HELDERSCHE COURANT Indon. Nationalisme geen voorbij gaande vlaag van idealisme 1800 repatriërenden uit Indië thuis NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van Mook tot de jongeren In de buitengewesten is de samenwerking hervat Elke dag door de lucht naar Indië? Radiorede H.M. de Koningin De Prinses ter begroeting aanwezig Grootse intocht door het Noordzeekanaal Wenst ook Rusland afscheiding van Ruhr- en Rijngebied? Eerste vergadering der Ver. Volken VRIJDAG 4 JANUARI 1946. 3e Jaargang No. 327. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen 1 3.00 Afgevaardigden van 42 verschillende jeugdorganisaties en studentencorpora ties uit het gehele land vormden heden middag in de aula van het Indisch In stituut te Amsterdam het gehoor van den luitenant gouverneur-generaal, dr. H. J. van Mook, die zoals hij zeide in zijn overhaast bezoek aan Nederland toch gaarne éénmaal met de dragers van de toekomst van gedachten wilde wisselen over de verwarde gebeurtenis sen die ons allen bezig houden. De zclfstandigheidsdrang. Over de groei van de zelfstandigheids- drang ginds en de reactie daarop hier, zei dr. van Mook, dat dé eerste begun stigd werd door de langdurige strijd van China en de overwinningen van Japan, terwijl de gunstige kanten van de laat ste meer is dan een vlaag van voorbij gaand idealisme: de passages over deze ontwikkeling in het handvest van de Verenigde Volkeren zijn meer dan een fraai geformuleerde ideologie. De rede van H. M. de Koningin van December 1942 is mede een bewijs, dat wij die ontwikkeling sterk hebben mee geleefd. Het effect van de Japanse bezetting in Indië is zo omwentelend dat de ouderen zeker tot onjuiste conclusies komen als zij hun herinneringen projecteren in de beoordelingen van de huidige situatie. Indonesisch verzet tegen de Jappen. Vele Indonesiërs kwamen spoedig tot eigen zelfstandigheid en verantwoorde lijkheid, die zij nooit hadden gekend. Zij kwamen zelfs tot een gezamenlijk, ge organiseerd verzet tegen den wel vrees- aanjagenden maar geen ontzag inboe- zemenden bezetter. Dit verzet heeft zelfs tot opstanden geleid. Slechts 20 30 pet. van de gedepor teerden is teruggekeerd. Het aantal slachtoffers van terreur en honger wordt geschat op 2 tot 4 millioen. De Japanse propaganda schakelde in middels misdadige inlandse elementen in tot het uitvoeren van vernederende maatregelen, wapende en oefende deze zelfs op fascistische manier, ging voort met op ,,de Westerse overheersers" te schimpen en „vrijheid" te beloven. Met de dreigende nederlaag in zicht begon Japan zelfs die belofte geleidelijk aan in te lossen. Ziedaar de groep, de kracht en de idee-van-een-bereikbaar-ideaal, be lichaamd in de extreem-nationalisten, die zozeer de sfeer vertroebelen, nodig om tot samenwerking te komen met de goedwillende grote meerderheid van de Indonesische bevolking. Deze is zich bewust, dat als zij zelf niet mede-ver antwoordelijkheid draagt een volgende calamiteit niet te keren zal zijn. Strijd moet vermeden worden. Over leg met constructieve en positieve ele menten is mogelijk en zo kan men komen tot de stichting van de orde, die rust op de samenwerking van allen en is gericht tegen de rustverstorende ele menten. Weerbericht EINDE DER VORSTPERIODE. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, uitgebreide wolkenvel den vooral in het noorden en midden van ons land, nog geen neerslag, in het binnenland matige, aan de kust krachtige wind uit zuidelijke richtin gen. Er heerste in Indië geen anti-Ne derlandse, wel een anti-koloniale stemming. In de buitengewesten is de samenwerking behoorlijk hervat en normaliseert zich de toestand dage lijks. Alleen op Java is de spanning nog groot. In de toekomst zal er naar de me ning van dr. Van Mook voor goede Nederlanders uit Nederland zeker blij vend plaats zijn in Indië naast hen, die reeds daar vertoeven, en zal Indië ge baat blijven met de intelligentie, vin dingrijkheid en knapheid van de Neder landers samengaand met de grote na tuurlijke gaven van de Indonesiërs. De heer Martin, onderdirecteur van de K.L.M., heeft verklaard, dat hij hoopte, dat een eendaagse luchtver- binding met Indië in Februari van dit jaar tot stand zou komen. H M. de Koningin zal op Zondag 6 Januari a.s. om 20 uur over de beide radio-zenders van Hilversum, naar aan leiding van de aankomst van de eerste groep repatriërenden uit Ned.-Indië, het woord richten tot die landgenoten, die sedert de bevrijding van Nederland uit gevangenissen en concentratiekampen naar het vaderland terugkeerden. Een groot spandoek riep de repatriëe- renden een hartelijk „welkom" toe, on dersteund door het gejuich der duizen den, die langs de sluis en het kanaal stonden. Behalve verschillende plaatse lijke autoriteiten en repatriëerings-offici- als, waren een muziekcorps en twee com- pagniën gezagstroepen ter begroeting op gesteld. Toen het schip eenmaal' geschut was, begon een ware zegetocht door het Noordzeekanaal. Overal waren de vlaggen uitgestoken en talrijke feestelijk gepavoi- seerde vaartuigen begeleidden het schip. Auto's en wielrijders reden langs het kanaal en trachtten contact te krijgen met familieleden of bekenden aan boord. De thuiskomst der 1800 repatriërenden, die als eerste deel van de passagiers der „Nieuw Amsterdam" Donderdag met de „Almanzora" in Nederland aankwamen, is