Een kijkje achter commissie de schermen van de advies voor de Werfzuivering De klachten tegen drie geschorsten Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Rondom de Werfzuivering Een aanklacht die geen aanklacht is Waar gaan we heen? Predikbeurten VIII We hebben in ons eerste artikel gezegd, dat we noodzakelijkerwijs tot een zekere eenzijdigheid moesten vervallen, omdat we de motieven niet wisten op grond waarvan de minister overgegaan was tot schorsing van de werfdirectie en leden van het werfpersoneel. V We zijn echter, ten aanzien van drie geschorste werfmensen, in het bezit ge komen van de klachten, die tegen hen ingebracht zijn en kunnen dus aan de hand daarvan een objectiever oordeel vormen over het advies van de werfzuiverings- commissie en de beslissing van den Minister van Marine. Het is met verbazing en niet zonder ergernis, dat we van deze klachten heb ben kennis genomen. We hebben ons afgevraagd, vooral waar het de klacht be treft tegen den voorman-scheepmaker J. Marsman, hoe men de moed heeft ge had in een rechtstaat, waarin we toch zeggen te leven, een dergelijk vonnis te vellen. We hebben ons afgevraagd of het Nazi-gif zo is doorgedrongen in onze geest, dat we het Mofferirecht toepassen, zonder onszelf bewust te zijn van het onrecht, dat we daarmee anderen aandoen. Hebben we dan, zo vragen we ons af, in vijf jaren van rechtsverkrachting nog niet geleerd, hoe er geen recht ge sproken moet worden? Als dat zo is, ziet het er droevig voor ons volk uit. Hier hebben toch mensen een oordeel gevormd en een advies gegeven aan den Mi nister, die door hun ontwikkeling en positie, tot oordelen in staat geacht mogen worden. De klachten tegen Marsman luiden dan: „De commissie heeft de indruk gekregen, dat Marsman beledigende woorden aan het adres van H.M. de Koningin en de regering in Enge land heeft gebezigd, doch zijn uit lating wordt niet door getuigen bevestigd. Uit getuigenverklaringen blijkt wel, dat betrokkene 'n pro- Duitse houding heeft aangenomen, doch concrete feiten worden in deze verklaringen niet genoemd". Op deze zwakke gronden is Mars man geschorst. En ditr is, waarde lezer, niet gebeurd door de Duitsers, maar door een Nederlandse minister, in een Nederlandse rechtstaat, op advies van een Nederlandse commissie. Als we deze „klachten" nader onder de loupe nemen, moeten we allereerst constateren, dat dit geen klachten zijn, maar dat dit 't oordeel van de commissie is, op grond van welk oordeel iemand uit zijn werk gestoten wordt, moreel ten gronde wordt gericht en financieel geruïneerd. De geschorsten krijgen slechts de helft van hun inkomen en dat in een tijd, dat je moet passen en meten om met je volle inkomen rond te komen. De commissie heeft dus de indruk gekregen, dat Marsman beledigende woorden heeft gericht aan het adres van Hare Majesteit de Koningin en aan het adre» van de regering in Engeland. De indruk, niet de overtuiging, niet de zekerheid, maar de indruk en die indruk is voldoende om iemand te schorsen en daardoor een gezin te treffen. Daar komt dan bovendien nog bij, dat die indruk al een zeer zwakke is, want de uit latingen worden niet door getuigen bevestigd. We lezen dan verder: „Uit getuigenverklaringen blijkt wel, dat de betrokkene een pro-Duitse hou ding heeft aangenomen, doch concrete feiten worden in deze verklaringen niet genoemd". We moeten nu toch waarlijk onze ogen uitwrijven. Is het niet be droevend, dat in een democratisch land op dergelijke gronden een mens opzij gezet wordt, die op grond van het zui veringsbesluit van 