BONTE GEMEENSCHAPSAVOND VAN DE JEUGDRAAD Hoe Sam en Slokkie op reis gingen DE KORTE GOLF Stadsnieuws De uitvoering van Harmonie Predikbeurten De opvoeding is een quaestie van liefde, ge duld en wijsheid; De laatste twee groeien, waar de eerste heerst. COEN BOT VOOR DE RADIO Waar gaan we heen? Hoeveel huur betaalt U? REGELING OORLOGS SCHADE AAN WONINGEN Rectificatie Oorlogsbruidjes naar Amerika De vijfde gemeenschapsavond van de Helderse Jeugdraad stond uitsluitend in het teken van de ontspanning, en wij hebben met genoegen kunnen vaststel len, dat men er inderdaad in geslaagd is, deze avond tot een gezellige avond te pnaken. Het was direct al prettig, dat het Hel derse kwartiertje verstek deed gaan, Zodat te klokke 8 uur het openingswoord werd gesproken. De Oranje-garde opende het program- psa met een mars door tambours en pij pers, die bijzonder volumineus werd uit gevoerd. Na deze pittige klanken lieten een aantal leden van de V. C. J. B. de aanwezigen iets uit hun werk zien, o.a. volksdansen, zang en enige spreekkoren. De volksdansen waren een beetje rom melig, doch de leidster verzocht clemen tie, daar de oefeningen steeds in een te kleine ruimte waren gehouden. Het spreekkoor „Draag" werd heel goed uitgesproken. De volle zaal kreeg toen een wonder van handigheid te aanschouwen: binnen vijf minuten tijds fabriceerden enige padvinders een rijwielbrancard! De C. J. M. V. kwam vervolgens op de planken met een rijmig nummer, voorstellende een gedeelte van één der clubavonden, waarin een instrumentaal en vocaal trio enige Zuid-Afrikaanse liedjes ten gehore bracht die bijzonder insloegen. Na de pauze, die gelukkig niet te lang duurde, zagen de aanwezigen de toren van Babel voor hun verbaasde ogen op rijzen; de padvinders, die het bouwwerk maakten, noemen het gewoonlijk een seintoren. Zij zongen het „Hoort, zegt het voort", dat spontaan door de hele zaal werd meegezongen. Jammer, dat enige der aanwezigen meenden, dit ge zang met gekrijs te moeten begeleiden. Een bevallige jongedame kondigde daarna een lekespel aan, te geven door Wij schreven reeds, dat Maandag 18 Februari a.s. onze plaatselijke zang-, reciteer- en orkestvereniging „Harmo nie", onder leiding van den heer Jan Willems, een uitvoering zal geven. Deze avond wordt een reprise van de drie avonden in December, ditmaal echter geheel ten bate van het Ned. Rode Kruis, afdeling Den Helder. Uit het programma herinneren wij ons, dat voor de pauze een origineel op gezet cabaret werd opgevoerd, waarin o a. het bekende Moederlied ten gehore werd gebracht, en na de pauze naast andere nummers een aardige schets, waarin vele medewerkers om beurten voor het voetlicht kwamen. Voorts het Nonnenkoor uit Casanova van Strauss, gezongen door een groot dameskoor. DEN HELDER* Geref. kerken. Bethel- kerk: vm 10 uur, ds. H. J. Kampherbeek, van Heerjansdam; nm 5 uur, ds. S. Idema, van Alkmaar. Rehobothkerk: vm 10 uur, ds. S. Idema, nm 5 uur, ds. H. J. Kam pherbeek. Collecte voor Art. 11 K.O. (Hulpbehoevende kerken). Ned. Herv. Gem.: Nieuwe kerk (Weststraat) vm 10 uur, ds. Enklaar; Palmstraat, vm 10 uur, ds. Borghardt. Hersteld Evang. Luth. kerk, Weezenstraat, vm 10.30 uur, eerw, heer K. Berveling uit Amsterdam. Her denking 400 Jarige sterfdag van Luther. Kwartetzang. Chr. Geref. kerk (a. d. Steengracht), vm 10 en nm 5 uur, ds. Re bel. Oud-Geref. kerk, vm 10 en nm 5.30 uur, Leesdienst. Oud-kath. kerk, vm 8.30 uur, H.Dienst (past. H. J. Verhey). Leger des Heils: 10 uur Opdrachts- dienst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiders: Kapiteins H. Winter. Maandag 18 Febr., 2.15 uur, Gezinsbond. Donderdag 21 Februari, 8 uur. Verlossingssamen komst o.l.v. de Korps kadetten. Gralspreuk van Jan Ligfhart. de A. J. C.; zij gaf allen de vriendelijke raad, de zakdoeken voor dit vreselijke drama, getiteld „Pyramus en Thisbe", gereed te houden. Het was een drama: twee gelieven met doorboord hart vielen ter aarde, een leeuw in lamsvel kwam ten tonele.... De A. J. C. besloot haar bijdrage met een paar aardige volksdansen. Alles was keurig verzorgd. Groep II van het N. P. G. kwam met een leuk toneelstukje voor het voet licht; vooral „Arie de visser" kweet zich uitstekend van zijn taak. De Oranjegarde besloot deze geslaagde gemeenschapsavond met de taptoe. Dinsdagavond 19 Februari a.s. zal voor de K.R.O.