tot een geheel zijn versmolten. Maar ziet, bij meerdere zwaar gehavende boerderijen zijn op- ruimingsploegen aan het werk. De woonhuizen zijn geheel ingestort, van de schuren zelf werden de tussenmu ren weggeslagen, maar het dak bleef staan. De muren zullen er weer inge metseld worden, daar binnen wordt een noodvoorziening voor bewoning en bedrijf in orde gemaakt en van daar uit zal dan de hercultivering ver der gaan. Voor een boerderij zijn reeds 16.000 dakpannen nodig. Alleen dit cijfer geeft je al een indruk, welk een grote hoeveelheid materiaal er nodig zal zijn, wil het herstel geheel worden doorgevoerd. De drie dorpen hebben het sterkst geleden. In Wieringerwerf resten b.v. van de 155 panden er slechts 10 die voor herstel in aanmerking komen. Over de verdere toestanden in de polder zullen wij in dit artikel niet meer uitweiden, daar van onze kant reeds kort voor de algehele droog valling verschillende bizonderheden in een artikel verwerkt werden. (Zie vervolg pag. 3) De Nederlandse Volks-Beweging organi seerde te 's-Gravenhage een grote bijeen komst, waarop de minister-president prof. Schermerhorn het woord voerde. Bij ons volk bestaat de wil om zich „Er uit te werken". Het is ons dan ook gelukt ons uit een absolute chaos op te werken tot een betrekkelijke chaos. Dui delijk is, dat slechts noeste arbeid ons geheel uit de verwarring kan brengen. De regering doet haar best door invoer de grootste nood te lenigen. Doch het zal ledereen duidelijk zijn, dat wij slechts kunnen invoeren, wanneer wij ook uit voeren. En daarvoor is arbeid nodig. Voor de oorlog telde ons volk vele werklozen. Binnen een half jaar zal ons nu blijken, dat wij handen tekort zullen komen. Dat is een verheugend verschijnsel. Wij zijn totaal verarmd, doch dat is niet erg. De technische mogelijkheden zijn zo groot, dat binnen 5 jaar het tekort, dat op het ogenblik heerst, zal zijn aangevuld. Wij kunnen ons nu dit snelle herstel even moeilijk voorstellen, als wij voor de oor log ons de hongerwinter '44-'45 hadden kunnen indenken. Het herstel eist georga niseerde arbeid, gericht op een algemeen herstel. In laatste instantie is de enige reëele rijkdom van een volk zijn arbeid De bureaucratie. „Ik ben niet blind voor de bezwaren der bureaucratie" aldus min. Scher merhorn „en ik weet hoe ons volk daaronder gebukt gaat. Het vrijgeven van verschillende goede ren, hetgeen, door minister Mansholt Woensdag J.1. werd aangekondigd" al dus spreker „bekrimpt het ambtenaren corps van het Dep. voor de Voedselvoor ziening met 4.000 mensen. Voordien was dit alreeds ingekrompen met eveneens 4.000 ambtenaren. Dat maakt samen 8.000 en wij gaan op deze weg voort. De bureaucratie zal steeds kleiner worden. Men moet echter bij al zijn critlek op den ambtenaar niet voortdurend generali seren. Voor de oorlog beschikte Neder land over een uitstekend ambtenaren corps. Deze mensen zijn er nog, en daar om is critiek zonder aanzien des per- soons niet juist. Men moet niet vergeten, dat een ambtelijke dienst een zeker» tra- ditie vraagt. Het onzekere karakter wordt gevormd door onze algemene geestelijke onrust en dat drukt zijn stempel op het ogenblik op ons gehele doen en laten. Indien ons fatsoensbegrip bijvoorbeeld hersteld zou zijn, waren wij reeds een heel stuk op de goede weg. Waarheid, besef en begrip voor gerechtigheid dienen te groeien. Het is erg, dat een begrip als gerechtigheid voor een groot deel van ons volk verduisterd is. Naar de geest gezien, blijkt ons, dat wij op menig ge bied sterk achteruit zijn gegaan in ver gelijking met voor de oorlog. De machts strijd viert weer hoogtij." IndiS. Na de pauze beantwoordde min. Scher merhorn een aantal vragen. Een van deze vragen luidde: „Bent u er van overtuigd, dat er In Indië inderdaad nog een grote groep van Indonesiërs is, die op onze gezegende bescherming wacht?" „Ik heb de overtuiging", aldus het ant woord. „dat in Indië groepen zijn, die behoefte hebben aan bescherming van een objectieve macht, die de balans houdt." Voor het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof zullen binnenkort terecht staan mr. Zondervan, de leider van de WA; J. van Geelkerken, de plaatsverv.