HELDERSCHE COURANT Van een kan onafhankelijk Indonesië geen sprake zijn Partijraad Kath. Volkspartij Leg uw lot niet in handen van een mens of van een kliek! Sigarettenrantsoen niet verhoogd dit jaar! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULQWNA Admiraal Helfrich: De wereld kent niet en dat is ónze schuld Nederland .Weerbericht, 5000 man aan Sovjettroepen Hoeveel zetels voor de Partij van de Arbeid? Ongerepte handhaving van beginsel Minister Vos spreekt: Klompenposiiie moeilijk M.S. Noordam te Suez ZATERDAG 9 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang No. 9659. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. üitg. Mi). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60 Postabonnementen 1 3.00 ,.Toen generaal Mac Arthur de Ja panse capitulatie in de Baai van Tokio ondertekende, heeft hg daarmee de overgave van Japan niet alleen ten bate van de grote mogendheden aan vaard, maar ook in het belang van alle volkeren, die met Japan in oorlog wa ren. Ik heb ze niet als vertegenwoordiger van Nederland mede-ondertekend, maar als vertegenwoordiger van het koninkrijk der Nederlanden en bijge- volge ook van Nederlands-Indië, dat een deel is van het koninkrijk. In deze oorlog is het koninkrijk als geheel betrokken. Zoo is het in het do cument van de Japanse capitulatie op genomen en als gevolg daarvan kan van een onafhankelijk worden van In donesië geen sprake zijn. Naar mijn mening moet in de eerste plaats de vóóroorlogse verhouding tussen de Archipel en Nederland hersteld worden tot zoals het in vredestijd was. Dan pas zal het ogenblik voor besprekingen gekomen zijn, zo zei admiraal Helfrich in een persconferentie. Wanneer de Britten bij hun komst op Java verklaard hadden: „Wij er kennen slechts het document van over gave, zoals het te Tokio ondertekend is", dan zouden naar mijn mening in het geheel geen moeilijkheden zijn ont staan. Wij zijn allen ten volle bewust van de Britse moeilijkheden; toch heb ik me dikwijls verbaasd afgevraagd, wat de redenen waren, waarom de Britten bij hun komst op Java niet het standpunt hebben ingenomen van „en nu geen gekheid". Ik heb me er dik wijls over verwonderd waarom zij nooit gezegd hebben: „dit is Nederlands ge bied". „Gij allen weet, dat ik geen politicus ben. En ik wil het nooit worden. Een van beide: of ik mis tact, of ik ben te rechtstreeks voor het diplomatieke spel. Ik ben een zeeman en heb zeelieden onder mijn bevel en ik ben trots op Nederland als zeevarende natie". „Ja", zo vervolgde de admiraal, „wij hebben gevochten en verloren en de wereld prees ons zoveel (zelfs president Roosevelt zei iets omtrent een ere schuld, welke de wereld aan ons had), dat we werkelijk bloosden". Na met nadruk verklaard te hebben, dat Nederland niet genoeg reclame voor zichzelf had gemaakt, zodat de wereld Holland nog altijd beschouwde als „een land van dijken, tulpen, klom pen en merkwaardige klederkrachten". merkte lt.-admiraal Helfrich op: „Wij zijn er zelf de schuld van, dat de wereld zo weinig van ons weet en nu moeten we daarvoor boeten". Als er geen Neder landse zeelieden waren, zou Australië er thans slecht aan toe zijn en als er geen Nederlandse en Noorse zeelieden waren geweest, die naar Engeland voe ren met 8.000.000 ton aan scheeps- ruimte op een tijdstip, toen zelfs de blauwdruktekeningen voor Liberty- WEER EENS LUCHT. WAT BLAUWE Fris, buiig weer met wisselende bewolking. Tijdelijk krachtige en tegen de avond afnemende Noord westelijke wind. schepen nog dingen in de toekomst wa ren. dan vraag ik me af, wat er ge beurd zou zijn in de strijd in de Atlan tische Oceaan. Vergeet niet, dat Nederlandse en Noorse zeelieden de leemte hebben aangevuld, lang voordat de merkwaar dige Amerikaan Henry Kaiser vracht schepen uit zijn