VIJFTIENDUIZEND BLIKJES.... Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Andermaal gaven uit Ameiika Gedenk de dieren Schietwedstrijden Waat gaan wij heen? De „Kortenaer" in actie Wie krijgt rubberlaarzen? En wie klompen? DISTRIBUTIE-NIEUWS. Bon voor schoenreparatie Vrijdagmorgen negen uur. Boven op de stoep van ons Helderse raadhuis staat een groot wit bord, met het zwarte opschrift: „American Relief for Holland". Wederom kan de Helderse bevolking op het appèl verschijnen om een goede gave uit een ver land in ontvangst te nemen. De eerste moeders van kinder tjes,, die in 1944 en 1945 geboren zijn, stappen schuchter het portaal van het raadhuis binnen. De trap op. Boven aan die trap hangt een bordje: rechts af, dat typisch genoeg slechts door een en kele snuggere wordt opgemerkt. Een paar agenten regelen het verkeer daar boven op de gang en vertellen tel kens weer, dat 't vertonen van 't oproe pingskaartje alleen bij de uitreiking vol doende is. Geen stamkaarten nodig. Een enkele spreekt dit met klem tegen, want op het kaartje staat immers.... Een andere kijkt verbouwereerd, en een derde is zo ad rem, om op dat bericht zijn oproeping aan den eersten den besten burger dien hij tegen komt in de handen te stappen. Diezelfde burger krijgt weinige ogenblikken later het verzoek van een moeder, om even de kleine meid vast te houden, ze is zo te rug.... Inderdaad is ze binnen het half uur weer ter plaatse. Kleine meid en burger zijn inmiddels beste maatjes ge wonden. En de stroom vaders en moeders gaat voort. In drie uur tijd moeten 1200 per sonen de rechter trap beklimmen, in de raadzaad het witte of het blauwe kaartje afgeven, een pak blikjes in ontvangst nemen, door de tweede deur verdwijnen, om via de linker trap weer de partèrre te bereiken. De mensenstroom loopt juist op een dusdanige snelheid, dat de dames en heren bij de uitreiking continu kunnen doorgaan, zonder dat voor een op top ping behoeft te worden gevreesd. In een minimum van tijd is de houder van een wit kaartje in het bezit gesteld van een pak met 12 blikjes „Vegetable and lamb", een kostelijk voedingsmiddel voor peuters tussen de een en de twee jaar. De kleintjes beneden het jaar krijgen ieder 12 blikjes puike appelmoes. Beide categoriën spes patriae hebben van de waarde van deze gaven geen flauw besef. Des te meer echter de ouders, en vooral de moeder, die elke dag opnieuw voor het vraagstuk staat, wat ze nu weer op tafel zal zetten. Juist met de groenteschaarste zijn deze verrukkelijke blikjes dubbel welkom. En dat ze in dank aanvaard worden, is op ieders gezicht te lezen. De dozen zijn allemaal nog dicht, en het is de mensen aan te zien, dat ze dolgraag eens zou den kijken, wat er nu toch precies in zit. Tegen twaalf uur hebben allen hun portie gehad. Maar de raadzaal is nog niet leeg. Nog meer pakken staan er, die stuk voor stuk een gelukkig gezicht betekenen. Maar dat Is nu nog toekomst, tl weet alleen, dat er nog meer komt.... En dit al hebben wij te danken aan American Relief for Holland, welke or ganisatie al deze gaven geheel gratis ter beschikking van ons geteisterde vaderland stelde. Bfl vorst en sneeuwval. De Nederlandse Vereniging tot bescher ming van dieren vraagt aan betrokke nen, in het aangevangen winterseizoen, navolgende wenken welwillend op te volgen. In het belang van mens en dier ver zoekt de vereniging: a. bij IJzel en sneeuwval paarden en andere met ijzer beslagen trekdieren scherp te zetten: b. gladde hellingen en weggedeelten met zand of as te bestrooien, ter voor koming van het vallen van trekdieren; c. bij sneeuwval en strenge koude aan de vogels te denken; bij vriezend weer verdtrekke men bij het voedsel ook lauw Water; d. bij strenge kou het vee en de huis dieren zoveel mogelijk op stal te zet ten of binnenshuis te houden; e. indien er dieren zijn, die uiteraard buiten moeten blijven, te zorgen voor beschutting en bijvoeder. De schietwedstrijden, die onlangs gehouden zijn, waran een dusdanig succes, dat de commandant van de marinekazerne besloten heeft, ander maal dergelijke wedstrijden te organi seren en wel ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Januari a s., wederom op de schietzol- der van het Koninklijk Instituut. De volgende korpsen zullen worden uitgenodigd, gezagstroepen, bewakings troepen