De ondergang van de Schamhorst Door Commandant Kenneth Edwards, R.N. Een middel tegen tuberculose? VOOR DE VROUW KABELJAUW- EN HEILBOTLEVER Een uitstekend voedsel EEN BABY-PELLERINE HET KINDERHOEKJE Een nieuw kinderverhaal i. De Schamhorst bleef de grootste be dreiging voor onze Noord-Russische convooien en in enigszins mindere mate ook voor onze Noord-Atlantische han delsroutes. In geen geval kon deze laatste bedreiging worden ontkend. Steeds weer gaf admiraal Fraser zijn vloot ter ondersteuning van de Noord- Russische convooien in de hoop de „Schamhorst" te pakken te krijgen, maar de Duitse slagkruiser gaf er de voorkeur aan, liever haar bedrei ging dan haar kracht uit tè oefenen tot de laatste week van Dec, 1943. Daar zij zo lang schuw geweest was, leek het eigenaardig, dat de „Schamhorst1 dit bijzonder convooi zou hebben geko zen om te proberen het aan te vallen. Het kan wel zijn, dat het besluit van den Duitsen admiraal Bey voorwaarts aan te vallen, werd beïnvloed door inzicht van een andere beweging van admiraal Sir Bruce Fraser, op zijn vlaggeschip H.M.S. „Duke of York". Op 17 December 1943 stoomde de „Duke of York" in de grijze duisternis van een Poolmorgen tussen met sneeuwbedekte heuvels naar een an kerplaats in de Kola Inlet, de Russische Marine-Poolbasis. Het was de eerste keer dat een Engels slagschip een Sovjet- Russische haven bezocht. In een Russische haven. Het was een vriendschappelijk bezoek en spoedig nadat de „Duke of York" haar anker had laten vallen werd Vice-admi- raal het hele Engelse vlaggeschip en Russische Noord Vloot, vergezeld door zijn verbindingsofficier, kapitein Riger- nan, aan het einde van de Duke of York's loopbrug verwelkomd door Sir Bruce Fraser, terwijl de erewacht van de Koninklijke Marine in aanslag stond en de band het „Soviet National Anthem" speelde. Die dag bezichtigde de Russische admi raal het hele Engelse Vlaggeschip en 's avonds ging een Russisch concertgezel schap aan boord, speelde gitaar en ac cordeon en zong nationale liederen in de grote kajuit van de „Duke of York". De volgende morgen bezocht admiraal Fraser met generaal Andneyev een Russisch vliegveld en enkele Russische duikbom menwerpers en torpedobommenwerpers om hun bemanningen te zien. Daarna gin gen ze terug naar de marina-basis en in specteerden een Russische torpedoboot, aan boord waarvan hen een erewacht ontmoette, terwijl de Russische marine band „God Save The King" speelde. Een bezoek aan de marinegebouwen werd ge volgd door een lunch in het Sovjet- marinehoofdkwartier waar toasts werden uitgebracht op koning George VI, presi dent Kalinin, maarschalk Stalin en het volk van Groot-Brittannië en de Britse marine, nauw verbonden met de naam van admiraal Fraser de laatste toast werd voorgesteld door adm. Golovko. Na de lunch nam admiraal Golovko ad miraal Fraser mee naar een concert in de Rode Club, die bezocht werd door Russische en Britse officieren en Ondertussen werden andere Russische officieren onthaald aan boord van de „Duke of York". De volgende morgen, na het wisselen van vriendschapssignalen, verliet het Britse vlaggeschip Kola Inlet. De Duitser op zijn hoede. I Men kan redelijkerwijs aannemen, dat admiraal Bey het eerste verkennings- bericht van de nadering van een Noord- Russisch convooi op 24 December ont ving. Had hij, door luchtverkenning of uit een andere bron, gehoord van een bezoek van den Engelsen hoofdcomman dant met zijn vlaggeschip aan Kola Inlet en het vertrek van de „Duke of York" van daar op de morgen van 19 Dec., dan zou hij