HELDERSCHE COURANT 'n Vrij volk viert Kerstfeest „De geldsanering werd een succes" Onze troepen zullen volledig worden ingezet NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Radio-rede van H.M. de Koningin Weer fhee! aldus Min. Lieftinck Giraal geld en geldkaart vrij Varklaring over Indonesië in de Tweede Kamer KATFHDAG DECEMBER IMS. Se Jaargang No. -SIS. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen t 3.00 m Vrijdagavond heeft H.M. de Koningin over de beide radiozenders van Hilver sum de volgende kerstboodschap uitge sproken: Landgenoten, Aan de vooravond van dit, mag ik wel zeggen historisch kerstfeest, het eerste na de jaren van benauwens, van onrust, van opgejaagd zijn, van ver beten strijd en bitter lijden, die achter ons liggen, wil ik, herenigd met U, een enkel woord door de microfoon tot U spreken. Met nog vers geslagen wonden en schrijnend leed, gelijk onze geschiedenis nog nimmer heeft gekend, verzamelen wij ons om Gods heerlijke gave ons in Christus geschonken, als vrij volk. Bij het uitspreken van deze woorden maakt zich een diepe ontroering van mij meester, een ontroering die natuurlijk door U wordt gedeeld. Meer dan ooit danken wij God op een ogenblik als dit, dat hij ons uitredding schonk, danken wij hem, dat wij dit feest als vrije mensen mogen vieren, danken wij God voor zijn heerlijke kerstboodschap. Moge dit kerstfeest bovenal voor U er een zijn van innerlijke waarachtige blijdschap en moge die vrede die alle verstand te boven gaat en verlicht, die vrede die alleen de vredevorst schenken kan, Uw deel zijn. Dit wens ik u allen van heler harte toe. Ik weet niet hoe gij dit aanvoelt, maar mij schijnt het toe, dat het ko mende feest In het teken staat van de bezinning. In dit woelige leven moeten wij tijd hebben om tot ons zelf te komen en tot geestelijke klaarheid om ons te bezinnen op onze verantwoordelijkheid tegenover elkaar en om ons te bezinnen op ons doel. Voor ons ligt onze taak om de vrede te winnen en dit zal geen een voudige zijn. Het verheugt mij op dit gebied ver blijdende verschijnselen waar te nemen. De onder de druk en dwingelandij ge groeide hulpvaardigheid, voortgekomen uit naastenliefde en het besef van saam horigheid, de wijd verspreide en in kracht winnende overtuiging, dat dat gene wat Christus uitdroeg uitkomst brengt in de geestelijke verwarring en de nood van deze tijd, en de overtuiging van velen, dat hierin de normen liggen voor onze samenleving, onverschillig tot welke sfeer of kring men zich voor het overige aangetrokken voelt, vormt een wezenlijke band en een hechten grondslag om de toekomst van het leven op te bouwen. Doch het bestaan alleen van deze hoopvolle verschijnselen en mogelijk heden waarborgt nog niet het winnen van de vrede. Dit zal grote krachtsin spanning van ons vragen op ieder ge bied van het leven. Willen wij ons doel bereiken dan moeten wij daadwerkelijk en eendrachtig de schouder eronder zet ten, zowel in de maatschappij als in de huiselijke kring. Wat dit laatste betreft, Christus gaf ons het voorbeeld. Hij groeide op in het gezin waartoe hij behoorde en heeft daarmee de hoge waarde aangegeven, welke aan het gezinsleven moet worden toegekend. Hij geve U allen, ouders en kinderen, de liefde en de bezieling die Weerbericht VRIJ KOUD. Matige, in het Zuidwesten des lands, tijdelijk nog krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Plaatse lijk mist, voornamelijk in de Noord- Oostelijkfe provincies. Geen neerslag van betekenis, vrij koud. vereist zijn om binnen uw kleine ge meenschap alle mogelijkheden en al het schone die zij kan bevatten tot ont plooiing te brengen en daar vandaan uit te dragen in het leven, in onze grote ge meenschap, die wij de wereld noemen en die in wezen slechts de voortzetting is van het gezin. Toont bij Uw werk, in Uw werk plaats, in Uw uren van ontspanning, dat het juist in de practijk van het leven mogelijk is in toepassing te brengen de liefde, die Christus ons leert en waarin Hij ons is voorgegaan. Wij moeten de vrede winnen, overwin nen op duistere machten op bergen van moeilijkheden, zowel in ons persoon lijke leven als in dat van ons als volk en