Hoe Sarn en Siokkie op reis gingen KIPPEN Stadsnieuws „Halleluja" zingt Concert in de muziektent Kerstconcert „Laus Deo" Straks niet meer op de bon Wieringen. Kerstfeest Ned. Herv. Zusterkringen Kerstfeest V.C.J.B. Wieringermeer. Vestiging dierenarts Anna Paulowna. C P.N.-vergadering De Bethelkerk was met de 800 bezoe kers meer dan vol Donderdagavond, toen de gereformeerde zangvereniging voor gemengd koor „Halleluja" haar Kerst concert gaf. De heer Van Garderen open de, na het gemeenschappelijk zingen van een gezangvers, met gebed en sprak een welkomstwoord, waarna door mevr. Betsy Riekwel—Bruin en den heer D. Holle- stelle een eenvoudig lied van Tierie voor alt en bariton, „Zangen den Heiland ge wijd", ten gehore gebracht werd. Ht belangrijkste gedeelte van het pro gramma volgde daarna, namelijk De Wolff's Kerstoratorium voor alt, bariton, spreekstem, gemengd koor en gemeente zang, met orgelbegeleiding. De dirigent, de heer G. van der Kuyl be wees over niet geringe kwaliteiten te be schikken; in de korte tijd, dat hij de leiding heoft over het koor, heeft hij 2tch doen kennen als een waardig opvolger van zijn voorganger, den heer Joh. F. Asma, niet alleen wat muzika liteit betreft, maar ook in de wijze waar op hij de dirigeerstok hanteert. Ter verbinding of ter illustratie van de ln dit oratorium gezongen liederen de clameerde de heer Joh. van Garderen teksten uit Lucas en Mattheüs. Er volgden nog een tweetal liederen Van Bach voor bariton, gezongen door den heer Hollcstelie op de hem eigen correcte wijze, en een paar prachtige lie deren voor alt, eerst een minder bekend lied uit de Messias van Handel en daar na Nössler's ..Immanuel", ln welke bei de liederen mevr. Riekwel—Bruin de aanwezigen liet genieten van haar volle en rijke stem. Tot besluit van het programma speelde Piet Kloosterboer een paar liedbewer- k'ngen van Jan Zwart. Het koraal van de laatste bewerking, „Daar Is uit 's Werelds duts'tre wolken, een Licht der lichten opgegaan", werd door alle aan wezigen staande meegezongen. Deze mooie en wijdingsvolle avond werd daarna door Ds. Tollenaar met dankgebed gesloten. Een oude, goede traditie zal worden Voortgezet. Op Eerste Kerstdag, des mor gens van negen tot tien uur, zal het Stedelijk Muziekkorps in de Muziektent Julianapark als vanouds weer een pro gramma van Kerstmelodieën uitvoeren. Achtereenvolgens zullen ten gehore ge bracht worden! Stille Nacht (Gruber), Dankgebed (Valerius), Eere zij God (Schülz), Sweet belle Mahone, Twee oud- Ned. Kerstliederen (bew. Pala), Ave Ve- rum (Mozart), Intocht des Heren (Han del), O, der.ne' Koom (arr. Kling), O Sanctissima (arr. Kling), Schüfers Sonn- tagslied (Kreutzer). Het in October op gerichte Chr. dub- belmannenkwartet „Laus Deo" heeft zich voorgenomen, om op eerste Kerstdag, des avonds om half negen, een concert te geven in de Lutherse Kerk (Weezen- straat), met medewerking van Betsv RiekwelBruin als altsoliste en den heer G. van der Kuyl als organist. Het pro gramma vermeldt ook declamatie door den heer Joh. van Garderen, die op dit terrein zijn sporen reeds verdiend heeft De heer Van der Kuyl zal een Kerst feestfantasie spelen, Het dubbelmannenkwartet zingt een paar liedbewerkingen van den dirigent, den heer J. Jongkees, en verschillende andere Kerstmelodieën, terwijl het met medewerking van de altsoliste zal uit voeren Jan Zwart's bewerking van de hymne „O, Gij, mijn troost, mijn zoet Verlangen". Mevr. Betsy RiekwelBruin zingt met orgelbegeleiding een tweetal Kerstliede ren van Bach, de „Cantique de Noël" van Adam en het bekende „Engelkens door 't luchtruim zweven". Vermicelli, macaroni en spaghetti, puddingpoeder, de grutterswaren gort en havermout, peulvruchten en zout, komen ln aanmerking om van de bonnenlijst geschrapt te worden, terwijl van de grote groep versnape ringen e.d., cacaopoeder, biscuit, be schuit, koekjes, koek en gebak derhalve niet de versnaperingen, die gedistribueerd worden op de versnaperingenkaart zullen volgen. In de afgelopen week heeft de N.H. Zusterkring te Westerland zijn Kerst feest gevierd. Tegen 8 uur waren allen in het stemmig versierde kerkje bijeen en kon de presidente met enkele een voudige, doch goed gekozen woorden, waarin zij herinnerde aan het in duigen gevallen Kerstfeest van vorig jaar en tevens wees op 't Licht van Gods Liefde, dat