Kerstfeestviering in onze stad Hpe Som en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Kerstboodschap Ned. Herv. Kerk 90 pet. der Ned. bevolking in Indiê achter de regering Dit jaar, voor het eerst na vijf jaren, zijn de Kerstfeestvieringen in vrede geweest, al was het dan, wat de materiele omstandigheden betreft, nog niet als voor de oor log. H.M. de Koningin heeft er te recht in Haar Kerstboodschap op gewezen, dat Kerstfeest het feest van bezinning is, het feest van de geestelijke blijdschap. In onze stad hebben de Zon dagsscholen zich weken van tevo ren opgemaakt om het Kerstfeest in vreugde met de kinderen te vieren. En waar men kwam bij de Zondagsschoolvieringen, er was die blijde prettige sfeer, die spe ciaal het Kerstfeest kenmerkt. De kinderen hebben gezongen, die prachtige verzen, die elk jaar weer nieuw zijn, ze hebben met blijde ogen gekeken naar de bran dende kaarsen in de kerstbomen, die verschillende kerken en ge bouwen sierden en ze zijn ook niet met lege handen naar huis gegaan. Het Kerstconcert van het „Ste delijk Muziekcorps" in het Julia- napark trok vrij grote belangstel ling. Dat was als vanouds een goede inzet van de feestdagen en gaf de rechte stemming tot de viering van het schoonste feest van de christenheid. Kerstspel C. J. M. V. Zaterdagavond werd ln de geheel be zette Lutherse kerk aan de Weezenstraat door de Chr. Jongen-Mannenvereniging }n samenwerking met de Ned. Meisjes- Clubs (Driehoek) een Kerstwijdingsavond gegeven. De voorzitter van de CJMV, de heer Th. Verbey, opende de avond met gebed en gen korte toespraak. Nadat de aanwezigen Psalm 98 gezon gen hadden, declameerde mej. A. van gtrijen op fijne wijze een aantal Kerst gedichten. De „Cantique de Noël" en het „Ik mag zo gaarne horen", gezongen door mevr. M. VerbeyHollestelle, brachten ons al pieer ln Kerststeming. Mevr. Verhey beschikt over een goed geluid en zij wordt gaarne gehoord. Dat bewijst haar optreden op meerdere van dergelijke avonden, zowel hier als elders. Ook de heer M. HoUesteUe declameerde pog. Daarna werd het Kerstspel „Christus' Komst" van Joh. den Holder gebracht. We zien en horen de herders, Jozef en Maria, de wijzen e.a. Zij brengen ons in woord en lied het schone gebeuren van de Kerstnacht. Vooral de tekstverbindende zang was goed. De verlichting liet wel iets te wen sen over. Maar dat zal Vrijdagavond worden verbeterd, want dan zal opnieuw dit spel worden opgevoerd. Aanvang half negen in hetzelfde gebouw. Engelse marinemannen verrassen Helderse kinderen. De officieren en bemanning van de H.M.S. Barbecue, niet in de gele genheid het Kerstfeest thuis te vie ren, hebben het zich in Den Helder zo gezellig mogelijk gemaakt. Be halve een druk bezocht Kerstbal in De Roskam, waar door kerstversie ring en alle vlaggen en seinvlaggen van de Barbecue men zich bijna aan boord van een schip waande, hebben deze Engelse marinemensen een al leraardigst kinderfeestje georgani seerd voor een 100-tal kinderen uit onze marinestad. Sinds Mei van dit jaar hebben we al vele van derge lijke feestjes meegemaakt, en we zijn zo in de loop van deze maan den tot de ontdekking gekomen, dat onze overzeese buren er slag van hebben met kinderen om te gaan en ze op een fijne manier te onthalen. Zaterdagmiddag j.1. was het dan ook haast ontroerend de vele geluk kige gezichtjes te zien. In de rijk- Versierde lokalen van de vakschool was men gelukkig; de kinderen met het feestje en deze zeelui met het feit, dat ze, zjj het dan ook met de kinderen van Hollanders, toch Kerst feest vierden met kinderen. Het Verschil in taal was helemaal geen bezwaar, gaf slechts aanleiding tot leuke misverstanden, die meewerk ten de feeststemming te verhogen. Als herinnering aan deze vrolijke middag werd officieren en beman ning van de Barbecue een schilderij van het Marsdiep met Den Helder aangeboden, welk schilderij door mr. Rendell, een der officieren van de Barbecue in ontvangst werd ge nomen. Mr. Rendell verklaarde, dat hij al een geschikt plaatsje voor dit schilderij in zijn hoofd had en dat hij nooit dit kinderkerstfeest 1945, het eerste Kerstfeest in vrede, zou vergeten, dat hij vierde temidden van zoveel aardige Helderse kinde ren. De padvinders Kerstaandacht. In de Lutherse kerk aan de Weezen straat is Maandagavond een Kerstaan dacht gehouden voor de N.P.V. De prachtig versierde kerk was meer dan vol en door de aanwezigheid van zo vele jongeren, was het eigenlijk wat te lawaaierig in dit kerkgebouw. Deze Liturgie Kerstaandacht 1945, werd geleid door den heer J. Graaff, die de aandacht vestigde op de col lecte welke aan het eind van deze dienst zou worden gehouden en welke geheel ten bate zou komen van het comité Nederland helpt Indië. Een dameskoor zong „Vrede op aarde". Hierna werd gemeenschappelijk gezongen „Daar is uit 's werelds duist're wolken". Na de ze gemeenschapszang voelde men, dat het rustig werd onder het vele jonge volk. De juiste sfeer was er, iedereen werd gepakt, door het bijzondere dat zich hier bezig was te voltrekken. Het programma werd verder afge werkt, schriftlezing Micha. 