HELDERSCHE COURANT Het van algemeen de wereld belang voorop Samenwerking met de Indonesiërs blijkt te slagen WERKLOOSHEID NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Verenigde Volkeren ff' A ff Leden soc.-econ. raad gekozen. Perzië ter tafe| Mussert voor de raad van cassatie Sjahrir beroept zich weer op Ver. Volken Ex-Gouv.-Gen. ambassadeur te Parijs Regeringsnota over Indonesië Op Java nog onrust „Niet ik, maar Seyss" Schout-bi[-Nacht Pinke te Batavia DINSDAG 15 JANUARI 1946. 5e Jaargang No. 336. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60. Postabonnementen 1 3.00 Prof. Schermerhorn was onder de eerste afgevaardigden, die Maandag voor de zitting van de UNO aankwa men. Hij betrad de Lobby met mr. van Kleffens en was spoedig in gesprek met mr. Stettinius van de delegatie der Verenigde Staten en dr. Victor Cbi Tsai Hoo van de Chinese delegatie. Mooie daad van Nieuw-Zeeland. In deze zitting moest allereerst voort gang worden gemaakt met de verkie zing van het achttiende lid van de economische en sociale raad. Over twee landen, Nieuw-Zeeland en Joegoslavië, was reeds tweemaal ge stemd. doch geen van beide had de vereiste meerderheid kunnen behalen. Gistermorgen bood de minister-presi dent van Nieuw-Zeeland, Peter Fraser ip een rede die met hartelijk applaus door de gedelegeerden ontvangen werd aan om de naam van zijn land terug te trekken en aan Joegoslavië voor rang te verlenen. Hij zeide, dat de organisatie van de Verenigde volken „haar crediet bij de volkeren ter wereld zou verliezen" in dien de landen hun eigen belangen voorop stelden bij algemeen belang van de wereld. Senator Conally van de delegatie der Ver. Staten stond op om deze „bijzon dere daad" te prijzen. Een der Joego slavische gedelegeerden, mr. Sava Kosa- novic, vertolkte de dank van de Joe- goslaven aan de delegatie van Nieuw- Zeeland. De landen, die ten slotte voor de ze tels van de sociale en economise raad verkozen werden zijn: Voor drie jaar: China, Peru, Frank rijk, Chili, Canada, België. Voor twee jaar: Sowjet-Rusland, het Vereenigd Koninkrijk, Britsch-Indië, Noorwegen, Cuba en Tsjecho Slo wakije. Voor één jaar: Oekraïne, Grieken land, Libanon, de Ver. Staten, Joego slavië en Columbia. Byrnes: Eis in het begin niet te veel. James F. Byrnes, de minister van buitenlandse zaken der V. S., heeft met een rede In de vergadering van de organisatie der verenigde volkeren het debat gopend over het rapport van de voorbereidende commissie. Hij legde de nadruk op Amerika's wil om in elk opzicht samen te werken. Byrnes waarschuwde voor pogingen om van de UNO, vooral in het beginstadium te veel te eisen. Perzië. Volgens welingelichte kringen zal het Perzische probleem aan de algemene vergadering van de verenigde volken worden voorgelegd. Op het Perzische ministerie van buitenlandse zaken en in parlementaire kringen is men in meerderheid van mening, dat hiertoe zal worden besloten. Bij navraag bij de Amerikaanse ambassade is geble ken. dat de Amerikaanse regering zich niet tegen het instellen van een on derzoek naar het Perzische vscagstuk zou verzetten, doch dat zij het initia tief in die richting geheel en al aan de Perzische regering zou overlaten. Anderzijds zou ook van Engelse zijde in dit opzicht generlei bezwaar worden gemaakt. Het gaat thans om de hou ding van de Sowjet-Unie. Mussert. die door het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage ter dood is veroordeeld, zal op Woensdag 20 Febr. des ochtends kwart over tien terecht staan voor de bijzondere raad van cassatie. Sharir heeft hedenmorgen op nieuw een beroep gedaan op de Ver. Volkeren. „Wij willen", aldus zeide hij, „Dr. van Mook beschouwen en ontvangen als den voornaamsten af gevaardigde van een vreemde, doch welbekende mogendheid, om, naar wij hopen, op de vriendschappelijk- ste wijze besprekingen te voeren over de Nederlandse belangen en het Nederlandse standpunt." Verder verklaarde hij„Geen definitieve oplossing van onze huidige proble men kan in de gegeven omstandig heden tot standkomen zonder over eenstemming tussen de Ver. Volke ren en ons, althans tussen de voor naamste mogendheden van deze we reldorganisatie met name de Ver. Staten en Groot-Brittannië en ons en andere belanghebbende par tijen." Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwcr is benoemd tot ambassadeur te Parijs. Weerbericht FRAAI WINTERWEER. Overdag over het algemeen lichte vorst, over het geheel zonnig weer, behoudens plaatselijk overdrijvende wolkenvelden, droog weer. Zon op: 8.42 uur. Onder: 16.57 uur. Maan op: 14.41 uur. Onder: 6.42 uur. De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft een nota over het regeringsbeleid aan de Tweede Kamer doen toekomen. In deze nota wordt o.m. het volgende gezegd: Na geconstateerd te hebben dat de alge mene toestand niet in beslissende mate is gewijzigd, hield hij zich eerst bezig met de buitengewesten. Het verblijdende verschijnsel van de Grote Oost is, dat hier op grote schaal een nieuwe geest en een nieuwe vorm van samenwerking tussen Nederlanders en In donesiërs in de praktijk op de proef wordt gesteld en blijkt te slagen. Batavia en Soerabaja. De op 27 December 1945 ingezette actie van grotere omvang te Batavia, heeft tot doel, in een ruimer rayon geordende toestanden te herstellen. Het kan met nadruk worden vastge steld, dat de overgrote meerderheid der Indonesische bevolking dit ordeherstel met vreugde heeft begroet. Soortgelijke verschijnselen hebben zich voorgedaan te Soerabaja, waar blijkbaar de rust weerkeert. Reeds zijn 150.000 In donesiërs naar de stad teruggekomen, terwijl de stroom nog steeds aanhoudt. Maatregelen op het gebied der voedsel voorziening zijn getroffen, ziekenhuizen en scholen werden heropend. Verbeterde publiciteit, waartoe de mid delen en mogelijkheden langzaam groeien en waarvan met alle beschikbare krach ten wordt gebruik gemaakt, zal mede tot zuivering van de geestelijke atmosfeer kunnen bijdragen. Tegenover zulke tekenen van geeste lijk en stoffelijk herstel, welke zich voor doen in het gevolg van teruggekeerde orde ën rust in beperkte sectoren, valt omtrent de overige streken van Java nog geen verbetering van de algemene toe stand te melden. Te Bandoeng, Buiten zorg en Semarang blijft de situatie pré cair, terwijl aan de Noordkust het ge wapend gespuis onbelemmerd heeft ge woed. Het Indonesisch bestuur, w.o. slachtoffers zijn gevallen, is het gezag volslagen kwijtgeraakt en vrijwel geheel op de vlucht ge. even. Het voedseltekort. Grote zorg baart het dreigende voed seltekort op Java. De nationalistische lei ders schijnen ongeneigd dit te erkennen, waardoor het treffen van voorzorgen door de Indische regering in overleg met Britse en andere gealliërde instanties wordt be moeilijkt. De besprekingen te Londen. Wat de besprekingen betreft, welke op 27 December 1945 met de Britse regering hebben plaats gehad, heeft het gemeen schappelijk communiqué, dat de volgende dag te Londen is gepubliceerd, de aard en de uitslag der discussie weergegeven. De regering acht zich niet gerechtigd buiten de gezamenlijk vastgestelde tekst verdere mededelingen te doen. De ontslagen van hoge ambtenaren. Naar aanleiding van de talrijke muta ties in hoge burgerlijke en militaire amb ten, die reeds eerder de aandacht van de Kamer trokken, merkt de regering op, dat verschillende motieven hiertoe drin gen. In het ene geval moest worden ge oordeeld, dat de betrokkene physiek of psychisch niet meer tegen de in de hui dige omstandigheden zo sterk verzwaarde eisen van het ambt was opgewassen. In een andere groep van gevallen was de aanleiding, dat de betrokkenen ongene gen of ongeschikt bleken om onder die veranderde omstandigheden te blijven werken. Ten slotte is in het bijzonder in het leger een verjonging van het officieren corps om meer dan een redea gewenst gebleken. Hun lot Buiten