HELDERSCHE COURANT Voldeed drie-partijen regering niet? Koning Leopold wil volksstemming Nadert Indonesische kwestie het beslissende moment? De GauIIe treedt af De Generaal trekt zich terug uit het politieke leven Weerbericht Veerdienst Enkhuizen Stavoren gestaakt 415 meter golf blijft S/r Archibald Kerr naar Java Ver. Volkeren voor de eerste vuurproef Kwestie Iran voorgelegd Kiellegging van zes baggermolens Beroepskeuze en voorlichting dringende noodzaak Regering weigert MAANDAG 21 JANUARI 1946. 3e Jaargang No. 641, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60. Postabonnementen 3.00 De heer Palewski, chef van het kabinet van generaal de Gaulle heeft Zondag avond medegedeeld, dat gen. de Gaulle zich definitief uit het politieke leven zal terugtrekken. 's Avonds om half tien heeft Palewski zich met een boodschap van de Gaulle naar den president van de constituërende vergadering, Fel'x Guoin begeven. Men neemt aan, dat Palewski toen het be sluit van den generaal aan Gouin heeft meegedeeld. De generaal gaat boeken schryven. De heer Gaston Pa lewski, eerste prive- secretaris van gen. de Gaulle verklaarde, toen hij het bureau van F. Guoin verliet, dat cfe brief, welke hij overhandigd, de Gaulle's onherroepe lijke aftreden be vatte. Toen hij het bureau van Felix Gouin verliet verklaarde Palewski: „Ik ver raad geen geheim, wanneer ik zeg, dat de brief het aftreden van generaal de Gaulle behelst en het is onherroepelijk. Palewski voegde hier aan toe: „Generaal de Gaulle trekt zich even eens cïefinitief uit de politiek terug". Hem werd gevraagd, wat de generaal zich thans voorstelde te gaan doen. Hy antwoordde: „Wel, de generaal schryft boeken en heeft verschillende andere bezigheden", Palewski zeide voorts, dat <ïe inhoud van de brief van generaal de Gaulle na aan de Franse constituërende vergadering te zijn overgelegd, gepubliceerd zou wor den. Hij verduidelijkte: „De generaal heeft zijn aftreden nog niet te kennen gegeven, cïoch hy is zyn post aan het verlaten". Toen men hem vroeg wat het verschil was, antwoordde Palewski, dat het be tekende, dat de generaal zich alleen maar uit de politiek terug trok. Om welke redenen? Volgens gewooniyk goed ingelichte kringen bestond de mededeling van cfe Gaulle Zondagmorgen aan de ministers 'uit de inlichting, dat hy het mandaat, hem in October gegeven, teruggaf en dat zulks collectief aftreden van het kabinet inhield. Vólgens deze bron verklaarde de Gaulle: „Ik heb onder bepaalde voor waarden de macht aanvaard, doch deze voorwaarden zyn niet nagekomen. Als gevolg hiervan geef ik myn mandaat aan de nationale constituërende vergadering terug". De secretaris-generaal van de Franse constituërende vergadering, de heer Katz, is naar het bureau van de Gaulle geroe pen ter voorbereiding van een spoedzit ting der assemblee. Zulks wordt gedaan ten behoeve van de situatie, die zal ontstaan als het af treden van de Gaulle hedenavond wordt bekend gemaakt. In dat geval moet de assemblee, in overeenstemming met net referendum van October 1945 een nieuw hoofd van de regering kiezen. LICHTE VORST. Matige, aan de Waddenkust tijde lijk krachtige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt, geen sneeuw van betekenis. Overigens lichte vorst. Zon op: 8.36 jur. Onder: 17.07 uur. Maan op: 21.48 uur. Onder: 10.52 uur. Auriol tijdelijk hoofd der Franse regering. Vincent Auriol, de socialistische vlce- president onder generaal de Gaulle, wordt nu hoofd der regering tot een nieuwe president is gekozen. Naar te Pa rijs verluidt zal de minister van buiten landse zaken, Bidault, niet naar de ver gadering van de U.N.O. te Londen terug keren, voor de huidige crisis is opgelost. De veerdienst EnkhuizenStavoren is wegens ijsgang gestaakt. In