HELDERSCHE COURANT Eén lijn bij de zuivering noodzakelijk GUERILLA BIJ SEMARANG Er is een groot tekort aan personenauto s NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Tweede Kamer „Ramblers"-belogingeri moeten niet nodig zijn Bonnen voor koffie en thee 1000 HOUTEN HUIZEN VOOR GETEISTERD GEBIED Wie wordt Secr.-Generaal? IJsweg over een rivier Verliezen der Nederlandse luchtmacht Op Borneo samenwerking Vordering onvermijdelijk Aantal vrachtwagens en motorrijwielen bevredigend Hoeveel Ned. strijdkrachten zijn er in Indië? ZATERDAG 12 JANUARI 1948. 3e Jaargang No. 334. VERSCHIJNT DAGELIJKS o«iW Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen 1 3.00 t>M Htldof Aan de orde Is de beraadslaging over Hoofdstuk 20 (zuivering) der regerings nota. De heer Hoosjen (a.r.) zegt, dat men de zuivering zal moeten beperken tot alle gevallen van ernstige aard. De werke lijke misdadige elementen moeten wor den uitgestoten. Zij, die op verantwoor delijke posten geen juiste houding aan namen, moeten van hun post verdwijnen. De zuivering mag niet in strijd komen met het recht. Een beschuldigde moet van klachten tegen zijn houding kennis kunnen nemen en gelegenheid hebben zich te verdedigen. Tegen deze grondregels in het recht wordt wel eens gezondigd. Er is groot verschil tussen de zuivering in de verschillende commissies. Ook de vele wijzigingen in de besluiten werkten de rechts-ongelijkheid in de hand. De Ramblers etc. Spr. hoopt, dat de regeling voor de Kunstzuivering spoedig tot stand zal ko men, opdat Tosca-incidenten en Ram- blers-betogingen niet meer behoeven voor te komen. Het tekenen van de studentenverkla ring vindt spr. onjuist, maar het gaat niet aan hun een schandevlek op te leg gen, die hen hun heele leven bijblijft. Tenslotte hebben ook de ambtenaren een soortgelijke verklaring getekend. Ook de vrijwillge Duitsland-gangers en de wer kers in z.g. Weermachtsbedrijven gaan niet vrij uit. De gang van zaken bij de studenten zuivering bevredigt spreker allerminst. Als een minister, die op een Oudejaars avond met Seyss-Inquart voor de radio sprak, er met een berisping afkomt, dan gaat het niet aan de studenten, die de loyaliteitsverklaring tekenden, zo zwaar te straffen. Voor de bunkerbouwers, de slopers van het Haagse bos en figuren als Mengel berg, schaamt ons volk zich. Laat men bij de zuivering één lijn volgen. Dit ge schiedt niet altijd. Het is voorgekomen, dat men den enen burgemeester prees, en den anderen ontsloeg op grond van eenzelfde feit. Als men de uit 1940 stammende lijst van het ere-comité voor Winterhulp ziet, bemerkt men daarop de namen van alle commissarissen van de Koningin, van ver schillende burgemeesters en verschillende leden van de beide Kamers der Staten Generaal. Het is niet sprekers bedoeling een blaam op deze personen te werpen, doch spreker wil daarmee slechts Illu streren, hoe sterk de verzetsgeest in de bezettingsjaren is ontwikkeld. In de latere jaren zouden deze personen er niet aan gedacht hebben, in dit ere-comité zitting te nemen. Spreker somt verschillende bezwaren op tegen de methode van zuivering van burgemeesters, waarbij hij verschillende onbillijkheden ontmoet. Een zuiverings systeem, dat een uitnemend en algemeen geacht man als den commissaris der Koningin in Friesland, Baron van Ha- ringsma thoe Slooten, ten val brengt, ver oordeelt zichzelf. Op 18 Januari zal een nieuwe bon voor 100 gram kofie worden aangewe zen. Op 1 Februari wordt wederom een rantsoen van 50 gram thee beschikbaar gesteld. Weerbericht AFNEMENDE WIND. Wisselende bewolking, plaatselijk enkele buien, enige daling van tem peratuur. Geleidelijk verder afnemen de westelijke wind. Zon op: 8.43 uur. Onder: 16.52 uur. Maan op: 13.