Koe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Brand aan de Spoorgracht Het zang-recital van Jan Willems. Lezing annexatie. Het bureau voor arbeidsrecht De officiersopleiding te Willemsoord. INGEZONDEN. De schorsing op de Rijkswerf Waar gaan wij heen? Het beste middel tegen woede is uitstel. Seneca. In Maart nieuwe textiel- kaarten. Caféhouders vieren feest Gezellig samenzijn in Formosa Gistermiddag om omstreeks drie uur brak, vermoedelijk tengevolge van von ken uit een kachel, brand uit in het pand op de hoek NieuwstraatSpoor gracht en wel in de benedenverdieping waarin momenteel de lompenhandel van de lirma J. J. Vos gevestigd is. Terstond werd de brandweer gewaar schuwd, die direct met volt materiaal uit rukte. Reeds acht minuten na het uitbreken van de brand kon men met spuiten beginnen. Het vuur greep vrij snel om zich heen, wat niet te ver wonderen was, daar ook in de verschil lende kasten vele pakken en balen met vodden en lompen geborgen waren. Men zag kans deze voor een groot deel smeu lend en wel naar buiten te gooien, ter wijl men er ook in slaagde het meubilair uit een bewoond gedeelte van de boven verdieping in veiligheid te brengen. Aan de bluswerkzaamheden moest zelfs de Magirusladder te pas komen. Enorme hoeveelheden water werden naar binnen gespoten zodat het te begrijpen is dat in de benedenverdieping vrij veel waterschade is. De bovenverdieping brandde geheel uit. De burgemeester en vele andere auto riteiten stelden zich persoonlijk van de stand van zaken op de hoogte. Ook de kapitein van d*e Rijksbrandweerinspectie te Haarlem hield telefonisch contact met Den Helder Om half zes was men de brand geheel meester. In ons nummer van Zaterdag j.1. kondigden wij reeds het kerkconcert aan, dat vanavond in de Lutherse kerk gegeven zal worden door den tenor Jan Willems, met medewerking van den organist A. Martijn, En wij noem den reeds de beide nieuwe Hollandse liederen, die op het programma voor komen. De componist van deze liede ren is de heer W. Rettich, een Duitser van Joodsen bloede, die reeds vele ja ren in ons land vertoeft, en thans de leiding heeft van de Haarlemse Or kestvereniging. In de bezettingstijd, en vooral in zijn onderduik-periode, heeft de heer Rettich verschillende compo sities géschreven, o.a. een groot viool concert en een orkestwerk, geinspi- reerd op de oorlogsramnsooed. Ook de bedoelde liederen componeerde hij in deze periode. Het eerste, op de woor den van het gedicht „Namen" van P C. Boutens, is na de bevrijding reeds enige ma'en uitgevoerd; het tweede, op de woorden van het gedicht „Nacht" van A. Herckenrath. wordt vanavond Voor de eerste maal in het openbar gezongen. Het is op speciaal verzoek van den componist zelf. dat Jan Wil lems deze liederen in zijn programma heeft opgenomen. Ongetwijfeld is deze opdracht voor Jan Willems een eer volle onderscheiding. Door ernstige ziekte van dr. Fahren- fort kon de tweede avond, die de Hel- derse Volksuniversiteit organiseerde over het annexatieprobleem, geen door gang vinden. Thans heeft het bestuur echter de heer Evert Vermeer bereid gevonden, dr. Fahrenfort te vervangen. Hij zal zijn voordracht a.s. Vrijdag, aanvang 8 uur, houden in de Vakschool voor Meisjes. Aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar. Donderdag 17 Januari 1946 zal het bureau voor Arbeidsrecht weer nor maal gaan functioneren. Voor de le den der bij de Helderse bestuurders- bond aangesloten vakorganisaties staat het gereed om rechtskundige bijstand te verlenen. Wanneer bedoelde leden een rechts kundig advies wensen doen zij 't beste, zich eerst te wmden tot het bestuur van hun afdeling, dat hun een desbe treffend bewijs zal verstrekken. Zij, die niet georganiseerd zijn. kun nen zich in verbinding stellen met het secretariaat van de He'derse Bestuur- dersbond. Fazantenstraat 45. Het bureau voor Arbeidsrecht is ge vestigd Middenweg 195, en is voort aan elke Donderdag geopend van 's avonds half acht tot negen uur. WAAR ZIJN ONZE INDIë- VLIEGTUIGEN? NL 310 (vlucht 15a) gezagvoerder Moll, vertrek Batavia 10 Jan. 14 Jan. 15.35 pl. t. aankomst Schiphol. NL 307 (vlucht 16a) gezagvoerder Rijkhof, vertrek Schiphol 5 Jan. 15 Jan. 00.30 GMT vertrek