Piet van Twisk overleden Stadsnieuws Helderse schakers in Hastings Waar gaan wij heen? Wedstrijden afgelast I INGEZONDEN. Uit de pers Ordening van boven af LONDEN Nieuwe bonnen Piet v. Twisk is overleden. Dit be richt zal menigeen met ontroering lezen. Piet v. Twisk, een van de meest populaire mensen in onze stad, zo niet de populairste, is vannacht tussen drie uur en hall vier in de St. Lidwinastichting, heengegaan. Kort na het jubileum van de „Tivoli", zijn bolwerk, is hij ziek geworden; een ernstige ziekte (typhus) tastte zijn lichaam aan en sloopte het in enkele weken. 19 Juni 1882 werc* de heer Van Twisk in Den Helder geboren. Hij werkte en leefde in Nieuwediep. Hij streed er en won er, hij verloor er duizenden en was soms weer de man in bonus. Mc ar wat hij in die jaren niet verloor dat was zijn populariteit. Van Twisk 'was een buitengewoon han dig zakenman. Een man, die de kunst van de reclame op uitnemende wijze ver stond en die wist, hoe hij zijn publiek moest pakken. Hij was royaal, stond klaar voor ieder, die bij hem aanklopte en heeft ontelbare malen zijn zaal gratis beschikbaar gesteld voor alle mogelijke doeleinden, terwijl de baten van zijn films dikwijls vloeiden in de kassen voor liefdadige doeleinden. (Van een specialen verslaggever). Zij speelden niet onverdienstelijk. Aan het Internationaal Schaaktour- nooi, dat ji. Vrijdag te Hastings be gonnen is, doen in totaal 21 Hollanders mee, hetgeen een record is. Geen enkel ander land leverde zoveel spelers, be halve dan natuurlijk Engeland. Wegens het niet deelnemen van de Russen Bot- winnik en Smyslow moest de indeling gewijzigd worden en kwamen de Hol landers Prins en de Belg Devos in de Grootmees ter-groep. Direct na de opening van het con cours door den Mayor van Hasting werd met de 1ste ronde begonnen, welke di verse verrassingen bracht. De voor naamste belangstelling concentreerde zich op de partijen AitkinDr. Euwe en Denker (U.S.A.Ekström (Zweden). In een Spaanse opening verkreeg Dr Euwe al spoedig voordeel op de dame vleugel, en na een doorbraak in het centrum wist hij snel te winnen. De Amerikaanse kampioen Denker, die als een der favorieten startte veroorzaakte een sensatie door van den Zweed Ekström te verliezen. Ook Prins zorgde voor een verrassing. Hij won n.1. van den Engelsman Sergeant. De Nieuwediepers deden het niet on bevredigend. Wijker, die bij de reorga nisatie in de Premier Reserves werd in gedeeld, wist van zijn landgenoot Dr. Scheffer te winnen, v. d. Kuyt verloor in de Major A-groep van Woodthorpe (Engeland). 2 e ronde. Ook hier had de partij van Dr. Euwe weer grote belangstelling. Hij speelde met Wit tegen Mieses, den ouden mees ter die reeds in 1895 in Hastings van de partij was! Het liet zich aanzien dat Dr. Euwe snel zou gaan winnen maar de oude Mieses verdedigde zich zo ongelooflijk taai dat de partij moest worden afgebroken. Na de hervatting werd de partij spoedig remise. Een fraaie prestatie van den ouden meester! Ook de partij SergeantDenker werd afgebroken in een slechte stelling voor den Amerikaan. Prins won zijn tweede partij tegen Christoffel (Zwitserland) en heeft nu gezamenlijk met Dr. Tarta- kower en H. Steiner (U.S.A.) de leiding. De partijen WatermanWijker en v. d. KuylBeamish werden na resp. 64 zet ten en 34 zetten afgebroken. Wijker staat slecht, doch v. d. Kuyl zal wel remise kunnen houden. 3 e ronde. Deze ronde bracht wederom een over wining voor Prins. Hij zegevierde nu over Sir Thomas, in een zeer goed ge speelde partij. Tartakower maakte het spel tegen Dr. Euwe zeer ingewikkeld, doch kon geen voordeel verkrijgen. Dr. Euwe bezorgde hem twee dubbelpion- nen en wist door uiterst scherp spel de partij in zijn voordeel te beslissen. Mieses hield ook deze maal weer stand en wel tegen den Belg Devos. Steiner won. volgens de verwachting, van Ser geant. J Tot 10 Jan.: ,,Pennies from Heaven". Idem: „The Drum". 