Koe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws De motorsport in Den Helder K.N.M.V.-groep opgericht De opvoering van „Jephta" Orgelconcert Feike Asma Waar gaan wij heen? Vrij is hij, wiens gemoed van onrecht vrij is. HET CENTR. JEUGDCOMITé Mededelingen .Kleinbeeld-Camera Een nieuwe rubriek STANDEN COMPETITIE 1945—1946 1 1 Na vijf jaar oorlog is de liefde die vele Jutters reeds had'den voor het motorrij wiel, er niet zwakker op geworden. Telde voor de oorlog Den Helder maar een klein groepje K N.M.V.-ers, Zaterdag avond is dat aantal tot een 60 tal uitge groeid. De K.N.M.V. had namelijk, op verzoek van enige Helderse initiatiefnemers, den heer Bruinsma als propagandist naar Den Helcfer gezonden. En deze gaf Zaterdag avond in het zaaltje aan de Bierstraat aan de aanwezige motor-enthousiasten 'n duidelijk beeld, hoe de Koninklijke Ne derlandse Motorwielrijders-Vereniging er momenteel voor staat, wat haar doel is, en wat ze voor haar leden denkt te be reiken. Zelf een importeur van motor rijwielen, kon cïe heer Bruinsma vertel len, hoe 't komt dat de Ariels, Matchles- ses, B.S A.'s en hun zusters nog zo duur zijn, en hoe we eventueel er eentje op de kop kunnen tikken. Na deze inleiding werd overgegaan tot het oprichten van de groep Den Helder. Als voorlopig bestuur werden gekozen de heren H. Noordermeer, voorzitter, G. J. Janssen, secretaris en J. Visser, pen ningmeester. Het voorlopig programma van deze groep bestaat uit een technische cursus, het voorbereiden van een film avond en het in 't leven roepen van een propaganda-commissie, die waarschijnlijk ook in Den Helder, net als bij andere K N.M.V.-groepen, de bijnaam zal krijgen van ,,lol--commissie". Er zal een club lokaal worden gezocht, waar in de toe komst gezellige avonden gehouden zullen worden voor hen, die hun hart aan het tweewielig monster hebben verpand. Tot besluit van deze avond vertelde de heer Bruinsma nog, hoe de motorclub Zuid-Holland, die altijd de bekende Du- monceau bekerrit door België en Holland organiseerde, de route van deze tocht door omstandigheden eens door Duitsland heeft moeten laten lopen, waarbij zij heeft moeten samenwerken met Duitse organisatoren. De overeenkomst tussen deze strijd en de nog vers in ons geheu gen liggende oorlog was frappant. De heer Bruinsma bleek behalve een goed propagandist ook een gezellig mens te zijn, wat niet te verwonderen is, want hij is motorrijder, en dat zijn in de regel mensen, die van gezelligheid houden. De prettige sfeer, die deze eerste avond kenmerkte, gaf ons een indruk, hoe de motorclub-avonden kunnen en zullen worden. Wij kunnen werkelijk de nog niet aangesloten motorrijders aanraden, zich op de hoogte te houden van de plannen van deze K.N.M.V.