dit zien als vervolg op de arbeid van de onzen, die hun leven gaven voor vrijheid en recht en een betere toekomst. Wij hebben de fakkel van hen overge nomen. Niets past meer in de kerstsfeer dan ons te bezinnen hoe die fakkel verder te dragen. Niets past beter bij ons heerlijk kerstfeest, geen beter be wijs, dat wij de diepe betekenis die het heeft begrijpen, geen getrouwere navol ging van Christus denkbaar, geen zui verder weerklank op zijn vredesver- kondiging, dan mede te werken aan het winnen van die vrede1. Landgenoten, waar wij in gedachten verenigd zijn om het kerstfeest, gaan onze wensen en gebeden uit naar onze zwaar beproefde land- en rijksgenoten in Nederlands-Indië, zowel mannen als vrouwen en kinderen, naar onze be vrijde krijgsgevangenen en geïnterneer den en naar de velen, die hier nog in onzekerheid over de hunnen verkeren of treuren over een of meerdere van hen die hun lief zijn. Ik spreek de hoop uit, dat velen tussen de keerkringen deze woorden zullen kunnen beluisteren. Tot nu toe is 't vrijwel onmogelijk ge bleken hen te bereiken en toch is er in onze gedachten niet een vergeten ge weest. Moge spoedig hun lijden be ëindigd worden en ook daar de vrede worden gewonnen. Een hartelijke kerst- en nieuwjaars groet zenden wij ook aan onze rijks genoten in Suriname en Curagao die, ik heb het zelf ervaren, zo innig medeleven met het lijden hunner rijksgenoten in het moederland en in Azië. Onze ge dachten en goede wensen omringen hen bij de wisseling des jaars. Op 5 Januari zal er weer een bon worden aangewezen voor het kopen van 50 gram thee, zo meldt het Vrije Volk. NEDERLANDS AANDEEL IN DE SCHADEVERGOEDINGEN. (AFP). Op de Parijse conferentie over de door Duitsland te presteren schade vergoedingen is een indeling van de voor vergoedingsprestatie beschikbare objec ten in een categorgie A en een categorie B vastgesteld. Onder categorie A vallen alle Duitse bezittingen en hetgeen de huidige Duitse productie oplevert. Onder categorie B valt de gehele industriële en andere outillage in Duitsland, waaronder ook de schepen voor binnenlaflds ver keer. Voor Nederland is het uit deze categoriën te ontvangen percentage vast gesteld op respectievelijk 3,9 en 5,6 (drie komma negen en vijf komma zes). De percentages voor andere in aanmer king komende landen zijn o.a. als volgt: Verenigde Staten 28 en 11,8, Groot-Brittan- nië 28 en 27,8, Frankrijk 16 en 22,8, België 2,7 en 4,5 en Canada 3.5 en 1,5. NEDERLANDSE MARINIERS TE SINGAPORE AANGEKOMEN. Gemeld wordt, dat verscheidene dui^ zenden door Amerikanen geoefende Nederlandse mariniers met de „Noor- dam", die nu aan de kust van het schiereiland Malakka ligt, te Singapore zijn aangekomen. De minister van financiën, prof. dr. P. Lieftinck, sprekende over de slot acte van de geldsanering, verklaarde: De slotacte van de geldsanering is bereikt. Met ingang van 1946 zal het girale geld worden vrijgegeven, alsmede het geld, dat nog op de geldkaart staat, en daarmede nadert de geldvernieuwing haar einde. De splitsing van het gfcld in giraal en vrij, die tijdelijk noodzakelijk was, wordt opgeheven. De mogelijkheden van gebruik en beschikkingen worden t. a. v. al het geld, dat in omloop is dus met uitzondering van het ge blokkeerde gedeelte weer gelijk Een stuk economische vrijheid, dat velen zeer node hebben gemist, keert terug. Over enkele dagen kan een ieder weer zelf volgens zijn voorkeur bepa len, in welke vorm hij zijn geld wil besteden (natuurlijk binnen de grenzen der mogelijkheden, die zullen worden geopend) Hervatting van de effectenhandel. De hervatting van de effectenhan del. waartoe in de eerste dagen van Januari zal worden overgegaan, moet voorlopig nog beperkt blijven tot over dracht van binnenlandse obligaties en pandbrieven tegen betaling van ge blokkeerde rekening op geblokkeerde rekening. Vrij geld kan tot de handel in oud effectenbezit nog niet worden toege laten, juist omdat op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapitaalvorming ten be hoeve van de wederopbouw. Nieuwe beleggingsmogeljjkheid. Met het oog daarop is voor dit geld een nieuwe beleggingsmogelijkheid ge schapen. Begin Januari zal een