de treinen loop is geen wijziging gekomen. Naar het A. N. P. verneemt, zijn de geruchten, als zou de 415 Meter golf niet meer door Hilversum gebruikt mo gen worden, voorbarig. Deze golflengte blijft voorlopig door ons land in gebruik. Het Engelse ministerie van Buiten landse zaken heeft Zaterdag het vol gende communiqué uitgegeven: Zoals bekend is Z. M. regering ver langend behulpzaam te zyn by het be vorderen van een spoedige regeling van de huidige politieke moeilijkheden in Nederlands-Oost-Indië. Een derge lijke regeling is zeer wenselijk, niet slechts voor een bevredigende uitvoe ring van de militaire taak, die zij op zich heeft genomen namens de geal- liëerden ten tijde van de Japanse overgave, doch ook in het belang van het algemene welzijn van de volken van Nederlands-Oost-Indië en voor het herstel van vrede, stabiliteit en de welvaart in Zuid-Oost-Azië in het al gemeen. Te dien einde heeft Z. M. re gering onlangs te Londen verdere be sprekingen gevoerd met vertegenwoor digers van de Nederlandse regering, onder wie dr. van Mook, de luit.- gouverneur-gcneraar, die nu op weg is naar Java. Met toestemming van de Nederlandse In een aan Gladwyn Jebb, waarnemend- secretaris van de UNO, ter hand gestelde mededeling heeft Seyed Hassan Taki- zadeh, het hoofd van de Perzische dele gatie, besloten, den secr.-generaal van de UNO, in overeenstemming met de bepa lingen van artikel 35 (f) van het Charter, te verzoeken, de kwestie van Perzië's ge schil met de Sowjet-Unie, in verband met haar tussenkomst in binnenlandse aan gelegenheden van Perzië, onder de aan dacht van de veiligheidsraad te brengen, ter onderzoek en de nodige aanbeveling van passende voorwaarden ter regeling van deze kwestie. Aldus is de UNO voor de eerste ern stige vuurproef, ten bewüze van haar geschiktheid als internationaal bemid delaarster, gesteld. Elk van de Big Five, Sowjet-Rusland inbegrepen, heeft thans het recht zUn veto uit te spreken, ter voorkoming van enige actie na de door Perizë ondernomen stap. Op Zaterdag 19 Januari, de verjaardag van Prinses Margriet, had op de scheeps werf van J. en K. Smit te Kinderdijk een symbolische plechtheid plaats, name lijk de eerste kiellegging van een serie van zes emmcrbaggermolens, bestemd voor de wederopbouw der tinbedrijven in Ne derlands Ir.die. Hierbij waren tegenwoor dig de directeur der opdrachtgever» en die van de bouwers. regering heeft Z. M. regering nu als een speciale maatregel besloten dat de Right Hon. Sir Archibald Clarck Kerr, GCMG, Z. M. ambassadeur te Moskou, zich naar Batavia zal begeven als een speciale ambassadeur ten einde Z. M. regering in te lichten over de ontwik kelingen en om op alle mogelijke wijze behulpzaam te zijn in het bereiken van een vriendschappelijke en bevredigende regeling. Sir Archibald Clark Kerr, de Britse ambassadeur te Moskou, die de Engelse opperbevelhebber te Batavia zal advi seren en bijstaan, is vorige week te Londen aangekomen om aanwezig te zijn bij de algemene vergadering van de verenigde volken. Hij zal nu binnen enige dagen naar Moskou terugkeren en hij zal zich dan direct van de Rus sische hoofdstad naar Batavia bege ven. Hij wordt tegen het einde van de volgende maand te Batavia ver wacht. Het bezoek, dat Sir Archibald Kerr als buitengewoon gezant aan Java zal brengen, wordt in alle Britse Zondags bladen vermeld. „De Observer" wijdt er zelfs in een hoofdartikel aan en geeft de volledige tekst van de ver klaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De diplomatieke correspondent van het blad schrijft: „De missie van Sir Archibald weer spiegelt de overtuiging, die in Londen bestaat, dat in de langdurige Indone sische crisis nu een beslissend moment is ingetreden, en dat de kansen