hebben berekend, dat, wanneer zij was doorgegaan zoals waarschijnlijk was, zij zoveel mogelijk in Noordelijke richting op deze tijd beginnen zou in de een of andere Britse basis te bunkeren. Had hij het bezoek aan de Kola Inlet geweten, en aldus gerekend, dan zou Bey hebben ge concludeerd dat hij het convooi zonder vrees voor de tussenkomst van zware schepen kon aanvallen. De Duitse lucht verkenning boven de Noordelijke basis, met veelvuldige tussenpozen in de afgelo pen weken, zou hem hebben doen geloven, dat er geen enkel ander Britse zware eenheid op zee kon zijn. Laat het zijn zoals het is, admiraal Bey wist op Kerstmorgen van de nadering van het Noord-Russische convooi naar het Bear Island—Noordkaapkanaal en die middag ging hij in zee met de „Scham horst". Van dat ogenblik af, totdat hij onder vuur kwam van de kanonnen van de „Duke of York", laat ln de volgende middag, handelde hij alsof hij geen on gerustheid voelde bij het overwegen van de mogelijke aanwezigheid van enige Britse zware eenheid in de omtrek. Voor een niet gering deel is het aan de inspanning van de geallieerde oorlogsvloten te danken, dat een zo volslagen overwinning op de As- mogendheden werd behaald. Beroemd waren de convooitochten over de grote wereldzeeën. Tijdens een con- vooivaart naar Moermansk ontstaat er een gevecht met de Duitse slag kruiser Schamhorst. De „British Digest" gaf een verslag, dat ons heel interessant voorkwam. In enkele vervolgen geven wij U hiervan een bewerking. Grote scheepsacties, zonder de tus senkomst van de Marine luchtmacht, zijn zeldzaam geweest in deze oorlog. De samenwerking, die tot de onder gang van de Duitse slagkruiser, Schamhorst, leidde, was er één van. Commandant Edwards, een uitste kend schrijver van marine zaken, be schrijft hoe in December 1943, in de bittere kou van de Poolzee, drie En gelse kruisers, aanvallen van de Schamhorst op een convooi bestemd voor Rusland afsloegen, hoe zij haar de route van de Duke of York deden kruisen en hoe het Engelse slagschip, geholpen door een schitterende tor pedoboot aanval, een einde maakte aan het bestaan van een schip, dat gedurende lange tijd de geallieerde toevoerwegen had bedreigd. Gedu rende deze actie, voerde H.M.S. Duke of York de vlag van Admiraal Sir Bruce Fraser. Op (fe morgen van de 2e Kerstdag be vond het Noord-Russische convooi, een zeer groot, zich op ongeveer 150 mijl ten Noorden van de Noordkaap en koerste gestadig oostwaarts. Het werd natuurlijk omringd door een dicht escorte torpedo- boten en korvetten voor bewaking tegen U-boot-aanvallen en als bescherming te gen oppervlakte-aanvallen was het voor zien van een dichte macht kruisers. Dit waren de „Norfolk", bevattende acht 8- duimskanonnen en de „Belfast" en „Shef- field", elk met twaalf zesduims kanon nen. Deze kruisers stonden onder com mando van vice-admiraal R. L. Burnett, wiens vlag de Belfast voer. Hij wist waarschijnlijk méér van Rus sisch convooiwerk en toestanden in de Poolzee af dan enige andere Engelse ad miraal. Hij was het geweest die het be ruchte convooi van September 1942 al vechtende naar Rusland had gebracht en hij was het geweest, die juist op tijd was gekomen voor de redding van Sherbrook's zwaar in noodverkerende torpedoboten ln December van dat jaar. Contact.... Burnett had zijn kruisers aan de stuur boordboeg van het convooi geplaatst, dat is tussen het convooi en de basis, van waar de vijandelijke oppervlakte macht zou kunnen komen. Het was nog steeds donker, maar voor een keer helder en met een goed uit zicht, toen