-microfoon een vraag gesprek worden gehouden tussen Coen Bot en den bekenden redio-reporter Paul de Waard, waarin laatstgenoemde den oud-schipper van de „Dorus Rijkers" zal interviewen over zijn werk er, over het reddingwezen in het alge meen. De uitzending van dit vraaggesprek zal plaats vinden over Hilversum I (301 m), van kwart over zes tot half zeven. BEGRAFENIS KLAAS BIJL. De vijfde Mei 1945, die voor geheel ons land de bevrijding van het Duitse juk betekende, was voor de bemanning van de sleepboot „Amsterdam" een bij zonder droeve dag. Het schip lag op die datum in de ha ven van Antwerpen, en de vreugde over de bevrijding zou ook aan boord van aeze Wijsmuller-sleepboot wel heel groot geweest zijn, als niet op die zelfde dag één der opvarenden, en wel Klaas Bijl, te water geraakt en verdron ken was. Drie dagen later werd het stoffelijk overschot te Antwerpen begraven. Door bemiddeling van den Dienst voor Opsporing, Identificatie en Berging zal het stoffelijk overschot thans naar Den Helder worden overgebracht, waar het Dinsdag 19 Februari a.s. om 2 uur op de Algemene Begraafplaats te Huis duinen zal worden ter aarde besteld. PASSAGIERSLIJST JOHAN DE WITT. Op ons kantoor ligt vanaf heden ter inzage de passagierslijst van de „Joh»u de Witt met 1025 namen. DE BLOEMENZAKEN. Het bestuur van de Ver. van bloemen winkeliers verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat van heden af de bïoemenzaken tussen de middag van half één tot half twee gesloten zullen zijn. 101. Binnen enkele minuten zat hij weer op zijn oude plekje op Stapmans rug; vanwege de leeuwen besloten ze niet te gaan slapen, maar zo vlug mo gelijk weg te vluchten. Als een weg waaiend veertje zo vlug ijlde Stapman door de woestijn. Zo ging de reis al héél gauw en er verliepen dan ook slechts er keie dagen eer ze thuis waren. Dat tante Hippo teleurgesteld was, begrijp je! Het liep tegen examentijd, en de atmosfeer van het schoollokaal was geladen met nerveuze spanning. Een van de leraren, die tot taak had, om het opgroeiend geslacht vertrouwd te maken met de kennis der vreemde talen, gaf voor de klas een welgemeende raad aan zijn pu pillen. Hij zei: „Als nou straks een of ander woord eens tergend om je heen vlindert, en de juiste betekenis van een bepaalde uitdrukking ben je kwijt, wees dan niet zo eigenwijs, om er lukraak met de pet naar te gooien, want dan bestaat er alle kans, dat de stommiteiten, die een van jullie heeft neergeschreven, la ter in het museum der onsterfelijke anecdoten belanden, en over twin tig jaar nog als een opgeprikte cu riositeit onder de examinatoren zul len circuleren, wat voor de betrok ken persoon een uiterst onbehage lijk gevoel moet zijn, maar voor mijzelf natuurlijk evenmin een vleiende gedachte is, die als een sierraad ligt te glanzen in de glazen vitrine van mijn herinnering. Vul dus in zo'n geval liever geen syllabe in, dan zet je tenminste ook geen onzin op het papier, waar de hele onderwijzende wereld na een kwart eeuw nog om gnuift en grinnikt." Op dat moment kwam toevallig Zaterdag 16 Februari: Casino. Besloten Apachenbal, 8 uur. De Roskam. Poppenkast, 2 uur. Maandag 18 Februari: Casino. Uitvoering van Harmonie ten bate van het Rode Kruis, 8 uur. Woensdag 20 Februari: Casino. Toneeluitvoering „De Vliegen vanger", 8 uur. Vrijdag 22 Februari: Casino. Lezing door pater de Greeve, 8 uur. Bij de Helderse Bestuurdersbond ko men steeds meer klachten binnen die er op wijzen, dat ondanks het door de over heid uitgevaardigde „Huurbeschermings- besluit" hogere woninghuren worden gevraagd dan in Mei 1940. Bij het onderzoek naar de Juistheid van deze klachten doet zich de moeilijk heid voor, dat door het groot aantal ver huizingen in de oorlogsjaren de tegen woordige bewoner van een perceel veel al niet bekend is met de huurprijs van dat perceel op 9 Mei 1940. Teneinde nu over de nodige gegevens te kunnen beschikken om