een ware zegetocht geworden. Te één uur werd het schip de haven van IJmuiden binnengeloodst, maar eerst om half drie lag de „Almanzora" in de schutsluis, waar zich een enthousiaste menigte verzameld had. De passagiers toonden zich zeer verrast door een zo grootse begroeting in het moederland en ondanks de voor hen zo felle koude bleven zij gedurende de ge hele kanaaltocht, die verscheidene uren duurde, aan dek. boord. Wij hadden een gesprek met den heer Joor, die ons verzekerde, dat de gehele reis zeer vlot verlopen is. Vanaf Sin gapore was de „Nieuw Amsterdam" door mooi weer begunstigd. De stemming aan boord was uitstekend. Men had speciale aandacht besteed aan de recreatie van de 3500 repatriandi en had zelfs in volle Zee een welgeslaagd Kerstfeest kunnen vieren. De ontvangst te Suez. De ontvangst in Suez was in een woord grandioos en dat de kleding daar de toets der critiek kan doorstaan blijkt wel uit de keurige wijze, waarop de passagiers der Almanzora gekleed waren, al is de vrouwelijke handigheid hier ook' bij te pas gekomen. Tenslotte werden nog in Southampton door de Engelse Women Volontary Service mutsen, shawls en handschoenen ver strekt. Men had over de verzorging aan boord weinig of niets te klagen: als men drie jaren in de overbevolkte kampen gezeten heeft, neemt men een zeereis op een vol schip (maar naar huis), wel op de koop toe. (Zie vervolg pag. 3) v. Vernomen wordt, dat Sowjet-Rus- land sympathiek staat ten opzichte van het Franse standpunt om Ruhr- en Rijnland van Duitsland te schei den, aldus een semi-officiëel com- muniqué. De Russen, aldus wordt Sergeant John C. Wond uit San An- tcnio (Texas), de officiële beul in het gemeld, bestuderen op het ogenblik Amerikaanse leger. Sergeaant Wood, die de Franse voorstellen, reeds 92 doodvonnissen heeft uitgevoerd, vertoeft momenteel te Neurenberg en hoopt eens degene te zijn, die de strop mag leggen om de halzen van alle Nazi prominenten, die daar thans terecht staan. Deze foto werd genomen terwijl hij voorbereidingen treft voor de execu tie van vijf Duitsers, die wegens het vc moorden van Amerikaanse vliegers ter dood werden veroordeeld. Anefo P. LOONVORDERINGEN IN DUITSLAND. Het departement van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat personen, die loonvorderingen op instanties in Duits land hebben, deze bij het Nederlandse Clearing Instituut moeten indienen. op 10 Jan, a.s. Engelands premiér, Attlee, zal voor de vrede pleiten. Bij de opening van de algemene ver gadering van de Verenigde Volken (United Nations Organisation) op Don derdag 10 Januari in de Centrale Hall van Westminster te Londen zal de heer Attlee als eerste het woord voeren. Hij zal de bezoekers verwelkomen en men verwacht, dat hij een dringend beroep zal doen om deze wereldconferentie het instrument te maken, waardoor de oor log voor altijd beëindigd zal zijn. De geloofsbrieven van gedelegeerden en bezoekers worden twee maal gecon troleerd, eerst bij het betreden van een der acht ingangen en de tweede keer als de gedelegeerden zich naar hun plaatsen in de zaal en de bezoekers zich naar de voor hen bestemde galerij be geven. Twee vrouwen. Van de 51 landen, die vertegenwoor- dgd zijn, zullen slechts twee vrouwelijke gedelegeerden aanwezig zijn, namelijk mevrouw Roosevelt en de Britse minis ter van onderwijs mejuffrouw Ellen Wilkinson. Er zijn echter enige vrouwen onder de deskundigen van de gedele geerden. De heer Attlee zal de gedelegeerden verwelkomen. Nadat een beperkt aantal gedelegeerden geantwoord heeft zal de vergadering den eersten voorzitter kie zen. Dit zal op zichzelf een historische beslissing zijn. De eerste zitting zal ongeveer een week duren en nadien zal de vergade ring in zes commissies uiteen vallen. Er zullen echter belangrijke politieke besprekingen in plenaire zitting gevoerd worden, waaronder de atoomenergie met inbegrip van de vorming van een speciale commissie voor dat onderwerp. De gehele toekomst van de U.N.O. zal zekerlijk beïnvloed worden door de be slissing over den eersten secretaris generaal. Wie ook zal worden gekozen, het zal een man zijn van bijzondere persoon lijkheid en invloed. Op hem zal de taak van het coördineren van de gehele machinerie der organisatie rusten en hij zal wellicht een belangrijker rol te spe en hebben als bemiddelaar en als infor meel adviseur voor vele regeringen. De uitvoerende commissie kenschetste het belang van zijn functie met de woorden: De secretaris-generaal zal, meer dan ieder ander, de U.N.O. als geheel vertegenwoordigen. Voor het oog van de wereld moet hij de principes en idealen van het charter, dat door de organisatie tot uitvoering zal worden gebracht, belichamen. En tenslotte zal het de algemene ver gadering zijn, die tijdens deze eerste vergadering zal besluiten waar de nieuwe wereldorganisatie zich zal ves tigen. In de avond van 9 Januari zal de koning de gedelegeerden met een toe spraak tijdens een banket in het St. James paleis welkom heten. De Belgische gedelegeerde zal aan de ene zijde van den koning zitten en de vertegenwoordiger van Columbia, die de openingszitting zal presideren, aan de andere zijde. SCHOOL VOOR DIAMANTINDUSTRIE. Woensdag is de school voor de dia mantindustrie met ongeveer honderd leerlingen begonnen. «KtV

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 5