straalt uit Bethlehems stal, de leden welkom heten. De avond werd gevuld met het voor dragen van twee Kerstvertellingen, af gewisseld door het zingen van enkele Kerstliederen, door een klein koortje, gevormd uit een 6-tal leden van de Zusterkring. Ook werden enige Kerst liederen gezamenlijk gezongen. - Vooral Lederen door het koorjte gezongen, be geleid door mej. Jongkind, klonken heel aardig en vielen erg in de smaak. Het geheel werd afgewisseld door de ge bruikelijke tractaties van chocolade melk en gebak. De presidente sloot deze avond met 'n woord van dank aan alle medewerken den. Het was een goede avond, waar op een eenvoudige wijze een diep stuk gees telijk leven sprak, dat er leeft in 't hart van Wieringer vrouwen. Zij gingen op naar Bethlehem.... Ook te Oosterland. Eindelijk, na lange jaren, waarin onze gebouwen door vreemde machten waren bezet, kon onze Zusterkring te Ooster land een dezer dagen haar Kerstfeest voor het eerst weer vrij en ongestoord in het eigen vertrouwde lokaaltje vieren. Zo was het, dat de presidente in het feestelijk versierde zaaltje aan de kring van Zusters het welkom mocht toeroe pen en even later de Kerstzang volgde: „Daar is uit 's werelds duistre wolken". Hierna werden, afgewisseld door ver schillende Kerstliederen, een viertal Kerstverhalen voorgelezen, die alle zeer in de smaak vielen. Ook hier werd men onthaald op chocolademelk en ge bak. Aan het slot verblijdde het Kerstman netje allen nog met een cadeautje. Doch de tijd draaide en zo kwam er weer een slot aan 'n blij en heerlijk samenzijn. Na een hartelijk woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt, en in het bij zonder den heer P. Gorter voor zijn orgelbegeleiding, sloot de presidente, na dat nog was besloten de zieken 'n Kerst pakketje te bezorgen, deze bijeenkomst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Tot ouderling van de Ger. kerk alhier is gekozen de heer E. Jager en tot dia ken de heer J. Ellens. Vele jongeren waren samengekomen in de N.H. kerk te Hippolytushoef om het Kerstfeest te vieren. De voorzitter, de heer Van de Berg, schetste in zijn openingswoord nog de tijd van Kerstmis 1944. Als we terug den ken aan de tijd, aldus spr., dat velen toen in de vreemde verkeerden, dan is toch een lichtstraal gekomen, die ons heeft bevrijd uit die donkere tijden. Onder het lezen van Kerstvertellingen en zingen van liederen werd deze avond gevuld met de nodige versnaperingen. Vooral viel in de smaak een bijdrage van een 6-tal dames, die enige Kerst liederen ten gehore brachten met bege leiding van mandoline. De V.C.J.B. kan op een zeer geslaagde avond terug zien. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal de heer P. Reitsma, dieren arts, thans geëvacueerd te Den Haag, zich met ingang van 1 Januari a.s. weer vestigen in de Wieringermeer. Waarschijnlijk zal de heer Reitsma nog enige tijd op Wieringen woonachtig zijn, daar het huis te Slootdorp nog niet be woonbaar ls. Zal hiermede het veeartsen-vraagstuk worden opgelost voor de Wieringer boeren? BOND VAN BOERINNEN E.A. PL.L. VROUWEN. Toen bovengenoemde bond zich bij het Agrarisch Front moest aansluiten, bedankten de leden hier en bloc en zo was het voor het eerst na 5 jaren, dat de dames in de zaal van Veerburg, die daarvoor op stemmige wijze was ver sierd, weer haar kerstfeest konden vie ren. Mevr. Keyzer-de Jong kon een hon derdtal leden welkom heten en stelde in haar openingswoord voor, de gelden van de verloting der kerstcadeautjes en een taart af te dragen voor Indië. Het voorstel droeg de goedkeuring van allen weg. (De verloting bracht 51.op Mevr. Noorman las een kerstsproke voor, die met grote aandacht gevolgd werd en veel indruk maakte. Het koor tje, onder leiding van mevr. Mijnlieff zong vervolgens de kerstcantate van Cath. van Rennès, op een wijze, waar over de toehoorders vol lof waren. Als verrassing kregen de dames een kerstbloempotje, gemaakt en aangebo den door den heer Jb. Muntjewerf. Na dat door voorz. en mevr. Liefhebber- Speets dank gebracht was aan allen, die deze avond hadden doen slagen, werd op voorstel van mevr. Mijnlieff met het zingen van het Wilhelmus gesloten. door G. TH. ROTMAN (Nadruk verboden). 