- uur. Onder: 2.33 uur. De studentenverklaring. Spr. gaat de voorgeschiedenis der stu dentenverklaring na en herinnert eraan, dat naar spr. is medegedeeld, deze ver klaring van Nederlandse zijde is opge steld met het doel de door de Duitsers voorgenomen deportatie van alle studen ten en hun tewerkstelling in de Duitse oorlogsindustrie tegen te gaan. Ook wijst spr. erop, dat de studentenverklaring vrij wel gelijk is aan de ambtenarenverkla- ring. Een bevredigende regeling der zui vering zal vooral de jeugd van Neder land ten goede komen. Naar „Trouw" verneemt, is de Ne derlandse regering er in geslaagd In Zweden een groot aantal houten hui zen te kopen, die bestemd zullen wor den voor de zwaar geteisterde gebie den van ons land, o.a. voor de Wie- ringermeer, Gelderland, Limburg en Zeeland. Het betreft hier ca. 1000 al leenstaande huizen, die kant en klaar in Zweden zijn gebouwd van bijzonder solied Zweeds hout. De U.N.O. In verband met de aanstaande verkie zing van een secretaris-generaal van de algemene vergadering der U.N.O. wordt thans vooral de naam van Lester Pear- son, den Canadesen ambassadeur te Was hington, genoemd. Ofschoon men ver moedt, dat zijn canditatuur door Groot- Brittannië en de Ver. Staten gesteund zal worden, heeft men de indruk, dat de Sovjet-Unie tegenover hem zal stellen den Joegoslavischen ambassadeur te Washington, Stanoie Simitsj. Voorts v/ordt ook Éden wederom genoemd. Men is doende op de grote Siberi sche rivier de Lena een ijsweg te construeren om de administratieve centra te verbinden met de noordelij- lijke goudvelden en micamijnen. Tot dusver was het slechts voor vliegtui gen mogelijk om in de winter de ver dingen met deze oorden te onderhou den. Indien het ijs onverwacht mocht smelten, staat een ploeg gereed om door dooi aangetaste gedeelten van het tweehonderd km. lange traject, weer kunstmatig te bevriezen Bin nen enkele dagen zal het verkeer over de Lena worden opengesteld. Honderden auto's zullen dagelijks over deze ijsweg rijden. De Voorlichtingsdienst van de Ko ninklijke Nederlandse Luchtmacht meldt: „Tussen Mei 1940 en het einde van de oorlog hebben 247 van het 521 man sterke vliegend personeel der Ne derlandse Luchtmacht, opererend vanuit Engeland, de dood gevonden. Nog 13 vliegers werden als vermist opgegeven, doch moeten nu eveneens geacht wor den de dood te hebben gevonden. Deze cijfers omvatten niet de verliezen onder de mannen die naar Engeland vlogen en later naar het Verre Oosten zijn ge gaan. Evenmin zijn hierin begrepen de verliezen onder het personeel van vliegdekschepen". Extremisten uit Demak, ten westen van Semarang, maken de omgeving van Se- marang sedert enige tijd onveilig. Zij passen een guerillatactiek toe, en ver dwijnen zodra geallieerde troepen op het toneel verschijnen. In Oost-Java worden meer gevallen gmeld van extremisten, die op Britse patrouilles schieten. De ge- alliëerde verliezen zijn echter in de regel nihil. Te Pakanbaroe is na de ontvoe ringen van de laatste tijd, dtoor de ge- alliëerden een overval uitgevoerd, waar bij tien verdachte personen zijn gearres teerd. Uit Banjermassin (Borneo) komen be richten over een nauwe samenwerking tussen de Nederlandse en Indonesische bevolking. In de stad zijn de zaken weer practisch normaal. Onder aus piciën van de „Nigeo" is door de oude handelshuizen de export weer ter hand genomen. Dit werk is zeer be langrijk, omdat op deze manier de bevolking weer de beschikking over geld kan krijgen, waardoor de terug keer naar de normale gang van za ken wordt bevorderd. De minister van energie en verkeer gaf in zijn praatje „Op de brug" o.a. de volgende cijfers over de huicfige motor rijtuigensituatie: Twee categorieën, die er vrij bevredi gend uitzien zijn op de eerste plaats de motorrijwielen, waarvan er in 1939 circa 65.000 op de weg waren en waarvan er nu al weer omstreeks 30.000 in bedrijf zijn en ca. 15.000 nog wel niet in bedrijf zijn maar bij aanvoer van banden en onder delen gebruiksklaar gemaakt kunnen wor den. Bovendien moet er mee gerekend worden, dat vroeger een groot aantal motorrijwielen uitsluitend voor sport en ontspanning gebruikt werd. Ook de cijfers voor de vrachtwagens zijn niet onbevredigend. Tegenover een aantal van 48.000 in 1939 staat op het ogenblik een aantal van 37.000. Deze be trekkelijk gunstige voorziening is te dan ken aan een belangrijke import van deze motorvoertuigen. Op het gebied van de vrachtwagens is de ernst van het pro bleem zeer verminderd, al kan niet ont kend worden, dat de situatie vooral voor de toekomst nog niet bevredigend is. Het aantal autobussen. Dit bedroeg in 1939 circa 4500, waarin opgenomen een duizendtal toeringcars, die voor ontspan ning en gedeeltelijk voor verkeer naar het