HELDERSCHE COURANT De Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad Vrijzinnig Democraten in een nieuwe partij? Een paar schoenen per gezin per maand NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Min. Bevin en v. Kleffens slaan van zich af Weerbericht, Eenheidsvakbeweging saboteert Prinses Juliana heeft lichte longontsteking ZOMERTIJD! Hei Christelijk ce'oof de basis voor de ioekomsi De rode vlag dient aanvaard te worden Deze zomer minder voedsel Dit j'aar 5| millioen fietsbanden Voor hen die gaan trouwen VRIJDAG 8 FEBRUARI 1948, 70e Jaargang No. 9658. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Uitgave: Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. N.V. Uitg. Mi). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60 Postabonnementen 1 3.00 Oen HoideT Gisterenavond kort na kwart over zes (Ned. tijd) heeft de Veiligheidsraad van de Organisatie der Verenigde Volken een begin gemaakt met de be handeling van de Indonesische kwes tie, naar aanleiding van de vertogen der Sowjetrepubiiek Oekraïne over de toestand in Indonesië. De afgevaardigde van de Oekraine, Ma- noeilsky begon met te refereren aan de brief, die hij tot de Veiligheidsraad had gericht, en sprak vervolgens over de Ja panse bezetting van Ned.-Incfië, waarbij hij zeide, dat het door de Japannezen in gestelde regime gelijk was aan dat het welk de landen van de as overal elders hadden gevestigd. Het Indonesische volk, aldus Manoeilsky, heeft met alle ten dienste staande middelen aan de Japan nezen weerstand geboden tot aan het uur waarop de gealliëerde overwinning de Japannezen tot de overgave dwong'. De nederlaag van de Japannezen was voor de Indonesiërs een aanmoediging om hun nationale onafhankelijkheid te verwachten en tevens de erkenning van hun rechten krachtens verklaringen van de gealliëerden. Na de Japanse capitu latie werd hun toegestaan de orde in In donesië te handhaven. Wierbij ontstonden botsingen tussen het Indonesische volk en de Japannezen, die van tanks gebruik maakten. Op 29 September arriveerden Britse en Br.-Indische troepen in Batavia, maar zij brachten Indonesië geen vrede. Manoeils ky citeerde vervolgens de „Daily Mail" (conservatief) die, naar hij zeide, niet van sympatl^e voor Indonesië beschuldigd kon worden, waarin betreffende de ge beurtenissen te Soerabaja gesproken werd van „fanatieke aanvallen" door Indone siërs op Britse tanks en het gebruik van „Thunderbolts" tegen de Indonesische punten van verzet. Manoeilsky, voortgaande, beschuldigde Engeland van het gebruik van steeds grotere moderne wapens tegen de „slecht gewapende Indonesiërs". Hij citeerde voorts een Reuterbericht, vol gens hetwelk Japanse troepen tegen Indonesiërs werden gebruikt. Manoeilsky geeft dan enige aanha lingen uit Engelse bladen over aan vallen op Indische dorpen en steden door R.A.F .-bommenwerpers, waarbij een groot aantal doden te betreuren was. De heer Manoeilsky verklaarde met nadruk, dat er in Indonesië een toestand heerst, die een gevaar betekent voor de internationale vrede. Hij haalde art. 1 par. 2 van het charter aan en zeide, dat de aanwezigheid der Britse troepen in strijd was met deze bepalingen. Ook art. 73 zou volgens hem worden ge schonden. (Dit artikel zegt, dat alle vol ken het recht moeten hebben hun eigen regeringsvorm te kiezen.) Geen terugtrekking van Britse troepen gevraagd. De Oekraïnse delegatie stelt niet de kwestie der terugtrekking van de Britse troepen, aldus de Oekraïnse ge delegeerde. De Oekraïnse delegatie uit haar verbazing, dat de Britse militaire autoriteiten Japanse troepen gebruikt hebben. De delegatie acht zich verplicht de aandacht van de Veiligheidsraad op REGENACHTIG EN ZACHT. Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen Noordwest en Zuid west. Zwaar bewolkt met plaatselijk lichte regen of motregen. Temperatuur in het Noorden van het land tussen 6 en 9 graden. In het Zuiden tussen 7 en 10 graden. deze „abnormale en ontoelaatbare si tuatie" te vestigen. De geschiktste oplossing' zou zijn de instelling van een commissie ter plaatse. Hiermede eindigde de heer Manoeils ky zijn betoog. Het antwoord van Bevin. Hierop nam Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, het woord om den heer Manoeilsky te antwoorden. „Het is mij niet duidelijk, zo begon hij, waarop ik antwoord moet geven. De heer Manoeilsky vraagt niet om terug trekking van de Britse troepen uit In donesië en ik neem aan, dat zulks be tekent, dat de aanwezigheid van de Britse troepen niet als een gevaar voor de vrede wordt beschouwd". Bevin zeide, de Oekraïnse delegatie er aan te willen herinneren, dat, toen de Engelsen op Java en in Soerabaja aankwamen, zij geen schot gelost heb ben. Wel werd er op onze soldaten ge schoten, van wie er gedood werden. Wat «ouden de Oekraïnse gedelegeer den gedaan hebben in ditzelfde geval, namelijk wanneer men derwaarts was getrokken om in de eerste plaats 250.000 geïnterneerden, blanken en inheemsen, te redden, die door de Jauannezen naar het binnenland waren verdreven? Wij gingen daarheen om hen te redden en hen zo vlug mogelijk naar de kust te brengen teneinde hen te verschepen, maer toen werd er op ons geschoten. Ik heet het liegen, dat wij ooit de Indonesische beweging hebben aange vallen. Alle feiten zijn tegen u, aldus zeide Bevin tot Manoeilsky, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg. Een ramp terugtrok. als Engeland zich Bevin verklaarde, dat, indien de Britse troepen zich zouden moeten terugtrekken, er zelfs op het huidige ogenblik een grote ramp zou gaan gebeuren. Bevin zeide, dat Britse troepen, die de geïnterneerden naar de kust wilden brengen, in een hin derlaag waren gelokt en dat onder hen doden waren gevallen. Is het niet veelbetekenend, zo vroeg hij, dat er geen woord gezegd wordt over de Indonesische aanvallen op de Engelsen? (Zie vervolg pag. 3) i In de mijnen. Geen groter productie dan 80%. Op het congres van de S.D.A.P., dat te Amsterdam gehouden wordt, gaf een afgevaardigde van Geleen een kort exposé van de grieven onder de mijn werkers. De houding tegenover de ar beiders (jaagsysteem) van opzichters enz. is geen zuiveringscriterium. Er wordt stelselmatig belet de productie tot boven 80% van normaal te doen stij gen. Men schrijft dan op karretjes: „Pas op". E.V.C. leiders houden daarop scherp het bog. Betreurenswaardig is ons resultaat vergeleken met b.v. Bel gië. Er moet tegen sabotage worden op getreden. Officieel wordt medegedeeld: H.K.H. Prinses Juliana, die nagenoeg genezen was van de mazelen, heeft thans een lichte longontsteking gekre gen. Deze heeft een zeer gunstig ver loop. Begint 5 Mei. De zomertijd zal volgens de Daily Express ingaan in de nacht van 5 op 6 Mei, zowel over Engeland als over een groot deel van Europa. Vroeger bepaalde" elk land voor zichzelf, wanneer het de klok ver zette. En de tijdstippen van aankomst en vertrek bij internationale verbin dingen werden tijdelijk gedesorgani seerd. Dit jaar zal het anders zijn: Enge land, België, Denemarken, Holland, Frankrijk, Zwitserland, Tsjecho- Slowakije en de Westelijke bezet tingszones in Duitsland zullen allen de klok op dezelfde dag verzetten waarschijnlijk tussen vijf en zes Mei en tussen zes en zeven October. Het initiatief voor deze veranjring werd genomen door de Centrale Europese Transport te land-organisa tie, wier hoofdkwartier te Londen is gevestigd. Op het Congres van de Vrijz. Demo craten, behandelde mr. Joekes gister avond het voorstel van het Partijbestuur om op te gaan in een nieuwe partij. Spreker waarschuwde: draaf niet door. Latij wij niet denken, dat alle verschil len verdwenen zijn. Het is juist een be wijs van goede democratie als die ver schillen tot uiting komen. Zoo bijv. of men de staatkunde moet baseren op de geloofsovertuiging. Deze antithese heeft ons politieke leven doorkruist. Zij was gegrondvest op de strijd voor de bijzondere school, maar ze heeft nu geen bestaansreden meer. Ditzelfde geldt voor de klassenstrijd. De SDAP is zich nu aan het veranderen