HELDERSCHE COURANT Wisjinski eist onvoorwaardelijke terugtrekking der Engelse troepen Intern, conferentie voor de visserij NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GRIEKSE KWESTIE VOOR VEILIGHEIDSRAAD Griekse regering wenst handhaving NOG GEEN BESPREKINGEN IN INDONESIË? Ook de k'eine vissers moeten bestaan Vleesprijzen verhoogd Lie Secr.-Generaal der U.N 0. Tildy president Hongarije .Weerbericht il De nieuwe opleiding van onze matrozen Opleiding Marva's nu in Nederland ZATERDAG 2 FEBRUARI 1946. 3e Jaargang No. 658, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holt. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen i 3.00 Dan H.td«» De Veiligheidsraad heeft de klacht van de SowjetUnie behandeld, inhoudende, dat de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland een bedreiging voor de vrede zou vormen. Bevin trad op voor het Britse Rijk. Voor de Ver. Staten sprak Edw. Stetti- nius. De Sowjet-Unie was aanwezig in de persoon van Andr. Wisjinsky, die zich van de Russische taal bediende om zijn zaak voor te dragen. De Griekse regering, aldus Wisjinsky, neemt een houding aan, welke oorlog met Griekenlands buren Albanië en Bul garije niet uitsluit. Niets onverwachts. Wisjinsky wees er vervolgens op, dat ook ter gelegenheid van de Moskouse conferentie de toestand in Griekenland door de Sowjet-Unie was ter sprake ge bracht. Dat de Sowjet-Unie thans de aan dacht van de Veiligheidsraad hierop ves tigde, beduidde dus niets onverwachts. Het Sowjet-memorandum omvatte vier hoofdpunten. Ten eerstj is de toestand in Griekenland gespannen, hetgeen ern stige gevolgen met zich kan brengen, niet enkel voor het Griekse volk. In de tweede plaats wordt de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland niet geëist, daar er geen verbindingen van een bondgenote te beschermen zijn zoals in andere ge vallen. Ten derde zjjn de Britse strijdkrachten in Griekenland een middel tot politieke dwang geworden. Ten vierde hebben al deze omstandigheden ertoe geleid, dat zeer dikwijls reactionnaire elementen ge steund zijn tegen de democratische krach ten in het land. Fascisme en terreur. Wisjinsky legde er verder de na druk op, dat de Griekse politie herhaal delijk fascistische terreurbenden ter zijde stond tegen de vreedzame bevol king. Hij citeerde een artikel van een aartsbisschop, verschenen in het blad „Godsdienst en Volk" te Birmingham, waarin de auteur verklaarde, dat er thans alom in Griekenland terreur heerst. Meer dan twintigduizend leden dé* verzetsbeweging zuchten nog in con centratiekampen en nog twintig duizend zijn opgesloten in gevangenissen, waar zij een langzame dood sterven. „De huidige Griekse regering is niet in staat de fascistische terreur neer te slaan of wenst dit niet", aldus Wisjinsky. 1 Voor de aanwezigheid van Britse troepen was echter geen reden, daar er geen geallieerde verbindingen be schermd behoeven te worden noch vij andelijke legers bestreden. Wisjinsky gaf als zijn mening, dat de opmerking, dat het in Griekenland nog erger zou zijn, als de Britse troe pen ontbraken, niet op zijn plaats was, want erger dan het nu is, kon het niet. Na te hebben verklaard, dat hij niet uitvoeriger zou ingaan op de hoedanig heden der huidige Griekse regering, hoe wel veel omstandigheden „hier nog duister" waren, besloot hij met de on middellijke, snelle en onvoorwaarde lijke verdwijning der Britse strijd krachten uit Grieenkland te verlangen, (Vervolg op pag. 3.) Definitief is thans vastgesteld, dat Sjahrïr in het begin van de volgende week voor besprekingen naar Midden- Java zal vertrekken. Dit bre igt met zich mee, dat de komende onderhandelingen enige tijd zullen worden uitgesteld. Sjahrir zal een tweedaagse conferentie te Soerakarta presideren, waar alle „i publikeinse ministers", „gouverneurs" en „regenten" van Java aanwezig zullen zijn. DON JUAN TE LONDEN AANGEKOMEN De Spaanse troonpretendent Don Juan, is vergezeld1 van zijn echtgenote, de gra vin van Barcelona, per vliegtuig te Croy- don aangekomen. Een internationale conferentie, waar op al de langs de Noordzee liggende landen zullen vertegenwoordigd z\jn, zal begin Maart te Londen worden gehou den, om een nieuwe regeling te treffen in verband met de visscherijpolitie in de Noordzee. Volgens Belgische bevoegde kringen, moet deze regeling verhinderen, dat men weer dezelfde vergissingen zou be gaan als na de oorlog 1914/1918. Tijdens de oorlog 1940/1944 zoals ook in de vorige oorlog hebben de aanwe zigheid van mijnenvelden en duikboten, alsmede de vermindering van de viu- Echersvloten, een grote aanwas en een overvloedige vermenigvuldiging van de visch in de nabijheid van de kust in de hand gewerkt, zo verklaren deze krin gen. De grote trawlers maakten in 1919- 1920 van deze gunstige toestand gebruik om de verwijderde vischbanken te laten liggen, daar zij de vischvangst op de nabijgelegen banken heel wat winst gevender vonden. Kort nadien bleef hiervan echter niet veel meer over. De vissers bestreken dan 'n geleidelijk gro ter wordend gebied en oefenden steeds hun bedrijf uit op de grens van dit ge