buitenland gebruikt werden. Het aan tal was in October slechts 524. Het blijkt echter, dat er thans ongeveer 1000 auto bussen weer een rijvergunning hebben. Tragisch staat het met het aantal per sonenwagens. Hiervan waren er in 1939 ongeveer 100.000 in gebruik. Thans is dat aantal ten hoogste 50.000, dus minder dan de helft van wat er voor de oorlog was, Maar dit aantal alleen geeft nog niet een voldoend beeld. Men moet zich er bij realiseren, dat een zeer groot gedeelte van deze 50.000 wagens volgens de nor men, die voor de oorlog werden aan gelegd, reeds lang bij den sloper had moeten zijn. De behoefte aan personenvervoer is in evenredigheid veel groter dan die aan goederenvervoer en het is dan ook geen- wonder, dat bij een zo klein aantal bruik bare wagens de situatie, wat betreft per sonen-auto's, algemeen en terecht als hoogst onbevredigend wordt ondervon den. Daarbij komt, dat een verbetering in deze toestand op korte termijn niet in het vooruitzicht gesteld kan worden. De toewijzing van auto's. Er is een rangorde van prioriteit opge maakt, waarbij de voorziening van de noodgebieden, de medische verzorging en de allernoodzakelijkste overheidsbemoei ing bovenaan staan. De verdere culturele en zakelijke behoeften komen daarna in volgorde van hun belangrijkheid. Dit prioriteitenstelsel wordt niet alleen toe gepast voor de distributie van de weinige door invoer ter beschiking komende au to's, maar zal ook dienst doen ter be oordeling van de noodzakelijkheid van de rij verguningen, die in een vroeger stadium zijn afgegeven. Hoe pijnlijk de operatie ook is, het zal toch nodig zijn, dat, in verschillende gevallen waarin wagens rijden, voor niet uiterst drin gende behoeften, deze gevorderd wor den. De vernielingen na de Japanse bezet ting hebben zich beperkt tot het in brand steken van een paar Chinese marktplaatsen. De bevolking wordt met voorraden uit Amerika en Australië door de Nederlands-Indische regering van voedsel en kleding voorzien. In kleinere plaatsen, ten zuiden van Banjermassin, met Sampit als centrum, is een enigs zins wanordelijke toestand ontstaan door de aanwezigheid van enige niet inheemsen (waarschijnlijk Javanen), die de bevol king trachten te terroriseren. Kort gele den is een afdeling uitgezonden om de orde en de rust te herstellen. De minister van overzeese gebiedsdelen heeft het Eerste Kamerlid den heer W e 11 e r, betreffende het verstrekken van mededelingen, rakende de huidige toestand in Ned.-Indië, op diens vraag geantwoord: Het volgende overzicht moge een in druk verschaffen nopens de strijdkrachten van het Koninkrijk, welke in Zuid-Oost- Azië aanwezig zijn, dan wel zich op weg daarheen bevinden, gerekend naar de stand van ultimo Dec. 1945: 1. Kon. Ned.-Indische leger: a. Op Java: Troepen ter sterkte van een regiment infanterie; b. op de overige voornaamste eilanden van de Archipel: troepen ter sterkte van een of meer bataljons; c. buiten Ned.-Indië: een aan tal bataljons, gevormd uit de voormalige krijgsgevangenen; d. 3 afdelingen lucht strijdkrachten en een aantal reserve eenheden. II. Kon. Landmacht: 17 bataljons in fanterie. IH. Koninklijke Marine: a. 2 kruisers, 3 torpedojagers, 6 onderzeeërs, 1 kanon neerboot, een aantal mijnenvegers en mijnenleggers en overig kleiner mate- riëel; b. een brigade mariniers; c. een afdeling luchtstrijdkrachten van de Ma rine Luchtvaartdienst. 2. (b) in verschillende delen van Ned.- Indië schrijdt het herstel van rust, orde en veiligheid geleidelijk voort en wordt dat her.stel door de machtsmiddelen der regering beveiligd. Elders laat zich het einde van dit pro ces nog niet schatten, beheerst als het is door talrijke in kracht wisselende fac toren, waarvan de omvang der militaire machtsmiddelen er slechts één is. JAPANSE REGERING BLIJKBAAR NIET AFGETREDEN. Uit Tokio wordt bericht, dat de me dedelingen over het aftreden van de Japanse regering onjuist moeten zijn. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Horakiri afgetreden. Wel heeft Zenjiru Horakiri, de Ja panse minister van binnenlandse za ken, zijn ontslag aangeboden. Hij is de eerste van een reeks ministers, van wie men verwacht dat zij af zullen treden.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1