Getuigen a décharge aan het woord Hoe Sam eri Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Rondom de Werf zuivering War de adviescommissie verzuimde Harmonie weer op de planken In twee uur door Engeland Concert Harmoniekapel „Winnubst" Het recht, dat iedere verdachte in een rechtstaat heeft is het kennisnemen van de tegen hem ingediende klachten, het kiezen van een raadsman en het laten horen van getuigen a décharge. Dit recht moet men, in een democratisch geregeerd land vóór alles handhaven, omdat men anders hij de rechtspraak een grote willekeur in de hand zou werken en de rechteloosheid zou krijgen, die we tijdens de bezetting zo grievend gevoeld hebben. Bij de behandeling van de zuivering in de Tweede Kamer heeft de heer Roosjen daar nog eens speciaal de nadruk op gelegd, toen hij zei: „De zuivering mag niet in strijd komen met het recht. Een beschuldigde moet van klachten tegen zijn houding kennis kunnen nemen en gelegenheid hebben zich te verdedigen. De advies-commissie voor de zuivering, onder voorzitterschap van kol. Klaassen heeft echter dit democratische recht genegeerd. Zij heeft zelfs commandeur Gouds waard, min of meer kwalijk genomen, dat hij zich tot een raadsman had gewend. Zij heeft genegeerd een lijst met getuigen décharge waarmee de heren Gouds waard en Lingbeek voor de commissie verschenen. En dat noemt men dan recht! Ir Scheltema de Heere is eveneens ten VII Waar men bij iedere zuivere recht spraak de te behandelen zaak dus van alle kanten moet bezien om een objec tief oordeel te hebben en in zijn uit spraak tot een juiste strafbepaling te komen is het bij de zuivering zeker meer dan nodig, dat men de grootste voor zichtigheid in acht neemt. Immers, ge bleken is, dat bij aanklachten onzuivere motieven zijn gebruikt en het is dus dringende eis, dat de betrokken commis sie zoveel mogelijk getuigen charge en a decharge hoort om een zuiver beeld te krijgen van de aangeklaagde. Wij her halen, wat we in het eerste artikel over deze zaak schreven, formeel mag staking of schorsing niet als straf beschouwd worden, reëel is zij dat wel. En daarom is het zo te betreuren, dat de advies commissie Klaassen de aangeklaagde di rectie en de geschorste leden van het werfpersoneel, het recht van getuigen, ter ontlasting of vernietiging van de aan klachten, heeft onthouden. Wij geven vandaag het woord aan eni ge getuigen décharge, mensen, die in de vijf jaren van bezetting het werk van directie en personeel van dichtbij heb ben meegemaakt en daarover een ob jectief oordeel kunnen hebben. Een hoofdambtenaar zegt: De positie van de directie- was uiterst moeilijk. Ik betwijfel of er altijd een principiële politiek is gevoerd. Er was meer sprake van een opportuniteitspoli- tiek, dikwijls een toegeven aan Ahlers om hem te bewegen, de mensen niet uit te zenden. Bij alle beslissingen en maatregelen heeft steeds de gedachte gedomineerd op Nederland na de oorlog. Nooit is er ge twijfeld aan de overwinning. „Deze tijd" zo zei de directeur meermalen, „moeten we besteden om na de oorlog des te be ter klaar te zijn." Van een verkeerde gezindheid is nooit Iets bemerkt. De heer de Klerk wist al tijd op handige wijze tegenover de Moffen te argumenteren. Dikwijls dacht ik, hoe moet hij daar uit komen. Maar hij kwam er uit. Hij heeft gevochten voor het personeel, voor reisvergoedingen en evacuatievergoedingen en hij heeft het daarbij gewonnen van de Moffen en van het Departement. De heer Bijvoet heb ik leren kennen als iemand, die onvoorwaardelijk -aan de goede kant stond. Ir. 't Hooft eveneens. Ik sta er van te kijken, dat die geschorst is. Ook van ir. Scheltema de Heere kan gezegd worden, dat hij een goede Neder landse houding heeft aangenomen. Een andere hoofdambtenaar zegt: Op de houding van den heer de Klerk als goed vaderlander is positief niets aan te merken. Hij heeft diverse moeilijk heden uitnemend opgelost. Mensen, die uitgezonden werden, heeft hij altijd ge tracht terug te krijgen. Mensen, die ge straft werden, heeft hij nooit in de steek gelaten. Een werkman, die kwam met de vraag: „Meneer mag ik dit doen?" advi seerde hij, wanneer het werk in strijd was met de bepalingen: „Jongen, duik". Voor de familie werd dan gezorgd. De heer de Klerk is volkomen be trouwbaar. Ik heb nooit de indruk ge had, dat hij geschorst zou worden. Met de ondergrondse strijders had hij een voortdurend contact en die heeft hij daadwerkelijk gesteund. Ir. Bijvoet was een zeer gave figuur, die niet van marchanderen wist, die in geen enkel opzicht ooit met de Moffen heeft meegewerkt. De heer Reijnen heeft door handige manoeuvres ook velen geholpen. Ir. 