-groep, om dan in de toekomst eens een der club avonden te gaan bezoeken. De propagan da-commissie staat klaar, om de bezoe kers tot lid over te schakelen! Zoals wij reeds aankondigden, zal de vereniging van leerlingen van het ge meentelijk lyceum „De Lyceïst", drie avonden achtereen een opvoering geven van Vondel's drama „Jephta". Voor de eerste opvoering, die Woens dagavond 23 Januari a.s. gegeven zal worden, zijn nog plaatsen beschikbaar. Deze kunnen hedenavond tussen 7 en 8 uur besproken worden bij mej. Hooger- werf, Krugerstraat 28, waar tevens tekst boekjes verkrijgbaar zijn. Het programma, dat Feike Asma Woens dagavond a.s. in de Nieuwe Kerk ten gehore zal brengen, bevat werken van Handel, Bach, Rea, Ralph Driffill, Willem Mudde en een finale van den concert gever. Op een der te spelen werken willen wij in het bijzonder de aandacht vestigen, namelijk de beroemde „Watermusic" van Georg Friedrich Handel. Als we ons wel herinneren, werd een gedeelte hieruit tijdens de laatste oorlogsmaanden steeds door de B.B.C. uitgezonden, ter inleiding van de nieuwsberichten in het Deens. Wij twijfelen er niet aan, of velen zul len van deze gelegenheid gebruik maken om nog eens te genieten van het sublie me spel van dezen kunstenaar. Het concert vangt aan om 8 uur; kaar ten zijn nog verkrijgbaar bij G. H. van Grunningen, Keizerstraat 54, W. Bieze, van Galenstraat 75, en s' avonds aan de kerk. Dinsdag 22 Jan. 1948. Casino, 8 uur, O. en O." Dinsdag 22 Jan., 8 uur, vakschool voor meisjes, Helderse Volksuniversiteit, lezing Casper Höweler over moderne Franse muziek (Poulenc en Milhaud). Woensdag 23 Jan. 1946. Nieuwe kerk, 8 uur, orgelconcert Feika Asma. DANTE Ouders! U houdt van uw kind. Het beste is niet goed genoeg voor hem. Zijn welzijn is uw vreugde. Dat bleek immers weer eens zo duidelijk, toen uw kind ziek was. Dat weerkaatst in de ogen van moeder, als ze met haar kleintje speelt, dat verraadt het gezicht van vader ais hij met z'n oudste wat knutselt in het schuurtje of op zolder. Vader en moeder maken allerlei fantasieën over zijn toe komst en ze zijn trots op alles wat hij a! kan. Toch, hoe goed u het meent, u vergeet soms zeer belangrijke zaken. Uw kleintje wordt groter en steeds zwaarder wordt uw ouderplicht, de taak om het de weg te wijzen in al die moeilijke zaken, die nu eenmaal bij het leven behoren. Daar is de school, en spoedig ook de jeugd vereniging. Wat gebeurt het nog vaak, dat de ouders in den onderwijzer geen vriend van hun kind zien, en bij de eer ste de beste klacht van het kind over de school van woede vervuld worden. En er zijn ook ouders, die sceptisch staan tegenover het prachtige werk van de jeugdvereniging. Hoe zou het anders kunnen! Voor ieder vak is een degelijke opleiding vereist. Wie echter heeft u iets van het vak „vader" of „moeder" ge leerd? Ouders, uw kind wordt een vol wassen mens, een deel van de maat schappij, van de gemeenschap. Hij zal een vak moeten leren, maar ook zijn sociale plichten dienen te weten. Niet stelen, niet bedriegen, niet.... we kunnen zo nog wel even doorgaan. Maar hij zal toch ook iets moeten weten van de heerlijke schoonheid, die er is in natuur en kunst. Hij zal zich een bepaalde levensbeschou wing moeten toeëigenen. Ouders, voelt u, hoe zwaar qw taak is? En dat alles is minstens even nodig als het voedsel, dat u hem met genoegen wil verschaffen. Vooral de ouders van kin deren tussen de 12 en de 18 jaar hebben een zware taak. En die taak kan aan merkelijk worden verlicht, wanneer