Casper Höweler over Maurice Ravel Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Tweede causerie over moderne Franse muziek Opvoering van Vondels treur spel „Jenhta". EEN EREHAAG VAN MELKWAGENS. Waar gaan wij heen Achterstallig abonnementsgeld. Overwinnen doet alleen diegeen, die alles geeft, wat hij heelt en wat hij is DISTRIBUTIE-NIEUWS. Nieuwe bonnen Wat brengt de Radio? Voor een wederom dankbaar gehoor, dat gelukkig uit een groter aantal be langstellenden bestond dan de vorige keer, hield de heer Casper Höweler Dinsdagavond zijn tweede causerie over de moderne Franse muziek, in casu over Maurice Ravel. Deze componist zag dertien jaar later het levenslicht dan Debussy, aan wien de vorige lezing was gewijd. Al is het werk van Ravel opener en uitbundiger dan dat van Debussy, de verwantschap valt niettemin duidelijk op te merken, gelet op de vrije rhythmiek en het la ten varen van stereotiep geworden vor men en structuren. Als voorbeeld van Ravel's impressio nistische kunst liet de heer Höweler een van de originele „natuur-schildeifijtjes" horen, die de componist schreef over dieren als de krekel. Merkwaardig daar in was de gestyleerde weergave van liet krekelgeluid. Greep Debussy terug naar de Grego riaanse muziek en naar de gamelan, Ra vel werd in zijn werk beïnvloed door de oud-Joodse, of misschien beter Semieti- sche muziek, wat gelet op zijn afstam ming niet te verwonderen is. Zo is zijn Chanson Hébraque een 19e eeuwse be werking van een oud-Joodse melodie. 1* Heure Espagnole. Ravel's opera ,,1' Heure Espagnole" is een blijspel, dat zeker qualitate quo niet minder geacht mag worden dan een treurspel. De lach en de snik immers vormen twee polaire uitersten van het menselijk gevoelsleven. In bedoeld werk treffen wij tal van fijn-parodistische Franse elementen aan. In afwijking van de „standaard-opera" komen er geen aria's in voor, maar is de vorm meer recitativisch, dus samengesteld uit ge zongen teksten, door muzikale begelei ding onderstreept. D« Boléro. Omdat in de enige dagen geleden ge publiceerde aankondiging onderzijds ge schreven was over Maurice Ravel, den componist van de Boléro, waarmede wij uitsluitend eèn completer visitekaartje van den componist wilden geven, stond de heer Höweler enige ogenblikken stil bij laatstgenoemd werk, dat wel zeer po pulair is, maar bij goede beschouwing te constructief is om er veel waardering voor te hebben. Hetzelfde thema wordt ettelijke malen precies herhaald, alleen zorgt de steeds uitgebreider instrumen tatie voor een louter mechanische cli max, tot ten slotte het hele orkest in de uitvoering betrokken is, en gevoeglijk het snoer kan worden afgebroken. Impressionistische muziek. Meer waardering is op haar plaats voor Ravel's muzikale sprookje zoals „Le jardin féeriqeu" en de fabel van den Op Donderdagavond 24 Januari aan staande zet de Heldersche Jeugdraad het nieuwe jaar in met haar vierde Ge meenschapsavond, welke wederom ge houden wordt in Casino. Ditmaal zal het gebodene wel een bijzonder karakter dragen. Leerlingen van het Gemeentelijk Lyceum alhier zullen namelijk niets meer of minder dan Vondels treurspel „Jephta" ten tonele brengen. We mogen gerust zeg gen, dat een dergelijke opvoering voor leerlingen van een middelbare school iets bijzonders is en ware het niet, dat de regie in handen is van den heer van Vendeloo, dan zouden wij er wellicht enigszins sceptisch tegenover staan. Thpns zijn we er echter van overtuigd, dat alles in het werk is gesteld om de uitvoering te doen slagen. Het treurspel „Jephta", dat door Vondel zelf voor zijn beste stuk werd gehouden, is deze inspanning echter meer dan waard. Wij kunnen deze gemeenschapsavond dan ook ten volle aanbevelen. De toegang tot deze avond is vrij voor personen boven 16 jaar, wier vereni ging aangesloten is bij de Heldersche Jeugdraad. Het verdient echter aanbeveling zich vooraf te verzekeren van de door den heer van Vendeloo geschreven inleiding tot het stuk, welke tegen gereduceerde prijs bij de secretarissen der aangesloten verenigingen verkrijgbaar zal worden gesteld. betoverden prins, die als beest was ge transformeerd en door het „Je t' aime' van zijn prinselijke bezoekster uit de be tovering wordt verlost, symboliserende de heilzame invloed, die van een reine vrouwenziel op haar omgeving