op het bereiken van overeenstemming thans groter zyn dan ooit tevoren". Verder schryft de correspondent: „Overeen stemming tussen de Nederlanders en de Indonesiërs op basis van de nu voorgestelde punten, zal waarschijn lijk vergaande consequenties met zich brengen in Zuid-Oost-Azië. ver buiten de grenzen van Java". Onze lezers aan het woord De heer H. J. A. Lücker schrijft ons: Reeds ver voor Mei 1940 werden in tal van steden in ons land bureaux geopend, om de meisjes en jongens die de, scholen verlieten behulpzaam te zijn bij de keuze van een beroep en daarnaast voorlichting te geven in tal van vakken Welke in ons land en daar buiten werd„n uitgeoefend. Wij denken daarbij terug aan de verkregen resulta ten, de talrijke meisjes en jongens die door een alleszins goede voorlichting op de juiste plaats kwamen. Nu over enkele maanden wederom een grote schare van meisjes en jon gens de schoolbanken verlaten, om of te gaan studeren aan Nijverheids- of Middelbare scholen, öf indirect als leerling te worden ingeschakeld in het arbeidsproces, rijst de vraag: is het nu, niet meer dan voorheen, nodig, de In stelling van een Bureau voor Beroeps keuze en Vakvoorlichting, hetzij door Gemeente of Rijk, te bevorderen. In een plaats als Den Helder, met zijn weinig arbeidsobjecten is het meer dan nodig dat aandacht aan dit vraagstuk wordt besteed. Heeft het verleden ons niet laten zien. dat door te weinige voorlichting vele jonge mensen, die als loopjongen of iets dergelijks hun loop baan begonnen, later steeds stonden ingeschreven als werkzoekenden bij de Arbeidsbemiddeling? Weliswaar speel den de omstandigheden in de gezinnen, waaruit deze jonge mensen te voor schijn kwamen, een niet onbelangrijke rol. Nu meer dan ooit de aandacht wordt besteed aan de jeugd, moet in de eerste plaats gezorgd worden, dat met mede werking van ouders of voogden het' meisje of de jongen de plaats verkrijgt in het arbe' 'sproces, waarop zij of hij krachtens ontwikkeling of geschiktheid recht heeft. Om hiertoe te geraken moeten de nodige maatregelen worden genomen. Een afdeling Jeugdbemidde- ling van een Gewestelijk Arbeidsbureau, optredend als Centraal lichaam van een bepaald District is voor het bereiken van dit doel ten enenmale onvoldoende; voor dit werk moet uien hebben een bureau ter plaatse. Door het Bestuur van de Helderse Jeugdraad is over Beroepskeuze van gedachten gewisseld, met het Hoofd der Jeugdbemiddeling Alkmaar; verder is het tot nog toe niet gekomen. Men moet echter een zo belangrijke instel ling niet overlaten aan particulier ini tiatief. neen, van Gemeente of Rijks wege -dient te worden aangepakt om dit, voor de jeugd belangrijk Instituut zo spoedig mogelijk in werking testel len. (Zie vervolg pag. 3) Volgens een mededeling van den eer sten minister heeft koning Leopold een brief gericht tot de regering om haar voor te stellen, op een datum die het par lement zou bepalen een referendum te houden over zyn persoon, nadat beide dossiers, die van het secretariaat van den koning en van de regering, gehjk- tydig zouden gepubliceerd worden. „Indien de natie zich niet klaar en dui delijk te mynen gunste uitspreekt, zal ik aftreden, zei de koning Indien de Bel gen daarentgen my hun vertrouwen be krachtigen, zal ik het uitoefenen van myn perogatieven hervatten." In haar antwoord, heeft de regering verklaard, dat zy niet kan ingaan op het voorstel van een volksre£erend«m, ciaar het parlement de wettelyke weergave is, van de souvereine wil der natie. De regering voegt e? aan toe, dat het beginsel van het koningschap niet ter sprake komt noch dit van het vorsten huis en dat zy de inzet niet zien van orr» het even welke kiesstrijd.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1