13. Ziezo, de neushoorn had zijn woede r,aar genoegen gekoeld! Met de palm boom, die hem op zijn neus en tegelijk lelijk „in zijn maag" zat, was hij al spoedig uit het gezicht verdwenen; een grote stofwolk was het laatste, wat ze van hem zagen. Sam en Siokkie raap ten nu de op de grond gevallen cocos- noten op, waarop Siokkie er een paar stuk wist te krijgen, door ze met volle kracht tegen het stenen gebouw te slingeren. Weldra waren ze lekker aan bet smullen. 14 Na de nacht ln het gebouw door gebracht te hebben, trokken ze de an dere morgen vroeg weer op reis. De zon brandde de hele dag op hun huid, en het was dan ook een hele verade ming, toen ze tegen zonsondergang een groot meer bereikten. „Zouden we er dcor kunnen waden?" vroeg Siokkie. Maar de dromedaris vond dit niet raad zaam, daar het meer vol krokodillen zat en in het midden wel eens zeer diep kon zijn. Het onderduiken heeft vele auto's blijkbaar geen goed gedaan. Voor de derde maal in één week althans, kwam door auto-pech de voor een vergade ring aangekondigde spreker niet opda gen. Nu was het de afd. A.P. van de C.P.N. „De Waarheid", die bericht kreeg, dat W. de Jong, die zou spreken over „Wat willen de Communisten?" onderweg gestrand was. Al was de opkomst niet groot, men wilde toch niet geheel onverrichter zake naar huis gaan. Daarom sprak de heer A. Glim over de politiek die door de C.P.N. in de toekomst was te voe ren en bracht het belang van een sterke partij naar voren. De heer J. Peute behandelde, aan de hand van een brochure, de politieke toestand en in verband daarme de taak der partij, COLLECTE STICHTING 1940-'45. De collecte, die na afloop van de ver gadering in de Ger. Kerk voor de Stich ting 1940-'45 werd gehouden, bracht 196.96 op. WEER AMERIKAANSE FILMS! De Motion Picture Association of America (MPAA) heeft medegedeeld, dat de grote Amerikaanse filmmaat schappijen de commerciële relaties met Nederland, op basis van samenwerking door bemiddeling van de Motion Pic ture Export Association, welke binnen kort een kantoor in Amsterdam zal ves tigen, zullen hervatten. Onder de vele dingen, waarover de mensen harrewarren, is er ook nog altijd het oude twistpunt over de vraag: „Wie was er eerder, de kip of het ei?" In gegoede pluimveekringen haalt men hierover minachtend de vleugels op. Onder deze, bij uitstek deskundigen, is deze kwestie reeds lang en wel ten gunste van de kip opgelost. Het is overigens voor ons kippen, ontroerend om aan te horen, wat de mensen tegenwoordig met een zorg voor onze gezondheid en welvarendheid zijn vervuld, «ls ik tenminste mag ge loven wat de mensen tegen elkaar zeggen, en wat er van in hun kranten staat. En ik maak direct dit voorbe houd, omdat er de laatste jaren heel wat mensen waren die kletsten als een kip zonder kop, terwijl je van het krantenlezen al meteen kippenvel kreeg als je zag. wiens haan daar als maar koning kraaide. Enfin, ze heb ben gelukkig een stuk of wat van die haantjes de voorsten de nek omge draaid en de rest heeft aardig de snot. Om op de bezorgdheid van die mensen terug te komen, er komt weer pluimveevoer, de pluimveestapel zal weer worden uitgebreid en onze thans nog levende soortgenoten zullen tegen pokken en ander lekkers worden in geënt. Dat was een jaartje geleden heel anders; keek er toen een mens met wat meer dan gewone belangstelling naar ie, dan voelde je je als een zieke kip. Toen er daarbij nog pluimvee liefhebbers met groene pakjes aan ten tonele verschenen, zijn velen van ons maar direct ondergedoken onder motto: „Krijg de kippenkoorts" Dat was voor dia snuiters wel een misrekening, want ze dachten al „Kip ik heb je", maar dat was niet hun enige misgreep; ze bleken ook op andere punten ietwat kippig, wat ons dikwijls ten onrechte wordt verweten. Voor het overige was die laatste winter er wel één van solidariteit, vooral onder de onderduikers; het hele zoodje, met of zonder veren, ginS met de kippen op stok. Dan is het nu een andere tijd. De mensen zeggen: „Er zit schot in" en denken dan, dat dit wat nieuws 's> maar dat zeiden wij de laatste jaren al telkens van de tarwe, die ze ons te bikken gaven. We voelen ons echter thans weer kiplekker, en als het is, dat er a.s. winter in Den He1de weer een pluimveetentoonstelling z worden gehouden, zullen wij allemaal opduiken en ons beste been 1^ voorzetten, en bewijzen, dat het pen krabben achteruit" op laster b*" rust. GALLUS.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2