HELDERSCHE COURANT De Oekraïne wil een commissie van onderzoek Tweehonderd ton voedsel onderweg voor de geïnterneerden NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nog geen beslissing Reis van 't Prinselijk Paar uitgesteld Dijk van de Schipbeek doorgebroken Tegen de atoomoorlog Rijnbruggen onbruikbaar. Indië wordt niet vergeten Weerbericht RUSLAND MOEST EEN DUITSE KOLONIE WORDEN Voor minder huiswerk Rij'ksloekomst Walvisvaarders op weg naar Nederland DINSDAG 12 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang No. 9661. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Uitgave: Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. N.v. Uitg. Mij. Holi, Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60 Postabonnementen 3.00 Indonesië opnieuw in de Veiligheidsraad Een speciale correspondent van ANP-Aneta seint: De hervatte bespreking van de Indo nesische kwestie door de Veiligheidsraad werd geopend rtTet wederom een rede van den Oekraïnsen afgevaardigde, Manoeilsky. Het was een feit, zeide hij, dat Japanse troepen tegen de Indonesiërs waren ge bruikt. Dit was in strijd met internatio naal recht én internationale moraal en daarom viel de situatie in Indonesië on der de bevoegdheid van de Raad. Als ander argument bracht Manoeilsky naar voren, dat door geen enkele geal lieerde overeenkomst in een dergelijk gebruik van vijandelijke troepen in be zet gebied werd voorzien. Als mr. van Kleffens wilde zeggen, aldus verklaarde Manoeilsky, dat de Nederlandse rege ring bevoegd was een dergelijk gebruik van vijandelijke troepen te maken, zou dit zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Indien zulke omstandigheden geen in terventie van de Raad rechtvaardigden, aldus vroeg hij zich af, wat voor een geval zou dan volgens de Raad wel zijn interventie rechtvaardigen? Neemt een besluit! Manoeilsky drong er bij de Raad op aan, in deze kwestie een definitief be sluit te nemen en wees op de resultaten van het niet nemen van een beslissing door de Volkenbond inzake Spanje. Hij stelde een resolutie voor, waarin werd gevraagd om een commissie, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China en Nederland, welke commissie naar Indonesië zou moeten gaan om te dezer zake een on derzoek 'in te stellen en vrede tot stand te brengen en verslag uit te brengen aan de Raad. Mr. van Kleffens meende, dat de Raad, bij. afwezigheid van vastomschreven re gelen, „mild" moest zijn in zijn hou ding. Hij stelde formeel voor, dat den Oekraïnsen gedelegeerde zou worden toegestaan zijn resolutie ter tafel te brengen. Stettinius was tegen het instellen van enige commissie van onderzoek. De bes te hoop op oplossing van de kwestie in Indië was gelegen in de onderhandelin gen, welke thans aan de gang waren tus sen Nederland en de Indonesische na tionalisten. Hij sprak de hoop uit, dat de bespre kingen succes zouden hebben, en, te oordelen naar wat mr. van Kleffens had gezegd, scheen het, dat aan de gewettig de verlangens van het Indonesische volk tegemoet zou worden gekomen. Een commissie zou daarom geen zin hebben. De beste hoop op vrede was gelegen in een succesvol besluit van de thans on dernomen onderhandelingen, en het zou ernstig zijn wanneer de raad iets zou doen, wat een succesvol resultaat in de weg zou staan. Wellington Koo, als laatste spreker ter avondzitting, zeide, dat China speciaal in deze kwestie belang stelde, omdat er twee millioen Chinezen in Nederlands- Indië waren. Er waren ongevallen onder de Chinese bevolking voorgekomen. Vijfhonderd Chinezen waren bijvoor beeld in Soerabaja gedood of gewond. Hij legde nog speciaal nadruk op de sympathieke houding van mr. van Klef fens tegenover de nationalistische be weging in Indonesië. Het Chinese stand punt was, zeide hij, dat de raad de be spreking van het Oekraïnse voorstel behoorde te verdagen, totdat het resul taat van de huidige onderhandelingen te Batavia bekend zou zijn. Evenwel waren de Chinezen niet gekant tegen een com missie, mits algemene instemming zou bestaan. De bijeenkomst werd tenslotte ver daagd. De toestand van prinses Juliana is langzaam vooruitgaand. In verband met de kans, dat H.K.H. niet op tijd hersteld zal zijn, is de reis van het prinselijk paar naar Denemarken, Zweden en Noorwegen, welke eind Februari zou plaats hebben, echter enige tijd uitgesteld. De dijk Schipbeek bij Colmschate