Als oorlogsvrijwilliger naar Indië Hoe komen wij van de atoombom af? Siorm op de Middellandse Zee Port-Saïd, het eerste contact met het Oosten MEN VERWACHT Vrederechter voor zijn rechters Vierde reisbrief in de V.S. leder heeft een eigen ijskast Bezoek aan Ford Randwegen Wieringermeer vrij! Kamerleden voor Indo^sië- commissie beno*™?'" WAAR ZIJK DE INnïp-VwrcTTjTr-FV? „Nou, jongens, ik weet het niet, maar 61 ze hebben ons op school maar wat wijs gemaakt, óf we gaan de verkeerde kant op!" zei Ben teleurgesteld. Nadat we de 3e Januari Gibraltar ge passeerd waren, hadden de meesten zich op zacht weer verheugd. Een lek ker zonnetje, een kalme zee, enfin, echt zo'n Middellandse Zee klimaat. Maar het leek er niet op. Tegen de avond stak de wind op en het was echt guur. De volgende dag, na de reveille van half zeven, beukten de golven tegen het schip en moesten ze zich overal aan vasthouden om zich behoorlijk te kunnen aank'eden. De zeezieken, die na 2 Januari weer wat opgekikkerd waren, voelden hun maag weer om hoog komen, wanneer het schip in een golfdal zakte en vluchtten naar dek. Maar de anderen hadden de meeste schik. Een hele troep stond op het tweede dek bij de voorsteven en ver welkomde elke duik van het schip in de rollende golven met een luid ge schreeuw, dat daarop verstikte in het overspattende water. Druipend kwamen ze dan naar beneden, plaats makend voor anderen, die hun gascape als olie- jas hadden omgeslagen. Zeebenen. Het promenadedek lag te hoog om door de golven bereikt te kunnen wor den, dus daar had je een prachtig ge zicht op de stormachtige zee, terwijl het bovendien een uitstekende oefen plaats was, om zeebenen te krijgen. Ja, dat was wat anders dan zonnebaden De bakken vertoonden die middag weer verscheidene open plekken en het weer bleef ook na het bedaren van de storm nog fris. Van de kust was, behalve de steden Algiers en Tunis, wier witte huizen-massa's zich in de verte scherp aftekenden tegen de donkere bergen, niet veel te zien. Van verveling was echter geen sprake. Voor dege-en, die niet tevreden waren met het kijken naar de zee, al tijd hetzelfde maar steeds weer anders en de dolfijnen, die voor het schip boogsgewijs boven het water uitspron gen, was de bibliotheek aan boord, ter wijl de bioscoop uitstekende films ver toonde. De eerste post. In Port-Saïd zou de eerste post van boord gaan, zodat ieder een rustig plaatsje opzocht, om zijn familie en kennissen op de hoogte te houden van zijn belevenissen, sommigen met een glimlach om de lippen (die schreven vast naar hun vrouw, meisje of ver loofde) anderen met rimpels in het voorhoofd, de lippen vast opeen ge klemd. omdat ze nu eer aal niet alles konden schrijven eiï er toch zoveel was. Er werd wat afgepend. niettegenstaande het feit, dat we allemaal wel wisten dat het weken kon duren, voordat we zelf iets zouden ontvangen. Port-Saïd in zicht. De avond, voordat de „Alcantara" (het schip waarop wij ons bevonden), Port-Saïd zcu binnenlopen, heerste er een opgewonden stemming aan boord. Nu zouden ze voor het eerst in aanra king komen met het Oosten, Arabië. Sommigen waren er de 8e Januari des morgens on. half vijf al uit, maar pas om half zeven kwam Post-Saïd in zicht. ,,'t Is bijna ongelooflijk, dat maakt alles wat we aan uitzicht gemist hebben weer goed", bracht een van de Stoot troepen uit. „Wat schitterend!" De zo juist opgekomen zon wierp haar gouden stralen-bundels op de witte daken en hoepelvormige moskeëen. De slanke, typisch Oosterse torentjes blon ken naast de Westerse hoog opgetrok ken gebouwen; en in de haven de grote vrachtschepen en mailstomers, terwijl op de zee de witte zeilen van de vele vissersbootjes zich bolden van het koele zee windje. „Wat moet je daarover nou naar huis schrijven", klaagt een eenvoudige ste vige soldaat, „dat moet je zelf zien". Terwijl het schip de haven binnenge sleept wordt, mogen ze niet aan dek ken, totdat het dek weer vrijgegeven wordt. De Alcantara ligt dan al gemeerd voor een tankstation, vlak voor het Suezkanaal. De geldduikers. Het is, om besmetting te voorkomen, verboden iets te kopen van de hande laren, die in bootjes langszij komen, en de brandslangen moeten uitgelegd worden om de brutale, donker gekleur de kooplieden te verhinderen langs