fort Erfprins, politie, maré- chaussée, Kon. marine an het korps mariniers. Ieder korps zal door 5 schutters vertegenwoordigd kunnen worden. Voor deze korpswedstrijd mag per echutter één, serie van 5 patronen worden geschoten; van leder korps van 5 schutters worden de 5 series bij elkander geteld," waarvan dus de ge zamenlijke uitkomst telt. Er wordt ge schoten met geweren tot K. S. O., uit de vrije hand, houding naar keuze. Vrije-baanwedstrjjd. Aan de korpswedstrijd gaat een z.g. vrije-baanwedstrijd vooraf. Deze wed strijd is individueel. Hierbij mag man ten hoogste drie series van 5 patronen schieten, waarbij per serie f 0.50 wordt betaald, welk bedrag ten goede komt aan het comité Nederland helpt Indië. Men is niet verplicht deze drie series af te schieten. Is men bijvoorbeeld goed ingeschoten (bij het tweede of derde schot), dan kan men tot de korpswedstrijd overgaan, wat echter vooraf moet worden medegedeeld aan den wedstrijdleider. Indian een schot de scheidingslijn raakt, bijvoorbeeld tussen de 9 en de 10. wordt gerekend in het voordeel van den schutter, dus 10. In twijfelgevallen beslist de com missie die op de baan aanwezig is. Aan deze wedstrijden zijn prijzen vèrbonden. Het aanvangsuur is 9 uur v.m. Men wordt vërzocht van ieder deelnemend korps een commissielid te benoemen. Dè namen der deelnemende schutters worden zo spoedig mogelijk doch uiterlijk 27 Januari as. inge wacht bij den wedstrijdleider, den serg. maj. der mariniers D. Leissner. MIJN AANGESPOELD. Door enige schooljongens werd bij de politie kennis gegeven, dat ter hoogte van het Helden der Zee plein een mijn was aangespoeld. De officier van de wacht van fiet Koninklijk In stituut werd hiervan op de hoogte ge bracht, en zal maatregelen nemen om de mijn onschadelijk te maken. DIEFSTAL. Een dame uit de le Goverdwars- straat, gaf te kennen, dat op onver klaarbare wijze uit haar woning enige juwelen waren verdwenen. Een expe diteur deed aangifte, dat in zijn pak huis was ingebroken. Vermist werden enige pakken met thee, koffie, choco lade en bonbons. Men had zich toe- Dinsdag ZZ Jan. 1946. Casino, S uur, O. en O." Woensdag 23 Jan. 1948. Nieuwe kerk, uur, orgelconcert Feika Asma. gang weten tte verschaffen door het in slaan van een ruit, nadat eerst een houten luik voor het raam was weg gehaald. Een inwoner van de Begoniastraat vermist van zijn land achter de Bur gemeester ie Houwingsingel vier schapen. Men had gezien dat de dieren door honden uit elkaar waren gesla gen. De vermiste schapen zijn ziek, hebben schurft. Een schoenmaker heeft aangifte ge daan dat uit zijn werkplaats een paar damesschoenen waren ontvreemd. Het schip »erd op 18 December JJ. in een actie betrokken. Onder commando van luit. ter zee ie kl. J. Kempees was Hr. Ms. „Kortenaer" op onderzoek naar de gebeurtenissen in een dorp bij de vuurtoren van AJer Lantjoer, waar vol gens meldingen piraten gevangenen zou den vasthouden. Gewapende troepen aan wal maakten het de landingsdivisie onmogelijk verder te gaan en waarschuwingen door luid sprekers mochten niet baten. Na een derde waarschuwing opende de „Kortenaer" het vuur met machinegewe ren, dat de gewapende benden verspreid de. Toen kou de landingstroep oprukken en vond zes dode terroristen en grote hoeveelheden lichte wapens en munitie. Ook ontdekte men een gewonden Chinees, die door de terroristen gevangen gehou den werd. Hij was op zee overvallen door een motorboot van 30 ton, welke een rood-witte vlag voerde. Zijn scheepje, zowel als de lading, werd gestolen. De lading vond men niet meer terug, doch het scheepje werd ontdekt. De Chinees werd aan boord genomen en rtaar het hospitaal in Tandjong Penang gebracht. De motorboot werd vernietigd. Bij Borneo onderzocht de „Kortenaer" drie grote zetlprauwen, waarvan de pas sagiers voorzien moesten worden van voedsel en medicijnen. Bij nader onder zoek van de papieren der schipers, vond men kwitanties van respectievelijk 50, 75 en 100 gulden, waarvan de schipers, die zelf niet konden lezen, zeiden, dat deze afgegeven waren door de „rood-witte" autoriteiten ais havenrechten voor een havenplaats in Borneo. Bi) vertaling van deze papieren bleek, dat zij waren uitgegeven vanwege het „departement van economische zaken van de Indonesische republiek" niet voor havenrechten, maar als heffing