HELDERSCHE COURANT Indon. regering hoopt met de Nederlanders tot overeenstemming te komen Lcvantstaten eisen terugtrekking vreemde troepen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VERKLARING VAN SJAHRIR'S WOORDVOERDER Zes Nederlandse soldaten sneuvelden op Banka Indonesiërs gaan beraadslagen Weerbericht BELGEN ZONDAG NAAR DE STEMBUS Staatsmijn Emma Prins Bernhard bezoekt .De raad moet de Franse belofte vertrouwen", aldus Mr. van Kleffens Rauter weer in ons land Texelse boot SATERDAG 16 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang No. 9665. Don Holdor VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Icn 7 Uitgave: N.v. Uitg. Mij. Holi. Noorderkwartier. omgeving t 2.60, Postabonnementen l 3.00 ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en „Het feit, dat de Veiligheidsraad de eis van de Oekraïne tot het instellen van een onderzoek naar het optreden van de Britten in Indonesië, heeft verwor pen, zal de Indonesische houding ten aanzien van de onderhandelingen met de Nederlanders in het geheel niet be ïnvloeden", zo heeft Hadji Salim, de woordvoerder van Sjahrir, verklaard. „Wij beseften, dat wij gebruikt werden als pion in het politieke schaakspel. Hoewel wij de Oekraïne dankbaar zijn voor haar belangstelling in onze zaken, vragen wij geen inmenging van derden in dit stadium". Hadji Salim zei verder, dat de Indo nesische regering hoopte overeenstem ming te bereiken met de Nederlanders bij de onderhandelingen over de toe komstige status van Indonesië „met de welwillende bijstand van Sir Archibald Kerr. Als wij op een dood punt komen, zullen wij om bemiddeling verzoeken", vervolgde hij. Hadji Salim zeide, dat de voortdurende onrust in Indonesië ver oorzaakt wordt door jonge mensen, die denken, dat zij de regering steunen door te vechten. De jongeren zijn van me ning, dat de beroepen, die hun leiders op hen doen om het vechten te staken, niet van harte gemeend zijn. Sir Archibald Clark Kerr, de spéciale ambassadeur der Britse regering in Ned.- Indië, heeft gistermiddag aan dr. H. J. van Mook in diens Paleis te Batavia een bezoek gebracht. Vandaag zal het Indonesische comité in Batavia vergaderen om de Neder landse voorstellen te bespreken. De leden van het nationale comité het voorlopig parlement zijn intussen opgeroepen voor een bijeenkomst te Djokjakarta. Zij zullen daar, met het zelfde doel, zo spoedig mogelijk in ple naire zitting bijeenkomen. De regeling van deze vergadering blijkt buitenge woon moeilijk te zijn, gezien de slechte verbindingen op het eiland. Er wordt op Sjahrir aanzienlijke druk uitgeoefend door verschillende Indone sische organisaties, die telegrafisch op volledige onafhankelijkheid aandringen. Ofschoon de pogingen om een Neder lands-Indonesisch vergelijk tot stand te brengen, achter de schermen zullen worden voortgezet, verwachten poli tieke waarnemers te Batavia een stil stand in de officiële besprekingen, tot na Sjahrir's terugkeer van zijn voorge nomen reis naar Djokjakarta, een reis die vooralsnog nog niet definitief is. EEN DRIELING GEBOREN. Het echtpaar WagenaarBuwalda op Ameland .werd Vrijdag verblijd rret de geboorte van een drieling. De drie meisjes en de moeder ma ken het goed. NEVELIG. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en West. In de ochtend nevelig. Vrij veel bewolking, doch geen regen van betekenis. Tempe ratuur overdag oplopend tot 7 a 8 graden Celsius. 17 Februari: Zon op: 7.53 uur. Onder: 17.56 uur. Maan op: 19.27 uur. Onder: 0.14 uur. Botsing op Banka. Nadat de landing van Nederlandse troepen op het eiland Banka zonder incidenten verlopen was, zijn later, naar A.P. meldt, bij botsingen met Indo nesiërs zes soldaten van een Nederlands bataljon gedood. De troepen hebben Muntok, de hoofdstad van het eiland, zonder strijd bezet. Het bataljon, dat tot een gevecht gedwongen werd, moest het hoofd bieden aan een aanval van 200 gewapende Indonesiërs. In Muntok werken Indonesische be ambten steeds meer met de Nederlan ders samen. Er is een groot tekort aan voedsel en medicijnen. De Inheemse christen-onderwijzers, die uit Poso weggevoerd waren, zijn te Maliki vermoord. Soldaten, die op pa trouille waren in het gebied van Djem- batan Doeren, vonden een uitgeplun derde woning, waarin zich de lijken van een vrouw en een jongen bevon den. 300.000 burgers van stem recht uitgesloten. Na een vooral van de zijde van links en uiterst links met grote scherpte ge voerde verkiezingsstrijd, waarbij de ko ningskwestie als wapen werd gehanteerd, gaat het Belgische volk morgen ter stem bus. 400 000 jonge Belgen kiezen voor het eerst, maar 300.000 zullen er niet mogen stemmen op grond van hun gedragingen gedurende de bezetting, zodat, als men de overledenen in aanmerking neemt, het aantal kiezers met slechts enkele tien duizenden toeneemt. De jonge kiezers zullen echter een verschuiving te weeg brengen, al wordt verwacht, dat die niet zo groot zal zijn als in Engeland en Frankrijk. Vrijdag is de Mijnraad, die onder haar leden Prins Bernhard telt, vereerd door diens koninklijk bezoek. In de Lim burgse mijnstreek aangekomen, stapte het gezelschap af bij de -staatsmijn