het schip omhoog te klimmen. Maar de knapen, die de zilveren six-pence en shillingstukken opduiken, hebben een goede dag, want telkens weer verschijnt er zo'n bruine, halfnaakte rakker boven water met het muntstukje in zijn hand, terwijl hij het lachende achter zijn wangen stopt, om klaar te zijn voor de volgende duik. Het is anders wel verleidelijk de kis ten met sinaasappelen te zien, terwijl je er niet van mag kopen. Toch zien nog velen kans een portefeuille of sigaret tenkoker te bemachtigen, die veel goed koper zijn dan in de Engelse cantine Maar 's avonds worden ze weer scha deloos gestald, wanneer er voor ieder een sinaasappel, aan de bak is en die komen voortaan een paar keer in de week terug. L. TIMMERMANS. INDIENING RIJKSBEGROTING B'J DE TWEEDE KAMER. AANGIFTE BIL JET TEN V/EDERlNMDERiNG BURG BEST I INKOMSTENBELASTWG IN AM ZONr in 0U»TS«. amc Op 5 Maart a.s. te 10 uur 's ochtends zal voor het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage terecht staan dr. J. H. Carp, die president geweest is van het zogenaamde vredesgerechtshof, dat in bezettingstijd te 's-Gravenhage geves tigd was. Verdediger van dr. Carp is jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck BURGEMEESTER VAN HILVERSUM. Naar het A. N. P. verneemt is met ingang van 1 Maart benoemd tot bur gemeester van Hilversum mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, thans bur gemeester van Rijswijk. (Van een specialen verslaggever). Zondagmorgen zijn wij uit Boston vertrokken ^n via Syracuse bereikten wij Ithaka, waar wij een bezoek brach ten aan de particuliere Cornell-Univer- sity. Wij bezochten een modern koel huis, waar de boeren uit de omtrek hun vee brengen om dit. nadat het geslacht en onmiddellijk bevrören is, voor eigen consumptie te gebruiken. Eens per week gaat de boer naar het koelhuis en laat er zijn vlees, vruchten en groenten bevriezen, thuis worden de bevroren levensmiddelen in de ijskast bewaard. Naar men ons zeide voldoen deze koelhuizen het best in steden met ongeveer 20.000 inwoners, waar ieder zijn eigen koel kast heeft en waar de electriciteits- tarieven laag zijn. Maar het is twij felachtig of dat soort koelhuizen in Nederland wel doelmatig zouden zijn. De universiteit geeft een opleiding in het behandelen en verwerken van be vroren levensmiddelen. Een andere afdeling van deze univer siteit neemt proeven met kunstmatige bevruchting. Naar prof. Salisbury, de leider der afdeling, ons mededeelde, is het theoretisch mogelijk dat de produc tie van een stier door kunstmatig be vruchten zeshonderd maal vergroot kan worden maar in de praktijk is dit slechts" honderd maal. De universiteit bezit nu vijftig stie ren, die de kunstmatige bevruchting van 40.000 koeien mogelijk maken, een prestatie, die zonder kunstmatige be vruchting zeven tot tienduizend stieren zou vereisen. Het resultaat is niet slechts een besparing van stieren, maar ook een verbeterd soort koeien, die meer melk Z' 'en. Vervolgens zijn wij per slaapwagen naar Detroit vertrokken maar het comfort was niet wat wij in Europa ge wend zijn. Geen aparte slaapplaatsen, maar een voor vrouwen en mannen ge meenschappelijke wagen, waar ieder zich in bed moet uitkleden, van de an deren gescl.e'Jen door een stuk canvas, en met een armzalige wasgelegenheid. Bijna onmiddellijk na aankomst in Detroit bezichtigden wij de Fordfabrie ken een enorm uitgestrekt fabrieks- komen en wachten ze in de tussendek- complex. Hoe vaak hebben wij er al niet over gelezen: in een half uur ont staat aan de lopende band een complete auto en toch, toen wij deze fantas tische fabricage voor onze eigen ogen zagen gebeuren, waren wij diep onder de indruk. Inlichtingen over atoombommen. In de universiteit van Chicago hebben wtj een samenkomst gehad met enige geleerden, gespecialiseerde natuurkun digen op het gebied van de atoom energie en Nobelprijswinnaars, die te genwoordig waren bij de proefneming net de atoombom in de woestijn van Nieuw-Mexico. Bij deze proefneming viel de eerste atoombom van een pl m dertig meter hogen toren. Ook waren er natuurkundigen, die de door de atoombommen aangerichte verwoestin gen te Hirosjima en Nagasaki aan schouwden. Hun conclusie is, dat het nog lang zal duren, voordat wij atoom automobielen