HELDERSCHE COURANT Een nieuw Nederlands voorstel aan de Indonesiërs? Christiansen Nederland een jaar in de veiligheidsraad! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Berichi van een Amerikaans correspondent DeEurop. vrouw in Indië verdient een standbeeld Trouw van de Ambonnezen vandaag naar Neder land overgebracht Na tweemaal stemmen Deze zomer proeven met atoombommen Naar een nieuw begin? Het Duitse volk wist het MAANDAG 14 JANUARI 1946. Se Jaargang No. SSS. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen 1 3.00 Frederick Kuh, een Amerikaanse correspondent, meldt uit Londen, dat de Nederlandse regering zeer binnen kort een nieuw belangrijk door de Brit se regering goedgekeurd aanbod aan de Indonesische nationalisten zal doen. Lt. Gouverneur-Generaal van Mook, aldus de correspondent, heelt het aan bod bij zich en zal onmiddellijk na aan komst in Batavia, op Dinsdag a.s., een bespreking voeren met Sjahrir. Kuh verklaart, dat de voorstellen, volgens een naar zijn mening „gewoon lijk betrouwbare en goed ingelichte bron", het volgende inhouden: 1. Een spoedige algemene verkiezing in Indonesië, misschien al binnen twee maanden. 2. Voordat de verkiezingen plaats vinden, zal een uitvoerende raad van door Nederlandse zijde gewilde In donesiërs gevormd worden. 3. De Indonesische kiezers zullen hun eigen parlement kiezen, waaraan de uitvoerende raad verantwoording verschuldigd is. De raad verte genwoordigt het opperste binnenland se gezag, terwijl de internationale eco nomische betrekkingen en de defensie in handen van de regering van 't Ne derlandse gemenebest zullen berusten. 4. Een belofe voor onafhankelijkheid van Indonesië binnen een nader te bepalen aantal jaren. Kuh zegt, dat de Nederlandse rege ring voor het laatste punt 20 a 25 jaar in gedachten heeft. Volgens Kuh is bo vengenoemd plan het resultaat geweest van de bijeenkomst te Chepuers en hij besluit met de opmerking, dat hoewel de bevoegdheden van dé Nederlandse Rijksregering niet in het plan zijn ver meld, het bekend is, dat de Nederlan ders het idee voorstaan om Nederlands- Indië, Suriname, Curagao en Neder land in een rijksregering voor buiten landse betrekkingen, internationale handel en defensie op basis van een gemeenbest te doen vertegenwoordigen. In een te Leeuwarden uitgesproken rede sprak mr. K. F. J. Verboeket, adjudant van de Regerings-Voorlichtingsdienst te Batavia o a. over de houding der ver schillende bevolkingsgroepen in Indië tij dens de Japanse bezetting. De Europese vrouw. Vooral de Europese vrouw in Indië, al dus spreker, verdient een standbeeld. Zij heeft zich over het algemeen beter gedra gen dan wy mannen. Zij heeft zich princi piëler gedragen van het begin af aan en zü heeft een rechtere rug getoond. De Nederlandse vrouw In Indië, die geble ven is, heeft mogelijk gemaakt, dat wy er nu kunnen blUven. Die vrouw brengen wy een eerbiedig saluut. Weerbericht ENIGE VORST. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, Noordoostelijke wind met wisselende bewolking. Plaatse lijk nog enige neerslag. Algemene vooruitzichten: Er zijn enige dagen van lichte tot matige vorst te ver wachten. Grote trouw der Ambonnezen en Menadonezen. De Japanners wierven recruten. Het merendeel der Ambonnezen en Menado nezen weigerden de eed van trouw af te leggen. Legden zij die af, dan behoefden zij niet meer, afgezonderd van hun fami lie, in kampen te leven, maar dan wer den ze bij het leger ingelijfd. Deson danks weigerden ze. Spreker heeft ze weken achter elkaar door Bandoeng naar een der buitenwij ken zien marcheren in keurig gelid met de bewakers op paarden ernaast. Dan flo ten de Ambonnezen: ,,Voor Vaderland en