De U.N.O. over vijf jaar naar Greenwich-Stamforl De lente is in aantocht! SPORT HERMES-NIEUWS NFDPVI.ANDSR KUST VAARDER VERGAAN. Bemanning is gered Voorlopige zetel het Empire Staten Building INGEZONDEN. Nogmaals de werfzuivering WAAROM HET KADER IN DIENST MOET Competitiestanden. District Noord- Holland. Ie klasse heren: FIT 1 5 3 2 0 8 20— 4 Hermes 2 5 3 1 1 7 114 Strawberries 4 5 3 1 1 7 18— 7 Kraaien 3 5 2 0 3 4 5—18 VVV 3- 4 1 1 2 3 7—7 FIT 3 5 1 1 3 3 5—13 Zandvoort 4 3 0 0 3 0 114 District Noord-Holland, 2e klasse heren: Alliance 4 5 5 0 0 10 165 Hermes 3 3 3 0 0 6 82 Strawberries 5 3 2 0 1 4 103 THC '25 3 5 "2 0 3 4 13—14 Strawberries 4 3 1 0 2 2 7—13 BMHC 7 5 1 0 4 2 9—16 Hurley 3 4 0 0 4 0 2—12 District Noord-Holland le klasse dames: Hermes 2 4 3 1 0 7 192 Strawberries 4 3 2 1 0 5 15— 3 Hermes 3 4 2 0 2 4 4—15 UVO 1 3 1113 6—3 UVO 2 2 0 111 2—6 Kraaien 3 4 0 0 4 0 3—20 Het programma voor a.s. Zondag luidt:. Heren: Den Helder, Hermes 2VVV 3. Deze wedstrijd moet door de heren reserves gewonnen kunnen worden. Heemstede: Aliance 4Hermes 3. Voor het derde herenelftal wordt dit de strijd om de bovenste plaats. De beste wensen vergezellen hen op deze zware uitwedstrijd. Dames. Den Helder, Hermes 3—Kraai en 3. Deze wedstrijd moet volgens de stand van de ranglijst door de Helderse da mes worden gewonnen. Vermoedelijk zal het verschil echter gering zijn. De beide eerste elftallen hebben een vrije Zondag. Voetbal. HELDER-NIEUWS. Helder 1 gaat op bezoek bij KW in Krommenie. Het elftal van Helder is een weinig omgezet en ziet er nu als volgt uit: Boogaard: Booy en Teekelenburg; Vonk, Himpers en Beekhoven: Horik, Dorlijn. Rottier, Kiesewetter en Krab. Reserves: De Gast en De Leur. Helder 1 vertrekt gelijk met Helder 2 dat tegen Blauw-Wit 3 in Amsterdam uitkomt, om half elf. HRC-NIEUWS. HRC ontvangt DEM uit Beverwijk. Wanneer men de leiding heeft in een afdeling is iedere wedstrijd uiterst moeilijk. Oppassen dus, HRC. Het elf tal is: Boogaard: Stins en Koster: de Werker, De Jong en Bakker: De Boer. Nieuwstadt. De Vries, Heeris en Dissel. Aanvang half drie. Handbal. HAV-NIEUWS. Het eerste dameselftal ontvangt Oiymnia uit Wieringerwaard Gespeeld wordt om 2 uur op het Helder B-ter rein. Dit zal een spannende partij wor den De dames weten allemaal wat er op het spel staat. De heren gaan naar Haarlem, daar voor hen weer is vastgesteld Rapiditas HAV. Hier zal ook wel spanning heersen. Ongeveer zes mijl van South Foreland is in een zware mist des nachts het 250 ton grote Nederland se kustvaartuig „Tiger" geladen met porceleinaarde midscheeps aangeva ren door het ruim zevenduizend ton grote Amerikaanse vrachtschip „Edward R. Squibb". Het Neder landse vaartuig zonk binnen drie minuten, terwijl de zeven opvaren- den in zee geslingerd werden. De schipbreukelingen zijn echter opge pikt door sloepen van de Edward R Squibb. Een Nederlandse vrouw en haar kind dreven anderhalf uur rond alvorens zij gered konden worden. Donderdagnacht te 0.35 uur is het eerste deel van de bijeenkomst van de Algemene Vergadering der UNO te Londen door voorzitter S. aak gesloten. De zitting werd verdaagd tot 3 Septem ber. Voordien had de Algemene Vergade ring met eenparigheid van stemmen h-t voorstel, het voorlopige hoofdkwar tier in New York en het definitieve hoofdkwartier in Ncrth Greenwich te vestigen, aangenomen. VeldmaarscnalK Montgomery, die voor een korte vacantie te Saanenmöser in Zwitserland vertoeft, geniet daar van de wintersport. Anefo P. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Beleefd verzoekt ondergetekende op name van het volgende: Er wordt de laatste tijd veel gepraat en geschreven over de Werfzuivering en vooral het, door den heer Marinus inge zonden stukje heeft ernstige vermoedens doen reizen, dat sommige schorsingen voor anderen wel eens voordeel kon op leveren. Commentaar, vooral van d'e kant waarvan deze werd verwacht, bleef uit. Maar natuurlijk heeft het zijn uitwerking niet gemist en worden de artikelen over de Werfzuivering druk onder de loupe genomen. Maar nu moet mij één ding van het hart; tot nog toe zijn het alleen maar buitenstaanders die zich het lot aantrek ken van de gestaakten en geschorsten der Werf en ik