Diphterie en kanker in den Helder Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Van elke acht sterfgevallen één aan kanker DE DOMINICANESSEN VERLATEN ONZE STAD Hoe lang werkt de vrouw? Waar gaan wij heen? De leeszaal in December. Waar zijn de Indië-vliegers Wat brengt de Radio? (Van een specialen verslaggever). In de oorlogsjaren is de publieke be langstelling voor de „gewone" ziekten slechts matig geweest. Hoezeer zij onze individuële gezondheid en ons leven en daarmee de totale volkskracht belaag den, de oorlogshandelingen eerst, de luchtaanvallen en V-wapens daarna, het honger-oedeem en de uitputting ten slotte, spraken meer en krachtiger tot de verbeelding. Al deze laatste doodsoorzaken zijn nu gelukkig uitgeschakeld en de aandacht keert niet alleen terug tot de meest verbreide ziekten als bedreigers van ons leven, maar wij realiseren ons tevens, dat deze als doodsoorzaak belangrijker zijn dan de oorlog. Immers, zij zijn niet tijdelijk maar blijvend en maken dus op de duur veel meer slachtoffers. In welk een bedenkelijke mate de t. b. c.-sterfte in ons land en in onze provincie sedert 1939 is toegenomen, hebben wij kort geleden belicht. Hoe staat het nu met diphtherie? En hoe met kanker? Ook voor deze beide ziek ten zijn de sterftecijfers tijdens de oor log aanmerkeMjk gestegen. Dinththerie is één van de aller oudste besmettelijke ziekten. De laatste tijd voor de oorlog stond de medische wetenschap er volstrekt niet meer machteloos tegenover. Door een tijdige inspuiting kon heel veel onheil voorkomen worden. Bijna steeds gaf deze behandeling afdoende onvatbaarheid en in ieder geval ontnam zij de ziekte, ind'en deze toch ootrad, haar gevaarlijk karakter. Tijdens de oorlog echter steeg de sterfte aan diohtherie od ontstellende wijze. Het volgende staatje maakt dit duidelijk: Sterfgeval1 en aan dihptherle: 1939 75 1940 103 1941 213 1942 873 1943 2515 en in 1944 alleen reeds in het eerste kwartaal 1031! Voor Noord-Holland tonen de cijfers een overeenkomstig beeld. Vóór de oorlog kwamen in onze provincie sterf gevallen aan diphtherie slechts spora disch voor; tijdens de oorlog werd dat ge!eidelijk anders: in 1943 stierven hier ruim zeshonderd mensen aan deze ziekte en in het eerste kwartaal van 1944 opnieuw ruim tweehonderd. Latere ver gelijkende cijfers zijn nog niet beschik baar. In tegenstelling met biina overal elders In het land heeft in de besproken periode diphtherie in Den Helder heel weinig slachtoffers gemaakt. Nadat vele jaren lang geen enkel sterfgeval aan deze ziekte genoteerd behoefde te worden, kwamen in 1943 enkele gevallen voor. Van véél ingrijpender betekenis is echter de kanker-sterfte. Ondanks de onvermoeide arbeid van talloze onder zoekers over de gehele wereld is het wezen dezer ziekte nog goeddeels een geslopen boek en neemt de kankersterfte in omvang toe Het staat niet geheel vast, dat dit een gevolg is van een uit gebreider of heftiger worden van deze ziekte. Het kan n.1. ook zijn, dat het steeds meer onderdrukken van andere ziekten als doodsoorzaak een relatieve vermeerdering van kankersterfte ver oorzaakt. Ook voor den leek is het be grijpelijk. dat naar mate meer andere ziekten met succes voorkomen of be streden kunnen worden, de overblijven de in dit geval de kanker een groter aantal slachtoffers zal eisen. Hoe dit zjj, jaarlijks bezwijken in ons land meer dan dertienduizend mensen aan kanker en niettegen staande door chirurgisch ingrijpen en door bestraling in tal van geval len goede resultaten bereikt worden, is het sterftecijfer voor deze ziekte ln de laatste tientallen jaren voort durend gestegen. Onderstaand staat je brengt dit tot uitdrukking: Kankersterfte per tienduizend inw.: (Ie kwartaal) 1930 1940 1942 1944 Nederland N.-Holland Den Helder 1920 10,9 11,9 12,4 14,3 14,4 14,6 14.- 16.- 16,4 16,5 14.