2 Augustus 1945, al leen geschorst mag worden, we herha len het nog maar eens: 1. op grond van ontrouw aan de zaak van Ons Koninkrijk of aan Ons hebben doen blijken, of 2. door gedragingen of uitlatingen blijk hebben gegeven van een na- tionaal-socialistische geestesgesteld heid. Excellentie, heren leden van de ad- Het zevende artikel werd opgeno men in ons nr. van Vrijdag 8 Febr. vies-commissie van de werfzuivering, een groot deel van de Helderse bevol king, heeft de indruk gekregen, dat hier „bloed" moest vloeien en zij heeft de overtuiging gekregen, dat hier eeh grof onrecht is geschied. De klachten tegen Goudswaard. De klachten tegen den commandeur der scheepmakers, Goudswaard, zijn de volgende: „Het personeel tot hard werken aangejaagd, in zijn houding pro- Duits geweest en beledigende uit drukkingen gebezigd over de naar Engeland uitgeweken Nederlandse regering. Aangenomen mag worden, dat de scheepmaker D. Ploeg door de Deutsche Werftaufsicht vooruitzen ding naar Duitsland werd aangewe zen". Dit alles klinkt wat positiever. Toch zijn de klachten voor wie Goudswaard en de omstandigheden kent, even be lachelijk. Men zie in dit verband ons zesde artikel, onder de titel: „Baantjes jagers klagen aan". Goudswaard, de man die wellicht een van de grootste saboteurs is geweest, zou de mensen tot hard werken hebben aangejaagd. Men vrage het maar eens aan de mensen, die onder hem hebben gewerkt. Goudswaard zou in zijn houding pro-Duits zijn geweest. Gouds waard, de commandeur die 20 per sonen van de lijst voor de Hol landse arbeidsdienst geschrapt heeft, die 25000 gulden heeft geind en uitgekeerd als penningmeester van de illegale beweging op de werf, die betekenend veel materiaal heeft weggewerkt. Kom, wie gelooft deze klacht? Is er onder de aanklagers wel een, die zo veel risico in oorlogstijd heeft durven dragen? Deze klacht is niet steekhou dend, deze klacht ie onjuist. Deze klacht is vals! Goudswaard zou voorts beledigende uitdrukkingen hebben gebezigd over de naar Engeland uitgeweken regering. Goudswaard ontkent dat en er is ook geen enkele gemotiveerde klacht, maar het is niet onmogelijk, dat hij, als u en ik en 95 pet. van de Nederlanders in bezet gebied, wel eens gezegd heeft: „Aan de overkant hebben ze makkelijk praten". Is dat beledigend? Trek dan om heel Nederland een prikkeldraad, want dan behoren we allen in een concentratie kamp. De laatste klacht ontkent Gouds waard ten stelligste en wij vonden de motivering geloofwaardig. Er is ook niemand, die dat gelooft van den com mandeur der scheepmakers en er zijn hier persoonlijke grieven uitgespeeld. De klachten tegen Lingbeek. 9 Tenslotte dan de klachten tegen den waarn. commandeur Lingbeek. Die klinken het meest positief. Lingbeek zelf heeft tegen de commissie gezegd: „Roep getuigen op". Wij hebben getui gen gehoord en die beweerden, dat er in de scheepmakerswerkplaats wellicht •het meest gesaboteerd werd. Ook hier menen we zonder meer te mogen spreken van een sterke over drijving, die bij een eerlijk verhoor zo wel van getuigen a charge als a dé charge, tot hun gewone proporties zou den zijn teruggebracht en zeker niet geleid zouden hebben tot schorsing van dezen waarn. commandeur. Slotwoord. We willen onze beschouwingen over de zuivering op de Marinewerf hier besluiten. Het is onze bedoeling ge weest, zoals we in het eerste artikel hebbqn gezegd, om directie, zowel als geschorst personeel recht te doen we dervaren tegenover de massa, die zo licht geneigd is op grond van het mi- nisterieele besluit, deze mensen