vraag mij af, is dat oude euvel dan zo ingeroest bij de Wervianen, dat er onder die duizend man personeel niet één te vinden is, die het nu eens voor deze oorlogsslachtoffers durft op te nemen, of is men bang voor het bekende spreekwoord: „Als men in de roert, gaat het stinken", soms van toepassing? De artikelen van de heren M. en B. moesten toch een stimulans zijn om de koe bij de horens te vatten. Nu weer een stukje van den heer P. de Waal. Hier zal wel een misverstand zijn en zal dit een gefingeerde naam zijn, want eerstgenoemde heer is aan dit be drijf onbekend, maar het moet mij even van het hart dat die kwade reuk van het voormalige Walbedrijf niet een kwa de, doch een goede reuk moest zijn, want juist door dit bedrijf werd tegen de mof fen geageerd, in zeer vele gevallen ten eigen baie, maar, en hier komt het juist op neer, *de Duitsers werd er afbreuk door gedaan. Zo ook is het op de gehele Werf gegaan, er is gesaboteerd door oud en jong, van den directeur tot den min sten krullenjongen, hetzij voor de gemeen schap, hetzij ten eigen bate, maar dat doet niets ter zake, er werd tegengewerkt. De mof wist in sommige gevallen de duimschroeven nogal stijf aan te halen, zodat men er altijd niet onder uit kwam en dan stond het spook „naar Duitsland" je steeds voor de geest. Men was voor zelfbehoud wel eens verplicht rare din gen te doen, maar dat mag geen oorzaak zijn om hen, die vijf lange jaren de ellendige warboel, welke de Duitsers had den geschapen, meemaakten te staken of te schorsen, dat is spijkers zoeken op laag water en doet de overtuiging in je op- DE TIJDELIJKE ZETEL VAN DE U.N.O. Uit bevoegde bron te New York wordt vernomen, dat het 102 verdiepingen hoge Empire State Building, de hoogste wol- kenkraber van New York, het hoofd kwartier van de UNO zal zijn voor een periode van vijf jaren, oftewel totdat in Greenwich-Stamford een permanent gebouw is neergezet. De voorbereidende onderhandelingen over de verhuizing van een kantoor van de federale regering dat op het ogenblik in het Empire State Building is geves tigd, zijn voltooid. Het kantoor zal waar schijnlijk naar Washington worden ver plaatst. Wanneer het secretariaat van de UNO in dit gebouw wordt geconcen treerd, behoeft men geen gebruik te ma ken van de gebouwen op Long Island, dat op een uur afstand van het centrum van New York ligt. De staf van de UNO zal nu slechts 10 minuten hebben te lo pen naar het theater, waar men het plan heeft in de herfst van dit jaar de vol gende bijeenkomst van de algemene ver gadering te houden. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V De minister van Oorlog, de heer J. Meynen, heeft op de betreffende vragen, van den heer Bierema geantwoord, dat de berichten, volgens welke in de laat ste tijd reserve-officieren en onderoffi cieren opnieuw in werkelijke dienst wor den geroepen, op waarheid berusten, zo schrijft „Het Parool". De minister erkent, dat deze oproepin gen, waar het dikwijls personen boven 30 jaar betreft, die min of meer belang rijke maatschappelijke functies vervul len, somtijds schadelijk zijn voor het economisch herstel van ons land. Hij is zich bovendien zeer wel bewust niet al leen van de maatschappelijke, maar ook van de persoonlijke bezwaren aan de bedoelde oproepingen verbonden. Dit neemt niet weg, dat de maatregelen, welke hij moet nemen om te komen tot de vorming van een gezagsapparaat èn voor Nederland èn voor het Rijk, hem dwingen tot deze oproeping over te gaan. HU wijst er tevens op, dat het nog niet in voldoende mate tot het Nederlandse volk schUnt doorgedrongen te zUn, dat Nederland zich in omstandigheden be vindt, waarbU vooralsnog de militaire belangen in vele gevallen dienen te praevaleren boven maatschappelüke en persoonlüke. Immers zijn deze oproepingen noodzakelijk om de op zeer korte termijn naar Indonesië uit te zenden onderdelen van kader te voorzien. Voorts om kader vrij te ma ken voor de 2e divisie; tenslotte om te voorzien in het kader, dat te werk wordt gesteld in de instructiebataljons, aange wezen voor de opleiding van het jonge» toekomstige kader uit de lichtingen 1943 en 1946. Het aantal dergenen, die de militaird loopbaan als hun beroep wensen te kie zen, is