is over een lengte van twintig meter door gebroken. Het water stroomt over Oe landerijen in d„ richting van de IJssel. Vele boerderijen zijn geïsoleerd. Alles is in touw om mensen en vee te redden. Oxe is evenals de gemeente Diepen veen overstroomd. Het gemeentebestuur van Dortherbeek en het waterschap Salland zenden personeel naar de be dreigde plaatsen. Op Zaterdag 16 Maart a.s. zal te Londen in de Central Hall, West minster, een grote openbare betoging tegen de atoom-oorlog worden ge houden, op initiatief van het Quaker Vredes Comité in samenwerking met de Peace Pledge Union en de Fel- lowship of Reconciliation. Voor Nederland zal het woord worden gevoerd door Ds. J. B. Th. Hugenholtz te Ammerstol. De Britse nieuwsdienst in Duitsland meldt, dat alle spoorbruggen over de Rijn, behalve die te Duisburg, door de hoge waterstand onbruikbaar zijn ge worden. Indien de Rijn blijft stijgen, zal ook de laatste spoorwegverbinding over de Rijn in de Britse zóne gesloten moeten worden. MINDER WIND. Meest matige wind tussen West en Noord. Zwaar bewolkt met enige lichte regen. 'Temperatuur in het Noorden van het land tus sen 5 en 7, in het Zuiden tussen 6 en 8 graden. 13 Februari: Zon op: 8.01 uur. Onder: 17.49 uur. Maan op: 14.26 uur. Onder: 6.41 uur. De Sovjet-prosecutie zorgde in de zitting van heden voor een verras sing voor de verdedigers die bezwaar maakten tegen een schriftelijke ge tuigenis van veldmaarschalk Fried- rich von Paulus, bevelhebber van het zesde leger, dat voor Stalingrad vernietigd werd- Rudenko deelde na melijk mede, dat Paulus in Neuren berg was en verhoord kon worden. Zo verrassend was dit voor de ver dedigers, dat zij na het getuigenis van Paulus niet op een kruisverhoor waren geprepareerd en vroegen dit tot morgen uit te stellen. „Er is geen twijfel aan of aan het aanvalsplan tegen de Sovjet-Unie lag de bedoeling ten grondslag om dit land te koloniseren", zo zeide Paulus op hem door Rudenko gestelde vra gen. Paulus, met bleek gezicht en diepingevallen ogen en gekleed in donker colbert, antwoordde langzaam en zorgvuldig op de hem gestelde vragen, terwijl er in de beklaagden bank grote beroering te bemerken was. Vooral Göring was heftig opge wonden, doch hij was niet de enige, die haastig brieven liet overhandigen aan de verdedigers, bij vele opmer kingen van Paulus. (Van een specialen verslaggever.) Vele Nederlanders, waarvan nog immer bloedverwanten zich in de Indische in terneringskampen bevinden, hadden in de afgelopen week getuige moeten kunnen zijn van de uitvoering van het grootste voedseltransport dat het Nederlandse Ro de Kruis tijdens haar glorieus bestaan ooit heeft mogen verzorgen. Dit transport bestond namelijk uit rond tweehonderdduizend kilogrammen levens middelen, geschonken door American Re- lief en het Nationaal Steuncomité Cura- $ao, en was door het Nederlandse Rode Kruis bestemd voor hen, die onder de gloeiende tropenzon nog steeds zuchten ir. de weerzinwekkende interneringskam pen op Java en in de andere overzeese gebiedsdelen. Tweehonderdduizend kilogrammen! Een verscheping, die de hoogste eisen stelde aan het organisatievermogen van hen, die het voorrecht hadden, dit trans port te mogen uitvoeren. Hek waren de heren Beezemer, van de Pakhuismeesteren, en J. J. Heercjjnk, van de Intendance Ned. Rode Kruis, die het kunststuk volbrachten, de rond 200 ton voedsel in een tijdperk van nauwelijks acht uren in de door de R.V.I. gevorderde vrachtwagens te laden en deze door te zenden naar Amsterdam, waar het werd overgeladen in het s.s. „Sumatra" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". De weersomstandigheden waren uitge- Als adviseur van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen werkt dr. G. Boike- stein aan de vernieuwing van ons onderwijs. Wij vroegen hem zich uit te spreken over mogelijkhe den van huiswerkbeper king in de tijd van over gang, die wij nu belev m, zo schrijft „Het Parool''. Het antwoord van dr. Bolkestein geeft inderdaad een practische oplossing. Wij citeren uit zijn brief: „Men kan zich over het teveel aan huiswerk kort uitdrukken; het is zulk een oud onderwerp, ue- laas, toch altijd weer ur gent: een bewijs van de starheid van ons onder wijs, maar toch ook van de prijzenswaardige, hoe wel eenzijdige begeerte van de leraren om hun leerlingen „veel" te leren. De eenvoudige tegen maatregelen