1 FEIKE ASMA gaf een concert Hoe Sam eri Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Handel en koning George I Inspectie invoerrechten en accijnzen. Wie kent mevr. Lotman? Anna Paulowna. FEESTAVOND BLOEMBOLLENCULTUUR Texel. DE WINTER Invoerverbod van vee Predikbeurten Kijkjes uit 't Levensvenster: DIENENDE LIEFDE 1 Weer ?een voetbal ZoniJa? FrankriilcNederland Voor een betrekkelijk klein, maar zeer aandachtig gehoor heeft Feike Asma andermaal een orgelconcert ge geven in de Nieuwe Kerk aan de West straat, en het werd weer een orgelbe speling, zoals we die van hem gewend zijn. Een mooie programmakeuze, met werken die niet uitsluitend een demonstratie van de waarlijk vituoze techniek van den concertgever beoog den, en bevattende zowel uitgesproken orgelcomposities als bewerkingen van klassieke orkestmuziek. Hoewel voor het beluisteren van een orgelconcert niet beslist noodzakelijk, deed het toch prettig aan, dat de klap- stoelen in het kerkgebouw een halve slag waren gedraaid, zodat de luiste raars het orgel konden zien. Het programma werd geopend met een ouverture van Handel met een rus tig en bezonken adagio, een uitbundi ger allegro, andermaal en gedragen adagio en een vrolijke marche. Het pe- daalwerk was weer opvallend goed, al was het geklepper van het mechanisme voor sommige toehoorders misschien wat hinderlijk de anderen zullen er wel „doorheen" geluisterd hebben. Het volgend werk was eveneens van Handel, namelijk de beroemde „Water- music", oorspronkelijk een suite voor orkest, gecomponeerd in Handei's Lon- dense periode, en voor het eerst uitge voerd op een boot, varende op de Theems; op een andere boot bevond zich een vorstelijk toehoorder, namelijk koning Georg I, bij wien Handel in on genade was gevallen; de uitvoering van de Watermusic heeft het ijs weer doen breken en is aanleiding geweest tot de verzoening. Het preludium en fuga in a moll van Bach werd vervolgens door Feike Asma bijzonder goed uitgevoerd, correct en strak, evenals de verschillende varia ties over het oud-Nederlandse lied „Waer dat men sich al keerd of wendt" van den Hollandsen organist en com ponist Willem Mudde; dit was een in teressant werk, dat echter weinig ori gineels inhield en waarin diverse grote meesters gereflecteerd werden; het eiste grote vaardigheid van den con certgever, die aan die eisen ook vol deed. De beide volgende korte werken vormden een treffend contrast; het eer ste, een andante cantabile van Rea, deed aan een bezadigd Engels kerklied denken, terwijl het tweede, de toccata Met ingang van Woensdag 23 Janu ari is het kantoor van de Inspectie In voerrechten en Accijnzen verplaatst van Javastraat 153 naar Buitenhaven 25, waar tevens de ambtenarenwacht voor inklaringen gevestigd is. DAMESFIETSCLUB. Er bestaat in Den Helder een kleine damesfietsclub, luisterende naar de sym pathieke naam van „Het lekke bandje" Deze club stelt zich voor ln het komende voorjaar een uitstapje te maken per bus of per spoor. Indien er dames zijn, die deze expeditie willen meemaken, dan kunnen zij zich vervoegen aan één der adressen: Brakkeveldweg 104 of Parallel weg 27, waar alle gewenste Inlichtingen te verkrijgen zijn. Er is in Den Helder een brief aan gekomen uit Indië, geadresseerd aan Mevrouw C. J. M. Lotman, p.a. J. Roest, Bloemkwekersstraat 76b, Den Helder, Holland. De afzender is G. A. Lotman, 97619 M.M.D. K3 Area II, Balikpapan (N.O.-I.) Nu bezit onze stad geen Bloem kwekersstraat, en ook komt in het bevolkingsregister van de gemeente de naam Lotman niet voor. Wellicht is er een lezer, die enigerlei inlich ting kan verstrekken. De brief ligt op afd. Bevolking van het Raadhuis, waar ook eventuële inlichtingen ver strekt kunnen worden. van Driffill, één en al enthousiasme was met twee meer „elastische" inter- mezi, die bijzonder goed werden ge speeld. Feike Asma besloot zijn concert met een finale van hemzelf over een twee tal gezangen, waarin hij op de hem eigen wijze zijn figuraties kon weven over het aangenomen thema, telkens transponerend en van timbre wisselend. Het werd een imposant slot van een zeer gaaf concert, gegeven in een Kel- vinator-temperatuur, waarvan Feike Asma echter niet de minste hinder scheen te hebben. Afscheid voorzitter Van den Berg en secretaris Prejjde. Aan