bied, waar de visch nog overvloedig aan wezig was. Deze grens was trouwens van jaar tot jaar verder van de kust verwijderd. Op een bepaald ogenblik konden de kleine vissersvaartuigen deze bewe ging niet meer volgen en moesten zij zich tevreden stellen met de kleine hoe veelheden vis, die de grote en middel matige vissersschepen op de nabij gelegen visbanken hadden laten voort bestaan. Elke visser een kans. Om niet in hetzelfde euvel te vervallen, aldus de betrokken kringen, zou het nodig zijn dat een nieuwe rege ling, door al de langs de Noordzee lig gende landen goedgekeurd, de vissec- toren volgens de tonnenmaat van de vis sersboten zou afbakenen, om aldus aan al de vissers een kans te geven hun brood te verdienen. Volgens de bevoegde Belgische kringen zullen deze verschillende vraagstukken in 1946 door de Internationale Raad voor de Visserij bestudeerd worden. Vervolgens zal het mogelijk zijn om tot de vestiging van een internationale reglementering der zeevisvangst te ko men, die aan de actuele noodzakelijk heden zou beantwoorden. Met ingang van Maandag a.s. worden de vleesprijzen verhoogd. Men zie hier voor de officiële publicatie in dit num mer. LONDEN (ANP-Aneta). De alge mene vergadering der U.N.O. heeft met 46 tegen 3 stemmen Trygve Lie be noemd tot secretaris-generaal der U.N.O. Zoltan Tildy, leider van de Partij der Kleine Boeren, is met eenparigheid van stemmen tot den eersten president van de nieuwe Hongaarse Republiek uitgeroepen aldus meldt de Hongaarse radio. IETS MINDER ZACHT. Nog vrij krachtige wind uit Zuid westelijke richting, wisselende bewol king met aanvankelijk hier en daar nog een enkele bui. Matige tempera tuur. 3 Februari: Zon op: 8.20 uur. Onder: 17.30 uur. Maan op: 9.25 uur. Onder: 18.59 uur. v. Wieringen en De Buyzer. Haar achtste verjaardag moest prinses Beatrix binnenshuis vieren wegens het gevaar voor besmetting met mazelen. Toch kwam het jarige prinsesje met haar zusje Irene even in de tuin van het paleis, om de hulde der Soestdijkse schooljeugd in ontvangst te nemen. Anefo/Raucamp P. Matrozen moeten ook aan wal kunnen vechten. Een verslaggever van „Trouw" heeft een bezoek gebracht aan Loosdrecht en hij heeft daar een praatje gemaakt met den commandant, luit. ter zee v. Es. De verslaggever, een landrot, verwonderde zich min of meer over het feit, temidden van bos en hei een matrozen-op1 ei ding ie vinden en hij vroeg den commandant: „Waarom is Loosdrecht uitgekozen? Het ligt ver van zee". De commandant, die deze vraag waar» schijnlijk niet verwacht had, antwoord» de: „Matrozen moeten ook aan wal kunnen vechten. We hebben hier bos en hei, best oefenterrein". We moeten zeggen, dat we de oplos sing Loosdrecht nog niet van die kant hadden bekeken. En eerlijk gelegd is het ons nog niet erg duidelijk, dat de commandant, dit antwoord met een ernstig gezicht heeft kunnen geven en dat de verslaggever het als zoete koek geslikt heeft. Matrozen moeten ook aan wal kunnen vechten. Sinds wanneer, commandant? We herinneren ons, dat een twintigtal jaren terug veel matrozen een aardig robbertje aan wal konden weggeven, maar dat was dan Zaterdagsavond%-al3 ze hun „katje" binnen hadden en via een of andere knijpkroeg naar moeder gingen. En we weten ook, dat onze Jantjes, die het niet al te best getroffen hadden met hun dulcinea, er thuis wel eens optimmerden. Maar we geloven toch niet, dat het de taak van onze marine is, om ze daarvoor opnieuw af te richten. De taak van onze matrozen ligt op het water en niet op het land, comman dant. De taak van onze Jantjes is aan boord en niet op de hei, is op de stook plaat en niet in het bos. We gunnen onze jongens wel een pretje, maar nu moet u, commandant, niet aan het Nederlandse volk gaan ver tellen, dat de matrozen ook aan wal moeten vechten, want zoveel weet het Nederlandse volk nog wel van onze marine af, dat de meerderheid voelt, dat ze bij de neus genomen wordt. De glorie van onze mariniers, die heeft ook op het land gelegen, maar die van onze pikbroeken aan boord van hun schepen, of U zult moeten menen, dat de landingstroepen ook voet aan wal zetten, maar voor die taak heeft onze marine haar jongens klaar gemaakt vanaf hun landingsvaartuigen en dan geen spel van een vlet op de groene kust van Loosdrecht, maar van zee uit op het strand. Dat was oefenen en voor die taak moesten ze bekwaam gemaakt worden. We moeten van onze matrozen maken all round zeelui en dat maken we ze of» het grillig en onbetrouwbaar element, dat Nieuwediep omsluit, maar niet op de plassen van Loosdrecht, waar we zoetwater-zeelui fokken. En daaraan heeft onze marine geen behoefte. B. De marine voorlichtingsdienst meldt: „Framewood Manor", het opleidings centrum van de marine vrouwenafd, in Engeland, is overgebracht naar „Leiduin" bij Aerdenhout. De laatstd leden van de „vaste bemanning" zijn in Nederland aangekomen. De eerste recruten, die in Nederland hun opleiding zullen ontvangen, worden 1 Febr. op „Leiduin" verwacht. Het zijn 45 meisjes, hoofdzakelijk bestemd voo* de huishoudelijke dienst.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1