kan uil gaan. Als meesterwerk van het orkestrale oeuvre van den componist noemde de heer Höweler „La Valse", een ballet, niet geschreven bij een bepaald scenar.o en illustrerende diverse handelingen, maar louter een impressionistische weer gave van een verwarde droom, die men soms heeft na een svcnd vol dansmu ziek. Als uit een nevel doemen be grijpelijk in een tijd dat de wals triom- phen viert telkens nieuwe walsflar- den op, die het geheel maken tot een soort fonomontage, grillig, cacaphonisch, macrotonaal. Het slot is beklemmend. Ook Ravel's strijkkwartet en en'ge an dere werken werden besproken, zodat de aanwezigen voor zover dat binnen het kleine bestek van één avond mogelijk is, zich een beeld konden vormen van de figuur van Ravel, die meer extravers was ingesteld dan Debussy, maar toch minder groot en oorspronkelijk. In de volgende lezing hoopt de heer Höweler het werk van Poulenc er: Mil- haud te bespreken. Dinsdagmorgen om tien uur trouwde mej. Jopie Vogt, boekhoudster van de Helderse Melkcentrale. Het kwam goed uit, dat de melkslijters van de Cen trale hun „vrije" dag hadden, want daardoor waren zij in de gelegenheid, van hun sympathie voor de bruid blijk te geven. Terwijl in de trouwzaal de plechtig heid van .het in de echt verbinden plaats vond, stelden drie dozijn melk slijters hun vehikels in een dubbele haag voor de monumentale trap van het raadhuis op. Het was een merk waardig gezicht, al die vervoermiddelen te zien staan. De toeschouwer kreeg vage reminiscenties aan een stieren keuring of een veemarkt, alleen zou bij deze trouwe beestjes wel menige te kortkoming te constateren zijn. De soe pele super-ballonbanden van voor de oorlog hebben moeten plaats maken voor karrewielen met ijzeren banden, die het voort-,.persen" niet tot een on verdeeld genoegen zullen maken. Had den we zo'n zes jaar geleden wel ver schillende motor-carrièrs oftewel hak- kepuffers mogen verwachten, ditmaal werd hun taak waargenomen door doodgewone handkarren of deftige ket- tenwagens. De gemotoriseerde eenheden werden vertegenwoordigd door de Chevrolet-trekker van de Centrale, die ongetwijfeld als het vlaggeschip van de vloot kon worden beschouwd. Deze originele erehaag maakte het noodzakelijk, dat de auto's aan de ka naalkant moesten voorrijden, zodat het Donderdag 17 Jan.: Casino, voorstelling Variété Bouwmeester, 8 uur. Vrydag 18 Januari, 8 uur, vakschool voor me+jes Helderse volksuniversi teit, lezing door den heer Evert Ver meer over het Annexatie-probleem. Zaterdag 19 Januari, 19—21 uur, mu seum Den Helder, Vroonstraat. slijters van alle kanten kon worden bewonderd. Wij geloven wel, dat het bruidje in haar lichtblauwe japon de critiek van de heren heeft kunnen doorstaan. En dat wil at zeggen, want een „melkboer" is nu eenmaal iemand, die op alle mogelijke tijdstippen van de dag met het zwakke geslacht gecon fronteerd wordt, en dus tot op zekere hoogte als een kenner mag worden be schouwd. En dat niet alleen op het punt van de vrouwelijke karakter-, eigenschappen, maar ook wat de „cos- tumering" betreft. Ongetijfeld kan hij zonder aarzeling vaststellen, of hij met een gewone jurk of met een meer ge kleed japonnetje te doen heeft. Het was den bruidegom aan te zien, dat hij al die welgevallige blikken op hem en zijn jonge gade naar waarde wist te schatten, en de bruid zelf, zij stelde de aardige attentie van de melk wagens mitsgaders hun berijders op hoge prijs. De heer Reinderman feliciteerde het paar en bood het namens de melk slijters van de H.M.C. een bloemstukje aan. Toen stapte het echtpaar Springer- Vogt in de trouwauto, een vrolijke groep „melkboeren" achter zich latend. Even later zette het eskader mélK- wagens zich onder oorverdovend ge rammel en geratel in beweging, een feestelijke kleppermars, die langzaam in geluidssterkte afnam en eindelijk geheel wegstierf. Er zijn een aantal abonné's, die nog steeds hun abonnementsgeld over het derde en vierde kwartaal van het "vorig" jaar niet hebben voldaan. Wij verzoe ken deze „nalatigen", zich even van hun plicht tgf. kwijten en het Uêdfaè aan ons loket te komen betalen, of te storten op giro 16066 ten name van N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Wanneer de achterstand vóór 1 Fe bruari a.s niet is ingehaald, nemen wij aan, dat op verdere toezending