FEIKE ASM gaf een concert Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Handel en koning George I De opvoeding van onze kinderen. Wie kent mevr. Lotman? Inspectie invoerrechten en accijnzen. Scheepstijdingen Waar zijn de Indië-vliegers? FrankrijkNederland Toon U niet groter dan gij zijt, want niemand kan een lange tijd op zijn tenen lopen Voor de Vrouw Hoe vraagt kool koken weinig brandstof? M'n neefje schrijft uit Zwitserland Voor een betrekkelijk klein, maar zeer aandachtig gehoor heeft Feike Asma andermaal een orgelconcert ge geven in de Nieuwe Kerk aan de West straat, en het werd weer een orgelbe speling, zoals we die van hem gewend zijn. Een mooie programmakeuze, met werken die niet uitsluitend een demonstratie van de waarlijk vituoze techniek van den concertgever beoog den, en bevattende zowel uitgesproken orgelcomposities als bewerkingen van klassieke orkestmuziek. Hoewel voor het beluisteren van een orgelconcert niet beslist noodzakelijk, deed het toch prettig aan, dat de klap- stoelen in het kerkgebouw een halve slag waren gedraaid, zodat de luiste raars het orgel konden zien. Het programma werd geopend met een ouverture van Handel met een rus tig en bezonken adagio, een uitbundi ger allegro, andermaal en gedragen adagio en een vrolijke marche. Het pe- daalwerk was weer opvallend goed, al was het geklepper van het mechanisme voor sommige toehoorders misschien wat hinderlijk de anderen zullen er wel doorheen" geluisterd hebben. Het volgend werk was eveneens van Handel, namelijk de beroemde „Water- music", oorspronkelijk een suite voor orkest, gecomponeerd in Handel's Lon- dense periode, en voor het eerst uitge voerd op een boot, varende op de Theems; op een andere boot bevond zich een vorstelijk toehoorder, namelijk koning Georg I, bij wien Handel in on genade was gevallen; de uitvoering van de Watermusic heeft het ijs weer doen breken en is aanleiding geweest tot de verzoening. Het preludium en fuga in a moll van Ons ligt nog vers in het geheugen de periode, waarin de voeding van onze kinderen ons voor bijna onoplosbare problemen stelde, en daardoor in het middelpunt van onze belangstelling Ctond. De opvoeding van onze kinderen is echter iets, dat ons niet maar een paar maanden dwars zit, maar waarmee we ons vele jaren lang met ernst bezig dienen te houden. In de mededelingen van het Centraal Jeugdcomité in ons blad van Dinsdag werd daarop nog eens de aandacht gevestigd. Wat daarin ge schreven werd, gold eigenlijk het meest het kind, het „slachtoffer" van de op voeding. Maar ook de „bedrijver" van de opvoeding dient geestelijk „klaar" te zijn voor zijn taak zodat hij niet uit sluitend een leeftijdsverschil of een generatieverschil heeft als wapenen in de strijd der opvoeding. Er zijn ouders die het voor een groot deel aan de school over laten. Ze be palen zich thuis tot het aanmerking maken op door het kind gemaakte fou ten, vooral wanneer die fouten onpret tige gevolgen voor henzelf hebben. En het zijn niet alleen die ouders, die te weinig weten, wat nu precies met de kinderen op school wordt gedaan in de duizenden uren, die ze op de school banken doorbrengen, onder de hoede van anderen. Het is daarom zo goed, dat de nieuwe cursus van de Heideree Volksuniversi teit de aandacht vestigt op het onder wijs, en wel speciaal op de onderwijs vernieuwing. En het volgen van die cursus verdient te meer aanbeveling, nu die wordt gegeven door den beken den paedagoog D. L. Daalder, leraar aan de Rijks-H.B.S. te Alkmaar, die vroeger de redactie voerde van „Het Kind" en thans van het blad „Vernieu wing in onderwijs en opvoeding". Deze cursus is niet alleen van belang voor onderwijzers en leraren, maar zeker in niet mindere mate voor de ouders. De eerste cursusavond wordt gehou den Dinsdag 29 Januari a.s., om 8 uur, in de Vakschool voor Meisjes. De beide volgende resp. op de Dinsdagen 5 en 12 Feburari. De inschrijving kan plaats hebben Vrijdagavond as. tussen 7 en 8 «ur aan het adres Singel 53. Bach werd vervolgens door Feike Asma bijzonder goed uitgevoerd, correct cn strak, evenals de verschillende varia ties over het oud-Nederlandse lied „Waer dat men sich al keerd of wendt" van den Hollandsen organist en com ponist Willem Mudde; dit was een in teressant werk, dat echter weinig ori gineels inhield en waarin diverse grote meesters