-leider van de NSB en ir. Huygen, de secr.-gener. van de NSB. MINISTER LOGEMANN OVER INDIë. De minister van Overzeese Gebieds delen, prof. Logeman, zal hedenmiddag in de vergadering der Tweede Kamer een korte verklaring afleggen omtrent de toestand in Nederlands-Indië. Deze verklaring zal omstreeks half twee wor den afgelegd. BELGISCHE KERKEN COLLECTEREN VOOR NEDERLANDSE KINDEREN. Naar aanleiding van een oproep van den kardinaal aartsbisschop van Roey wordt in alle Belgische kerken een col lecte gehouden voor kerstgeschenken aan Nederlandse kinderen. Na een debat over de algemene ge zondheidstoestand werden de verschil lende sprekers als volgt door Min. Drees beantwoord. Het aantal leerlingverpleegsters in de ziekenhuizen is voldoende. Voor de sa natoria is er nog een tekort. Ook in de ziekenhuizen zijn er nog geen voldoen de gediplomeerde verpleegsters. De regering heeft het verzoek ontvangen de arbeidsdag voor verpleegsters te ver korten. Spr. gelooft dat dit op de duur zal moeten geschieden, al staan wij 1 hier nu voor het tekort aan arbeids krachten voor een grote moeilijkheid. Over de particuliere ziekenhuizen heeft ,de regering natuurlijk niets te zeggen. Wel kan invloed worden uitgeoefend door middel van het buitengewoon be- Siuit arbeidsverhoudingen. De ziekenhuizen tobben met het ge brek aan dienstmeisjes. Ook dit is een eervolle taak. Wij zullen trachten de meisjes te overtuigen, dat zij hier- prachtig werk kunnen doen. Er dreigt een tekort aan artsen door de hapering in de opleiding tijdens de bezetting. Dit vraagstuk zal nader moeten worden bezien. De toewijzing van de auto's aan artsen stuit op grote moeilijkheden. Nog niet alle artsen hebben een auto. Percentsgewijze zijn zij het best bediend, maar zij hebben nog reden zich te beklagen. De regering zal het werk der alcohol- bestrijding steunen. Beperking van de productie van alcohol heeft alleen waarde wanneer het volk de noodzake lijkheid daarvan erkent. Anders wordt de clandestiene productie en de clan destiene handel gestimuleerd. Het ziekenfondsbesluit, tijdens de be zetting tot stand gekomen, zal van Duitse franje worden ontdaan. Er zal een commissie worden ingesteld om een nieuwe wettelijke regeling van het ziekenfondswezen voor te bereiden. Het vraagstuk van de onvolwaardige ar beidskrachten, de zgn. rehabilitatie, is van grote betekenis. H. M. torpedobootjager „Evertsen" zal Zaterdagochtend uit Engeland vertrekken en wordt Zaterdagavond of Zondagmor gen te Amsterdam verwacht. De „Evert sen" Is een van de torpedobootjagers van de z.g. S-klasse, die de Koninklijke Ma rine van de Royal Navy heeft overgeno men. Het is de vroegere H.M.S. „Skour- ge", die in 1943 in dienst kwam en o.rn, koning George, Churchill en Smuts ge ëscorteerd heeft bij hun bezoeken aan het invasie-front. H.M. „Evertsen" is, evenals H.M. „Banckert", die thans bij da Rotterdamse Droogdok-Maatschappij ge dokt wordt, bestemd voor Nederl.-Indië; De besprekingen, welke Bevin met Sta lin heeft gevoerd, en welke anderhalf uur duurden, werden beschreven als „openhartig en vriendschappelijk". Bevin was bij deze besprekingen vergezeld van Sir Alexander Cadogan. RIJNLAND EN RUHRGEBIED. Het Amerikaanse bureau voor buiten landse economische aangelegenheden een liquiderend regeringsbureau uit de oorlogstijd heeft permanente afschei ding van het Rijnland en het Ruhrgebied van Duitsland voorgesteld, ter voorko ming van heropbouw van de Duitse oor logsindustrie. BRITSE VERLIEZEN IN NED.-INDIE. Tot 14 December bedroegen de Britse en Brits-Indische verliezen bij de land strijdkrachten 1.098 man.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1