Batavia (pas sagiers 29, 19 zakken post, totale lading 2738 kg). NL 304 (vl. 17) gezagvoerder Brug man vertrek Schiphol 8 Jan. 14 Jan. 04.15 GMT aankomst Batavia. NL (vlucht 20) gezagvoerder Brink huis. 15 Jan. 09.08 pl. t. vertrek Schip hol. NL 311 (vlucht 18) gezagvoerder Both, vertrek Schiphol 10 Jan. 15 Jan. 03.45 GMT aankomst Batavia. De marine voorlichtingsdienst meldt: In 1946 zal in het Koninklijke insti tuut te Willemsoord weer een begin worden gemaakt met de opleiding tpt beroepsofficier bij de Koninklijke ma rine. Voorlopig zal slechts de gelegen heid worden opengesteld voor de op leiding tot zee-^offioier, officier van de marine stoomvaartdienst en officer v.an administratie. Men rekent er op, dat in September 1946 een driejarige opleiding kan be ginnen. Behalve aan hen, die voorzien zijn van de vereiste diploma's, zal ook aan reeds in werkelijke dienst zijnde mili tairen der zeemacht, benevens aan hen, die zich in de oorlogsjaren niet konden aanmelden, een kans gegeven worden beroepsofficier te worden, door middel van een in het voorjaar van 1946 te beginnen „noodopleiding" die 18 maanden zal duren. Voor na dere inlichtingen kan men zich wen den tot de marine voorlichtingsdienst, Konnginnegracht 12 te 's- Gravenhage. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). In verband met bovengenoemde schorsing is door mij op 1 December 1945 een telegram aan den minister president gezonden. Naar aanleiding van dit telegram had ik op 8 Dec. een onderhoud met den Heer Sander, luit. ter zee 1ste kl. Mar. Res. Nu er na ruim 5 weken nog niets is gebeurd, heb ik het volgende schrijven aan den voor zitter van de Raad der ministers doen toekomen: Excellentie, Hierbij heb ik de eer, mij met het volgende tot U te wenden: Door mij werd U op 1 December 1945 het volgende telegram gestuurd: „Ernstige geruchten doen hier de ronde, dat de schorsing van de di- 45 Want floep! Help! Help! Net had hij 't gezegd, of hij zakte met veel ge- Kraak weg in een diepe kuil, die zorg vuldig door arglistige mensenhanden met takken en bladeren bedekt en on zichtbaar gemaakt wasGoede raad was duur, want de kuil was zo nauw dat de arme dokter klem zat en zich niet kon bewegen.... 46. Sammetje dacht diep na. Eindelijk Woensdag 16 Jan.: Luth. kerk, Kerkcon cert, 8 uur. Donderdag 17 Jan.: Casino, voorstelling Variété Bouwmeester, 8 uur. Vrjjdag 18 Januari, 8 uur, vakschool voor meisjes Helderse volksuniversi teit lezing door den heer Evert Ver meer over het Annexatie-probleem. Zaterdag 19 Januari, 19—21 uur, mu seum Den Helder, Vroonstraat. rectie en andere leden personeel Rijkswerf, bewerkt is door mensen, die uit eigenbelang en niet uit vaderlandsliefde handelden. Ver zoeke eerlijk onderzoek." Reeds op 7 December mocht ik van U het antwoord ontvangen, dat dit telegram doorgezonden was naar het desbetreffende departement, i.c. het departement van marine. Op dezelfde dag kreeg ik een bericht van den Heer Sander, luit. ter zee 1ste kl. Mar. Res., waarin deze mij om een onderhoud ver zocht op 8 Dec. Dit onderhoud vond plaats en daarin heb ik diverse be zwaren ontwikkeld tegen de personen, van wie ik wist, dat er klachten waren ingekomen. Bovendien heb ik de zui veringscommissie gewraakt, waarvan minstens twee leden belanghebbende zijn. De tegenwoordige directeur der Rijkswerf, de Heer K. Bolk, kan be lang hebben bij het verdwijnen van den geschorsten wd. directeur, den Heer de Klerk, terwijl de Heer Brink man, dienstdoend baas, zeker belang hebbende is, daar hij op het ogenblik de taak waarneemt van den geschorsten Heer W. Goudswaard. Dit onderhoud werd door den Heer Sander geboek staafd en mij ter tekening aangeboden, terwijl mij de mededeling gedaan werd, dat reeds de volgende dag de beschei den ten departemente zouden worden afgegeven. Dit is nu ruim 5 weken geleden en nog is er niets gebeurd. Ik weet, Ex cellentie en Uw toespraak op Oude jaar heeft mijn zienswijze in deze ver sterkt dat U het langzame, het bu reaucratische in de zuivering ten zeer ste betreurt. Daarom doe ik nogmaals een ernstig beroep op U, om deze zaak zo spoedig mogelijk te doen behande len. Stellen wij ons voor in de om standigheden van de geschorsten te zijn, niet