aanvang wor den gemaakt met de uitgifte van ver handelbare spaarcertificaten ter waar de van f 100, die een rente zullen dra gen van 2K pet. Renteverlaging rijkspostspaar bank. Bij het begin van het nieuwe jaar zal de rente op tegoeden bij de rijks postspaarbank van 2.64 tot 2.16 pet. worden verlaagd, waarmede een aan sluiting zal worden bereikt aan de rente die tegenwoordig door de mees te spaarinstellirigen wordt vergoed. Om de belegging in spaarcertifica ten aantrekkelijk te maken, is be paald, dat deze zullen kunnen dienen tot betaling van de te verwachten bij zondere heffingen en van de successie- belating. Bovendien zal op deze spaar certificaten kunnen worden ingeschre ven tot een bedrag van f 300 uit ge blokkeerd tegoed, waardoor althans een gedeelte van dat tegoed vlottend en verhandelbaar wordt gemaakt. Verder kan men voor de aankoop van deze certificaten voor een onbeperkt bedrag gebruik maken van het tegoed op voormalige girale rekening en van andere vrije gelden. Krachtig herstel economisch le ven in Nederland. Het economische herstel voltrekt zich in ons land bijzonder snel. Wanneer men denkt aan de enorme achterstand met betrekking tot de meest noodza kelijke goederen, waarmede wij moes ten beginnen, en let op het late uur dsip bevrijding van het grootste deel van ons land. is dit herstel zelfs snel ler verlopen dan in enig ander land, dat tijdens de oorlog was bezet eit actief aan de strijd heeft deelgenomen. Voor het jaar 1946 openen zich hooR* volle perspectieven, maar deze zullen alleen kunnen worden bereikt, wan neer wij bereid zijn de ruggen te krommen en ons veel te blijven ont zeggen van wat wij na de jaren van schaarste en kommer zoo gaarne ter stond weer zouden genieten. Geldsanering geslaagd. Landgenoten. De slotacte van de geldsanering is ingeluid. Een operatie als thans heeft plaats gevonden, voert men, als zij slaagt, 6lechts eenmaal uit. Ik durf te zeggen, dat zij gesl- agd is en voor een herhaling behoeft U dus niet beducht te zijn. Inflatiegevaar afgewend. Het gevaar voor inflatie is afgewend, hetgeen van de allergrootste betekenis is vooral voor hen, die van een vast inkomen moeten leven. Mocht dit ge vaar onverhoopt opnieuw de kop op steken, dan zullen tijdig andere mid delen worden gebezigd om het optre den daarvan te voorkomen. Vrijdagmiddag legde min. Logeman voor de Tweede Kamer een verklaring af, waarin hij o.a. zei: Onze troepen zullen volledig worden ingezet en de motieven, waarom dat tot dusverre nog niet is geschied, zijn van zuiver zakelijke en militaire aard. Zij komen, naar de Kamer bekend is, in het Oosten ter beschikking van de Supreme Allied Commander en het is deze, die beslist en de verantwoording draagt, waar, wanneer en waartoe zij zullen worden gebruikt. Al onze troepen missen nog de samen vatting in hogere verbanden met de nodige nevenwapens. De gewezen krijgsgevangenen zijn voor zware aan houdende actie nog niet aanstonds ge schikt. De Koninklijke landmacht be hoeft, naast aanvulling harer uitrusting, nog een periode van acclimatisatie en training onder tropencondities. Om deze redenen is de verantwoordelijke leiding van mening geweest, dat hun onmid dellijke landing en inzet op Java haatf taak niet zou hebben verlicht, doch, zo als ik begon te zeggen, hun taken zijn vastgesteld: onze troepen zijn zowel in Batavia als op verscheidene plaatsen in de buitengewesten reeds in actie eni zij zullen allen hun bijdrage gaan leve ren en hun waarde mogen tonen. De taak van Nederland is niet be perkt tot die, welke op den geallieerden opperbevelhebber rust en waartoe wij onze strijdmiddelen te zijner beschik king houden moeten. Nederlands taak omvat bovendien het herstei van staat en maatschappij. Intussen staat vast, dat de politieke bijdrage tot herstel van staat en maat schappij de enig constructieve zijn kan. De regering wil harerzijds duidelijk verklaren, dat zij de weg van bespre kingen van de aanvang af heeft gezocht en zal blijven bewandelen. Zij acht da verkregen contacten waardevol en ver wacht, dat de voorwaarden voor vruchtbaar overleg zullen verbeteren.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1