- 15,3 17,4 Wij zien hieruit allereerst, dat de stij ging van de kankersterfte in Nederland zich ook in de oorlogsjaren heeft voort gezet. De Noordhollandse cijfers liggen boven het rijksgemiddelde maar tonen evenzeer een voortdurende stijging. Wat den Helder betreft, was de kan ker-sterfte in 1940 ten opzichte van het rijksgemiddelde nog gunstig te noemen; sedertdien trad echter een duidelijk óngunstige ontwikkeling aan de dag, waardoor het Helderse cijfer steeds verder boven het rijksgemiddelde uit stak. Het is nu zo hoog, dat van elke acht sterfgevallen in Den Helder aan alle ziekten, ongelukken en verdere doodsoorzaken tezamen, er ten minste één op rekening van kanker komt. Enerzijds behoeven wij daarbij niet uit het oog te verliezen, dat het in ver schillende andere plaatsen nog erger gesteld is (bijvoorbeeld Alkmaar en Am sterdam met één op zes). Relatief be hoeft de Helderse kankersterfte dus geenszins alarmerend geacht te worden, maar toch is de verhouding van één op acht wel tekenend voor de grote be tekenis, die ook in onze woonplaats aan kanker als doodsoorzaak van de bevol king gehecht moet worden. Zeer binnenkort zal de Lidwina- stichting haar oude bestemming weer krijgen, en zal het dus weer als van ouds R. K. ziekenhuis worden. Het gemeente-ziekenhuis wordt dan weer gevestigd in Huize Parkzicht. De exploitatie van de Lidwina-stich- ttng zal dan echter niet door de eerw. zusters Dominicanessen worden voort gezet, evenmin als die van de R. K. Fröbelschool. Door besluit van het al gemeen bestuur der orde zullen deze zusters, die, natuurlijk over verschil lende generaties, gedurende 75 jaar in onze stad hebben gearbeid, Den Hel der moeten verlaten. Er is namelijk ter,gevoige van de oorlogsomstandighe den elders een groot gebrek aan ge schoold verplegend en onderwijzend personeel. De overname van ziekenhuis en Frö belschool zal geschieden door de eerw zusteres van de orde der Augus- tinessen uit Delft. Ook de R. K. meis jesschool zal op de oude voet worden In de Heldersche Courant verscheen enige weken geleden een artikel: Hoe weinig we maar werken", doch mag ik U er op attent maken, dat dit niet juist is. Het had moeten zijn: „Hoe weinig de mannen werken" Hier volgt een berekening voor het aantal werkdagen van de huisvrouw, hetgeen ik gaarne in Uw blad zag opgenomen. Een jaar heeft 365 dagen. Per dag slapen de mannen 8 uur, wjj echter niet, U begrijpt wel, de baby en zo laten we hiervoor nemen 2 uur, dat maakt per jaar 20 dagen. De heren der schepping zijn per dag 8 uur vrij, wij echter nooit, dat is 122 dagen. De Zondag geldt niet voor ons, d.i. 52 werkdagen. Ook een vrije Zaterdagmiddag is voor ons een vrome wens, dan hebben we het n.1. dubbel druk, boodschappen en de kinderen in het bad, dat kunnen we dus ook dubbel tellen, is 52 werkdagen. Ook 14 vacantiedagen geven voor ons dubbele drukte, dus 28 werkdagen, om van vrije Kerst-, Paas- en Pink sterdagen maar niet eens te spreken, wederom 12 werkdagen, en vrij op Koninginnedag, daar hebben we nog nooit van gehoord, weer één dag. Wel geteld werkt een huisvrouw dus per jaar 287 dagen, terwijl onze heer gemaal er geen enkele werkt. HET SLOOFJE. Dinsdag 15 Januari, 8 uur, vakschool voor meisjes, Helderse volksuniversi teit, lezing Caspar Höweler over Mau- rice Ravel. Woensdag 16 Jan.: Luth. kerk, Kerkcon- cert, 8 uur. Donderdag 17 Jan.: Casino, voorstelling VariétéBouwmeester, 8 uur. Vrjjdag 18 Januari, 8 uur, vakschool voor meisjes Helderse volksuniversi teit, lezing door den heer Evert Ver meer over het Annexatie-probleem. Zaterdag 19 Januari, 1921 uur, mu seum Den Helder, Vroonstraat. voortgezet, echter met leken-perso- neel. Door de komst van de zusters Augus- tinessen is het behoud van een R. K. ziekeninrichting voor Den Helder ver zekerd. MATJRICE RAVEL. Vorige week Dinsdag hield voor de Helderse Volksuniversiteit de heer Caspar Höweler zijn eerste van drie lezingen over de moderne Franse mu ziek. Vanavond zal hij deze interessante serie voortzetten met een lezing, ge wijd aan den beroemden Fransen com ponist Maurice Ravel, den schepper van het merkwaardige orkestwerk, de Boléro. De voordracht wordt wederom ge houden in de vakschool voor meisjes, aanvang 8 uur. De Openbare Leeszaal werd gedurende de maand December bezocht door 340 mannen en 45 vrouwen, totaal 385 per sonen Uitgeleend werden: 2176 romans, 1493 studiewerken en 2934 jeugdboeken, totaal 6603 boeken. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 43 Hoe ze ook nadachten, er zat niets anders op, dan dat Dr. Dikpoot moest lopen. „Enfin", zei hij, „tenslotte kan ik onderweg net zo dikwijls rusten, als ik wil!" Een half uur later vertrok de stoet; 't was preces een reclame-optocht voor een circus: vóórop de dokter, daarachter de drommedaris met z'n be lijders, in een sierlijke telgang. 44. Uren trokken ze zo voort, door zand en slik, en tegen de avond was de aime dokter, ondanks alle rustpozen onderweg, doodmoe. Hij kon zijn logge benen haast niet meer vocrtslepen. „Hè", zuchtte hij, „ik wou dat ik maar een holletje had om in te kruipen en de nacht rustig door te brengen!" Nu, dat holletje was dichterbij dan hij ver wachtte.... LIJST VAN NIEUWE AANWINSTEN. JANUARI 1946. Romans: Brautlacht, E., Meester schure; -Butter, FTrienke Boöd; Hemingway, E., Voor wien de klok luidt; Larsen, Karin, Tussen de sterren; Lewis, S., Ouders in opstand. Buitenlandse romans: Doren Stern, P. van, The pocket book of modern Ameri can short stories; Paine, A. B., The ad- ventures of Mark Twain; Speare, M. E., The pocket book of verse; Terhune, A. P Lochinvar luck. Studieboeken: Banning, W., De dag van morgen; Clark, B., The fight at Pearl Harbor; Filene, E. A., Leven en slagen In deze eeuw der machine; Gelderen, J. van, e.a., Nederland; erfdeel en taak; Hill, M., Exchange ship; Kraemer, H., De roeping der kerk; Lorenz-Herzog, Inga, Als U moeder wordt!; Modley, R., A history of the war; Moerkerk, J. J., Atoomkrachten; Piderit, T., Gelaatkunde; V'enzmer, G., Kleinste Feinde der Mensch- heit; Verzijl, J. H. W., De nieuwe bond der verenigde naties; Vlis, J. A. van der Tragedie op Texel. Geschenken: Berger, H. H., Ons Kerk boek; Barton, B., De man die niemand kent; Besterman, T., Annie Besant's geesteshouding; Boudier-Bakker, Ina, Het hoogste recht; Idsari, Als door vuur; Ihlenfeld, Jutta, Ontnuchterd; Istratt, P Het licht aan de kim: Ivans, Het ha viksnest; Jacques, J. J., Door mooi Euro pa; Knibbs, H. H., Rooie Jack; Senior, J, Simon Petrus. P. T. T. AMUSEMENTSVERENIGING. Naar wij vernemen is onlangs hief ter plaatse uit het personeel van de Post, Telegraaf- en Telefoondienst een amusementsvereniging opgericht onder de naam „De Postiljon". Vrijwel het gehele personeel met inbegrip van dat der radiocentrale is als lid toegetreden waardoor een be- gin-ledental is bereikt van 82, waar onder 24 actief werkende leden. Met Pasen hoopt ,,de Postiljon" haar eerste uitvoering in het open baar te geven. NI. - 310 (vlucht 15a) gezagvoerdef Mol - vertrek Batavia 10 Jan. 14 Jan. 16.30 pl. t. vermoedelijke aankomst Schiphol. NI 301 (vlucht 19) gezagvoerder Dill vertrek Schiphol 12 Januari. 13 Jan, 20.20 GMT aankomst Karachi. VOOR DINSDAG 15 JANUARI. 15.— Voor de vrouw. 15.30 Gr.pl. 16.— Bijbellezing. 16.45 Ons kort verhaal. 17.— Het orkest van Ted Powder. 17.35 Gr.pl. 18.— „Het meisje van m'n dromen" (gr.) 10.30 Eng. les voor beginnelingen. 19.— Nieuws. 19.15 Reportage. 20.Departe menten spreken. 20.15 Omroeporkest o.l.v. Benedict Silberman. 21.— Hoorspel. 21.30 Ensemble Jetty Cantor. 22.15 Mens en Maatschappij. 22.30 De componist van de week. 23.— Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM 2: 18.— Nieuws. lf.SO Sa lonorkest (gr.) 18.50 Voor Je slapen gaat 20— Cabaret Nelson. 20.30 De werkende vrouw. 20.45 Kamermuziek (gr.) 21.45 Avondwijding. 22.— Nieuws. 22.20 Sam Nijveen's Swing kwartet. 22.40 Om het haardvuur (grj

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2