't Hooft was een prima vaderlan der, die gesaboteerd heeft tot en met. Het zesde artikel werd opgenomen in ons nr. van Donderdag 7 Febr. volle te vertrouwen. De werfdokter getuigt: Dokter Thorbecke heeft met de werf- directie een dagelijks contact gehad, 's Morgens werden de berichten uitge wisseld en de oorlogsactie besproken. Van ir. de Klerk heb ik altijd alle mo gelijke medewerking gehad om de Duit sers gecamoufleerde ziekencijfers te ge ven. Daardoor was het mogelijk om het ziektecijfer van 2000 arbeiders terug te brengen op 900. Er is door de directie nooit medewerking verleend aan jacht op werklieden. Mensen, die gevaar lie pen, zijn altijd gewaarschuwd. Ir. 't Hooft is door zijn persoonlijke houding weggejaagd. Wat ir. Bijvoet betreft. Ik heb nooit begrepen, hoe iemand met niets doen zijn dag kon vullen. Ir. Scheltema was een goed vaderlan der, die menigmaal de peultjes moest doppen. Er is steeds tussen de directie en mij een uitstekende samenwerking geweest om de zaak zoveel mogelijk te saboteren. Een predikant: Een Helderse predikant, ;die door zijn geestelijke arbeid meermalen met men sen in contact kwam, die in moei lijkheden zaten en die daardoor weer besprekingen moest voeren met de werf- directie, zegt ronduit: „De leiding van de werf was in handen van goede vader landers". Er zijn fouten gemaakt en de klacht van de arbeiders was wel eens, dat er te weinig leiding werd gegeven. Aan de goede gezindheid echter mag nooit getwijfeld worden en bij die klach ten was vaak veel kleinzieligheid. Een commandeur spreekt zich uit: Een commandeur, die als goed Neder lander boven alle critiek verheven is, zegt verbaasd te zijn, dat de heer Gouds waard geschorst is. Hij w.as de man, die het meest tegen de Duitsers durfde te zeggen. Niemand is zo brutaal geweest als Goudswaard. Een man, die recht door zee ging en wiens enige fout misschien was zijn impulsieve reacties. Het was een honderd procent Nederlander, die veel materiaal heeft weggewerkt. Hij kwam altijd voor het personeel op. Als we afscheid genomen hebben van De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Trygve Lye, die op de confe rentie der Verenigde Volkeren te Lon den tot secretaris werd gekozen, in zijn werkkamer in het „Norway House" in de Britse hoofdstad. Anefo P. dezen getuige décharge, komt hij ons nog achterna en zegt: „Van ir. Schelte ma hebben we altijd veel steun gehad. Een kerel uit één stuk." Een waarn. commandeur, die de ge schorste heren Goudswaard en Lingbeek ook van dichtbij heeft meegemaakt be weert, dat Goudswaard nooit een on vaderlandslievende houding heeft aange nomen. Bij zijn uitlatingen moet men re kening houden met de omstandigheden, meent hij. Ten aanzien van waarn. com mandeur Lingbeek zegt hij, dat ook zijn houding goed is geweest al heeft hij mis schien wel eens te veel aan zichzelf ge dacht, waardoor een houding van angst ontstond. Een ambtenaar wijst op de lezingen, die door den directeur in Anna Paulow- na werden toegestaan en geanimeerd. Lezingen, waaruit dikwijls zeer onom wonden van een anti-nationaal-soclalis- tische geest werd blijk gegeven. Wij zullen het bij deze getuigen S dé charge laten al zou het voor ons een voudig zijn, deze getuigen met ^enige tientallen aan te vullen, mensen, die stuk voor stuk nauw met de directie of roet de geschorste leden hebben samenge werkt en hoog genoeg staan om een ob jectief oordeel uit te spreken. In een volgend artikel zullen we de beschuldigingen behandelen, tegen de heren Goudswaard, Lingbeek en Mars man ingebracht. B. Enige weken geleden heeft onze plaat selijke zang-, orkest- en reciteervereni- ging drie avonden achtereen een geslaag de uitvoering gegeven voor leden, in- troducé's en belangstellenden. Met een kleine programma-wijziging zal deze uitvoering op Maandag 19 Febr. a.s. worden herhaald, en wel ten bate van de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis. In verband met deze doelstelling heeft de Casino-directie voor deze avond de zaal belangeloos afgestaan. Na afloop zal er wederom gelegenheid zijn tot dansen, ditmaal met muzikale