Hoe Sam en Slokkie op reis gingen Stadsnieuws „WINNIBST" GEEFT OPENINGSCONCERT Een „kleuterschool" in Tuindorp Buurtver. Keizerstraat Verboden terrein! HELDERSE VERRAADSTER TOT 2% JAAR VEROORDEELD Wat iedereen moet weten. Onder de aandacht. INGEZONDEN. PASSAGIERSLIJST M.S. NOOBDAM SCHEEPSTIJDINGEN De R. K. Muziekvereniging heeft twee avonden achtereen in Casino ge concerteerd, voor donateurs en genodig den, wier aantal twee uitvoeringen rechtvaardigde. De zaal bood een feestelijke aanblik, en er heerste een bijzonder gezellige stemming. Nadat het volkslied was gespeeld, sprak voorzitter Mahieu een openings woord, waarin hij herinnerde aan de laatste maal, dat „Winnubst" het Wil helmus had mogen spelen, op '9 Mei 1940, 's avonds om kwart voor twaalf. Hij herdacht den souffleur, die bij het bombardement van Rotterdam om het leven kwam. Het muzikale gedeelte begon met een pittige Marche Triomphale van Foucher, welke werd gevolgd door de beroemde ouverture Dichter und Bauer van Franz von Suppé, tijdens de uitvoering waar van de muzikanten goed op elkander ingespeeld bleken. „In der Waldschmiede" van Eilen- berg die meer van dergelijke com posities op zijn geweten heeft! was een bijzonder aardig werkje. We hoor den Jacques Offenbach ten voeten uit in een potpourri uit zijn operette „Ha fille du tambour-major". Het programma vermeldde daarna een drietal vraagtekens, die zich concreti seerden in een huldiging van vier leden, die 25 jaar actief lid waren van de vereniging, benevens van direc teur Schenkels, die 35 jaar lid was, maar daarvan 25 jaar als directeur was opgetreden. De 4 leden ontvingen ieder een medaille, terwijl den heer Schen kels een schitterend radiotoestel werd aangeboden, dat natuurlijk in grote dank werd geaccepteerd. Het muzikale gedeelte werd besloten met de Telefunkenmars van Evert, die zeer behoorlijk werd gespeeld, en even als alle andere nummers een afwerking genoot, zoals we die van Winnubst ge wend zijn. De rest van de avond werd gevuld met cabaret, waarin Jan de Man de hoofdrol had. Een drietal schetsjes werd opgevoerd, waarvan vooral het laat ste, onder de titel „Logisch", bijzonder in de smaak viel. Mej. Horik decla meerde een Ballade van Marie Bod- daert. Na afloop van de uitvoering werd nog een paar uur gezellig gedanst, met medewerking van de Four Tango Serenaders. Voor de oorlog reeds kondep we da gelijks zo 's morgens tegen negen uur en 's middags tegen twee uur een groep' je klein goed, onder leiding van een „juffrouw", zien wandelen van Tuin dorp in de richting van de binnenstad. Deze kleuters bezochten de chr. school voor voorbereidend lager onderwijs, uitgaande van de vereniging „Jachin", in het gebouw aan de Hoogstraat, en we begrepen, dat het nodig was, deze kindertjes de lange wandeling onder vertrouwd geleide te laten maken. Het aantal kinderen, dat in Tuindorp voor dergelijk onderwijs in aanmerking komt, is momenteel echter zg groot, dat het schoolbestuur sinds enige tijd plan nen heeft uitgewerkt, om in Tuindorp zelf te komen tot oprichting van een soort nevenschool. Dezer dagen heeft men beslag weten te leggen op het gebouwtje aan de Ane- monestraat, gelegen tussen de percelen no. 23 en 24, dat met enige voorziening voor genoemd doel uitstekend geschikt te maken is. Het ligt in de bedoeling, de school in April te openen. Reeds thans kunnen leerlingen wor den opgegeven, en wel bij den heer H. W. Kramer, Narcisstraat 47a, en voorts op bepaalde uren bij adressen, die ver meld worden in de desbetreffende ad vertentie. CORRESPONDENTIE. A. Uw ingezonden stuk over de Werfzuivering kan niet worden op genomen, omdat U aan de gestelde Voorwaarde, ondertekening met uw haam, niet voldaan hebt. Red. Heldersche Crt In het kader van de K.S.K. kwam de Keizerstraat in vergadering bijeen. Het doel van deze vergadering was, te komen tot het oprichten van een buurt vereniging in K.S.K. verband. De zeer talrijke aanwezigen verklaar den zich accoord met deze gang van zaken. Nadat tot vaststelling van de contributie was besloten, werd een be stuur gekozen, bestaande uit de volgen de heren: voorzitter T. Borgerding, secretaris J. Sanders, penningmeester J. Olie, en de leden C. Leibbrand, B. Puinbroek, J. Schellinger, J. Dunsel man. Van dit bestuur zullen 3 leden zitting nemen in het K.S.K.