groot. Voor zover 'zij nog nooit een militaire opleiding hebben ontvan gen, duurt hun opleiding te lang om hen voor de op korte termijn te vervul len taken in te schakelen. UiI de natuur Velen, die dit opschrift lezen, zullen wellicht ongelovig het hoofd schudden en nog 'n eindje dichter bij de kachel schuiven, al zal dat ook al niet bijzon der veel helpen, want het kolenhok is helaas bij velen reeds een lege ruim te Toch blijf ik bij mijn bewering, om dat er bewijzen te over zijn om deze te staven. Ook al woon je in de stad en zet je geen stap buiten de beslotenheid der huizenblokken_ de op handen zijn de intocht van het voorjaar met al zijn vreugden en blijheid kan en mag je niet ontgaan. In de stadstuintjes bemerk je al te kenen van het ontwaken. Daar benge len reeds de teerwitte kopjes van het sneeuwklokje. Hele rijen zijn uit de kille aarde opgeschoten. Met vreugde constateerden we in Januari reeds de eerste puntjes: elke dag als we door de tuin kwamen, hadden we een be langstellende biik voor ons plekje sneeuwklokjes en nu, nu bloeien ze. komen, dat de schrijvers van de eerste stukjes wel eens gelijk konden krijgen met hun bewering, dat anderen bij deze schorsing wel zouden varen. Laten we vooral één ding niet verge ten, door deze schorsing (en er lopen er, die voor lutteler dingen aan de kant zijn gezet), zijn verschillende gezinnen aan armoede bloot gesteld, deze mensen kun nen en weten met hun armzalig halve weekloon niet rond komen en dan te we ten, dat de bewoners van Erfprins en andere kampen bij de potten van Egypte zitten, dat collaborateurs weer doen en laten wat zij willen, dat N.S.B.-school meesters (volgens de krant) weer voor de klas staan, dat er In het kleine Hollandje 5400 auto's van het M.G. werden ont vreemd, enz., enz., dan wordt het wel eens benauwd en vraag je je af, waar moet dat naar toe. Kom. heren Wedvianen, steekt je hand eens in eigen boezem, zoek de werkelijke boosdoeners, doch niet hen, die zelf steeds met het idee hebben moeten rond lopen, vandaag jij, morgen ik". Laat deze mensen niet langer rondlopen met de folterende gedachte: „Hoe lang nog deze bittere drinkbeker". U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teken ik, H. J. MALLET, Marine-Sleepbedrijf. Tientallen witte kopjes wiegelen heen en weer en pogen de nog wat gure wind een lenteliedje mee te ge ven op haar vaart over de landen. De knoppen van de rhododendron worden al dik en de knoppen van de kastanje spreken mede een duidelijke taal. Gis teren bemerkte ik al hoe de knoppen van enkele sierheesters in een park waren opengesprongen en de tere lichtgroene blaadjes zich ontvouwden! Ook het vogelleven in de stad ver telt ons van de nabije lente. Hoor de spreeuwen maar eens zingen op het dak. Nog vóór de zon opkomt en je geniet van de aangename warmte van je bed, kun je ze reeds beluisteren. En dè zanger van de lente, de merel, zal zeker niet zo lang meer op zich la ten wachren. Soms doet hij al moedige pogingen om ons op zijn ongeëvenaard fluitspel te vergasten. Wie zal hem het eerst horen? Zo is het in de stad. In het veld zijn nog meerdere voor jaarssymptomen aan te wijzen. Daar bloeien de eisen reeds volop. Een vriendelijk gezicht is dat, al die felge'e katjes bengelend aan de nog kale twijgen. Langs de bermen ont dek je allerlei kiemplanten en soms al een bloeiend madeliefje. De gele hartjes van het speenkruid zal je weldra weer kunnen vinden. Het vogelleven op het veld brengt deze maand nog niet veel nieuws. Een enkele maal zie je al wilde eenden. De wilde eend is dan ook een der eerste vogels, die je ergens in de ruigte bij een plas of in het duin broedend kunt aantreffen, al blijven de altijd druk bezig zijnde maar o zo schuwe water hoentjes niet lang achter. De blauwe reiger keert zo langzamerhand weer naar zijn nest in de kolonie terug, de koolmees en pimpelmees scharre'en reeds in het kreupelhout. We verwach ten de terugkeer van tureluur, grutto, wulp en lepelaar en als dan eenmaal in de stad de sierkers bloeit en boven de weiden de kieften hun huwelijkssnel spelen gaan, dan, ja dan is het hele maal lente. Werkelijk, lang zal het niet meer duren. W. KOK.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 5