Naar een nieuwe individualistische periode Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Onderwijsvernieuwing Gevaar voor anarchie! H.M. JOHAN MAURITS VAN NASSAU Waar gaan wij heen? NIET-OFFICIëEL BEZOEK VAN MIN. DE BOOY H.R.C. OP DE PLANKEN Nieuwe bonnen Alle vis in blik zonder bon Straks weer volop groente! Onvoorzichtige chauffeurs De vrede is de beste, de enige voedster der mens heid, want de vrede is allen tot voedsel. In zijn openingswoord voor <Je nieuwe volksuniversiteitscursus over Onderwijs vernieuwing kon de heer Nijkamp Dins dagavond een bijna volle zaal bezoekers welkom heten. Aanwezig waren niet al leen onderwijzers en leraren van alle takken van onderwijs, maar ook een aantal ouders. Het woord onderwijsvernieuwing, aldus de heer Nijkamp, is voor velen een woord en nog geen begrip. Het is daarom goed, dat een bij uitstek deskundig man als de heer Daalder in een drietal lezingen wil trachten, er een begrip van te ma ken. De vernieuwingsraad. Ter inleiding gaf de heer Daalder eerst een overzicht van ontstaan, we zen en doel van de Vernieuwingsraad, die momenteel bezig is, de vele on derwijsvernieuwingsplannen, die in ons land worden uitgewerkt, „op te vangen", te bespreken, te voorzien van commentaar en ze samen te vat ten in een overzichtelijk rapport, dat aan den minister van onderwijs en diens adviseur, dr. G. Bolkestein, zal worden ter hand gesteld. Om deze vernieuwingsraad zo goed mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden, is hij samengesteld uit onderwijsmen sen van alle richtingen en uit alle kringen. De raad zelf heeft dus geen bepaald plan, en de heer Daalder, al is hij lid van de raad, spreekt dus ook niet uit naam van die raad. De enkeling en het geheel. Willen wij het vraagstuk van de onder wijsvernieuwing goed kunnen overzien, dan moet vooraf een bepaald fundament worden gelegd, waarop de bespreking kan worden opgebouwd. Dat fundament zoekt spr. in de controverse collectiviteit individu. Ieder mens maakt deel uit van een aantal collectiviteiten, „levenskringen", zoals het gezin, de school, de partij, de kerk, de staat, het volk, enz. De collec tivistisch ingestelde mens aanvaardt de collectiviteit critiekloos, de individualis tisch ingestelde mens komt met zijn cri- tiek en vraagt naar het hoe en waarom, en stelt de vraag: is de collectiviteit op de goede weg? Het spreekt vanzelf, dat beide typen nergens zuiver worden ge vonden, maar wel staat vast, dat ieder individu naar één der uitersten overhelt. In de levensloop van de mens wisselt de richting van overhellen verschillende malen, evenals de mensheid in haar ge heel in de loop der eeuwen afwisselende perioden kent, waarin zij beurtelings col lectivistisch en individualistische is in gesteld. Het is een soort vicieuzg cirkel gang: collectivisme ontaarding in dic tatuur reactie tot individualisme ontaarding in anarchie reactie tot col lectivisme, enz. Op het ogenblik spoeden wij ons weer naar een individualistische pe riode, als reactie op het tijdvak, waar in niet alleen de totalitaire staten dictatoriale aspecten vertoonden. Het is daarom zaak ernaar te streven, dat straks de ontaarding in anarchie wordt voorkomen, waartoe de jonge genera tie moet worden opgevoed tot zelf standige mensen, die zich deel weten van de gemeenschap en ondanks gro te onderlinge verschillen samenwer ken tot heil van de gemeenschap. De mensen moeten een zodanige levens houding krijgen, dat de rechten en vrijheden van ieder individu worden erkend, maar niettemin de gebonden heid aan de gemeenschap wordt be seft, Hoe vernieuwen? De heer Daalder besprak enige „onder- Wijs-hervormers", zoals Jan Ligthart, Ma ria Montessori en Kees Boeke. Vooral bij laatstgenoemde, en diens „Werkplaats" te Bilthoven, waar de leerlingen in een grote mate van vrijheid en zelfwerkzaam heid worden opgevoed; Boeke gaat ervan uit, dat de mens in wezen goed is, of dat althans een beroep op zijn geweten hem op het goede spoor kan brengen. Dit zul len velen, vooral uit orthodox-Christe lijke kringen, niet met hem eens zijn! De onderwijsvernieuwing moet zeer geleidelijk-aan geschieden, echter met als doel een volledige omzetting; spr. is radicaal in principe, maar reformist in de