vele scheepswerven liet stromen Wat de Australiërs betreft, ik weet niet, of zij beseffen welk percentage van de voorraden voor hun leger op Nieuw Guinea door Nederlandse sche pen is aangevoerd. „Wat de Amerikaan se soldaten betreft, of zij weten, hoe veel soldaten, matrozen en legergoede- ren van de Amerikaanse Westkust op Nederlandse schepen de Pacific zijn overgestoken, en van de Britse soldaten weet ik niet, of het waar i/, dat zij Nederlandse troepentransportschepen boven alle andere prefereren. Wat be tekent dit alles? Het betekent, dat wij, koppige Hollanders bij de rest van de wereld ver ten achter zijn in het ver tellen van wat wij doen en gedaan hebbenHier in Java ziet u het re sultaat van deze fout. U zult zich ech ter, naar ik hoop, realiseren, dat aan de weinige maanden van de „repu bliek" honderden jaren van Nederlands bestuur zijn voorafgegaan. Wanneer ik Nederlands-Indië vergelijk met soortge lijke landen in Afrika, Azië en Ame rika, dan meen ik, dat we nog altijd veel beter werk hebben gedaan, dan ieder ander". DE PAUS HEEFT EEN LICHTE GRIEP. In Rome waren Vrijdag alarmerende geruchten in omloop over de gezond heidstoestand vun den Paus, aangezien enige audiënties plotseling waren afge last. Welingelichte kringen delen even wel mede, dat er geen enkele aanleiding tot ongerustheid bestaat. Weliswaar leidt de Paus aan een lichte griep, maar men hoopt, dat de rust, die de Paus zal nemen er toe zal bijdragen om de ziekteverschijnselen, die aan de dag treden, te doen verdwijnen. Op het Deense eiland Bornholm De situatie in Denemarken zou in geheel Scandinavië bezorgdheid wek ken. Vorige week deden geruchten dé ronde, dat Sovjet-Rusland om een vlootbasis op IJsland zou hebben ge vraagd- Volgens andere speculaties in Scandinavische kringen zouden de Sovjets door hun aanwezig blijven op Bornholm invloed willen uitoefe nen op Zweden, om een basis op het eiland Gottland te verkrijgen. Mr. v. d. Goes van Naters heeft gisteren op het congres van de S D. A. P. een rede gehouden waar in hij de wenselijkheid uitsprak over het samengaan met de Kath Volks partij bij de a.s. verkiezingen. Spr. verwachtte, dat deze partij 31 zetels in de nieuwe Kamer zou behalen en de Partij van de Arbeid tussen 29 en 33 zetels. Onder voorzitterschap van mr. P. J. Witteman kwam gisteren de Partijraad van de Katholieke Volkspartij te Utrecht bijeen voor een tweedaagse vergadering. Het partijbestuur heeft voor de toekomst een grote reglements wijziging op het oog in verband met de a.s. verkiezingen, maar vooral naar aanleiding van de op de 1.1. De cember gehouden Partijraad aangeno men naamsverandering van de partij en het besluit om ook niet-katholieken tot het lidmaatschap toe te laten. Dit maakt een spoedeisende incidentele regle mentswijziging nodig. Ondanks het besluit, dat in de toe komst ook niet-katholieken kunnen toetreden dient ongereptheid van het beginsel in de parij gewaarborgd te blijven. Dit wordt bereikt door artikel 2, dat luidt: Het doel der partij is: het algemeen welzijn van het Nederlandse volk te bevorderen op de grondslag der zedelijke normen verankerd in na tuurlijke orde en in de Goddelijke Openbaring, gelijk deze door het Ker kelijk Géèag worden verklaard. Aan genomen werd de wijziging dat het aan tal leden van het dagelijks bestuur op ten minste vijf en ten hoogste vijftien wordt gebracht. Daarvan moet ten minste een derde deel voortkomen uit de kring afgevaardigden. Het is de be doeling, dat voor de komende perioden het aantal leden van het dagelijks be stuur op twaalf vastgesteld wordt. De leeftijdsgrens om tot het lidmaatschap te kunnen worden toegelaten wordt ver laagd van 25 jaar op 21 jaar. Vorrink op de brug Gisterenavond heeft de heer Koos Vor rink, regeringscommissaris in