KERSTMIS 1945 1tpor de bwmw Feestrecepten „De Rijdende Film" Wij vieren *t eerste vredesfeest De Kerst is nooit zo schoon geweest Na jaren druk na vijf jaar lijden Kwam Canada ons land bevrijden. Ja, officieel ls er nu vrede En hoort de krijg tot het verleden Ziet om u heen is het wel wéér? Bekampen wij nog steeds.... elkaar? Uw kerstboom straalt de kind'ren [zingen Zij denken slechts aan goede dingen Het Vredeskind wordt weer herdacht Het Kind, dat óns de vrede bracht. God heeft in mensen welbehagen Maar.... kunnen wij die zegen dragen? De vrede is er officieel Wij merken hem nog niet te veel t Is ruzie, strijd, waar men ook ziet Zij overstemmen t Engelenlied. Waarom op twee gedachten hinken? Laat toch het vredeslied weerklinken Voor u komt tóch de bet're tijd Als ge van goede wille zijt Een goede Kerst met vreê in 't hart Zij overtreft thans alle smart Zij stuwt ons voort naar hoger sferen Dit vredesfeest kan ons dat leren. (Nadruk verboden). Bij ?Wt Kerstfeest behoort Kerstge bak. In de etalages der banketbakkers zten wij nu allerlei heerlijke dingen.... om zo in te happen! maar.er is een méér bij. Lijsten in de étalages geven aan hoeveel boter, suiker en bloem moet worden ingeleverd om na be taling in het bezit van al die heer lijkheden te komen. Na de Kerst zullen wij over die inlevering nog eens iets zeggen. Laten wij nu liever aan de logé's denken, die met de Kerst bij ons komen. Heerlijk, dat wij zonder al te veel bezwaren familie en vrienden weer kunnen uitnodigen. En als wij zelf iets bakken, dan kost dit ons lang zoveel suiker, boter e.d. niet als bij inlevering voor den vakman. Wij bakken bij voorbeeld een heerlijk, croquant koekje van gortmout. Wij hebben daar 1 kopje gortmout, 1 lepel meel, enige lepels suiker, 1 kopje melk en wat citroenessence voor nodig. De bereiding is zeer eenvoudig. De gortmout wordt enige uren in de melk geweekt. Als ze goed vochtig is geworden, voegt men er het meel, de suiker en het smaakje aan toe en roert dit alles tot een stevig deeg. Op een ingevet bakblik worden kleine deegballetjes gelegd en in een matig warme oven ongeveer 20 minuten ge bakken. Willen wij een echt Kerstkoekje hebben, dan bakken wij kerstkransjes. Hier heb ben wij voor nodig 250 gram bloem, wat bakpoeder, 125 gram boter, 150 gram suiker, amandelesscene, wat zout en 2 eetlepels melk. De bloem, suiker, bakpoeder en zout goed met elkaar vermengen. Daarna boter, melk en essence toevoegen en alles tot een soepel deeg kneden. Het deeg op een met bloem bestoven aan recht of tafel uitrollen. Er met een gaasje koekjes van vormen. In het midden, met een appeboor, er een stukje deeg uitsteken waardoor de kransjes ontstaan. Het overblijvende deeg bij elkaar voegen en weer uitrol len. De kransjes op een met boter in gevet bakblik leggen, met suiker be strooien en in een matig warme oven goudbruin bakken. Ongeveer 15 minu ten. Een heerlijke kerstpudding. 120 gram custard of vlapoeder, 120 gram boter of vet, 180 gram suiker, 200 gram zuidvruchten, 200 gram oud brood, 2 theelepels bakpoeder, 2 theelepels koekkruimels, 1 theelepel zout, rum- essence, Vit deciliter n.elk. Het brood fijnsnijden en weken in de met custard aangemaakte melk. De Zuidvruchten fijnsnijden (rozijnen be hoeft men natuurlijk alleen maar te wassenAlle ingrediënten door elkaar roeren en in een warme puddingvorm doen, die is ingevet en met paneermeel bestrooid. De pudding 1 a l'/t uur au bain Marie laten koken. De pudding liefst warm, met koude Vanille-vla presenteren. Als wij flink in onze suiker zitten, is 6r geen bezwaar tegen, een borstplaatje te maken. 200 gram suiker, ong. 4 eet lepels water of melk, 2 theelepels cacao. Wij koken de suiker met het water en de cacao totdat de laatste druppel die aan de lepel blijft hangen, een draadje trekt. De pan van het vuur afnemen, boter toevoegen en onder sterk roeren laten afkoelen. Zodra de massa troebel en stijf begint te worden, gieten wij haar over in vochtig gemaakte vormen, welke we op boterhammenpapier heb ben gelegd. Als de borstplaat bijna koud is, schuiven we haar van het papier af, keren haar om en laten de andere zijde drogen. Succes met de bakkerij en mede daardoor] prettige Kerstdagen. 5e BRIGADE PARACHUTISTEN IN BATAVIA. Volgens een Britsen woordvoerder be vindt zich nu de gehele 5de brigade parachutisten van het 6de luchtlandings- ieger in Batavia, 1% De tocht van de rijdende film van Volksherstel: „De Noodklok luidt" is begonnen. Zij zal alle dorpen in Noord-Holland een bezoek brengen. De entrèe is gratis. Slechts een col lecte wordt gehouden ter dekking van de onkosten, JVij wekken iedereen op van deze gelegenheid gebruik te ma ken, om zich een goed idee te vormen van hetgeen „Volks-Herstel"' bedoelt. Slaagt de opzet van „Volks-Herstel" t.w. via de representatieve vertegen woordigers der kerkelijke, sociale en culturele instellingen in „Volks-Her stel" verband coördinerend en stimu lerend werkzaam te zijn, dan openen zich perspectieven aldus H. K. Hoogheid Prinses Juliana bij de in stallatie van de Bestuursraad van „Volks-Herstel" die onberekenbaar grote mogelijkheden, bieden voor ons volksleven, voor ons rijk en als voor beeld voor geheel de wereld Bouwt mede in „Volks-F

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 7