OVERVAL TE HUISDUINEN OPGEHELDERD Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws Garnizoenscommandant in Den Helder en hele kader van gezagstroepen gearresteerd Aan onze postabonné's De Nutsspaarbank in Januari Een schip repatrieert Wie een vriend zonder gebreken zoekt, blijft zonder vriend DISTRIBUTIE-NIEUWS. NIEUWE REGELING VOOR SERVIESGOED Noodwoningen voor de Wieringermeer Bijzonder gerechtshof Alkmaar De opzienbarende roofoverval te Huis duinen, die in de nacht van 10 op 11 Januari heeft plaats gehad, is gister vol komen opgehelderd, dank zij het actie ve optreden van de Ilelderse politie. Het was de rechercheur Beukers, die speciaal met die taak belast werd en wiens speurderswerk ging in de richting van de gezagstroepen. Telkens kreeg Beukers meer gegevens in handen, die er op wezen, dat leden van deze troe pen, zo niet zelf de daders, er in ieder geval toch nauw bij betrokken geweest moesten zijn. Meermalen leidde het onderzoek op een dwaalspoor, tot de heer Beukers zo danige aanwijzingen kreeg, dat hij ze kerheid had dat leden van de gezags troepen niet alleen nauw betrokken wa ren bij deze opzienbare en brutale roof overval, doch dat zij de daders zelf ge weest waren. De heer Beukers was nog niet be kend met de opslagplaats van de goederen, tot hij dezer dagen er wel achter kwam. Toen viel de slag. Gister ging de heer Beukers in ge zelschap van den hoofdinspecteur Schippers naar Hoogwoud, waar men wist dat de gestolen meubelen opgeslagen waren. Zij vonden de meubelen inderdaad op de plaats waar verondersteld wtrd, dat zij wa ren ondergebracht, n.1. op een boer derij in Hoogwoud, waar verschil lende leden van de Gezagstroepen dikwijls kwamen. De boer werd ondervraagd, doch ontkende aanvankelijk ten stellig ste. De duimschroeven werden hem echter zo aangedraaid, dat hij ten slotte door dt mand viel en tot een vollectige bekentenis kwam. Toen was de recherche, waar ze wezen wilde. Van Hoogwoud uit werd Den Helder opgebeld en opdracht gege ven tot arrestatie van 4 onderoffi cieren van de Gazagstroepen. Deze werden opgehaald en in ar rest gesteld. Zij werden na terug komst van de heren Schippers en Beukers aan de tand gevoeld en toen kwam er nog meer aan het licht. Nog 4 onderofficieren werder gearresteerd en daarna moest ook de commandant v. d Gezagstroepen, kap. Jacobson, in arrest worden ge stelde daar hij mede schuldig was aan deze daad. Kap. Jacobson was niet bij de overval aanwezig, doch was er een dag daarna mee on de hoogte en heeft de politie, die voor ophelde ring bij hem is gewtest, volkomen om de tuin geleid. Wat was de opzet van deze overval? Geen persoonlijk winstbejag. Er was in de cantine op Oostbat terij weinig comfort en gebrek aan meubelen. Enige onderofficieren wisten, dat het meubilair van N.S. B.ers op Huisuinen was opgeslagen en ze zeiden tegen hun kapi tein, dat zij aan meubelen wisten te komen, wanneer hij voor sigaretten Wij krijgen herhaaldelijk klachten van onze post-abonné'h over slechte bezorging van de krant. Wij schen ken daaraan de nodige aandacht en trachten er verbetering in te bren gen. Men moet echter rekening hou den met het feit, dat de post ook nog niet als vóór de oorlog werkt en dat het uitvallen van de Zaterdagmid dag-bestelling oorzaak is, dat vele postabonné's de krant van Zaterdag eerst Maandagmorgen ontvangen. Dit euvel zal opgelost worden als de nachtarbeid voor onze krant weer wordt toegestaan. Zodra dit mogelijk is, gaan we daartoe over, daarmee zullen veel klachten verholpen zijn. Directie Heldersche Crt. zorgde De kap. gaf de cigaretten en stelde 'de auto v. d. Gezagstroepen beschikbaar. Een van de onderoffi cieren „leene" de „kapiteins jas" van zijn kapitein en zo trokken de heren in de avond van 10 Jan. naar Huisduinen en deden daar de be kende overval. De volgende morgen begreep hun commandant hoe zij aan de meubelen waren gekomen, en toen dekte hij deze zaak, door er tegen de politie over te zwijgen en door het meubilair in de kazerne Langestraat te laten opslaan. Bij ondervraging