practijk. Wij moeten ook niet trachten alle scheidingsvlakken weg te werken; dat is bij voorbaat tot mislukking gedoemd. We moeten niet tornen aan de pacificatie, daar deze nauw samenhangt met de levensbe schouwing van belangrijke volksgroe pen; de splitsing in „neutraal". Chris telijk en Rooms-Kathollek onderwijs behoeft echter niet te leiden tot een versnippering. Ook zal bij de vernieu wing zeer veel rekening gehouden moeten worden met de persoonlijk heid van den onderwijzer, die meer nog dan tot nu toe op de kinderen invloed zal moeten uitoefenen. De lezing van den heer Daalder gaf enige aanwezigen aanleiding tot het stel len van vragen, die zodanig werden be antwoord dat een nog duidelijker licht geworpen werd op enige aspecten van het besprokene. Met belangstelling zien wij uit naar de volgende lezing, die Dins dag 5 Februari a.s. zal worden gehouden, eveneens ln de Vakschool. C. A. D. Verlaat 4 Febr. Nieuwediep. De Johan Maurits lag gisteren, hoog en slank, in het natte dok. De grijze kleur, die alle oorlogs-camouflage over dekte, gaf de convoyeur het aanzien van prille jeugd. Je zou waarlijk niet zeg gen, dat dit schip vijf zware jaren achter de rug heeft, dat het langs de Italiaanse en Franse kust een nummertje wegge geven heeft, waardoor de naam van de Hollandse marine met ere genoemd werd. Zowel de Moffen als de Italianen hebben geprobeerd het schip tot zwijgen te brengen. Ze hebben het getracht met hun geschut van de kust af, met hun bommenwerpers van bovenaf en hun onderzeoboten van onderaf. Maar gelukt is het niet en de Johan Maurits ligt nu te glanzen en te glunderen in het natte dok. Misschien is het schip vandaag naar de haven verkast, want over en kele dagen verlaat het Nieuwediep en dan nog een paar dagen, en het keert Holland de rug toe, op reis naar Suri name. De Maurits van Nassau heeft op de werf een goede beurt gehad. Het schip gaat 4 Februari naar Amsterdam en zal tussen 12 en 15 Februari naar Engeland gaan, om daar munitie te laden en van daar vertrekt het naar Suriname. In Amsterdam ontvangt het schip de tropenuitrusting voor de bemanning en vandaar heeft het officiële afscheid plaats. Waarschijnlijk zal Hare Majesteit de Koningin nog een bezoek brengen, terwijl de minister van Marine bij het vertrek zal zijn. Commandant van de Joh. Maurits van Nassau is de luit. ter zee der le kl. J. H. P. v. Rosevelt, eerste officier, de luit. ter zee der le kl. E. Dankmeijer. INGEBROKEN IN DE BOOTSMANSTEEG Door een bewoner van de Boots- mansteeg werd bij de politie aangifte gedaan, dat in zijn woning was inge broken. Vermist werd o.m. een paar schoenen, een dames- en een heren- horloge. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Vrijdag 1 Februari. Café Prins Hen drik, toneeluitvoering D. V. S., 8 uur. Naar wij vernemen zal de minister van Marine, de heer de Booy, vandaag een onofficieel bezoek brengen aan de Marinewerf. Het is de bedoeling van den minister de kanonneerboot K. 3, die in het natte dok ligt te bezichtigen en enige besprekingen te voeren met den directeur van de rijkswerf, kol. Bolk. Om 11 uur hedenmorgen werd mi nister de Booy verwacht. De voetbalvereniging H.R.C. heeft behalve een sport- ook een amuse mentsafdeling, die wat capaciteiten be treft niet voor de sportafdeling onder doet. Maandag- en Dinsdagavond j.1. heeft de „Amusementsver. H.R.C.,, twee cabaret-avonden achtereen gege ven, dit met het oog op het groot aan tal leden en donateurs. De voorzitter van H.R.C., de heer R. de Boer, opende met een kort woord en vestigde de aandacht op het eigen H.R.C.-orkest, dat de pau zes aanvulde, wat de gezelligheid altijd ten goede komt. Het programma werd vlot afgewerkt en het gezelschap, dat we al meer op het toneel zagen, gaat wat de presta ties betreft vooruit. Het duo Boot en v. d. Sand begint in Den Helder popu lair te worden. Vooral het meer sen timentele genre ligt deze mensen en het nieuwe nummertje van Jan Lim burg „Nimmer zal ik jou vergeten", vond een aandachtig gehoor. Als Boot en v. d. Sande doorgaan met hard wer ken, zullen zij nog veel bereiken. Het danspaar Inwi, Ineke de Beurs en Wim Snijders, dansten een tango, waaraan velen een voorbeeld kunnen nemen. Het was soepel, charmant