medewerking van de Paloa's. Voor verdere bijzonderheden zie men de raambiljetten en de advertentie rubriek. Het was wel een bijzonder genoeglijk, en leerzame avond, die de afdeling Helder van de Nederlandse Reisverenl gt..g Woensdagavond in Casino aan een kleine schare belangstellenden heeft aan geboden. De heer Datema sprak een woord van welkom, waarin hij herinnerde aan de tijd vóór de oorlog, toen dergelijke bij. eenkomsten altijd in Musis Sacrum wer den gehouden, en hij herdacht daarbij familie Polak. Hij gaf daarna het woord aan den heer Roosjen uit Den Haag, die aan de hand van lichtbeelden de aanwe zigen zou leiden op een reis door Enge- land. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat hij als gids deze avond veel succes heelt gehad. Eerst al op de boot, toen hij ons met een paar woorden de bijzondere aan lokkelijkheid van zo 'n snoepreisje voor ogen toverde. En dan, na aankomst in Engeland, de diverse culinaire bijzonder heden! Het deed ons het water om de tanden lopen. Hoe kon het anders, want wat de heer Roosjen over de vele lekker, nijen vertelde, was hem uit het hart ge- grepen! Maar ook de tochten zelf waren in hoge mate Interessant. We zagen Londen, Yorkshire, het Engelse merendistrtct, Cornwall, Wales, en wat niet al meer. En telkens werden we vergast op historische bijzonderheden, betreffende bevolking en taal, en niet te vergeten het ontstaan van ontelbare traditionele gewoonten en ge bruiken. Wij kregen wel de indruk, dat er groot verschil is tussen de woorden rationeel en traditioneel! Maar daarnaast ook kregen wij een gevoel van heimwee naar die kostelijke gemoedsgesteldheid, die dergelijke dingen als „doodgewoon" weet te aanvaarden. Het is ons onmogelijk, alles weer te geven, wat de heer Roosjen onder onze aandacht heeft gebracht: we zouden er meerdere pag.'s voor moeten reserveren. We willen alleen nog even onze bewondering uitspreken over de schitterdende collectie lantaarnplaatjes, die tot het welslagen van de avond het nodige hebben bijge dragen, en tenslotte onze waardering voor de bijzonder prettige en dikwijls geestige wijze, waarop de heer Roosjen de aanwezigen geboeid heeft weten te houden. Va vijf Jaar gedwongen rust komt de Harmoniekapel „Winnubst", onder leiding van den heer H. B. Schenkels, weder voor het voetlicht met een z.g. „Openings concert 1946", op Dinsdag 12 en Woens dag 13 Februari a.s. Hoewel het corps na de bevrijding nog niet op volle sterkte is gekomen, was het niettemin voor het publiek een ver rassing, dat het met nationale feestdagen e.d. reeds zo goed voor de dag kon ko men. Inmiddels is men flink blijven repete ren en nu willen de leden zich weer eens voor de hun trouw gebleven, en voor hun nieuwe donateurs laten horen. Het gezel schap van Jan de Man verleent op beide avonden zijn medewerking. 6r zal na af loop gelegenheid zijn voor een dansje, m verband met de beperkte plaatsruimte kunnen geen introducties meer worden verstrekt. Het concert zal aanvangen om 8 uur. Men dient er wel rekening mee te houden, dat tijdens de uitvoering der nummers de zaaldeuren gesloten zullen zijn! door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 85. En, eer ze er erg in hadden, had de aap ze elk bij een arm gegrepen. Toen knelde hij ze in zijn krachtige armen en sleepte ze mee in het kreupelhout. En of ze al als bezetenen schreeuw den, het hielp allemaal niets; de dokter en de^neushoorn waren zo ver weg, dat ze er niets van konden horen.... 86/87. Wat er met hen gebeuren zou? Nu, dat kwamen ze gauw genoeg te we ten: de gorilla sleepte hen naar een grote open plek, waar zijn jongen speelden. Daar ontdekten ze meteen hun vriend Slokkie, die, tot hun grote ontzetting, tot halverwege zijn hals In de grond in gegraven zat. Terwijl de gorilla zijn twee nieuwe slachtoffers stevig vasthield, groeven de jongen naast Slokkie nog twee diepe kuilen, en weldra troonden ook Sam en Katjemau met enkel hun hoofd boven de grond uit! En daar begon het spel. Het apen* gebroed gooide met ringen; een ring oi» het hoofd van Sam of Katjemau was één uuuiu van oaui ui zvcttjcuiuw punt, en om Slokkie's hals, wat ve moeilijker was, twee punten. Je begfPP dat zo'n ring wel eens tegen hun neu terecht kwam en dat dat geen plezier') was. Foei, wat maakten ze zich kwa op die lelijke apen

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2