met de vinger na te wijzen. Wij zijn er van overtuigd, dat men een ander oor deel heeft gekregen. Zaterdag 9 Februari: De Roskam, Poppenkast, 2 uur Casino, „De Friese Fakir", 8 uur Zondag 10 Februari: Eén ding moet ons nog van het hart. Het is voor ons een teleur, stelling, dat het werfpersoneel in zijn geheel niet heeft geprotesteerd tegen het onrecht, dat hier gebeurt Men heeft aan zijn directie veel te danken in de moeilijke jaren van de bezetting, men Is er in meerderheid van overtuigd, dat hier een on- rechtvaardig oordeel gevallen is, maar men zwijgt, op een en kele goede uitzondering na. Dat is geen houding. TJw directie en uw chefs hadden anders verdiend! Nog is het niet te laat. De commis sie Scholten moet haar uitspraak nog doen. Een gemeenschappelijke verkla ring kan veel goeds uitwerken. Wis neemt het initiatief? Het bestuur van O. B., haar voorzitter? Of zijn er an deren, die durven vechten voor een rechtvaardige zaak? We hebben toch niet verleerd in vijf jaar van slavernij op te komen voor recht en gerechtig, heid? Wij willen blijven geloven, dat er nog recht in Nederland is te vinden en dat daarom de directie in haar rech ten zal worden hersteld en andere, on rechtmatig geschorste personen, hun functie weer terug zullen krijgen. Dat het spoedig zij. B. Ned. herv. gem.. Nieuwe Kerk (West straat) 10 uur. ds. Cramer (viering jeugddag). Palmstraat, 10 uur ds, Borghardt. Doopsgezinde gemeente, ds. dr. Vis, van Beverwijk, Zondag 10.30 uur. Chr. geref. kerk, a. d., Steengracht, Godsdienstoefeningen op Zondag 10 Febr. v.m. 10 en n.m. 5 uur. ds. J, Rehal. Evangelisatie, Vijzelstraat, Zondag vm. 10 uur en nm. 7 uur, samenkomst; n.m. 12 uur en n.m. 2.30 uur Zondags school. Woensdag, n.m. 7.45 uur bij- belkring: Donderdag n.m. i.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag n.m. 7.30 uur bidstond. DEN HELDER. Geref. kerk. Bethelkerk, vm 10 uur, ds. Blokland van Anna Pau- lowna; nm 5 uur, ds. H. van Twillert Rehobothkerk, vm 10 uur, ds. H. van Twillert: nm 5 uur ds. Blokland. Leger des Hells (Spoorgracht): 10 uur Heili- gingsdlenst, 4 uur Openluchtsamenkomst naast het <M: t. lbutiekantoor, 8 uur Ver lossingssamenkomst. Deze samenkomsten worden geleid door Lt.-kolonel J. Smae. Maandag li Febr., 2.15 uur, Gezinsbond. Donderdag 14 Febr., 8 uur, samenkomst o.l.v. de Jeugdwerkers. (Zie vervolg Stadsnieuw pas. - door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden). 88. Plotseling echtejr ritselde en kraak te het in de struiken achter de apen. Tot grote vreugde van onze drie vrien den verschenen heel even de hoofden van Dr. Dikpoot en het nijlpaard; toen verdwenen ze, zeker om een aanloop te nemen voor een stormaanval. De apen hadden In de hitte van het spel niets be merkt. En vlak daarop., hoepla-rrrrr! daar kwamen ze hoor, In volle vaart aangerend 89/90. De grote aap vloog, getroffen door en flinke stoot van de neushoorn, min stens vijf meter de lucht In, smakte met 'n plof neer en volgde toen zijn kroost, dat allang gemaakt had, dat het uit de voeten kwam. Sam, Slokkie en Katjemau waren nu spoedig bevrijd. De dokter zei: „Ik ga niet verder mee; ik bedank jullie en ik raad je aan, ook terug te £aaI>' ant familie Hippo bereik je töch nooit, a[. voordat je ze gevonden hebt, ben lang door slangen en krokodillen e( peuzeld!" Nu je, daar waren ba Slokkie 't mee eens. Stapman, d' g6. op z'n eigen houtje in veiligheid £ieI) steld, was spoedig gevonden en hartelijk afscheid van Katjemau de terugtocht aanvaard.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2