8 Jan.: Casino. Toneelgroep „Comedia" De stand in de kopgroep is nu: 1. en 2. L. Prins en H. Steiner beiden 3 uit 3, gevolgd door Dr. Euwe met 2% uit 3. Daar Euwe nog tegen beiden moet spe len zit de spanning er geducht in, te meer daar thans ook Denker in vorm begint te komen. In de Premier Reserves C. maakte Wijker remise tegen Ellinger. In de Major „A"-groep verloor v. d. Kuyl van Groosjohan. De partij v.d. KuylBea mish eindigde in remise. DE WELDADIGHEIDSTHERMOMETER. De stand der weldadigheidsthermo meter van hedenmorgen 9 uur was f 10050 KERKELIJK LEVEN. Men verzoekt ons enige aanvulling van ons overzichtje over het kerkelijke leven in 1945. waarin wij schreven, dat het de heer Brasser was geweest, die ge durende de periode dat ds. Tollenaar af wezig was, vooral de gereformeerden tot sterke steun was. Men wijst er ons op, dat de heer Bras ser in hoofdzaak het contact met de verstrooiden onderhouden heeft, terwijl de ouderlingen J. Baas, J. de Jonge en G. W. Kollaard de gemeente in Den Helder verzorgd hebben. NOG MEER LIJSTEN... Gistervand bracht de post ons op nieuw een aantal lijsten. Ditmaal de lijsten E 12 t/m E 21 van het Informatie bureau van het Ned. Rode Kruis, be vrouwen en kinderen, aangetroffen in het kamp Lampersarie, Semarang. Voorts de lijsten D 96 t/m D 103, be vattende de namen van Nederlandse landse krijgsgevangenen in Nagasaki en de lijsten D 104 t/m D 107 met namen van bevrijde Nederlandse krijgsgevan genen in het Verre Oosten. Al deze lijsten, benevens de lijsten van de „Nieuw Amsterdam" en de „Oranje" liggen op ons bureau ter in zage. Alle wedstrijden voor a.s. Zondag, zowel van de Ned. Voetbalbond als van de N.H.V.B., zijn afgelast. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) LOONSVERHOGING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. Telkens weer wordt er in de pers en via de radio de mededeling gedaan als zou het rijkspersoneel, gelijk als het personeel in particuliere dienst, een salaris en loonsverhoging hebben ge kregen van 25 procent, t Zij mij veroor loofd dit even recht te zetten. Vóór de oorlog werd het rijkspersoneel een be hoorlijke salariëring onthouden door de z.g. christelijke regering welke kapi talistisch heette te zijn. Maar zo sterk als nu een met veel bombarie gepropa geerde loonsverhoging tot het uiterste minimum werd verkracht, daaraan heeft, meen ik, geen voorgaande rege ring zich schuldig gemaakt. Nu, na de oorlog met een regering met haar „personalistisch-socialistische" inslag, is het gegoochel met cijfers ten top gedreven. De rijksambtenaren hebben een loonsverhoging van 25% ge kregen, zo heet het. De doorsnee amb tenaar zelf nog minder de burgerij, kan het nauwelijks berekenen. Maar alleen de ambtenaar, met zijn in deze dure tijd schamel inkomen, voelt aan den lijve wat het zeggen wil als hij met zijn sa laris van b.v. een brievenbesteller, met 25 procent verhoging naar moeder de vrouw gaat met in geld.... schrik niet 0.31 per week meer, (zegge eenendertig cent). Een ander voobeeld: een ambtenaar met 30 dienstjaren, die qua ontwikke ling en prestatie, in een particulier bedrijf een positié zou kunnen bekle den, geniet een salaris van ƒ2600.— 's jaars. Hiervan 25%, zou zijn 650.