zien. Het is echter hoogst waarschijnlijk, dat wij ze nooit zullen zien, omdat de volgende oorlog, geen steden, doch volken zal vern'etiesn. De vernietiging door de bom gaat zo snel en zo totaal, over grote oppervlakten, dat verdediging ertegen absoluut ho peloos moet worden geacht. Leiders en organisaties zullen ver dwijnen. Mensen op sleutelpos- ten zuilen worden gedood. brand weerkazernes gekraakt, brandweer lieden verbrand, artsen gedood, zieken huizen vernield en millioenen mensen zullen worden gedood of gewond. Indien wij een volgende oorlog ris keren zal dit, naar de stellige over tuiging der natuurkundigen, het einde van het menselijk wezen betekenen. Ieder der aanwezigen was daarover zeer pessimistisch gestemd, zolang de Verenigde Staten en Sow.iet-Rusland niet te samen zijn gebracht om maat regelen voor internationale controle te nemen. Deze soort controle, zo zeiden de natuurkundigen, zal, indien zij wordt uitgeoefend door experts uit naam van de Verenigde volken, moei lijk zijn, zo niet geheel onmogelijk. Onze indruk is: wij hebben dit ver schrikkelijke wapen, maar hoe kunnen wij het kwijtraken? t Naar „De Waarheid" wordt mede gedeeld zijn de randwegen van de Wie ringermeer, die in beste staat verkeren, met ingang van 11- Februari vrijgege ven voor het verkeer. 's-Gravenhage, 11 Febr. - De voorzit ter van de Eerste Kamer heeft benoemd tot leden van de parlementaire comms- sie voor Indonesiëê de heren Weiter. oud vice-president van de Raad van Ned.-Indië, oud-minister van ko'on'ën. jhr. de Savornin Lohman. hoog'e'-aar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en N. Vijlbr'ef. Als Tweede Kamerleden zijn benoemd: Van Poll Meyerink, drs Korthals en dr ir Heertjes. De voorzitter der Tweede Kam->r neeft zich voorbehouden 'nog één of meer leden aan de commissie tot te voe ten Sport. Handbal. HAV II VERLIEST. De dames van het tweede elftal kunnen hun vorm van de vorige competitie niet terugvinden. Ook nu moesten zij weer >un meerderen erkennen in de dames van de Zwaluwen. De Kolhornse dames wisten in een zeer slecht gespeelde wedstrijd een 2—0-overwinning te behalen. Hockey. FIT I—HERMES I 6—0. Met tien man spelend heeft Hermes Ijl. Zondag de grootste nederlaag sinds haar bestaan te slikken gekregen. Het gemis van de elfde speler, en de onwennigheid van de nieuwe opstelling waarn r "d werd, deden dusdanig haar invloed geiden, dat binnen vijf minuten de Amsterdam mers een 2—0-voorsprong konden nemen. Hiermede was de strijd in feite reeds be slist. Weliswaar wist Hermes toi aan de rust verdere doelpunten te voorkomen, doch na de rust brak de uitstekend spe lende Amsterdamse midvoor nog al- de malen door de tevergeefs naar bun vorm zoekende Hermesspelers heen, waar door de stand tot 60 werd opgevoerd. Tegen het einde kwam Hermes nog enigszins in de aanval, doch men slaagde er zelfs niet tn de eer te redden NL-314, vlucht 31, gezagvoerder Moll. Vertrek Schiphol 7-2-46, 8-2-46 22.07 GMT vertrek Caïro richting Shairah, 10-2-46 20.10 GMT vertrek Pegu (Ran- goon), 11-2-46 04 15 GMT vermoedelijke aankomst Batavia. NL-312. vlucht 32, gezagvoerder Rijk- hoff. Vertrek Schiphol 8-2-46, 8-2-46 14.46 GMT vertrek Napels richting Caïro, 10-2-46 23.45 GMT vertrek Ka- rachi op weg naar Barrackpore. NL-310, vlucht 33, gezagvoerder Rossi. 9-2-46 08.00 GMT vertrek Schiphol, 9-2- 46 15.55 GMT vertrek Napels, 9-2-46 22.00 GMT aankomst Caïro, 10-2-46 23.09 GMT vertrek Caïro richting Shaibah. SAMENWERKING VERSTEVIGT VOEDSELPOSITIE. Het herstel van onze voedselpositie is een moeizaam proces, maar dat er flink wordt aangepakt leren ons de Honig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, waar met man en macht gewerkt wordt, om elk Neder- ands gezin zijn aandeel te verzeke ren van al wat de Honig's Fabrieken fabriceren. Het gaat natuurlijk niet altijd zo vlot als men wel zou wen sen. maar de medewerking van de betreffende autoriteiten en bovenal van de winkeliers en grossiers stelt Honig's personeel in staat zijn volle energie te geven aan de productie en de eerlijke verdeling van de uitmuntende Honig's artikelen, die van zo groot belang zijn voor het behoud van onze volksgezond heid. (Ingezonden mededeeling).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3