T.A.V.E. N. U. speelt „Clairvoyance" Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Waardering voor de spelers Den Helder overtreft zichzelf Jaarfeest Leger des Heils Waar gaan wij heen? Operaflitsen in een bonte afwisseling NA DE ZWIJNEN DE VOSSEN Wat brengt de Radio? Voor een volle zaal heeit T.A.V.E.N.U. Vrijdagavond haar eerste na-oorlogse toneelopvoering gegeven, waarvan wij onomwonden kunnen zeggen, dat zij een succes geweest is. Voorzitter Kreuger heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den beschermheer, burgemees ter Ritmeester en zijn echtgenote. In zijn openingswoord herdacht hij de le den, die aan de Vereniging waren ont vallen, den ere-voorzitter, den heer Kott- man, den voorzitter, den heer Van Diest en den secretaris, den heer De Boer. Het ledenaantal, dat vóór de oorlog 800 be droeg, is thans slechts 400. Ook de kas middelen zijn verre van overvloedig, maar de vereniging heeft toch gemeend, de eenmaal neergelegde taak weer te moeten opvatten. „Clairvoyance". Het stuk, dat voor deze opvoering was gekozen, draagt de titel „Clairvoyance", en is een geesteskind van A. J. Zoet mulder. Het behelst de veelbeschreven geschiedenis van een vrouw, die door haar zwaar-gebesogeerden man eniger mate wordt verwaarloosd. Een andere man neemt op zodanige wijze de hon neurs waar, dat de verhouding ernstige vormen dreigt te gaan aannemen. Zij heeft eens een gesprek met een paar goedwillende vriendinnen, dat occulte zaken tot onderwerp heeft. Ook door an dere oorzaken wordt haar overspannen geest te zeer belast. Zij ziet geen uit weg. Al de gebeurtenisen en gesprekken spelen haar parten in een visioen-achtige droom, waarin zij haar „tegenspelers" overgiet met een saus van hardvochtig heid en cynisme, maar die niettemin tot gevolg heet, dat zij de enrst van de situatie des te duidelijker inziet. In het derde bedrijf, waarin de nuchtere wer kelijkheid weer daar is, vinden de beide echtgenoten elkander terug. De huis vriend wordt met eervol ontslag gestuurd, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De droom, waarin zij met grote duidelijkheid gzien had, dat haar een geliefd wezen zou ontvallen, komt ten slotte nog uit ook. Alleen blijkt niet de weggezohden huisvriend het slachtoffer maar het hondje Fifi.... Dan is Helène beide ramplaganten ineens k wij tl Het spel. Dit gegeven heeft de auteur op ver dienstelijke wijze omsponnen met psy chologische verwikkelingen, die inder daad hoge eisen stellen aan de spelers. Hij rfieeft echter de veelvuldige dialogen een tikje langdradig gemaakt, waardoor de spanning van het stuk lijdt en wat niettemin het werk van de uitvoerenden niet gemakkelijker maakt. Daarom kun nen wij veel waardering hebben voor wat de acht spelers onder regie van den heer Schokker hebben weten te berei ken. De rol van Helène was stellig de zwaarste. Zij moest worpen uitgebeeld als een wilskrachtige vrouw,, geladen met emoties en toch niet cholerisch. Mej. J. Briz-e is er in geslaagd, deze tragische figuur ten voete uit te beelden. Haar spel was oijzonder goed, alleen had de figuur van Helène toch wel een tikje contrastrijker mogen zijn, vooral toen al les „weer goed was"; aan haar optreden was niet zonneklaar te merken, dat haar een pak van het hart was gevallen. Helène's man, de dokter Alfred Mo- nelly, werd door den heer J. Ekkers uit stekend gespeeld. In het begin van het derde bedrijf was hij niet erg rolvast, waardoor de dokter een te bedachtzame ihdruk maakte. Overigens was het ver schil tussen den gedroomden en den wer- kelijken echtgenoot bijzonder goed. De heer J. Schokker, in zijn rol van den antiquair Delle, verrichtte even^pns keurig werk, zonder één ogenblik te ha peren. Hij tekende het karakter van den ietwat filosofischen, berekenden Delle op volmaakte wijze. Vooral ook hier het contrast tussen droom en realiteit. Het minst overtuigend van de hoofd rolspelers was de heer W. Robert, die den huisvriend Frits de Genter wat te vlak uitbeeldde. Ook was zijn spreken enigszins aan de radde kant. Van de anderen willen wij in één adem mevr. A. SchellingerPasman en mej. J. Klaver noemen, die zich beide wel voor zwaarder rollen in staat toonden. Zij wa ren resp, één der vriendinnen van Helène en het dienstmeisje. Het kapwerk en de decoratieve afwer king waren