—. Neen zegt de Nederlandse cijfergooche- lende rekenkamer namens de regering in democratisch-personalistisch-socialis- tische na-oorlogse tijd, dat is volgens ons 234.Dat krijg je en verder basta! Deze voorbeelden zijn geen uitzonde ringen, neen, uitzonderingen zijn, die dichter naar de 25% uitbetaald krijgen en dat zijn in dit geval de ongehuwden. Ik weet wel, wanneer de rekenkamer aan 't woord wordt gelaten, het precies kloppen zal, maar de vele in nood ver kerende ambtenaarsgezinnen vragen niet naar een rekenkundige definitie, doch om een oplossing hoe ook zij hun levensmiddelenpakket en de overige ge zinszorgen kunnen bekostigen. Met vriendelijke dank voor plaatsing, Hoogachtend, Uw abonné H. G. PEER. Wij lezen in „Het Hbl. Dezer dagen herinnerde prof. Josephus Jitta in zijn lezenswaardig boekje over „De methode der orde ning" aan de uitspraak van president Truman in de zomer 1945; het ge vaar bestaat, dat wie een steisel als het nationaal- socialisme te vuur en te zwaard bestrijdt, en ver nietigd meent te hebben, zelf intussen, onbewust, duurzaam onder een an dere naam een belangrijk deel van de verkeerde leer overneemt. Daaraan moesten wij denken, toen wij het nieuwe ontwerp lazen van minis ter Vos en enige zijner ambtgenoten voor een na tionale, publiekrechtelijke, sociaal-economische be drijfsorganisatie. Men zou Trumans uitspraak ook in rond-Hollands kunnen weergeven door het be kende spreekwoord, daf wie met pek omgaat er door wordt besmet. Want wat zien wij hier gebeu ren? Evenals onder de Duit sers wordt het gehele be drijfsleven, ambacht, klein handel, industrie, banken, verzekeringswezen, enz. geperst in een aantal pu bliekrechtelijke z.g. be drijf sschappen" vermoe delijk circa 20 in getal die ieder onder straffe leiding/ komen, te staan van een ambtelijken „Com missaris". Deze kan prac- tisch alle bevoegdheden uitoefenen, heeft de da gelijkse leiding, is het hoofd van het bureau, draagt besluiten ter schor sing of vernietiging voor. en is overigens geheel werktuig in handen van de regering. Een figuur, die levendig herinnert aan het veel gesmade Führer- prinzip, maar dan van ambtelijke allure. Het be drijfsleven, opeengedron gen in z.g. verticale „bedrijfschappen", moet dan maar afwachten wat er terecht komt van de opzet om aan de particu liere werkzaamheid „een gerechtvaardigden invloed te geven op alle regelin gen, die eigen lot bepa len", zoals de minister het optimistisch uitdrukt. Wij vrezen dat het be drijfsleven voor deze vorm van zelfdoen weinig be langstelling zal tonen en dat mocht de minister onverhoopt zijn plannen in deze vorm doorzetten er met veel moeite een theoretische organisatie uit de grond gestampt zal worden, die in de practijk van weinig of geen bete kenis zal blijken te zijn. Wij zien in dit eerste be langrijke wetsontwerp van minister Vos een slecht be gin. Hier wreekt zich een vitium originis. Van de goede bedoelingen van dezen bewindsman zijn wij overtuigd. Maar verzuimd is vooraf met het bedrijfs leven contact te zoeken over de ministeriële plan nen; hoewel dit naar wij menen te weten, door de daarvoor in aanmerking komende instanties her haaldelijk en met klem van redenen is verzocht. „Het Vrije Volk" schrijf:t In en om de Londense conferentie heeft een sfeer van tevredenheid en opti misme gehangen, waarin wensen en verlangens ge makkelijk de vorm van ge gronde verwachtingen aan nemen. Naar onze vierk.- redacteur uit Londen sein de, leefde in politieke krin gen aldaar de overtuiging, dat dr. Van Mook een over komst met Sjahrir al in de zak had en dat deze over eenkomst nog slechts op bekrachtiging wachtte. Het is mogelijk, dat er inder daad een grondslag gevon-i den is voor een accoord, misschien zelfs wel eeu formule, maar na afloop der conferentie is daarvan nog niet gebleken. Het of* ficiële communiqué zwijgt erover. Wel is er in som mige berichten sprake van voorstellen, die aan de In donesische nationalisten zullen worden voorgelegd. De luit. gouvern.