de juistheid der klachten te kunnen toetsen en in dien nodig met kracht tegen het euvel van onrechtmatige huuropdrijving te kunnen optreden, is de Bestuurdersbond voornemens een onderzoek op grote schaal in te stellen. Dit onderzoek, dat ongetwijfeld van 102. „Die Rondlobbes heeft ook wat staan kletsen met zijn „gemakkelijke pn minder gevaarlijke weg", zei Sam, en daar was Slokkie het roerend mee eens. „Maar het was toch een mooie reis!'' zei Slokkie, „en later zullen we zeker nog eens zo'n reisje maken!" „En óf!" zei Sammetje. En daarmee, is het verhaal uit. Ik hoop, dat jullie nog wel eens aan Sam metje en Slokkie denken zult' de directeur binnen stappen. Hij kuchte even, hum hum, en richtte zich vervolgens met een aanmoedi gende preek tot de luisterende schare. „Als jullie nou straks soms in een lastige situatie verzeild raken," zo begon de baas van wal te steken, „en onder het vertalen is een zeker woord of een bepaalde uitdrukking je niet erg duidelijk, wees dan as jeblieft niet zo'n sukkel, dat je geen enkele letter op de gis durft neer schrijven, maar toon tenminste zo veel courage te bezitten, dat je niet terugschrikt voor een benaderende vertolking, en is het helemaal een hopeloos geval, dan plak je maar iets in de tekst, dat je het meest ge schikt voorkomt. Dan weet men al thans, dat jullie voor geen klein tje vervaard zijn, net als een schip per, die bij vliegende eb dobbert in de vlet. Doch laat je niet door grond- zeeën in casu de verraderlijke moeilijkheden van het thema te pakken nemen, maar vecht je man moedig door de puzzle heen, dan loopt het resultaat vaak nog ver rassend mee. Een flinke dosis lef is de beste waarborg voor succes!" Zijn toespraak had een ongewild en schaterend effect. FABULIST. groot sociaal belang moet worden ge acht, kan alleen dan slagen, als alle Inwoners, ongeacht of zij klachten heb ben of niet, hieraan willen medewerken. Een dezer dagen zal huis-aan-huis een formulier worden bezorgd en het is de bedoeling, dat dit op de juiste wijze door U wordt ingevuld. Binnen vier dagen na de bezorging zal dit formulier weer worden teruggehaald. In verband met ons artikel van Don derdag schreef de heer J. J. de Boer, hoofd van het streekbureau Wederop bouw Den Helder-Texel de volgende rec tificatie: le. Noodvoorzieningen. Dit zijn voor zieningen .welke nodig zijn om het ge troffen pand voor verdere schade te be hoeden. Deze worden volledig vergoed. 2e. Indien voor definitief herstel van schade aan woningen f 3000 of minder véreist is, betaalt het Rijk daarvan 75 of 100®/o. 75®/o wordt betaald aan Rechtspersonen en aan natuurlijke personen, die over het jaar 1943 in de vermogensbelasting zijn of moeten worden aangeslagen of over dat jaar ten minste f 300 belas ting verschuldigd zijn, inclusief loonbe lasting. 3e. Deze bedragen worden cf aan den eigenaar of aan den aannemer uitge keerd, nadat de rekening door het be treffende bureau van de Wederopbouw (voor Den Helder en Texel is dat ge vestigd Spoorgracht 1) nauwkeurig zijn gecontroleerd, welke contröle mede in houdt het nagaan van posten, die als onderhoud of verbetering beschouwd moeten worden en uiteraard door den opdrachtgever zelf moeten worden be- taald. 4e. Alle schade (door oorlogshandelin gen, bezetting, plundering enz.) moet vóór 1 Maart 1946 aangegeven zijn bij de Schade-Enquête-Commtssie, Spoorstraat 112. Is dat niet gedaan, dan kan niet op vergoeding worden gerekend. (Wij tekenen hier nog bij aan, dat de onjuistheden in het artikel van Donderdak te wijten zijn aan de storing in onze be- richtenontvangst Red. H.C.) De eerste Nederlandse oorlogsbruid jes zullen op 12 Maart a.s. scheep 8aa^ naar Amerika met het s.s. „Vulcania'. dat die dag van Le Havre zal vertrek ken. Het laat zich aanzien, dat de sche pen overvol zullen zijn. Vrouwen en kinderen zullen aparte bedden hebben, de vrouwen zullen zelf haar bed moeten opmaken. Het zal aan de mannen in Amerika niet toegestaan zijn hun echt genoten van het schip af te halen, ten zij.... zij binnen 200 mijl van de ont schepingshaven wonen. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2