de centra, waar geallieerde be zetting aanwezig is of waar de geïnter neerden zijn afgevoerd, zijn er op Java nog verscheidene groepen geïnterneerden, tot een totaal van naar raming 13.000 om trent wier lot weinig bekend is. Uit Malang, Djokjakarta en Soerakarta wordt bericht, dat men voor de levens der daar aanwezigen niet zou behoeven te vrezen. Ernstige ongerustheid heeft grond ten aanzien van die streken, waar anarchie heerst, zoals Bantam en de streek tussen Cheribon en Semarang. De overbrenging naar Nederland blijft onder zulke omstandigheden voor velen een belang van de eerste orde. Met betrekking tot de repatriëering en evacuerivr van landgenoten uit Neder- lands-IrV kan worden medegedeeld, dat ruim 7.000 personen in Nederland aan gekomen zijn. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, (W. g.) LOGEMANN. In een clandestiene lezing, in bezet tingstijd door prof. Oranje gehouden, heeft deze hoogleraar eens als zijn mening te kennen gegeven, dat een half jaar na afloop van de oorlog het vraag stuk van de werkloosheid weer actueel zou zijn. Wij hebben in die tijd onze schouders voor dfc_en „pessimist" opge haald en hebben niet willen aannemen, dat bij een zo enorme arbeidsmogelijk- heid, als gevolg van de massale ver nietigingen, er zelfs ook maar een schijn van kans was, dat het werkloos heidsprobleem een half jaar na afloop van de oorlog weer onze aandacht zou kunnen vragen. Toch is het zo. Er is een gebrek aan geschoolde krachten en een overcompleet aan on geschoolde arbeiders, zowel aan hand als hoofdarbeiders. Deze situatie is te begrijpen. De oorlog heeft de bouwvak- arbeid practisch volkomen stilgelegd, de vakbekwaamheid is dus sterk ach teruitgegaan. Duizenden jonge mensen zijn naar - Duitsland gedeporteerd en hebben dus ook geen enkele nuttige arbeid verricht. Hun handen staan ver keerd nu ze weer tot productieve ar beid geroepen worden. Tienduizenden zijn ondergedoken geweest of hebben arbeid verricht, die hun minder lag, maar die hen uit de handen van den bezetter hield. En nu is of komt er werk. Werk op kantoor, werk vooral in de bouwvak ken, werk op het land en werk in de tuinderij Ti. En er zijn duizenden jonge mensen, die wachten op werk, maar die geen enkele vakbekwaamheid heb ben om zich voor deze arbeid te mel den. Zij lopen nog langs de weg. Er zijn er velen, wien de lust tot regelmatige arbeid ontbreekt, er zijn er gelukkig ook velen die gaarne aan de slag wil len. Hier ligt een taak voor de regering en voor het particulier initiatief. In een hoofdartikel in de „Groene Amster dammer" van j.1. Zaterdag, over „Jon geren in afwachting" werd o.m. gezegd: „Wij zouden er voor willen pleiten, dat alle ondernemingen, ook de vele rege- ringsbureaux, die we thans rijk zijn, uit deze groepen mensen, leerlingen in dienst nemen, eventueel met steun van de overheid wat het financiële gedeelte betreft en eventueel met dwang van de overheid, voor het geval er werkgevers zijn, die onwilligheid betonen. Het is voor ons volk van het grootste belang, dat deze jonge mensen van ka rakter, aan het werk komen; hen heb ben we in de eerste plaats nodig, zij hebben getoond de eigenschappen te bezitten, die ons volk weer sterk kun nen maken. Hen aan de kant laten staan is misdadig en ondankbaar." En verderop heet het: (Zie vervolg pag. 3) Cliristiansen was van alle luister van eertijds ontdaan toen hij gistermid dag te Den Haag arriveerde. Hij maak te 'n zeer povere indruk in 'n oude ie- gerregenjas en 'n pet zonder versierse len. Een oude gebroken man, die, zo als hij zeide, zich maar niet kan in denken, waarom het Nederlandse volk iets tegen hem heeft. ,,Niet ik, maar Seyss Inquart en diens boze geest zijn verantwoordelijk". Het oude liedje. Schout-bij-Nacht Pinke is heden te Batavia aangekomen, waar hij binnen kort in functie zal treden als opvolger van admiraal Helfrich.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1