door de politie hield hij zich van de domme en dekte zijn mannen totdat deze gisteren gearres teerd werden en een volledige beken tenis aflegden. Door dit sensationele slot van deze roofoverval is practisch het gehele kader van de Gezagstroepen in Den Helder gearresteerd, plus hun commandant. Intussen is vannacht een nieuwe commandant benoemd. De gearresteerden zijn opgesloten in het Hoofdbureau van Politie aan de Kerkgracht, waar ook het meubilair, dat geheel is teruggevonden, is opgeslagen. De arrestanten zullen ter beschikking worden gesteld van den auditeur-mili tair. Deze hele geschiedenis moet men nog min of meer zien als een lust op avon tuur of iets uit het lood geslagen jongelui, die in bezettingstijd tot de B.S. behoor den en met deze overval nog eens de sensatie-helden ondergaan van een avontuur uit oorlogstijd. Onze aanvan kelijke veronderstelling dat deze aan val wel eens aan ongure elementen uit de Gezagstroepen kon worden geweteen. was dus niet bezijden de werkelijkheid. In de loop van Januari j.1. werd op spaarbankboekjes ingelegd 1 472.692.05 (vo rig jaar f 63.034,40) en terugbetaald f 476.150,22 (v.j. f 52,105,65). Derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f 3.458,17 (v.j. meer ingelegd dan terugbetaald f 10.921,75). Het aantal posten van inleg bedroeg 2311 (440) en dat van terugbetaling 3291 (436). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt nu f 7.449.229,32 (vorig jaar f 4.390.029,52). Het aantal in Januari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 319 (14), terwijl werden ingetrokken 168 (4) boekjes. In omloop zijn nu 16.367 (14.410) spaarbankboekjes. Onder de in Januari nieuw uitgereikte boekjes bevonden zich 9 (1) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst Waar gaan we heen? Vrijdag 15 Februari: Casino, Uitvoering Mulo-Ver., 8 uur. GESLAAGD. Bij het op 6 Februari te Amsterdam ge houden examen voor lerares Engelse ste nografie „Grote" slaagde mej. E. M. F. Kousbroek, verbonden als lerares aan het Instituut Mercurius, alhier. Aardappelen in de zendinstallatie. In het natte dok, in de z.g. „millioenen- hoek" ligt momenteel tussen oude ge trouwen, als de „Douwe-Aukes", en de „Buffel", een vreemdeling. Echter niet zo'n vreemdeling als de grote K, met het getal 3 erachter, wat op Duitsche her komst wijst, zou doen vermoeden. Nee lezer, dit schip, met haar vier kanon nen, van twaalf centimeter en fraaie opbouw is wel degelijk een product van Vaderlandse bodem. De plannen voor drie van deze sche pen, welke dienst zouden doen als con- voyeurs en kustbewakingsvaartuigen, waren in 1938 gereed en 3 Juli '39 werd de kiel van de K. III gelegd en werd met de aanbouw begonnen. Bij het uitbreken van de oorlog waren drie ervan zover gereed, dat de Bezet ter de laatste hand eraan kon leggen en bemannen met Duits marinepersoneel. Zoals uit achtergebleven snippers papier is op te maken, heeft het schip gedurende de oorlog voornamelijk dienst gedaan in de Fjorden van Noorwegen. Ook schijnt het hem er niet erg „naar den vleeze gegaan te zijn, wat op te n aken valt uit diverse kogelgaten en stukgeschoten electrische leidingen, Hieruit zou men de indruk krijgen dat de geallieerde vliegers, kat en muis met hem gespeeld hebben. Na de capitulatie werd dit schip er gens vanuit een Duitsche haven naar Den Helder gesleept. Ben onderzoek naar geintjes." „Moffen- De reden, dat zij gesleept werd, was niet zozeer de toestand der machine installatie, maar meer omdat men ver wachtte dat het „herrenvolk" er mis schien „geintjes" mee uitgehaald had in de vorm van verborgen ontplofbare stoffen of dergelijke aardigheidjes, welke bij het aanzetten van één of ander werktuig een onbehoor'ijke ravage zou kunnen maken om nog niet te spreken van persoonlijke ongelukken, die zich hierbij voor hadden kunnen doen. Na een grondig onderzoek door terzake deskundigen uit de Staf der Directie der Rijkswerf, bleek wel enige sabotage te zijn gepleegd, (zo werden er b.v. aard appelen in een peperdure zendinstallatie gevonden en waren de zendlampen stuk geslagen), doch het laat zich aanzien, dat dit schip weer spoedig met niet te hoge herstelkosten aan onze wel zeer gehavende vloot kan worden toegevoegd. <ïe Spaarbank een eerste inleg van f l.Alzo weer een stap in de goede richting. door G. TH ROTMAN. (Nadruk verboden). 