Vorst", „Oh, Dierbaar plekje Grond" en soms „Wien Neêrlands Bloed". Zingen mochten ze niet, dus floten ze. E na drie weken reden de Japanse bewakers op de paarden naast de troep ook fluitend mee. De Ambonnezen, de bewoners van de „twaalfde provincie van Nederland" zijn verknocht aan Nederland en aan het Huis van Oranje. Naar wy vernemen zal de Netherlands Warcrimes Commission (de Nederlandse commissie tot het opsporen van oorlogs misdadigers en van oorlogsmisdaden in Duitsland) Maandag als oorlogsmisdadi ger van Bad Oehhausen naar 's-Graven- hage overbrengen den voormaligen „Whermachtsbefehlshaber in den Nieder- landen", Friedrich Christiansen, die er o.m. van verdacht wordt het bevel gege ven te hebben in October 1944 het dorp Putten plat te branden en de manneiyke bevolking te fusilleren als repressaille- maatregel in verband met het doodschie ten van twee Duitse officieren. Ook Oberst Fritz Fullriese, die in naam van Christiansen het bevel gaf om in Putten huizen in brand te steken en de mannen naar Duitsland te transpor teren, is door genoemde commissie ge arresteerd. Zijn uitlevering aan de Ne derlandse autoriteiten is binnenkort te verwachten. Tijdens de namiddagzitting van de Al gemene Vergadering van de UNO zijn Australië, Brazilië en Polen aangewezen om gedurende twee jaren zitting te houden in de Veiligheidsraad, terwijl Ne derland, Egypte en Mexico voor een zit tingsperiode van een jaar werden aan gewezen. Bij de eerste stemming voor de twee jarige periode was een minimum van 24 stemmen gesteld. Brazilië kreeg 41 stem men, Australië 31, Nederland 23 en Polen 19 stemmen. Bij tweede stemming ver wierven Nederland en Polen elk 25 stem men. Bij loting werd daarna Polen aange wezen voor de twee jarige periode. Nadat de voorzitter het resultaat be kend had gemaakt, begaf minister Van Kleffens zich naar de plaats van de Poolse delegatie en schudde den leider van deze delegatie, Rzymowski, hartelijk de hand. Eerste bUeenkomst Veiligheidsraad deze week verwacht. Naar Reuters diplomatieke correspon dent verneemt, heeft de Algemene Com missie van 14 der UNO besloten, dat de eerste bijeenkomst van de Veiligheids raad niet voor de helft van deze week zal kunnen plaats vinden. Hiertoe is in de eerste plaats besloten, omdat nog enkele dagen vereist zijn voor het opstellen van de belangrijke agenda van deze raad, terwijl voorts enkele der belangrijkste delegaties nog niet op volle sterkte ver tegenwoordigd zijn. Tegenhet midden van deze week werden de leider van de Sowj et-delegatie, Wisjinkskiej^ en de Australische minister van marine, Ma- kin, in Londen verwacht. Naar voorts van betrouwbare zijde wordt gemeld, zullen de Engelse ministers Bevin en Sir Alexander Cadogan, permanent hoofd van het Britse ministerie van buiten landse zaken, Engeland in de Veiligheids raad vertegenwoordigen. ALGEMENE VERKIEZINGEN IN JAPAN. Generaal Douglas Mac Arthur, gealli eerd opperbevelhebber in Japan, heeft de Japanse regering gemachtigd alge mene verkiezingen te honden na 15 Maart a.s. De na-oorlogse sterkte der Amerikaanse vloot. De Amerikaanse vlootcommandant, ad miraal Nimitz, heeft sprekend over de sterkte van de Amerikaanse vloot in 1946 en latere jaren verklaard, dat de Amerikaanse marine 1079 schepen zou be houden, «hetgeen overeen komt met 30 pet van de sterkte in oorlogstijd. 