gereflecteerd werden; het eiste grote vaardigheid van den con certgever, die aan die eisen ook vol deed. De beide volgende korte werken vormden een treffend contrast; het eer ste, een andante cantabile van Rea, deed aan een bezadigd Engels kerklied denken, terwijl het tweede, de toccata van Driffill, één en al enthousiasme was met twee meer „elastische" inter- mezi, die bijzonder goed werden ge speeld. Feike Asma besloot zijn concert met een finale van hemzelf over een twee tal gezangen, waarin hij opde hem eigen wijze zijn figuraties kon weven over het aangenomen thema, telkens transponerend en van timbre wisselend. Het werd een imposant slot van een zeer gaaf concert, gegeven in een Kel- vinator-temperatuur, waarvan Feike Asma echter niet de minste hinder scheen te hebben. Er is in Den Helder een brief aan gekomen uit Indië, geadresseerd aan Mevrouw C. J. M. Lotman, p.a. J. Roest, Bloemkwekersstraat 76b, Den Helder, Holland. De afzender is G. A. Lotman, 97619 M.M.D. K3 Area II, Balikpapan (N.O.-I.) Nu bezit onze stad geen Bloem kwekerestraat, en ook komt in het bevolkingsregister van de gemeente de naam Lotman niet voor. Wellicht is er een lezer, die enigerlei inlich ting kan verstrekken. De brief ligt op afd. Bevolking van het Raadhuis, waar ook eventuele inlichtingen ver strekt kunnen worden. Met ingang van Woensdag 23 Janu ari is het kantoor van de Inspectie In voerrechten en Accijnzen verplaatst van Javastraat 153 naar Buitenhaven 25, waar tevens de ambtenarenwacht voor inklaringen gevestigd is. BENOEMING. Onze vroegere plaatsgenote mej. A. Pranger, wijkverpleegster te Heerenveen, is benoemd tot Distrtcts-huisbezoekster bij de Kinderhygiëne in de Zuidoosthoek van Friesland, met standplaats Heeren veen. Uit DIEFSTALLEN. een kolenpakhuis aan het Dool hof werd een hoeveelheid brandstoffen ontvreemd; voor het vervoer leende men even een handwagen uit hetzelfde pakhuis, die men na de expeditie „eer lijkheidshalve" netjes heeft terugge bracht. Ten nadele van een familie aan de Brouwerstraat werden enige stuks was goed van een drooglijn gestolen. Er is ingebroken in een werkplaats aan de Bassingracht; gelukkig wordt niets vermist. Een bewoonster van de Keizerstraat kwam tot de ontdekking, dat men ge poogd had in haar woning in te breken, wat echter niet was gelukt; het is voor haar niettemin zaak op haar qui vlve te zijn, want de inbreker(s) kon nog wel eens en dan beter beslagen ten ijs terugkomen. DAMESFIETSCLUB. Er bestaat in Den Helder een kleine damesfietsclub, luisterende naar de sym pathieke naam van „Het lekke bandje" Deze club stelt zich voor in het komende voorjaar een uitstapje te maken per bus of per spoor. Indien er dames zijn, die deze expeditie willen meemaken, dan kunnen zij zich vervoegen aan één der adressen: Brakkeveldweg 104 of Parallel weg 27, waar alle gewenste inlichtingen te verkrijgen zijn. 'Leerdam (H.A.L.) 23/1 v. N. York n, Philadelphia; Saparoea (S.M.N.) 23/1 v. N. York n. Rott.; Jan Lievens 20/1 v. N. Orleans n. Houston; Dalando 21/1 v. Baltimore n. Rott.; v. Honthorst 20/1 v. Houston n. Pensacola; Helder (K.N. S.M.) 18/1 van Lond. d. Santos; Java (S.M.N.) 21/1 te Buenos Aires; Noesa- niwi (S.M.N.) 19/1 v. Los Angeles te Astoria (Verb.); Edam (H.A.L.) 23/1 v. Philadelphia te Rott.; Bantam (R.L.) 19/1 v. Seattle te Vancouver; Indrapoe- ra (R.L.) 18/1 v. Colombo; Rata Inten (R.L.) 17/1 v. Honol n. Napels via Pa nama; Frans v. Mieris 18/1 v. St. John (N.F.) n. Baltimore; Orpheus (K.N.S.M,) 23/1 v. IJmuiden n. Huil. NI. 304, vlucht 17a, gezagvoerder Brug man, vertrek Schiphol 8-l-'46, vertrek Batavia 19-l-'46, 23-l-'46 5.07 GMT vertrek Caïro; Ni. 302, vlucht 20a, gezagvoerder Brinkhuis, vertrek Schiphol 15-l-'46,ver trek Batavia 23-l-'46, 23-l-'46 0.36 GMT vertrek Batavia. Voetbal. De Franse Voetbalbond heeft, naar be kend1 is, een officiële uitnodiging gezon den aan de N.V.B. dit seizoen nog een landenwedstrijd te Parijs te spelen. Naar wij vernemen heeft de Ned. Voet balbond deze invitatie in beginsel aan vaard, en als datum voorgesteld Zondag 9 Juni (le Pinksterdag). De Franse bond zal zich dezer dagen beraden of men deze datum kan aanvaarden. door G. TH ROTMAN. (Nadruk verboden) 6162. De Arabier was al gauw in gehaald. Zich op veiligen afstand van de plaats van zijn diefstal wanend, had hij kalm een eind