de kinderen van genoemde leeftijd lid zijn van een jeugdvereniging, of van een clubje van het Centraal Jeugdcomité. Aan die clubjes zijn geen kosten ver- bonden. Bij ons kunnen ze de gemeen schap leren kennen en hun grote activi teitsdrang uitleven. Ze kunnen schaken, zingen, muziek beoefenen, knutselen, zweefvliegen, wandelen, gymnastiek doen, handwerken, of de schoonheid der natuur leren kennen. Ook gaan we ex cursies organiseren en tentoonstellingen houden. En nog meer, maar we verklap pen niet alles. Dus niet naar de dancing of de bios coop, maar kom bij ons. Niet slenteren op straat, maar werken met de daad. Wilt u meer weten? Komt u dan eens praten aan een van de onderstaande adressen. Het gaat om uw kind. P. van Zandwijk, Bankastraat 21; A. IJska, Parallelweg 38; Mej. N. Dekker, Krugerstraat 55; J. Kruk, Boerhaavestr. 35. Alle leden van de propaganda-com missie van het Centraal Jeugdcomité. Voor het eerst heb ik na lange scheiding de zee weer aanschouwd. Het is als het weerzien van een geliefde door haar minnaar. Er gaat een eeuwige bekoring van het wijde water uit. Men zag heel ver een stoomschip met zijn rooksliert onder de horizon duiken. En wat dichterbij werd een grote vrachtboot naar het Zuiden gesleept; zijn silhouet schoof donker afgetekend langs de lichtende kim. De namiddagzon wierp fel als een schijnwerper een verblindende baan van flitsend zilver naar de wal, waar de prikkel draadversperringen nog scherp aan de oorlog herinneren. Een visserman koerste over een lome deining op het Marsdiep aan. Onder de hoge hemel woei een zwakke wind, zodat zelfs de Bazende Bol in een goed humeur was en gezellig kopjes gaf. En hoe fraai was ook de aanblik van de Wadden op deze gezegende dag! Je zag een schier eindeloze plas, waarover verschillen de schepen waren uitgezwermd, op vangst naar glinsterende buit. En ginds de strandlijn van Texel met het goudstof van z'n duinzand, het mooie eiland, waar nog kortgeleden zo vreselijk is gevochten. De Wadden en de zee, ze zijn van een veroverende charme en kunnen van een woeste dreiging wezen. Fascinerend en onberekenbaar. Mannelijk-wild en vrouwelijk mild. Uitbun dig en bedeesd. Vol van vitale dadendrang en als een mijmering zo teer ver vloeiend in het verschiet. Een zilte geur, prikkelend en fris, waart altijd rond aan deze kusten. Zij geeft den geslagene door het het lot, wiens hoop tot puin werd gemokerd, vaak weer nieuwe levensmoed en de kracht om te volharden in het bestaan. Het kén zijn, dat iemand, die machteloos zag ge beuren, dat iets héél liefs hem of haar werd ontrukt, hier weer de troost der aanvaarding ontvangt, welke de melancholie als een loden last van de schouders neemt. Want de zee brengt verderf en genezing beide, en een rouwende ziel wordt in haar nabijheid soms uit de enge kring van het eigen leed voor een wijle in de bevrijding van het universum geheven. Tot de in nerlijk gewonde zover is hersteld, dat de geest van dien mens gelijk een stoere zeewering wordt, waartegen de vertwijfeling kapot slaat als golven op de dijk en schuim op het basalt.... Verkenner. Er trekken zo