-genera l dr. Van Mook heeft in een persconferentie verklaard, dat hij de ontvangst va-i die voorstellen door de In donesiërs met optimisme tegemoet zag, maar om trent de inhoud hebben we niets concreets ver nomen. De minister-presi" dent heeft ons in zijn ra diorede van Zaterdag ?9 Dec. '45 niet veel wijzer gemaakt. Intussen heeft Sjahrir la ten weten, dat alleen voor stellen overwogen kunnen worden, die gebaseerd zijn op het zelfbeschikkings recht. Uit deze verklaring kan men niet afleiden, dat er reeds overeenstemming bereikt is, zoals in Lon- dense kringen veronder steld werd, maar wij kun nen er ook het tegendeel uit lezen. Tussen vrijwil lig samengaan en zelf beschikkingsrecht is de af stand niet zo groot, dat de woorden van Sjahr;r als een afwijzing bij voor baat zouden moeten wor den opgevat. Een belangrijk resultaat van de Londense regeling is de verklaring van een stemmigheid tussen de re geringen van Engeland en Nederland. Wat er over de confe rentie bekend is gewor den, rechtvaardigt de con clusie, dat zij tot de op lossing van het conflict een bijdrage heeft gele verd. in Nederland en Engeland maken de con servatieven zich bezorgd. De „Daily Mail" mopperd3 alweer, dat Nederland zijn eigen zaken maar op moet knappen en de Nederland se reactie telegrafeerde om daden. Deze uitingen versterken in ons de over tuiging, dat de goede weg is ingeslagen. Optimisme schijnt gerechtvaardigd, voor de eerste helft van de 1ste periode 1946. (6 t/m 19 Januari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 601 535 t/m 541 800 gram brood 542, 543 200 gram bloem 544 400 gram suiker 545 50 gram thee 546 125 gram boter 547 250 gram margarinê 548 100 gram vet 549 100 gram kaas 550, 551, 552 100 gram vlees 553 2 kg aardappelen B51, B 52 400 gram brood A 53 l'/t liter melk B 53 en C 53 3 liter melk B 54 1 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 601 635, 638 800 gram brood 637, 638 200 gram bloem 639 250 gram rijst of kindermeel 640 500 gram suiker 641 250 gram boter 642 125 gram margarine 643 100 gram kaas 644 5 liter melk 645, 646, 647 100 gram vlees 648 1 kg aardappelen D 51, D 52 400 gram brood E 51 250 rijst of of kindermeel Tabakskaarten enz T 07 2 rantsoenen tabaksrtikelen (geen import-sigaretten). V 07 100 gram suikerwerken. X 07 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten). G 03 (groentekaart) periode van 20 Januari t/m 16 Februari 1946. De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 12 Jan. a.s. Bon G 03 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 12 Januari bij een groentehandelaar worden ingeleverd. Men kan op deze bon groente betrek ken van 20 Januari t/m 16 Februari a.s. Voor de week van 13 t19 Januari a.s. zullen nog bonnen worden aangewe zen voor melk, aardappelen, jam, tabak en versnaperingen. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20 plus kaas en voor de helft volvette of 40 plus kaas (waar onder eventueel begrepen buitenlandse kaas) worden geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Januari a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonderng van de bonnen voor vlees, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandg 6 Jan. mag worden afgeleverd. Ter aanvuling van het tijdelijk ver minderde aardappelrantsoen kan 1 kg uit de bij de consumenten gevormde Petro'eum voor koolcdoeleinden en verlichtina Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die In het bezit zijn van kaarten voor pe troleum voor kookdoeleinden of verlich ting op de bonnen 17 t/m 20 van de kaar ten VA 510, 17 en 19 van de kaarten UB 510, 65 van de kaarten UC 510 en 117 en 11P van de kaarten TJD 510 gedurende de maand Januari vier liter petroleum kun nen kopen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 6