rondgereden, in de hoop nieuwe slachtoffers voor zijn rooflust te vinden. Hoe groot was 's mans ont zetting, toen hij daar opeens, met dave rend hoefgetrappel, een hele schare neushoorndieren op zich af zag komenl Hij probeerde Stapman tot haast aan te sporen, maar deze dacht: „Nou maak je me lekker töch niks meer!", want hij zag zijn vrienden op twee der neus hoorns zitten en begreep, dat ze kwamen om hem te bevrijden. Stapman draalde dan ook steeds op dezelfde plaats in de rondte, tot de neushoorns met een ruk bieven staan. Naast winterpeen is het in hoofdzaak witte, rode en savoye kool wat de klok slaat, groenten, die menige huisvrouw snel door haar brandstoffenrantsoen heen helpen, wanneer zij er de ouderwetse kookmethode op nahoudt en de kool lang op het vuur laat sudderen. Het is echter sterk af te raden kool enige uren te ko ken. En niet alleen terwille van de brandstof. Ook de voedingswaarde blijft men behouden, wanneer men kool kort kookt. Boerenkool. Boeren- en savoyekool en fijngesneden of geschaafde rode kool zijn na 30 min. koken gaar, doch nog niet geheel zacht. Laat men de kool daarna nog 15 min. op het vuur staan, dan is deze beslist smeuïg te noemen, als de groente van te voren voldoende fijngesneden of geschaafd was. Wie deze graad van smeuïgheid nog niet voldoende vindt, kan deze laatste 15 min. wat hovermout, gortmout of bloem met de groente meekoken. Daardoor wordt het waardevolle groentenat gebonden en behoeft het niet weggedaan te worden. En wat de smaak betreft, deze is veel beter dan die van langdurig gekookte kool. Door de lange verhitting ontstaan er bepaalde ontledingsproducten, die een onaangename geur, kleur en smaak aan de kool geven en die bovendien de oorzaak zijn, dat velen geen kool kun nen verdragen. Bij witte kool ontstaan deze ontledingsproducten reeds nadat zij 20 min. gekookt heeft. Daar witte kool, mits fijngesneden, in een kooktijd van 20 min. zacht en gaar is, kolce men deze niet langer. Twee maanden geleden vertrok m'n 8-jarig neefje met een transport kinde ren, onder auspiciën van het Zwitsers© Rode Kruis naar Zwitserland en 't schijnt hem er best te bevallen. Af en toe verza melt hij z'n ervaringen in een brief aan z'n moeder en onderstaand laten wij er een volgen, die onveranderd overgenomen werd. En dit schrijft hij: Beste Moeder, Hoe gaat het er mee met mijn gaat bet goet hoor en moeder ik wil hier nog wel blijfen hoor want ik merk het zelf dat ik dikker wor en dat vindt ik vijn moeder we zijn hier in een kamp haast net zo plechtig as in en padvinders kamp mor gens als we opmoeten staan dan gaat de trompet dan gaan we ons wassen dan gaan we morgen eten dat smakt leker hoor en dan moeten we de zwitser en de holanse vlag hijsen dat gaat heel plechtig dan gaan we spelen op dit punt kom er heel weinig sneeuw maar als we een berg gaan beklimmen zijn we al bij sneeuw maar moeder ik ga eindigen. Maar de brief gaat de andere week ver der: We zijn nau niet meer in vaamarcu we zitten in een kamp we zijn al een berg van 600 meter beklommen en vol genden week een berg van 1000 en dan een berg van 1900 meter het is prachtig we slapen hi^r op de grond dat ls fijn we ziten vlak voor de Ijsbergen dat ismeen prachtig gezicht maar we gaan niet beklimen hoor we hebben een prach tige reis gehad we moeste morgens om 4 uur opstaan toen gingen we met een karetje naar bainhof dat beteekend het stacion toen wee naar neuchatal daar moesten we overstappen ln een ecspres daar was een etwagen ln en nog meer wij gingen in een waagennen vlak bij de etwagen zitten en daar ginge we met een vaardje van heel wat klometer per uur we gingen weer in een bergtrein diemwas nog sterker dan die die ander maar priesies het zelfde we zaten in die trein priesies weer ln de wagen achter de etwagen we gingen de grote sindgrod- taart tunel door die was 5 kilometer en we zij er 28 minute geweest en we gin er in die tunel en toen we uit die tunel ware zagen we diemingang weer van de zintgortaard maar metteen zate weer in een tunel maar toen we die voor bij wa ren zage we de ijsbergen wat ware die hoog hele water valen stormden lad de rotse het was een prachtig gezicht moe der toen gingen we met de outobus hier naar dit kamp moeder de baas hier is een üiegenier moeder, een vijne fent.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2