5 1, koor met orgel, het gemeenschappelijk zin gen, wijdingswoord, hetwelk een weinig algemeen werd gehouden met het oog op de vele gezindten, hier door de Pad- vinderswereldbroederschap bijeenge bracht. Declamatie door Hopman C. Riek wel: ,Een paarse hemel, goud besterd"; bijna ademloos werd het gevolgd, een goede keuze en op verdienstelijke wijze naar voren gebracht. Ook „O, Kerstnacht, schoner dan de dagen", gedeclameerd door mej. Sinjewel, was iets, dat ge waardeerd werd. Deze Kerstaandacht voor Padvinders is alleszins geslaagd te noemen. Feest in de Marinecantine. Zaterdagavond j.1. was het Kerstfeest in de Cantine. Een feest, dat speciaal beoogde de verbroedering tussen de man schappen van alle takken van dienst. We zagen daar Marine, bewakingstroe pen, gezagstroepen, stoottroepen, mari niers en marva's met hun dames en in het laatste geval dan natuurlijk met heren, bijeen, genietend van een echt Noordhollands programma. Het duo Wi- Jo bracht hier Westfriese schetsen. Ve len wagen ztch aan het Westfries. Wat het duo Wi-Jo gaf, wij zijn er van over tuigd, dat de echte Westfriese boer dit ook weet te waarderen. Verder luister den we naar Riet Stam met enkele vlot gespeelde accordeon soli en dan was er een goochelaar. De heer E. Dankmeijer, commandant van het Instituut, heeft in samenwer king met den heer Leissner, sergeant majoor van de mariniers, schietwedstrij den georganiseed, om het onderling contact tussen land- en zeemacht te vergroten. Dit idee is door alle man schappen gewaardeerd, want de deel name was zo groot, dat men voor deze Zaterdag maar nauwelijks alle deelne mers kon afwerken. De collecte, onder de deelnemers gehouden, bracht f 195. op, welk bedrag werd afgedragen aan het comité Nederland helpt Indië. Op deze wedstrijden zijn mooie series gemaakt. De sergeant-majoor Leissner, die vele malen kampioen is geworden op dit gebied, o.a. van Nederland en van Oost-Indië, en daarbij vele prijzen won, die hij echter in Arnhem allen weer verloren heeft, behalve de prisma kijker, welke hij voor zijn prestaties van Hare Majesteit had gekregen en deze benutte in de Septemberdagen om de fantastische landingen bij Arnhem goed te kunnen volgen, schoot mee buiten mededing. De heer Dankmeijer zelf boekte als resultaat 48, 47, 46, 45, 44, zijnde de beste uitkomsten van de deel nemende officieren. Mooie prijzen wer den uitgereikt aan de volgende schut ters: Kon. Marine, le pr. Marn. III O V W R. de Wit 5047, 2e pr. matr. z/m K. P. Leijs, 49—48; 3e pr. Mam III OVW A. Poorters, 4947; rozenprijs aan Korpl. d'marn. P. C, Mul, 14 rozen; poedelprijs werd behaald door den Bottl. II K M T V J, W. de Vries, 15-27-34. Gezagstroepen: le pr. soldaat Wijma, 49-48; 2e pr. soldaat Schram 48-44, deze soldaat bewees ook in de praktijk te kunnen schieten, want hfj was het, die enkele weken geleden de S.S.-er neer schoot bij een poging tot ontvluchten. Politiekorps: le pr. inspecteur Schip pers 47-46. Bewakingstroepen: le pr. bewaker Mol, 48-46. De heer Dankmeijer heeft het voor nemen, om naar de uitkomsten van de ze schietwedstrijden een equipe-wed strijd tussen deze handhavers van het gezag ln Den Helder te organiseren. We hopen hierop nog nader terug te komen. HELDERSE SCHAKERS NAAR HASTINGS. Twee Helderse schakers, de heren van der Kuil en Wijker, beide lid van Schaakmat, zijn gisteren naar Hastings vertrokken om deel te ne men aan het internationale schaak- tournooi. Hieruit blijkt dat Den Hel der op sportgebied steeds meer naar voren komt. Wij wensen de Nieuwe- 'iepers veel succes in Engeland. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 13. Ziezo, de neushoorn had zijn woede naar genoegen gekoeld I Met de palm boom, die hem op zijn neus en tegelijk lelijk „ln zijn maag" zat, was hij al spoedig uit het gezicht verdwenen; een grote stofwolk was het laatste, wat ze van hem zagen. Sam en Slokkie raap ten nu de op de grond gevallen cocos- noten op, waarop Slokkie er een paar stuk wist te krijgen, door ze met volle kracht tegen het stenen gebouw te slingeren. Weldra waren ze lekker aan het smullen, 14 Na de nacht in het gebouw door gebracht te hebben, trokken ze de an dere morgen vroeg weer op reis. De zon brandde de hele dag op hun huid, en het was dan ook een hele verade ming, toen ze tegen zonsondergang een groot meer bereikten. „Zouden we er door kunnen waden?" vroeg Slokkie. Maar de dromedaris vond dit niet raad zaam, daar het meer vol krokodillen zat en in het midden wel eens zeer diep kop zijp. In de Nederlands Hervormde Kerken is Zondagmorgen de onderstaande kerst- boodschau voorgelezen: De synode voelt zich gedrongen, op deze Kerstdag, dien wij mogen vieren voor dit jaar 1945 ten einde gaat, nog eenmaal tot U te spreken, om Uwe ge dachten te leiden tot een nieuwe aan dacht voor de dingen, die ons als kerk op dit ogenblik bijzonder ter harte be horen te gaan. Nadat in de boodschap gewezen wordt cp de dankbaarheid aan God, die ons volk moest kenmerken, na verlossing uit zo grote nood, wordt gezegd, dat de ervaring ontstelt, dat brede kringen van ons volk zijn aangegrepen door een genotzucht, die, al is zij voor een deel als reactie op de doorstane nood te be grijpen, toch in wezen moet verklaard worden als een uiting van een bijkans barbaarse ondankbaarheid. Zijn wij nu al vergeten, uit welke geestelijke en Zedelijke dienstbaarheid wij werden be vrijd en voor welke dreigende verschrik kingen wij werden bewaard? In plaats van het brood en het licht, het leven en het lichaam, de arbeid en de schoon heid, eerbiedig terug te ontvangen als even zovele wonderen, gaan velen, ook van de kinderen der kerk, daarmee om cp een eigenmachtige, willekeurige •wijze, zonder deze ruimte, die wij her kregen om in vrijheid te leven, ook maar in het minst te laten ordenen door het woord en het gebod van Hem, die ons nabij was in de nood en die zo goed voor ons Is geweest. De krampachtige drift, van het leven te halen wat ervan te halen is, die zich o.i. openbaart in een danswoede, welke de zin van de levensvreugde en de heiliging van het lichaam minacht, wijst duidelijk aan, dat wij in een tijd zijn gekomen, waar in het bijzonder nodig Is, onszelven en allen, die de ogen weer afwenden van het heil, aan ons volk bereid, toe te roepen: Vergeet toch gene van Gods weldaden. Dit schandelijk vergeten vindt zijn oorzaak hierin, dat het onmogelijk is, de weldaden,- die wij verkregen als gaven van Gods genade te zien, indien wij niet van harte met de gemeente mede belijden: Gode zij dank voor zijn onuitsprekelijke gave, onbegrijpelijk en onuitputtelijk is het heil, dat wij op dit heilig feest vieren: Christus' komst en tegenwoordigheid ln deze onze wereld. Alleen in het licht van de onuitspreke lijke gave, die Christus zelve is, ver schijnen de goede dingen der aarde, die ons gelaten of hergeven werden, als tekenen van Gods gunst en geduld. Wij roepen een ieder, die ons hoort, maar allereerst ieder belijdend lid der kerk persoonlijk, op, zich te bekeren van deze grove ondankbaarheid en zich in deze kersttijd opnieuw te wenden tot den Heiland der wereld, tot den Koning der Aarde. „Als ik een voordracht moest houden over de moeilijkheden in Indië, zou ik beginnen met te zeggen: Nederlands-In- dië is 3V* jaar door de Japanners bezet geweest. Bij de beoordeling van de ge beurtenissen mag dit vooral niet uit het oog verloren worden. Voor de Neder landers in het moederland is het vaak moeilijk, zich te realiseren, dat het te genwoordige Indië sinds 1942 zeer diep- grijpende en schokkende ervaringen heeft doorgemaakt," zo verklaarde de luite nant-gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook in een interview tegen over den Indischen redacteur van ANP-Aneta. Dr. Verboeket, de perschef van dr. Van Mook, antwoordde na afloop van het in terview op een desbetreffende vraag, da* zeker 90 procent der Nederlandse bevol king in Indië achter de politiek van de regering staat. „Onder invloed van de bezettingsjaren zijn de nationalistische gevoelens bij he gehele volk doorgedrongen, ook bij den eenvoudigen dessaman, die vóór de oor log wellicht door deze problemen roerd was gebleven", zo zei dr. "an Mook. Hn De spanning te Bandoeng was bij nW" vertrek zeer zeker groter dan die te tavia, maar toch aan het verminderen. Ook ln Batavia ia het aantal ontvoering gevallen sterk verminderd. Als men z kere straten vermijdt, kan men er tamelijk veilig bewegen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2