Emma te Treebeek. De leden zijn afge daald in de ondergrondse werken van ae mijn en hebben des middags de op leiding der jonge mijnwerkers op déze zelfde mijn bezocht. Tijdens de voortgezette vergadering van de Veiligheidsraad op Vrijdag avond heeft de Sowjet-Russische gede legeerde, Wisjinsky, de eis gesteld, dat de Britse en Franse troepen in Syrië en de Libanon binnen een door de Vei- ligheidsraad vast te stellen termijn zou den worden teruggetrokken. Mr. van Kleffens over de Levan- tijnse kwestie. Bij de behandeling van de Levantijn- se kwestie voor de Veiligheidsraad heeft mr. van Kleffens verklaard, dat, naar zijn mening, de aanwezigheid van Britse en Franse troepen in de twee Levantstaten in feite een beperking van de souvereiniteit dier staten bete kende. en dat het niet in overeenstem ming met de voorzieningen van het handvest was. Natuurlijk, zo zeide hij, waren er tijdens de oorlog goede rede nen geweest voor de aanwezigheid van die troepen, doch hij kon zeer wel het ongeduld van Syrië en de Libanon over de voortgezette aanwezigheid van deze troepen begrijpen. Zij moesten er echter aan denken, dat de nederlaag van Duitsland nog pas een jaar gele den was. Frankrijk had beloofd zijn troepen terug te trekken en het vertrouwen van de raad in deze belofte gevraagd. De raad moest dit vertrouwen schen ken, aldus zeide mr. van Kleffens. Indien de Franse troepen niet zou den worden teruggetrokken, zou de raad later nog tot een actie kunnen overgaan. De in den bezettingstijd berucht geworden „Obergruppenführer" der S.S., Rauter, is dezer dagen naar Scheveningen overgebracht. Op zijn bevel zijn in de bezettingstijd tal rijke Nederlanders gefusilleerd. Het is nog niet beslist voor welk Bijzon der Gerechtshof Rauter zal moeten verschijnen. SALPETER VOOR DE LANDBOUW. De productie van salpeter bij „Mekog" te IJmuiden is weer begonnen. Dezer dagen heeft de eerste verzending plaats gehad. Vooral voor de landbouw is dit van grote betekenis. H M de Koningin bracht Donderdag een bezoek aan de torpedobootjager Evertsen" en het fregat „Johan Maurit s", welke oorlogsbodem te Amsterdam vertoeven en binnenkort zullen vertrekken. De vorstin inspecteert de erewacht van mariniers, opgesteld voor de „Evertsen". Anefo Breyer f. Krijgt Nederland een „M inister-Meynen-Jugend Toen het Franse blad „L'Illustra- tion" in 1933 de eerste foto's publi ceerde van optochten van de Hitlerjeugd, welke in het bruine uniform gestoken met „vliegende vaandels en slaande trom" door de straten van Berlijn marcheerde, hadden we eerst een klein gevoel van medelijden met zulk een geest. We zagen vader, moeder en kinde ren van acht a tien jaar op de wan deling, allen gestoken in het uni- form met de hakenkruisband. Het Duitse hart genoot. Hitier kende „zijn" volk op een prik. Tot in 1940 toe waren wij, hoe het kwam, mag een raadsel heten, uitermate slecht op de hoogte van de eigenlijke geest van het Nazidom. Nu weten w ij beter. Het bracht ellende en verderf niet alleen voor het eigen volk, maar daarenboven voor tientallen millioenen anderen. Zo juist schreef ik: ,Nu weten we beter". Mogen wij echter het vol gende bericht uit „Vrij Nederland" van 16 Febr. '46 voor waarheid aan nemen, dan schijnt het toch, dat een zeker aantal Nederlanders, waaron der onze Minister van Oorlog, niet veel geleerd heeft. In een der rubrieken van boven genoemd blad lazen we n.1. het vol gende: „In opdracht van den Minister van Oorlog gaat een Nederlandse commissie in Engeland het systeem van army cadet training, dat is militaire opleiding van veertien- tot zeventien-jarigen, be studeren. De commissie zal o.a. moeten nagaan, in hoeverre onze volksmentaliteit voor een soortgelijke opleiding t o e- gankelijk kan worden gemaakt..." Tot hiertoe het bericht. Wij vra gen ons af, wil de minister de „avonturengeest" van de jeugd tus sen veertien en zeventien jaar, v/elke nu o.a. wordt afgereageerd door jeugdverenigingen als padvin derij, trekkersbonden, enz. gaan ex ploiteren door hen op te kweken als aspirant militairen? Dan gaan wij de verkeerde kant uit. Dan gaat onze jeugd naar de kelder! Dat moet niet en dat mag giet. We moe ten het militairisme beschouwen als een noodzakelijk kwaad. De mi nister vergete niet, dat onze jeugd door jarenlange uiterst geraffineer de Nazi-propaganda onbewust toen al, al is het in geringe mate, is be- invloed. Daarop mag niet doorgebor duurd worden. Onze jongens dienen te worden opgevoed in een geest van naar vrede strevende waarheid, in de geest van naastenliefde en verdraag zaamheid. Militaire of semi-militaire opleiding van jongens van een der- selijke leeftijd verknoeit hun jeugd En hoe zal het dan met het onder wijs van deze knapen zijn gesteld? Is dit moreel herstel? Is dit ge- zmsherstel? Neen, wij wensen geen Minister- Meynen-Jugend". De minister zal er goed aan doen de commissie ten sroedms'e te liquidemn. Wij willen en wij dulden geen fascism» m°er! W. K. De bootdienst TexelDen Helder heeft een kleine wijziging ondergaan. De boot, die om 4 uur des middags uit Den Helder vertrok, gaat in 't vervolg 4.30.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1