goed. T.A.V.E.N.U. heeft met deze opvoering laten zien, dat onze plaatselijke amateur toneelvereniging ondanks alle tegensla gen nog behoorlijk werk weet te leve ren. Dat het gebodene door de aanwezi gen naar waarde werd geschat bewees wel het hartelijke applaus dat de tone listen ten deel viel. Na afloop van de voorstelling verzorg den Henny van de Water en zijn Six Rhythm Makers de dansmuziek bij het bal, dat voor velen nog enige uurtjes gezellig samenzijn betekende. Bijna 13 duizend gulden aan Kinder zegels verkocht. In Den Helder werd met inbegrip van de hulpkantoren Anna Paulow- na, Breezand, Julianadorp en de kantoren op Vlieringen in totaal verkocht voor een bedrag van 12.871.36 (in 1939 4900.—). Voor waar voor Den Helder een prachtig resultaat. Het overtreft verre onze verwach tingen. Van bovenstaand bedrag kan nu een bedrag van 5405.97 afgedra gen worden voor het misdeelde kind. Voor degene die van cijfers hou den nog enige gegevens. Verkocht werden: 60.775 zegels van lVs ct.,,verkoop waarde 4 ct.; 6.854 zegels van 2 'li ct., verkoop waarde 6 ct. 14.649 zegels van 5 ct., verkoop waarde 10 ct.; 59.070 zegels van 7Vs ct., verkoop waarde 12 ct.; 8.293 zegels van 12'/« ct., verkoop waarde 18 ct. Verkocht werd door de bestellers huis aan huis voor een bedrag van ƒ7.569,62; idem aan de loketten in Den Helder ƒ3.130,38; idem aan de loketten op de hulpkan toren ƒ2.171,36. Per inwoner van Den Helder gemid deld ƒ0,41. Dank aan de inwoners van Den Hel der voor hun offervaardigheid! 55 jaar is het geleden, dat het korps van het Leger des Heils hier werd ge opend en sinds dien tijd heeft dit Leger zijn zegenrijke arbeid mogen verrichten. Het is voorwaar niet altijd op rozen gegaan. Zelfs de openingsplechtigheid in 1891 was niet zonder stoornissen ver lopen. Maar langzamerhand heeft het Leger des Heils veld gewonnen; het steeg in de achting van de mensen en nu mag het zich verheugen in een gestadige uit breiding en populariteit. Door de oorlogsomstandigheden werd ook het Leger des Heils uit elkander gerukt. Het werd door de bezettende Maandag 14 Jan.: Casino, Uitvoering van het Ned. Sextet, 8 uur. Woensdag 16 Jan.: Luth. kerk, Kerkcon- cert, 8 uur. Donderdag 17 Jan.: Casino, voorstelling Variété Bouwmeester, 8 uur. macht geliquideerd. Later moesten de meeste Heilsoldaten van het korps Den Helder evacueren, zodat het niet mogelijk was om 5 jaar geleden het 50ste jaarfeest te vieren. Maar nu is het er weer, het oude Leger. Geen Leger, dat de dood van zijn medemensen be oogt, maar een Leger dat arbeidt, tot heil van Kerk en Staat! Het zal zijn 55ste Jaarfeest vieren met dubbele vreugde. Het Noordhollands Operagezel schap concerteert. De uitvoering van een complete opera is iets heel anders dan een concert, be staande uit fragmenten, genomen uit een aantal werken van beroemde opera-componisten. Het gevaar dreigt in het l&atste geval, dat het programma „als droog zand aan elkaar hangt", wat het voor de uitvoerenden uitermate moeilijk maakt, de aandacht van het auditorium gespannen te houden. Wij moeten zeggen, dat het Noord hollands Operagezelschap, dat in Casino is opgetreden, het juiste midden heeft weten te vinden en dat is voor een groot deel te danken aan de vlotte en ge noeglijke wijze, waarop Johan te Slaa ieder nummer aankondigde en inleidde. Met een paar rake woorden schetste hij de sfeer van de betrokken opera en de betekenis van het daaruit gelichte frag ment. De sopraan Truus Moriën, de alt Lya Wit, de tenor Jaap Kempker en de bas Johan te Slaa hebben uitstekend werk gedaan. Vooral laatstgenoemde ver dient een woord van bijzondere waar dering, niet alleen voor zijn stevig stem geluid, mgar ook voor de wijze, waarop hij zijn nummers uitvoert. Hij beschikt over een prima techniek, die hem het zingen zeer gemakkelijk doet vallen. Dit laatste kan ook gezegd worden van Jaap Kempker, die het meest aanleg toonde voor minder geëxalteeroe mu ziek. De beide vrouwelijke solisten ble ken ook hun plaats in het ensemble waardig. De alt heeft geen bijzonder sterk geluid, maar zij zingt met veel gevoel en haar stem heeft ook een aan trekkelijk timbre; in de laagte klinkt het af en toe enigszins nazaal. De so pt aan kwam er na een minder geslaagd begin keurig in; zij verzorgde haar aan deel in het programma of lofwaardige wijze. Gedurende het gehele concert wat daar de onmisbare steun van den pianist Adriaan Koppes, die zich met veel élan en zeer paraat van zijn zware taak door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 41. Dr. Dikpoot hield woord; de andere morgen vroeg kwam hij terug. „Maar 't is een heel eind, en dat kan ik niet alle maal lopen," zei hij. „Laat mij dus op de dromedaris zitten; jullie hebt jon ge benen en kunt gemakkelijk lopen!" Stapman keek benauwd, want de dok ter leek hem knap zwaar. Maar hij ging bij een zandheuveltje staan; de dokter klom daarop en wilde zo op Stapmans rug wippen... 