en voor alles, be schaafd. Van de schetsen was „De Op lossing" de geestigste, waarin behalve Arie Boot en Ineke de Beurs, de heren Ciders en Boersema toonden, ware steunpilaren van dit gedeelte van het H.R.C. werk te zijn. Tussen de bedrijven door werd aan de heren Roobol, van Dok en Koningsteijn ieder een schilderij aangeboden uit dankbaarheid voor hun werk als trai ner in de 5 lange oorlogsjaren, toen de heer Leavy „aan de overkant" was. De voorzitter sloot de avond met een woord van dank aan de amusements afdeling, en toen werd er „nagedanst" met de Four Tango-serenaders. DAME BESTOLEN. Door een caféhouder werd aangifte gedaan, namens een dame, dat zij be stolen was, door een hem bekend per soon. Door de recherche werd deze per soon te Julianadorp aangehouden en naar het hoofdbureau overgebracht. Hij bekende het ten laste gelegde. Öet gestolen geld werd op hem gevonden. Na het opmaken van het proces-ver baal werd de man op vrije voeten ge steld. Bonkaarten KA, 763 t/m. 769 761 762 760 759 758 757 756 755 B 79 B 80 B 78 B 77 C 77 Bonkaarten LA, 013 014 015 016 009 A 03 B 03 C 03 Bonkaarten KD 868—869 866—867 865 864 863 862 861 860 D 71 E 71 D 72 Bonkaarten LD 513 514 515 509 D 03 E 03 Tabakskaarten: T 11 V 11 X 11 KB, KC 602. 800 gr. brood. 200 gr. bloem. 400 gr. suiker. 250 gr. margarine. 125 gr. margarine. 100 gr. vet. 100 gr kaas. 2 doosjes lucifers. 400 gr. brood. 1 kg. aardappelen. 1 ei. LB, LC 602. 100 gr. vlees. 225 gr. Meat and Vegetables. 1 kg. aardappelen. 1% 1. melk. 3 1. melk. KE 602. 800 gr. brood. 200 gr. bloem. 500 gr. suiker. 250 gr. boter. 125 gr. margarine. 100 gr. kaas. 1 ei. 2 doosjes lucifers. 400 gr. brood. 500 gr. rijst of kindermeel. LE 602. 100 gr. vlees. 1 kg. aardappelen. 5 liter melk. 2 rantsoenen tabaks- artikelen. 100 gr. suikerwerk (geen chocolade). 2 rantsoenen tabaks artikelen. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 71. Daar bereikte dr. Dikpoot de rand van de afgrond en stortte naar omlaag! Zo ontzet was hij, dat hij zelfs geen kik gaf. Loodrecht onder hem lag de rivier en vlak daarboven de boomstam, waar op Katjemau nog steeds zat te henge len! 72. Bom! Krak! Plons! Dr. Dikpoot viel met volle kracht op het ene eind van de boomstam; deze sloeg als een wip om en door het andere einde werd de arme Katjemau als een tennisbal de lucht in geslingerd. „Ik ben benieuwd, waar ik terecht kom!" dacht hij. De in de winkels voorradige buiten landse visconserven kunnen thans vrij, d.w.z zonder inlevering van vleesbon nen, aan het publiek worden verkocht tegen de volgende prijzen: blikken van 3 1/4 ounces, 92 gram, 0.10 per blik; 10 ounces, 284 gram, 0.31 per bl.; 14 ounces, 397 gr., 0.45 per bl.; 15 ounces, 425 gr., 0.47 per blik; 16 ounées, 454 gr., 0.50 per bl.; 17 ounces, 482 gr., 0.53 per bl.; 19 ounces, 539 gr., 0.60 per blik. Min. Mansholt zeide in de Tweede Ka mer o.a. Het vooroorlogse gebruik "an kaas was 125 gram per week per hoofd. Thans zal worden gestreefd naar 100 gram per week en dan zullen wij trachten te gaan ex porteren. Het te kleine aardappelenrant soen vindt zijn oorzaak in een kleinere opbrengst dér ha. Toch was vóór de oorlog het gemiddelde rantsoen 2.3 kg., terwijl het nu is 2.5 kg. De achteruit gang van de groentenproductie is wel gelegen in het stikstofgebrek. Straks zal er echter weer overvloed zijn. Het vlees rantsoen is V derdaad een derde deel van het gebruik voor de oorlog. De deviezen- positie is zodanig, dat wij minder kun nen invoeren dan in de bedoeling had gelegen. Tengevolge van het feit, dat twee chauffeurs een kruispunt -wilden pas seren, zonder het geven van signaal, werd een botsing van beide wagens veroorzaakt. Het was een militaire auto, die in de Nieuwstraat, richting J. v. t Veltstraat reed en een vracht auto. die van de Hartestraat naar de Brouwerstraat reed. Op de hoek van de Nieuwstraat reden de wagens op elkaar, wonder boven wonder, zonder persoonlijke ongelukken en al te ern stige materiële schade. Alleen de vrachtauto liep schade op. Onze chauffeurs zullen ook weer moeten leren, de regels van het ver keer in acht te nemen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Erasmus.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2