-bestuur. Besloten v-erd, als buurtvereniging, ook goed voor de dag te komen tijdens eventuele herdenkingsfeesten. Het mag genoegzaam bekend heten, dat het stationsemplacement, en verder al het terrein van de Ne derlandse ^spoorwegen, voor onbe voegden verboden gebied is. Er wordt echter de laatste tijd tegen dit verbod nogal eens gezon digd. En dat niet zozeer, om op de spoorbaan of daarnevens genoeg lijke wandelingetjes te maken, maar wel bijvoorbeeld, om zijn doel vlug ger te bereiken. Het bespaart im mers ettelijke minuten, om van de Vogelwijk uit een soort „cross- country" te maken, inplaats van netjes de openbare weg te volgen. En ook om van de Javastraat en omgeving naar de binnenstad te ko men maken velen gebruik van de mazen in de omheining van het sta- tionsterrein. Het gaat echter de spuigaten uit lopen, wanneer „flinke" lieden in het holst van de nacht de spoor bomen van de overweg de horizon tale stand doen aannemen; voor nachtelijke automobilisten en andere voorbijgangers kan dat funeste ge volgen hebben. En het lijkt ons voor bonafide wandelaars verre van pret tig, om gehoorzaam enige uren voor de gesloten bomen te moeten wach ten, tot eindelijk tegen het morgen krieken een spoorman ze komt ope,- nen! Onze Helderse stationschef zal van heden af streng toezien, dat geen onbevoegden zich meer op zijn territorium bevinden. Niet alleen in het belang van de dienst, maar ook in dat van de kinderen, die licht het slachtoffer worden van hun eigen onvoorzichtigheid, wanneer er gerangeerd wordt. Laten de ouders hun kinderen er dus op wijzen, dat slippertjes in de richting van de spoorstaven uit den boze zijn, en laten de volwassenen in hun oor knopen, dat onbevoegd wandelen over het stationsemplace- ment onherroepelijk met een proces verbaal gehonoreerd zal worden! Leer gehoorzamen, en gij zult leren bevelen Woensdagmiddag behandelde het Ge rechtshof te Amsterdam verraadzaken van geheel uiteenlopend karakter. Eerst stond terecht mej. Trijntje Barten uit Den Helder, pensionhoudster, die een buur man had aangebracht, omdat hij een radiotoestel had gehad (wat ze ontkende) en bovendien haar eigen zuster had aan gegeven, omdat deze goederen van Joodse landgenoten in huis had. Dit feit gaf ze toe. Waarom ze dat had gedaan? Uit per soonlijke haat, antwoordde ze. Ze had ruzie met haar zuster en ze wilde zich wreken. De advocaat-fiscaal meende, dat 2Vi jaar gevangenisstraf haar tot betere gedachten zou moeten brengen. Verdach- te's verdediger vroeg een psychiatrisch rapport. IMBECIEL. TEXELAAR. Tot i jaar veroordeeld. Geheel anders lagen de omstandigheden bij Renée Hoogerwerf, een reeds bejaar den inwoner van Texel, die volgens de dagvaarding de dood van drie B.S.-ers, nl. de heren Donker, Jonker en Schelf hout op zijn geweten had. Deze drie hadden nl. in April 1945 meegevochten aan de zijde der Georgiërs en nog wel tn Russische uniform. De Duitsers kenden hun namen en vroegen den landbou wersknecht R. Schaap en Hoogerwerf of zij deze jongens niet hadden gezien. Schaap was zo flink vol te houden, dat hij van niets wist, maar Hoogerwerf viel al gauw door de mand, toen de Duitsers hem wat bars aanspraken. De drie B.S.- ers zijn kort daarop in het fort „Erf prins" gefusilleerd. Hoogerwerf maakte een bange, domme indruk. Trouwens, Schaap vertelde ook, dat hij doodsbenauwd was geweest. Een landverrader was Hoogerwerf zeker niet geweest; hij heeft steeds aan de goede zijde gestaan. Niettemin meende de ad vocaat-fiscaal, dat de ten laste gelegde op zet wel was bewezen en hij vorderde een jaar gevangenisstraf. Verdachte's raads man pleitte vrijspraak. DE MULO-AVOND. Wij vestigen er de aandacht op, dat de feestavond van MULO hedenavond niet begint om 8 uur, maar om 7.30 uur. Het kan gebeuren, dat U een belang rijke bijdrage zult geven aan instellingen, die daar een zo nuttig mogelijke beste ding aan zullen geven. Noteert dan de volgende Giro-nummers in Uw notitie boekje: .Nederland helpt Indië", no. 500500. Den Haag. „Nederlands Volks Herstel", no. 6550, Den Haag. „H A.R.K.", no. 510000. Rotterdam. „De Stichting 1940—'45", no. 194045, Den Haag. „Rode Kruis", no. 22120, Den Haag. „Nationaal Instituut", no. 2578, Am sterdam. Voor de voorziening van het we reldnieuws zijn wij afhankelijk van de wondermachine, het Telexappa raat. Door een hinderlijke storing in de kabel ergens in Noord-Holland, staat de Telex stil. Wij zien ons daarom genoodzaakt het grote nieuws te betrekken uit enkele grote bladen. Spoedig echter hopen we zelf weer alle berichten te kunnen doorgeven. Redactie H. C. door O. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 99 Maar gelukkig, het zou nog boven verwachting goed aflopen; toen hij de hoek omsloeg, vloog de leeuw regelrecht tegen een anderen leeuw op, die nog een appeltje met hem te schillen scheen te hebben. Tenminste de dieren begonnen terstond 'n verwoed gevecht, zodat zand en aardkluiten door de lucht stoven. Sam maakte van deze zo onverwachts gebo den gelegenheid natuurlijk gebruik, om onverwijld het hazenpad te kiezen! 100. Urenlang zwierf de arme Sam in de woestijn rond, steeds in angst ver kerend, dat er nog meer leeuwen zou den komen opdagen. Maar dat gebeur de niet. Eindelijk, toen de nacht reeds begon te vallen, ontdekte hij in de verte zijn vrienden Stapman en Slokkie. „Hal lo' Hallol" riep hij, hun verheugd met de armen toewuivend. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) DE WERFZUIVERING. Recht gaan vragen, recht gaan schenken. Dus niet ongegrond verdenken. Geachte Redactie! Na uw besch uwingen „Werfzuive ring te hebben gevolgd, waarmede ik het eens ben, trof mij de uitlating, dat het personeel niet voldoende sympathie had getoond. Ik deel U daarom mede. dat door mij dadelijk na de schorsing van den wrn.-directeur een verzoek schrift is opgesteld, dat bij eventuele circulatie zeer veel handtekeningen zou hebben ontvangen, waardoor zeker bovenbedoelde uitlating niet in uw blad had behoeven te verschijnen. Met dit verzoek ben ik bij enkele meer bevoeg den geweest, één ervan betuigde zijn in stemming, de anderen verwezen mij naar een andere bevoegde, deze be loofde mij het in commissie te zullen bespreken, na eerst te hebben vastge steld, dat het dan voor alle daarvoor in aanmerking komende geschorsten zou wezen. Hoewel ik de indruk kreeg, dat be doelde bevoegden er niet onsympathiek tegenover stonden, hoorde ik er niets meer van, terwijl mij bij navraag be kend werd, dat er besloten was, om een andere weg te bewandelen, waar door het beoogde doel beter bereikt zou kunnen worden. Of dit geschied is, weet ik niet. Zo ja, dan zijn de arbei ders in elk geval uitgesloten geweest om van hun sympathie te getuigen en verzoek ik U daarom beleefd dit schrij ven in uw blad op te nemen, waardoor de indruk kan worden weggenomen, dat een groot deel van de arbeiders niet voldoende sympathie heeft willen tonen. WALBOOM. Het doet ons genoegen, dat de heer Walboom, die het werkpersoneel beter zal kennen dan wij, de overtuiging heeft, dat het werfpersoneel wel ge neigd is zijn sympathie met verschillende geschorsten te betuigen. Dat is ook wenselijk, omdat hier, zoals we hebben aangetoond, een onrecht gedaan wordt, dat misschien hersteld kan worden als allen, die met de geschorsten hebben samengewerkt, willen getuigen, dat aan hun goed Nederlandse houding niet viel te twijfelen. In een volgend nummer komen we hier op terug. Red. Heldersche Crt. Heden ontvingen wij de passagierslijst van het m.s. „Noordam", bevattende 1630 namen van repatriërenden. Deze lijst ligt op ons bureau ter inzage. Salland (KHL) 13/2 v. Rott. n. New- ïork; Vlh der Velde (KHL) 12/2 te Rio Janeiro; Tiba (KHL) 9/2 v. B.'Aires n. Nederland (verb.); Orestes (KNSM) 13/2 v. Amst. n. Swansea: Orpheus (KNSM) 14/2 v. Rott. n. Harlingen; Titus (KN SM) 12/2 te Trinidad; Venus (KNSM) 13/2 te Alexandrië; Theseus (KNSM) 13/2 v. Fowey n. Amst.; Amstelkerk (KNSM) 13/2 v. Trinidad n. Paramaribo; Java (SMN) 13 Febr. v. Montevideo n. Rio Janeiro; Joh. de Witt (SMN) 13/2 v. Pt. Said wordt 22/2 v. Bat. te Amst. verw. Mapia (SMN) 13/2 v. Amst. n. Colon (v.o.); Tibia (Angl. Sax) 14/2 v. Curacao te Rott.; Blommersdijk (HAL) 16/2 v Baltimore in de Duins verw.; Lekhaven (Uden) 12/2 v. Hampton Rds. te Houston; Pieter de Hoogh 7/2 v. Antw. te New-York; Kelbergen (Fur- ness) 13/2 v. Casablanca n. Algiers.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2