te weten, welke klachten er zijn, noch te worden geconfronteerd met de klagers, wat m.i. een fout van het zuiveringsbesluit is en steeds maar te verkeren in langdurig, pijnigend af wachten, wat er tegen ons wordt uit gebroed, dan denk ik, dat het U ver gaan gaan -al als mij en wij het ge voel zouden krijgen, nog steeds in een machtsstaat, in plaats van in een rechtsstaat te zijn. Hopende, dat U aan mijn billijk ver zoek zult willen voldoen, teken ik, Hoogachtend, Uw dw. \g. H. J. MARINUS. zei hij: „Misschien weet ik er wat op. Zeg, Slokkie, weet jij ook, of er hier honden in de buurt zijn?" „Hoe zou ik dat weten?" zei Slokkie. Maar toen kionk uit de diepte de benauwde stem van Dr. pikpoot weer. „Om het hoekje achter de heuvel wonen hyenahonden!" zei hij; „maar wat wou je daarmee? Help me alsjeblieft gauw, want ik stik hier half!" In de loop van de maand Maart zal een nieuwe textielkaart worden uitge reikt, zo schrijft „Het Vrije Volk". Het is de bedoeling voor verschillende leef tijden verschillende kaarten samen te stellen, o.m. in verband met het feit, dat er door de tricotagefabrieken hard gewerkt wordt aan de vervaardiging van nieuw ondergoed. Men hoopt dan het stelsel van de speciale vergunnin gen te kunnen verlaten en, wellicht be houdens de „grote stukken", de tex- tielgoederen uitsluitend op punten ver krijgbaar te kunnen stellen. Het was gisteren voor de afdeling Den Helder van de Nederlandse Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters een zeer bijzondere dag. Feeste lijk werd namelijk het zestigjarig be staan van deze organisatie herdacht. Alle leden met hun dames waren tegen woordig, terwijl ook de burgemeester, de gemeentesecretaris en het voltallig college van wethouders van hun belang stelling blijk gaven. Voorts waren er af gevaardigden van de afdelingen Alk maar, Schagen, Texel en Anna-Paulow- na, en van Van Vollenhoven's Bier brouwerij. De oude garde was ook ver tegenwoordigd, en wel door den heer E. Woud, die gedurende 25 jaar bestuurs lid is geweest en thans het ereb'dmaat- schap heeft, mevrouw Burgers, de echt genote van den in 1941 overleden voor zitter, en het oudste lid, den heer Tj. Bakker. Aan de bestuurstafel waren ge zeten voorzitter Kreuger en de heren Van der Linden, Tielemans, Wassink, Van den Berg, Snel en Lensen De burgemeester spreekt. Na het openingswoord van den heer Kreuger gaf de ceremoniemeester, de heer C. Winter, eerst het woord aan burgemeester Ritmeester, die een kleine terugblik gaf op de jaren voorafgaande aan het van kracht worden van de Drankwet in 1881, die mede diende ter bestrijding van de openbare dronkenschap. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Helderse caféhouders in deze hun taak ten volle hadden verstaan, en er ock toe hebben bijgedragen, dat dergelijke excessen thans practisch niet meer voorkomen. Ook in de toekomst, wanneer Den Hel der weer zal opbloeien en het vreemde lingenverkeer weer zal toenemen, hoopt spr. op een goede samenwerking tussen het gemeentebestuur en de leden der af deling, tot heil ook van de opbouw van onze stad. Het nageslacht zal er de vruchten van plukken. Waarderende woorden. Vervolgens spraken de vertegenwoor digers van de zuster-afdelingen, die aan het adres van de Helderse afdeling waar derende woorden spraken, getuigende ook van de bewondering voor de snelle opbloei na een vooral voor de jubile rende afdeling zeer moeilijke tijd De Texelse vertegenwoordiger, de heer J. de Fey, wees op de toekomst van het vreemdelingenverkeer op Texel, waar van ongetwijfeld ook Den Helder vele voordelen zal ondervinden, mits de vreemdeling tussen spoor en boot een gastvrij en gezellig onthaal zal vinden. Een gratis advies. Mr. Jonker, sprekende ook namens zijn vader, gaf in zijn toespraak een gra tis en dankbaar aanvaard advies be treffende het „ambtsgeheim" van den café-houder. Hij trok een parallel tussen de advocaten-practijk en het beheren van een café of restaurant, waarin bei de door de cliënten soms mededelingen worden gedaan die sub rosa dienen te blijven. Wanneer het algemeen belang zulks eist moge een enkele maal van door G. TH ROTMAN. (Nadruk verboden)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2