dagelijks in bonte af wisseling langs ons heen tal van dingen, die we ongemerkt voorbijgaan. Dingen, die ons leven kunnen verrijken als we de moeite namen er even bij stil te staan. Dat willen we in deze rubriek, doen, waarmee we vandaag beginnen en die we, voorlopig driemaal per week, als de ruimte het toelaat, straks dage lijks zullen opnemen. Het zal nu eens een gebeurtenis in het binnenland zijn die in „Kleinbeeld- camera" belicht zal worden, dan weer een plaatselijk feit of een gebeuren in het buitenland, dat de aandacht vraagt. De ene keer zal de inhoud humoris tisch, de andere keer beschouwend en ernstiger van aard zijn. Wij hopen echter, dat deze rubriek een vertrouwde voor onze abonné's zal wor den, waarnaar men telkens weer grijpen zal. Redactie. Nu de wedstrijden door de vorst zijn afgelast, is het voor ons een gunstige gelegenheid de standen van onze clubs te plaatsen. Wij blijven dan gelijk in competitiesfeerl 3de klasse B: Zaandijk 8 7 10 15 WZ 5 3 2 0 8 Meteoor 7 4 0 3 8 RK VVA 7 3 13 7 KW 7 3 13 7 Zaanlandia 6 2 2 2 6 door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 56. De Arabier klom nu op Stapmans rug; deze rees overeind en liep, op be vel van zijn nieuwen berijder, de woes tijn in. Maar o wee, toen hij het na een half uurtje tijd vond, weer terug te gaan, hield de Arabier hem een pistool tegen zijn oor en zei: „Dóórlopen! Niet terug, als je leven je lief is!" Dat had Stapman niet .voorzien! 57. Al dien tijd zaten Sam en Slokkie op hem te wachten, maar toen eindelijk Dr. Dikpoot terugkwam, was hun vriend Stapman nog steeds niet weerom. Dr. Dikpoot krabde zich achter z'n oren. „Da's vast een rover geweest!" zei hij, „die zijn er hier in menigte!" Maar wat to doen? Plotseling riep hij uit; „Ik weet ai wati" GVO 6 2 0 4 4 Purmersteijn 5 1 1 3 3 Hollandia 6 1 1 4 3 Helder 3 0 1 2 1 3de klasse C: Kinheim 7 5 2 0 12 HFC 8 6 0 2 12 HRC 6 5 1 0 11 Beverwijk 8 4 1 3 9 Tybb 9 4 0 5 8 Bloemendaal 3 0 4 6 Terrasvogels 2 1 4 S Zandtvoortmeeuwen 7 2 0 5 4 ADO 1920 6 1 1 3 3 DTS 5 0 3 2 3 DEM 6 1 1 4 3 3de klasse D: Ripperda 6 5 1 0 11 Swift 7 5 1 1 11 SDW 7 4 1 2 9 VVA 6 3 2 1 8 Schoten 5 2 2 1 6 DEC 6 2 2 2 6 Schagen 5 1 2 2 4 Halfweg 7 1 2 4 4 JHK 7 1 2 4 4 De Germaan 7 1 1 5 3 Succes 4 0 2 2 2 4de klasse A: Watervogels 9 6 3 0 15 Oudesluis 8 6 2 0 14 Vrone 9 4 2 3 10 Schoorl 8 4 1 3 9 Wieringerwaard 7 4 0 3 8 Nieuwe-Ni edorp 8 3 2 3 8 Texel 8 1 4 3 6 BKC 8 3 0 5 6 LSVV 8 2 1 5 5 Atlas 9 0 1 8 1 Resr. 2de klasse A: Volewijckers II 6 5 0 1 10 Blauw Wit III 7 4 2 1 10 KFC III 4 3 1 0 7 Ajax III 5 3 0 2 6 WFC II 5 2 0 3 4 DWS III 6 2 0 4 4 Alcmaria II 7 1 1 8 3 Helder II 6 0 2 4 2 Res. 3de klasse E. JOS II 6 4 2 0 10 ASV II 7 4 1 2 9 DEC II 7 2 4 1 8 RK VVA II 7 2 3 2 7 Volewijckers IV 8 3 1 4 7 Volendam II 6 3 0 3 6 WMS III 5 2 1 2 5 HRC II 2 1 1 0 3 TDO II 6 1 1 4 3 SCA II 6 1 0 5 2 ICC NHVB: JVC I 8 5 2 1 12 Winkel I 6 4 1 1 9 Petten I 6 3 2 1 8 HRC IV 6 3 1 2 7 VZV I 6 2 2 2 6 Schagan II 7 2 2 3 6 Watervogels II 8 1 1 6 3 Geel Zwart I 7 0 2 5 2 Druk, Dagblad voor Nrd.-Holland N-V»

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2