van de krant geen prijs gesteld wordt, en zul len wij deze dus stopzetten. Wilt u 't even nakijken? RONDGANG STED. MUZIEKKORPS. Ter gelegenheid van de verjaardag van de H.K.H. Prinses Margriet zal Za terdag het Stedelijk Muziekkorps de vlaggenparade, die des morgens om tien voor het Koninklijk Instituut wordt gehouden, met muziek opluisteren. Daarna volgt vanaf de Werfpoort aan de Weststraat een rondgang door de Voor de eerste helft van de 2e periode 1946 (20 Januari t/m 2 Februari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht cp het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 602: bruidspaar door de glunderende melk- stad. Afmars circa 10.15 uur. door G. TH ROTMAN. (Nadruk verboden) 700 fm 706 800 gram brood 707, 708 200 gram bloem 709 400 gram suiker 710 1 tablet Eng. chocolade plm. 55 gram 711 125 gram boter 712 250 gram margarine 713 125 gram margarine 714 100 gram kaas B 61, B 62 400 gram brood 3 63 1 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602: 005, 006, 007 vlees 100 gram vlees 001 aardappelen 2 kg aardappelen A 01 melk l'/« liter melk B 01, C 01 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 602: 800, 801 800 gram brood 802, 803 200 gram bloem 804 250 gram rijst of kindermeel 805 500 gram suiker 806 1 tablet Eng chocolade pl.m. 55 gram. 807 250 gram boter 808 125 gram margarine 809 100 gram kaas D 61, D 62 400 gram brood E 61 250 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602: 505, 506. 507 vlees 100 gram vlees 501 aardappelen 1 kg aardappelen D 01, E 01 melk 5 liter melk Tabakskaarten enz.: T 09 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen import sigaretten) V 09 100 gram chocolade of suikerwerken X 09 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen import sigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn ge'dig tot en met Zaterdag 26 Ja nuari a.s. Op de bonnen 'voor kaas zal voor de helft magere of 20+ kaas en voor de helft volvette of 40+ kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandse kaas) worden geleverd. Ter aanvulling van het tijdelijk ver laagde aardappel rantsoen kan 1 kg uit de gevormde voorraad worden ge bruikt Voor de week van 27 Januari t/m 2 Februari a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, kcffie, jam, tabak en versnaperingen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Januari a.s. van 's mor gens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 21 Januari mag worden afgeleverd. De nieuwe pelro'eumbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 21 Jan. t/m 23 Februari a.s. op de bonnen 730 en 830 der bonkaarten KA 602, 3 liter petro leum beschikbaar wordt gesteld In verband met de bevoorrading van <Je handel is het mogelijk, dat de petroleum niet overal direct verkrijgbaar is. Vóór inlevering der bonnen ls echter niet toe gestaan. 47. Inderdaad was het gat zo nauw, dat de arme dokter met z'n snuit om hoog klem zat. Sam en Slokkie liepen gauw naar de legerplaats der hyena honden. Er staat er een voor z'n hol. „Zeg, wil je wat verdienen?" vroeg Sam. „Als je maar zegt, hoe", ant woordde de hyenahond. Sam legde hem uit, wat er gebeurd was en hoe hij zicb de redding van dr. Dikpoot voorstelde. 48. De hyenahond rende weg om z'n kornuiten te halen, terwijl Sam en Siokkie rustig bleven wachten. Waren ze maar vast teruggegaan, want de arme dokter had het in z'n eentje zwaar te verantwoorden. Twee hoornraven, die een hekel aan nijlpaarden hadden maakten namelijk van de gelegenheid gebruik, om eens extra hun hart op te halen en dr. Dikpoot naar hartelust in z'n neus te pikken! 16.— Godsd. halfuurtje. 16.45 Voor de kleuters. 17.30 Gr.pl. 18.— Musette orkest (gr.) 18.45 Tony Schiffersteln, piano. 19.— Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Dolf v d. Linden en zijn Métropole orkest. 20.— Nederland herrijst 20.15 Concertgebouw orkest. 22.15 Mens en Maatschappij. 23.— Nieuws. 23.15 Avondwijdtng. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM 2: 18.— Nieuws. 18.30 En semble George Frank. 19.— Sinl van den Brom, piano. 19.30 Voor de Ned. Strijd krachten. 20.— Gev. concert. 21.15 Eddy Walis speelt. 2145 Avondw'jding. 22. Nieuws. 22.18 De Kerstviering ln de Ja ren der bezetting. 23.— Sluiting en Wil helmus,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2