in een Volkspartij. Ook onze Bond wil een Volkspartij zijn, waartoe elke Nederlander kan behoren Spreker besprak dan de beginselen van de nieuwe Partij van de Arbeid en zeide, dat deze beginselen dikwijls concreter stellen, hetgeen de Vrijzinnig Democraten beogen. De strekking is niet de socialisatie der productie-middelen zonder meer, maar alleen voorzover ze het algemeen weizijn bevordert. Daarbij moet bureaucratie De minister van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos, heeft gisterenavond voor de afd1. Bloemendaal van de SDAP een rede gehouden Spr. bereidde allereerst zijn gehoor erop voor dat onze voedselvoorziening deze zomer misschien iets minder zal worden dan zij thans is, omdat de schat ting van de wereldvoedselvoorraden te hoog bleken te zijn geweest en omdat er in verschillende landen een aanzienlijk te kort is. Meer zorg dan de voedselvoorziening baart echter onze kolenpositie. De minis ter wees erop, dat wij op onze eigen werkkrachten zijn aangewezen en dat er terecht op de arbeiders een beroep mug worden gedaan om hun volle medewer king te verlenen. Door aanwerving vön nieuwe werk krachten hoopt men in de loop van net jaar de dagproductie van onze mijnen tot 35.000 ton op te voeren. Datzal echter niet betekenen dat de brandstofdistribu tie in de volgende winter aan de kant zal kunnen worden gezet, wel zal zij echter ruimer kunnen worden. Ten aanzien van de schoenen zeide de minister dat dit jaar gerekend zal kun nen worden op de invoer van 2 millioen paar uit Amerika. Het zal waarschijnlijk zo worden In gericht dat een gezin maximum 1 paar schoenen per maand zal kunnen krijgen. Ten aanzien van de fietsbanden ver klaarde ir. Vos dat men er dit jaar op rekent over 5'/s.OOO.OOO stuks te kunnen beschikken. Een normale textielvoorzie- ning kon de minister dit jaar evenwel nog niet toegeven. worden vermeden en dit is vooral voor deze tijd van belang. Wtf mogen niet op de lange termijn genoegen nemen met een bureaucratie, die in strijd is met de opvattingen van het Nederlandse volk. Wij moeten volledig terug naar de rechtsstaat. Hoe de Volksvertegenwoor diging, althans een deel daarvan, genoe gen kan nemen met een nood-wetgeving, welke niet met medewerking van de Volks vertegenwoordiging is tot stand gekomen, is spreker onbegrijpelijk. Met grote waardering memoreerde spreker de houding der kerken tij dens de bezetting. Het is in het chris telijk geloof dat grote groepen der bevolking zich tijdens de oorlog sterk ten en het is op dat geloof, dat de basis zal zijn voor de toekomst. Inzake de verhouding tussen Nederland en Indië, zeide spreker, d^t de ontwikke ling gericht moet zijn op een volkomen zelfsbeschikkingsrecht van de Indische bevolking. Maar er moet de nadruk op gelegd worden, dat er maar één wettige regering is, ook over Indië en mede door Engeland en Amerika erkend: Kroon en Regering van Nederland. Is het geen bezwaar, dat de grootste partij: de SDAP bepaalde symbolen heeft, die ook komen in de nieuwe partij? vroeg spreker. Wij zijn niet zeer verheugd, om de rode vlag en de Internationale te aan vaarden. Maar wat er tot dusver aan deze vlag en dit lied kleefde is veranderd. Dat wordt ook door de SDAP erkend. Spreker meende, dat vlag en lied geen bezwaar behoeven te zijn voor erkenning van de nieuwe partij. Ook terwille vah het internationale werk dienen we de rode vlag te aanvaarden, zij het op be scheiden schaal. Alleen het algemeen belang moet be slissend zijn bij de vraag of wij ons bij de nieuwe partij zullen aansluiten. Thans is nodig samenbundeling van krachten en daarom verzocht spreker met klem het voorstel goed te keuren. Het Congres werd daarop tot Vrijdag verdaagd. Aan degenen, die in het huwelijk treden, zo meldt „Het Vrije Volk", zal voortaan een zekere (hoewel nog zeer geringe) hoeveelheid textiel-, servies- en keukengoed, alsmede meubilair worden toegewezen. Bin nenkort volgen nadere officiële me dedelingen-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1