zijn: a. een huiswerkvrije Zaterdagmiddag en Zon dag; b. een nauwkeurig vast gesteld huiswerk maximum aan tijd voor de overige avonden, berekend op den gemiddelden leerling en verschillend voor iedere klas. Dit maximum medegedeeld aan de ou ders waaraan de school zich houdt. Met deze maatregelen zijn wij een eind op weg, mits beperking aan leer- en dus examenstof vooraf gaat". De inspectie heeft een belangrijke beperking der ieeistof aangegeven. K'et is nu aan scholen en ouders om in samenwer king het recept van dr. Bolkestein toe te passen. Het Hbl. schrijft: De voorstellen zijn van verre strekking. Hun ui terste consequentie kan zijn de ontbinding der rijkseenheid, op ter mijn. Maar de consequen tie kan ook zijn een bestendiging van die rijkseenheid in nieuwe vormen die voor Indië in een ontwakend Azië op de duur gemakkelijker zullen kunnen leiden tot de aan vaarding van rijksdeelge nootschap in vrijwilligheid, gegrond op waardering en welbegrepen eigenbe lang. Niemand kan op dit ogenblik met zekerheid zeggen welke van die twee mogelijke consequenties ten slotte getrokken zal wor den. Minister Logema nn, d';e in de Kamer ver klaarde, dat de eenheid van het Koninkrijk voor hem voorop staat, opent hier de formele mogelijk heid van ontbinding. Is dit afgedwongen door 1e- volutionnaire en buiten landse pressie? Is hier een tempo onder druk versneld, en is die ver snelling verantwoord in het belang ook van dat deel van Indië dat niet achter het extreme natio nalisme staat. Wie de weg der regeringsvoorstellen kiest, kan slechts hopen dat wijs staatsmansbeleid van twee kanten gedu rende de overgangstijd waarin de rijkseenheid nog in verplichte nieuwe vor men zal voortbestaan, een zodanig onderling vertrouwen tussen de rijks delen zal weten te schep pen, dat aan het einde dier verplichte eenheid, een vrijwillige continuë- ring daarvan door alle deelgenoten als een van zelfsprekend goed zal worden verlangd. sproken ongunstig, op het tijdstip, dat de eerste vrachtwagens voorreden voor het vervullen van de zo dankbare taak Een koude Noordwester gierde rond de havengebouwen, waarachter de lichten van Rotterdam als duizenden sterren flonkerden tegen het inktzwarte fluweel van de dreigende hemel. De grote deuren in het silo stonden wijd-open en de binnenverlichting spuw de haar fantastisch-aandoende gouden bundels tot ver over de donkere kade. Tempo tempo! Men bereikte tijdens dit laden eenge middelde van twintig ton per uur, welk gemiddelde tegen middernacht zelfs steeg tot ruim dertig ton. Voorwaar geen kleinigheid, temeer, daar inmiddels de regen fel neerzwiepte op de arbei ders van de havenarbeiders-reserve, die zo prachtig hebben -geholpen, dit unieke transport tot een zo grandioos succes te leiden. Met zes wagens in één groep werd steeds gestart, en volgens een uitgestip pelde route naar Amsterdam gereden. Langs deze route ronkten de motoren van de motor-ordonnansen hun zorgzame lied door de nachtelijke stilte, en waak ten over Tien, die met blijde harten hun wagens door de neersuizende regen stuw den. Iedere wagen reed onder geleide van een maréchaussée, die zich 'allen, buiten dienst zijnde, belangeloos beschikbaar hadden gesteld voor dit nobele werk. Bravo! De ruim twaalf duizend vierhonderd en vier en negentig colli werden in Am sterdam, onder vertrouwde leiding van den heer Lodder, door de machtige .kranen van de S.M.N. overgeladen in de slokken de ruimen van de „Sumatra". En wanneer over enige tijd de „Suma tra" deze lading zal lossen op de kaden van Batavia, dan zal het allen, die mee gewerkt hebben dit transport zo snel to doen verschepen, een grote voldoening zijn, te weten, dat dit voedsel een bijdra ge zal zijn tot een volledig lichamelijk herstel van de geïnterneerde vrouwen, kinderen en mannen in de overzeese ge biedsdelen en het zal tevens een blijk van medeleven uit Nederland inhouden voor genoemde vrouwen, kinderen en mannen, die helaas nog niet bezitten, waarvoor millioenen mensen zo hartstoch telijk hebben gevochten en nog vechten, de Vrijheid! Twee z.g.n. „Catchers", die het Nederlandse walvis-syndicaat van de Britse marine heeft overgenomen, zijn op weg naar Nederland. De Vestfod 3 heeft de Tyne in Engeland verlaten en is op weg naar Amsterdam. Vandaag vertrok de Vestfod 4 naar ons land.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1