van een gedwongen gift voor de Indonesische republikeinse partij. GROOT AANTAL LOGGERS IN DE VAART. Aan het einde van deze maand zullen niet minder dan 40 i 45 Scheveningse en Katwijkse loggers in de vaart worden gebracht. Zij zullen van IJmuiden uit per trawlervisserij gaan. Wanneer iedereen de eerste viool wil spelen, krijgen we nooit een orkest. SCHUMANN Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 20 Januari a.s. wederom op plaatselijk nader te bepalen tijdstippen aanvragen voor rubberlaarzen kunnen worden inge diend bij de distributiediensten. Voor rubberlaarzen komen uitslui tend in aanmerking: zand- en bagger schippers, veeartsen met buitenprac- tijk, abattoirpersoneel (slachters), ar beiders in koel- en vrieshuizen, arbei ders in destructorbedrijven, arbeiders in brouwerij an. Voorts kunnen aanvra gen om rubberlaarzen voor het bedrijf indienen: chemische bedrijven, melk fabrieken, scheepswerven, betonfabrie- ken, zuivelfabrieken, gas-, water- en electricteitsbedrijven (voor buizenleg gers), chemische wasserij an (geen wit wasserijen), conservenfabrieken. De aanvragen moeten worden inge diend op een formuier MD 33324. Bedrijven met meer dan 10 arbei ders kunnen ten behoeve van hun ar beiders collectief rubberlaarzan aan vragen. Voorts kunnen de bovenaangegeven bedrijven ten behoeve van het bedrijf rubberlaarzen aanvragen. Deze laar zen blijven eigandom van het bedrijf. Aanvragen waarop niet onmiddellijk een bon kan worden verstrekt verval len niet. Deze zullen bij een der vol gende uitreikingen wordan behandeld. Het is dus niet nodig telkens opnieuw een aanvraag in te dienen. Voor beroepsvissers alsmede voor be drijven. welke op de visserij betrek king hebben en voor griendhakkers en rietsnijders is ean afzonderlijke rege ling getroffen. Eerstgenoemdon moeten zich wenden tot den plaatselijken agent van het bedrijfschap voor visserij-pro ducten of den technischen opziener van het district waarin aanvrager woon achtig is. T. a. v. laatstgenoemde moe ten de ondernemers zich wenden tot de vakgroep groothandel griend <eti riet. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat o.a. ook arbeiders in onder staande bedrijven voor klompen in aanmerking komen. De distributie diensten zullen plaatselijk bekend ma ken wanneer aanvragen kunnen wor den ingediend: Chemische wasserijen, distilleerderij en (uitsluitend in bedrijven waar dus alcohol gestookt wordt), fruit en groenteverwerkende industriën, gasfa brieken (cokessch^ppers, ovenslakkers, slakkenrijders), ruw-ijsfabrieken, scheepswerven (plaatwerkers en las sers). slachters in vleeswarenfabrie- ken. slagers (die zelf slachter zijn), steenhouwers (machinale bewerking), steenzetters, stokers, vissers (IJsseimeer en binnenvissers) vlsbakkerijen, Viscon- servenfabrieken, vis'nlegbedrijven, vis* rokerijen, ijzergieterijen (vormers, gie- ters, storters en asphalteerders. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 54. Terwijl hij weg was, wandelden Pam en Slokkie in de buurt wat rond, terwijl Stapman in het zand lag te rusten. Toen ze een poos later terug kwamen en de tempel binnen wilden gaan, liepen ze daar een Arabier tegen 't lijf. „Wat een mooie drommedaris hebben jullie daar", zei hij, „ik wil hem kopen!" 55 Sam antwoordde, dat Stapman hun vriend, en dus niet te koop was. „Nou, dan mag ik toch zeker wel eens even een ritje op hem maken, hier in de buurt?" vroeg de Arabier toen; „ik ben zó terug!" Sam en Slokkie vertrouwden 't niet te best, maar daar de Arabier er allesbehalve mak uitzag, dorsten ze geen „neen" zeggen, en Stapman dacht: ■~Ik kan altijd teruggaan, als ik wil!" Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon „04 Leder" der leder- Kaart is aangewezen voor het doen re pareren van schoenen met een hoeveel heid van 25 gram leder en/of rubber zolen en hakkenmateriaal. Men moet deze bon eerst bij den schoenhersteller inleveren, wanneer deze verklaart de reparatie binnen ca. 14 dagen uit te kunnen voeren. Bon „04 Leder" blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen of nog aan te wijzen bon nen voor schoenreparatie worden ge bruikt. Correspondentie betreffende deze regeling richte men tot het Rijks bureau voor Huiden en Leder te Am sterdam of tot de vakgroep.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2