42. Hup! Daar ging hij, met een schok kwam hij op Stapmans rug terecht. Maar ne. zoals de dromedaris verwacht had, was de dokter veel te zwaar. Stapmans poten schoven uit elkaar en de arme drcmmel kwam, met zijn poten naar alle v'er de windstreken uitgespreid, op zijn buik terecht, terwijl Dr. Dikpoot in het sIik rolde....- De oorlogshandelingen hebben in Brabant enige volksverhuizingen ver oorzaakt, waaraan men destijds zeker niet gedacht zal hebben Na de inva sie van de wilde zwijnen uit de Ar dennen staan we thans voor het feit, dat de vossen uit de Peel hun operatie-terrein veel westelijker heb ben uitgezocht. Zo kon het gebeuren, dat tijdens een dezer dagen gehouden drijfjacht onder de gemeente Bakel, op het jachtterrein van den heer A. van Thiel, mr. A. v. d. Meeren. uit Eindhoven een vos schoot, de tiende, die op deze terreinen geschoten werd. Volgens de jachtopzieners zouden nog meer vossen zich in deze contreien schuilhouden. kweet; hij slaagde erin te bereiken, dat nimmer het gemis "van een orkest werd gevoeld. Over de uitgevoerde nummers zullen wij kort zijn; een deel was min der bekend, de rest behocrde tot de graag gehoorde melodieën. Wat deze laatste betreft, zijn wij vooral via gra- mofoon en radio wel wat goeds ge wend, en het mag als een grote ver dienste van het ensemble beschouwd worden, dat het met de uitvoering er van een zeer goed figuur sloeg. De aan dacht van de toehoorders verslapte geen ogenblik. Het was een avond, die beslist de moeite van het bijwonen waard was. In het geheel zat een onmiskenbare climax, wat ook duidelijk uit het steeds ent housiaster applaudisseren van de zaal te constateren was. Helaas waren er te weinig belang stellenden; zij, die verstek lieten gaan, kunnen hun schade binnenkort inhalen, want het gezelschap heeft toegezegd, over enige weken een tweede concert te geven. Wij zullen daarover nadere mededelingen laten volgen. DE NUTSSPAARBANK IN DECEMBER In de loop van December werd op spaarbankboekjes ingelegd 237.697,09 (vorig jaar ƒ24.908,89) en terugbetaald ƒ253.915,11 (v.j. 38.382,75). Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald ƒ16.218,02 (v.jƒ13.473,86). Het aan+al posten van inleg bedroeg 1.186 (v.j. 170) en dat van terugbetaling 2485 (207). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar ƒ4.379.100,77, bedraagt nu ƒ7.320.513,56 (v.j. ƒ4.278 503,20). Het aantal in omloop zijnde boekjes is momenteel 16.216 (14.400). Uitgegeven werden n.1. 83 (6) en ingetrokken 45 (2) boekjes. Onder de in December nieuw uitge geven boekjes bevonden zich 5 (2) boek jes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van 1. NEDERLANDSE SCHEPEN WELKE VIA DE RADIO TELEGRAFISCH BEREIKBAAR ZIJN. Aldebaran, Balgenib, Algorab. Am- stelkerk, Cottica, Edam, van Heutsz, Maaskerk. Nijkerk, Pericles, Randfon- tein, Socrates. Stuyvesant, Talisse, Ta- rakan, Tjimanoek. Voor Maandag 14 Jan. Hilversum I. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Gra- mofoonmuziek. 16.00 Godsdienstig halfuurtje. 16.30 Ru van Veen, piano. 16.45 Na schooltijd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.30 Rode Krulspraatje. 17.35 Ensemble Nina Dolce. 18.15 Voor de rijpere jeugd. 18.40 Zang door Rus sische legerkoren (gr.). 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing door prof. Geijl. 19.30 Sextet Harry de Groot. 20 00 De Fox cpreekt. 20.15 Gram.muziek. Hilversum II. 18.00 Nieuws. 18.30 Ensemble Ge- orge Frank. 19.00 Nieuwe Franse gramofoonmuziek. 20.00 Cantabile Septet. 20.30 Rubriek ten behoeve van de landbouw. 21.45 Avondwij ding. 22,00 Nieuws. 22.20 Wil Wa- lis met „Sweet and Swing".

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2