93 Op de terugweg beleefden ze nog een avontuur, of liever, Sam beleefde er in z'n eentje twee tegelijk. Dat zal ik nog even vertellen. Toen ze zich name lijk de tweede dag, vermoeid van de on draaglijke zonnehitte, aan de oever van een meer te slapen gelegd hadden, ont dekte Sam opeens, hoe een gevaarlijke grote krokedil uit het water gekropen was en zich gereed maakte, Slokki» te grijpen, die, niets kwaads vermoedend, rustig lag te slapen.,. 94 Snel handelen was geboden. Sam greep de zware steen, die hem tot hoofd kussen had gediend, tilde hem hoog bo ven z'n hoofd en liep naar de krokodil, om hem er de kop mee te verbrijzelen. Nu keerde deze echter zijn dreigende ka ken naar Sam, die, terwijl hij in de ga pende muil met scherpe tanden keek, plotseling bedacht, dat de kop van het ondier voor zijn kracht véél te hard was Met ingang van 19 Februari 1946 zullen de plaatselijke distributie diensten een begin maken met het verstrekken van speciale bonnen van nieuw model aan hen, die op of na 18 Februari huwen en aan de gerepatrieerden uit Indië, die zich zelfstandig gaan vestigen. Aan een gezin van 2 personen zullen bonnen ter waarde 35 punten worden ver strekt, voor iederen persoon meer ontvangt men 5 punten extra. De koopvergunningen, door de plaatse lijke voarzieningsconfmissi.es uitge. reikt aan de gedupeerden, zijn met ingang van 15 Maart ongeldig. De getroffenen moeten dus hun ver gunningen voor genoemde datum honoreren. Op 15 Maart 1946 zal een bon ter waarde van 1 punt van de levens middelenkaart van personen tot 21 jaar worden geldig verklaard voor de aankoop van serviesgoed. Deze bon zal voor onbepaalde tijd geldig zijn. Binnen afzienbare tijd na 15 Maart zal voor dezelfde categorie personen een bon ter waarde van 2 punten geldig worden verklaard, welke bon eveneens onbeperkt gel dig zal zijn. Het publiek kan de eerste bon, zoals dat ook bij de bon- nen voor schoenreparatie gebruike lijk is, bewaren teneinde deze teza men met de tweede bon te besteden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bevoorrading der detaillisten slechts zeer geleide lijk kan geschieden, daar de Neder landse productie van serviesgoed i.v.m. de brandstoffenvoorziening en het tekort aan arbeiders nog be perkt is Voorts kunnen ervoor im port geen deviezen beschikbaar wor den gesteld. Het zal dus geruime tijd duren voordat een ieder zijn punten in goederen zal hebben om gezet. Men mag zijn bonnen eerst dan aan den winkelier afgeven, in dien deze in staat is de verlangde goederen uit voorraad te leveren. Voorinlevering is niet toegestaan. Voorts is bepaald, dat met ingang van 18 Februari o.a. dekschalen, soepterrines, vis- en vleesschotels, broodschalen en sauskommen vrij mogen worden verkocht. Dit be tekent niet, dat deze artikelen dan volop te verkrijgen zullen zijn. Het is slechts de bedoeling deze vroeger on veel punten gewaardeer de artikelen gemakkelijker onder het publiek te brengen. Vandaag arriveert met het s.s. „Greena", dat aan de Zeeburgerkade te Amsterdam meert, de eerste zen ding noodwoningen uit Zweden. To taal zijn het 100 houten noodwonin gen (met een gewicht van 644 ton) volgens het normale type A, n.1. keuken-kamer, ouders-slaapkamer, twee kindersiaapkamers, entrée, berghok en W.C. Het grootste gedeelte is bestemd voor de Wieringermeer, de rest voor de andere getroffen gebieden. Deze week zullen nog honderd noodwonin gen in Rotterdam arriveren. Daarna volgt dp rest van het aangekochte to taal van 700 Zweedse noodwoningen. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam zal binnenkort te Alkmaar, zo meldt „Het Parool", in het gebouw van Justitie een speciale zitting hou den van enkele Noordhollandse zake»-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2