een bloemetje mankeert het onze bloemisten zelfs in de wintertijd niet en Veerburg zag er dan ook echt gezellig uit, toen daar Woensdag een feestavond werd gehouden van de afd. A. P. der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De Jokidoco-band van Den Oever bracht met vrolijke pittige muziek reeds vóór de opening een feestelijke stemming onder de vele leden. Opening. De heer P. Komen, de nieuwe voorzit ter van de afdeling, heette in het bijzon der de heren A. v d. Berg en G. Preyde, resp. oud-voorzitter en oud-secretaris, welkom. Hun aanwezigheid werd op hoge prijs gesteld, wantdeze avond was ter hunner eer georganiseerd en bedoeld als een feestelijk afscheid van de beide heren als voorzitter en secretaris. Huldiging A. v. d. Berg, een der pioniers, die het bollenbedrijf van „de Zuid" naar „de Noord" over brachten. Met 9 anderen stichtte de heer Van den Berg in 1913 de afdeling van Bloembol lencultuur. Van deze 10 zijn hij en de heer D. Lubbert nog slechts over, maar de afdeling van 10 leden in 1913 telde in '19, toen de heer Preijde secretaris werd, er 39 en thans bijna 350., In grootte is het nu de vierde afdeling van de Algemene Vereniging! Spr. betrok ook de echt genote van den oud-voorzitter in zijn hul diging. Terwijl toch zoveel kwekers vrouwen, uit de Zuid gekomen, hier niet konden wennen, was zij door haar hou ding een steun voor den man, die de afd. 30 jaar leidde. De heer Van den Berg werd tot ere voorzitter van de afdeling benoemd. Vervolgens werd hulde gebracht aan den heer G. Preijde, den oud-secretaris. Als aandenken bood de voorzitter, na mens de afdeling, een tuin-ameublement aan. Opvolger van hem is de heer Jonge- jans. De heer Preijde sprak een woord van dank en daarna volgden nog vele spre kers, o.a. de heer Lefeber. De heer Van den Berg sprak tot den heer en mevr. Lubbert, de eersten, die Uit de Zuid in Breezand kwamen. Deneer Lubbert vertelde in korte trekke" g sohiedenis der bollencultuur van Zijn ves tiging hier tot heden. Het ander hoofdbestuurslid, de heer Van Egmond, herinnerde aan de fusie van afdelingen Bloembollencultuur en H.B.G., en nadat de heren Van den Berg en Preijde nog een afscheidswoord hadden gesproken, ging de heer Komen over tot sluiting van het officiële gedeelte van den avond. Niet officiële gedeelte. De heer C. Kuys had de leiding van het niet-officiële gedeelte en wekte op, daar een echt Polderfeest van te maken. We hebben het nog tot twaalf uur gade geslagen en gingen weg in de overtui ging, dat met de geanimeerde medewer king van alle aanwezigen en gestimuleerd door de Jokidocoband en door de heren K. Kaan, als conférencier en Van den Brink van Wieringerwaard als humorist, het feest geworden is tot wat de heer Kuys er van verwachtte. De Texelse boot kan niettegenstaande de reeds ruim 14 dagen aanhoudende Oostenwind nog geregeld de dienst waarnemen. Slechts één dag kon, door de lage waterstand, de boot niet op tijd vertrekken. In de havens zit wat ijs, maar op stroom treft men in 't geheel nog geen ijs aan. Er wordt hier druk schaatsen gereden. Te Den Burg is een goede baan op de Illemeet. Woensdagavond heeft men voor 't eerst de baan verlicht. Wel viel er enige sneeuw, doch velen kwamen in de avonduren van de ijssport nog èens pro fiteren. Ook zijn er goede banen nabij Ooster end en bij de Hoorn. In Waalenburg, waar vroeger 't verzamelpunt was van de schaatsenrijders van alle dorpen op Texel, heeft men helaas nu geen goede banen meer. De IJsclub Eierland kondigt enkele wedstrijden aan. De invoer van vee herkauwende dieren, paarden en varkens in de ge meente Texel is verboden. Dit invoer verbod is afgekondigd, omdat op verschil lende plaatsen van ons land mond- en klauwzeer heerst en Texel nog geheel vrij daarvan is. MEN VRAGE EERST PRIJS. Op Texel gaat dezer dagen een scharen slijper rond, die in nog geen 10 minuten een schaar slijpt. Wanneer men geen prijs vraagt, berekent hij 75 ct. voor het slij pen. Voor een prima schaar (Hercules) betaalde men ten hoogste 70 ct. Men zij op zijn hoede: deze scharen slijper is niet de enige, die in deze tijd enorme prijzen berekent. VOOR ZONDAG 27 JANUARI 1946. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem., vm 10.30 uur, ds. J. de Zwaan. DEN OEVER. Ned. Herv. kerk, nm 2.30 uur, de heer van der Berg. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem., vm 10 uur, ds. H. Cramer. Gebouw „Ster der Hoop" vm 10 uur, evang. Koelewijn, nm 7 uur, evang. Koelewijn; nm 2 uur Zondagsschool. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) Toon U niet groter dan gij zijt, want niemand kan een lange tijd op ZijQ tenen lopen nn an 63. Daar een Arabier vanwege zijn huidskleur onmogelijk zo wit als een doek kan worden, werd de rover zo bleek als slappe mokka met veel room. Hij liet zich van de kameel vallen en kniel de, bevend als een rietje, op de grond neer, Rondlobbes, die intussen eveneens ten tonele verschenen was, kwam nijdig grommend op hem af. „Genade! Ge nade!" jammerde de Arabier. 64. Nu, Rondlobbes was lang de kwaad ste niet; hij liet den Arabier in leven en gaf één der neushoorns bevel, hem de woestijn in te jagen. En daar ging de praatjesmaker, hoor, loop je niet zo heb je nietl Eén ding is er, dat onze ontredderde maatschappij, onze nog uit duizend wonden bloedende mensheid broodnodit heeft, wil ze er nog enigszins bovenop komen, en dat éne ding is niet de ar- beid, niet kennis, politiek noch cultuur maar de liefde. Onze mensenwereld lijdt aan de vreselijke zelfzucht-ziekte. Ze kan alleen gezond worden, wanneer 't alle organen vergiftigend egoïsme •wijkt voor de stralende, verheffende kracht der liefde. Maar dan moet ze ook echt zijn. Ware liefde praat niet, uit zich niet in woorden, maar doet wat. Zij wacht niet of anderen mis schien eindelijk hun plicht doen, maar begint met zich te geven, te offeren. Zij zoekt niet het aureool van het grote en majestueuse, maar daalt af als het moet tot het aller kleinste. Waar vindt ge de goud-eerlijke, zonnig hel dere Christelijke liefde, waarvan de grote Meester zelf het exempel gaf? De mensen kunnen zich tegen het woordgetuigenis verzette, maar tegen de onbaatzuchtige liefde-daad hebben zij geen argumenten. Vele Christenen zijn meer filosofen dan daad-Christenèn. Het Christendom is ook beschouwing, ontroering en bewondering, maar de waarachtigheid van haar levensbe schouwing moet zijn: de daad der die nende liefde. Als Jezus de gelijkenis vertelt van den barmhartigen Samari taan, zegt Hij niet: „Vindt de daad van dien Samaritaan, die dien armen srakker hielp en van de dood redde, mooi!" maar: Ga heen, en doe gij des gelijks!" Voor liefde van de daad heeft men bewondering, voor „mooie woor den over liefde" voelt men weinig. Stanley Jones vertelt in één van geschriften, dat hij aan een Voor- Indiër het Evangelie wilde prediken en tot antwoord kreeg: „Dat behoeft ge niet te doen, ik heb Jezus reeds gezien, Toen er een pest-epidemie was uitge broken in een stadswijk en al wat ge zond was, uit vrees op de vlucht was geslagen, toen heb ik in een verlaten 6'raat een paar Christenen een bewet buis zien binnengaan, om een pestlijder te helpen. In hun handen, in hun daden zag ik Jezus". De vorige week vierde het Leger des Heils in onze stad vijf en vijftig-jarig bestaan. Toen enige tientallen jaren geleden het Heilsleger in onze stad begon te werken, stonden vele mensen er sceptisch tegenover Men hie'd niet van dat lawaaierige, van pauken en trompetten. Maar het Heils leger heeft het hart van het volk ge wonnen door daden van dienende lietó® en barmhartigheid. De Heiissoidat® hebben getoond echte volgelingen zijn van hun groten Meester. Konden de kerken elkaar bestrijd® vaak door een strijd om beuzeling® Riet elkaar twisten, het Heil slf ge werkte dóór. Bravo Legervrienden! hartelijke felicitaties met Uw jubileum! Voetbal. Het Bondsbureau van de Ned. Voet balbond deelt mede: In de districten II, III, rv en v zijn alle wedstrijd® voor a.s. Zondag afgelast: het progM®J ma ls weer een week opgeschoven na Zondag 3 Februari. In District VI zijn alle wedstrijden g handhaafd. Voetbal. De Franse Voetbalbond heeft, naar kend is, een officiële uitnodiging Zez f den aan de N.V.B. dit seizoen riog landenwcci-trijd te Parijs te spelen. Naar wij vernemen heeft de Ned. balbond deze Invitatie in beginsel j vaard, en als datum voorgesteld Z°hon<! 9 Juni (le Pinksterdag). De Franse zal zich dezer dagen beraden deze datum kan aanvaarden. 1 >ruk: Dagblad v. y Noord-Holland

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2