algemene dienst, voor racfio Hilversum gesproken over zijn indrukken, die hij bij zijn ge tuigenis voor het Internationale Tribu naal te Neurenberg heeft opgedaan. Na een overzicht te hebben gegeven van de procesvoering gaf de heer Vor- Minister Vos heeft gisteren, op het congres van de S. D. A. P. gesproken over de economische positie van ons land. Zijn ambtgenoot van Landbouw heeft hem verlof gegeven te zeggen, dat de rantsoenen niet verlaagd zullen worden. Dat zal hij waar moeten maken (gelach). Wij moeten wel ons deel bijdragen in het leni gen van de voedselnood elders. Sigaretten krijgt U dit jaar niet meer dan op dit ogenblik, zei spr. als ant woord op hem toegeroepen vragen. Overigens besprak de minister Vos de kolen-, schoenen-, fietsbanden- en textielpositie en het ambenarenapparaat in gelijke zin als hij dat deed in zijn rede van gisteren te Bloemendaal. Alleen sprak minister Vos nog over de veel moeilijker klompenindustrie. Houtgebrek maakt het on mogelijk meer dan 2'h millioen van de normaal benodigde 6 millioen paar klom pen te maken. Het woningtekort bedraagt nu 10 pet. van het aanwezige aantal. Eerst in 1947 en 1948 zal het werken aan dit vraagstuk vruchten gaan afwerpen. Voorts sprak minister Vos over de grondstoffeninvoer in ons verarmde land. De invoer zal dit jaar drieduizend millioen bedragen. Dat is driemaal het nor male bedrag. Wij kunnen nog niet betalen met uitvoer. Over de bestaande uit voer zijn wij overigens niet ontevreden. Deze zal bedragen 900 millioen gulden, dat is in waarde meer (in omvang minder) dan in 1938. Radiotoestellen voeren wij uit voor tarwe (applaus). Invoer van wijn uit Frankrijk, dat ook moet expor teren, moeten wij wel aanvaarden. Geen geringe zorg is jie betaling van het import saldo. Een deel kan betaald worden met onze saldi in Londen (400 mill. gulden) en in Amerika (500 millioen gulden). Crediethulp uit Amerika is een even noodzakelijke als welkome hulp, alleen we moeten terugbetalen en moeten ons beperken op een lager levenspeil over een zevental jaren om over de moei lijkheden heen te komen. Voorop staat de socialistische, planmatige verdeling van de volksbehoeften. Daarbij is nodig een loonpolitiek en een prijspolitiek, di stijging van levenspeil der laagst betaalden en groter offers van de rijksten meebrengt. rink zijn luisteraars een beeld van de rechtszaal. „Mijn getuigenis", aldus spreker, „had hoofdzakelijk betrekking op de nazi- ficeringspogingen in Nederland". „Toen ik moest getuigen voelde ik het gewicht van het ogenblik en een lichte nervosi teit maakte zich van mij meester, die evenwel spoedig overging na het afleggen van de eed". Een lang gekoesterde wens gaat in vervulling, nu spreker in tegenwoor digheid van de aangeklaagden kan zeg gen, wat hij op zijn hart heeft. Spreker vervolgt dan: „Ook heb ^k gelegenheid, om niet alleen cïe rol van de NSB, maar ook van de NSNAP en Nationaal Front als hielenlikkers van de moffen aan de kaak te^ stellen". Na nog enige woorden aan het snelle kruisver hoor, tussen hem en de verdediging, gewijd te hebben besloot spreker: „Moge dit omvangrijke werk van deze internationale rechtspleging er toe Kijcïragen, dat de mensheid niet al te haastig vergeet en zij er van weerhouden wordt haar lot in handen te leggen van één men selijk wezen of van een kliek die voor haar denkt. Met 1624 repatriëerenden. De afdeling Pers en Publiciteit van de Dienst der Repatriëering bericht, dat het motorschip „Noordam" met 1624 repa- triërenden aan boord te Suez is aange komen op 8 Februari. Hieronder bevonden zich 690 mannen, 610 vrouwen en 324 kin deren. Zodra de passagierslijst in Neder land is aangekomen, zal deze ter kenr van het publiek worden gebracht

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1