319 schepen zullen de vloot vormen, waar mede wordt geopereerd, 73 schepen zul len deel uitmaken van een reservevloot, terwijl 687 schepen zullen worden opge legd, doch deel blijven uitmaken van een reserve. In 1947 zullen in totaal een mil- lioen manschappen op de Amerikaanse vloot dienst doen. De Amerikaanse minister van marine heeft meegedeeld, dat in de a.s. zomer in samenwerking met militaire en civiele autoriteiten proeven zouden worden ge nomen met de atoombommen. - P 1 'sft.1-»* NEDERLAND BOUWT WEER SCHEPEN Te Groningen zal het eerste schip, dat na de bevrijding in Nederland werd gebouwd, van stapel lopen Het is een motorkustvaartuig met een laadvermogen van 340 ton, dat gebouwd werdvoor de Scheepvaart Mij. „Hoornse Diep". Aneto/ureyer r. Zaterdag is Dr. van Mook naar Indië vertrokken. Het is met gemengde gevoe lens, dat het Nederlandse volk dit heen gaan van den luit. gouverneur-generaal heeft gezien. Wat is de opdracht, die Dr. van Mook heeft meegenomen? Zal het mogelijk zijn daarmee tot overeen stemming te komen in ons Indië? Zal eindelijk de rust weerkeren en zal er een periode van gezonde samenwerking komen? Op deze vragen zal eerst een ant woord gegeven kunnen worden, nadat de luit. gouverneur-generaal met Sjarir of andere groepen besprekingen heeft gehad en de voorstellen van onze re gering heeft uiteengezet. Er zijn groepen van onze bevolking die van dit onderhoud geen enkele ver wachting hebben. Voor hen was er maar één weg tot oplossing, de weg van het neerslaan van het verzet om daarna tot onderhandeling te komen. Eerst onder handelen en daarna herstel van rust ziet deze groep als zwakheid en voelt ze als een gevaar voor het herstel van ons gezag en als prestige verlies, dat ons gezag voorgoed zal ondermijnen. Deze vaderlanders vergeten o.i. in de eerste plaats, dat Nederland zijn gezag niet kan herstellen op de wijze waarop onze regering, als zij ditzelfde stand punt deelde, dat zou wensen. Wij zijn afhankelijk van de wil van de geallieer den en die wensen de oplossing niet langs militaire, maar langs diplomatie ke weg. Ook moet men de nuchtere werkelijk heid onder het oog zien, dat ons land niet in staat is een sterke, vuist te ma ken. Ons militaire apparaat heef in vijf jaren van oorlogvoering zo geleden, da we niet in staat zijn verzet van enige betekenis doeltreffend te bestrijden. En het verzet in Indië is niet beperkt tot een groep van extremisten, maar is door het vier jaar lange gewroet van den Jap, tot in alle lagen van d& In landse bevolking doorgedrongen. Onze regering is dan ook, met den luit. gouv.-generaal, van mening, dat door overleg tot oplossing van het con flict gekomen moet worden. In dat op zicht is er overeenstemming, is er één lijn tussen het beleid van onzen hoog- sten gezagdrager in Indië en de rege ring in het moederland. We krijgen Indië niet terug, zoals we het bezeten hebben. Er is tussen 1939 en 1945 wel een en ander veran derd. We hebben daarmee rekening te houden, zoals dat ook in de Koninklij ke boodschap werd gedaan. Indië als wingewest is voor ons verloren. Onze culturele taak voor Indië kan worden voortgezet en in nauwe samenwerking met een Indonesische regering, die be grip heeft voor de grote taak, die Ne derland in Indië heeft vervuld en nog te vervullen heeft. De opbouw en het herstel van Indië zal millioenen kosten en opnieuw wor den we daardoor bepaald bij de enige mogelijkheid van een herstel van onze welvaart, n.1. door arbeid. Arbeid, de enige weg voor ons land om uit het moeras te komen. Laat ons hopen, dat Dr. van Mook in zijn moeilijke opdracht slaagt en dat de rust en het herstel van Indië daarop spoedig volgen mag. B. Excursies. Bijna dagelijks werden excursies naar Dachau ondernomen door militaire en politieke organisaties, onderwijsin richtingen, studenten, politie en leger. Ook staatslieden kwamen een kijkje nemen. Himmler, op wiens last de proeven werden genomen, was er meer can eens bij aanwezig.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1