Burnett's kruisers de „Scham horst" om 9.30 op de morgen van de 2e Kerstdag ln zicht kregen. (Wordt vervolgd) Eenige tijd geleden werd door pro fessor Hollande van de Medische Fa culteit te Montpellier, aangekondigd, dat een middel was gevonden om tuberculose te genezen. Dit middel werd bereid uit Champignons en droeg de naam van „Clitocybine". Een inschrijving werd geopend om tot een instituut voor Clitocybine te komen en de gelden begonnen te vloeien. De ontdekking maakte zulk een indruk, dat talloze tuberculose patiënten om een behandeling met Clitocybine begonnen te vragen. Het nationale centrum voor we tenschappelijk onderzoek, geleid door professor Joliot-Curie heeft echter een publicatie het licht doen zien, waarbij de werkelijke stand van het onderzoek wordt weergegeven. Vol gens dit rapport verkeert deze zaak nog in het stadium van het eerste experiment op dieren en de ver kregen resultaten betreffen enige microscopische cultures. Nog jaren van onderzoek zullen nodig zijn, voor een therapeutische toepassing te verwachten i" Daar kabeljauw- en heilbotlever een grote hoeveelheid vitaminen A en D be vatten, behoren zij tot de buitengewoon gezonde spijzen, waarvan men over het algemeen een groter gebruik moet ma ken. Daarbij diene men in het oog te houden, dat heilbotlever nog belangrijk meer vitaminen bevat dan kabeljauw- lever. Enige druppels heilbottraan hebben over het algemeen dezelfde uitwerking als een gehele lepel vol kabeljauwlever traan. Toch moet men bij het in nemen van deze zware olie nogal tactisch te werk gaan. Het zijn over het algemeen niet de grote hoeveelheden, die het hem doen. De olie moet immers in het organisme worden opgenomen en grotere hoeveel heden veroorzaken tamelijk gauw stoor nissen in de spijsvertering. Men houde zich dan ook vooral bij kinderen aan zeer kleine hoeveelheden. Voor dit snoezige babypellerinetje heeft men 50 gram witte, blauwe of rose 4- draads wol nodig en naalden nr. 2Vt- Wc beginnen aan de achterkant in de taille en zetten 18 cm. steken op. Daarop breien wij 4»/t cm .recht heen en weer Men meerdert vervolgens regelmatig aan iedere zijde en breit: (A) 4 toeren recht heen en averecht terug, 1 gaatjes toer (1 lus om de naald slaan, 2 samenbreien), 1 toer averecht, 4 toeren recht heen en averecht terug. 4 toeren recht heen en terug. (B) Herha len van A naar B. Bij een totale hoogte van 13 V* cm. moet men een breedte hebben van 34 cm. Om de rand van de halsopening te maken breit men 11 cm. steken van het midden recht heen en weer. terwijl de beide zijkanten in patroon gelrreld wor den. Men breit zo 3Vt cm. en laat de middenrand langzaam breder worden, zodat deze bij een totale hoogte var 37 cm. een breedte heeft van 15 cm. Dan kant men 7 cm. in het midden af terwijl iedere kant apart verder gebreid wordt. De rand wordt nog 31/* cm. verder ge breid. Wanneer men zo 10 cm. gebreid heeft, heeft men een breedte over op de naald van ongeveer 19 cm. Men houdt nu op met meerderen aan de buitenrand en men gaat door met minderen aan de zijde van de halsope ning tot men nog slechts 5 cm. steken overgehouden heeft. Dan breit men nog een poosje aan de rand door, minderend aan de éne en meerderend aan de andere zijde. Als men deze rand 4 cm. lang ge breid heeft, maakt men een knoopsgat en minder dan aan beide zijden om de puntvorm te verkrijgen. Vervolgens breit men de andere schou der precies hetzelfde. Men omhaakt het gehele werk met een zijden pico'tje. Tegenover het knoops gat wordt een knoop genaaid. Hallo meisjes en jongens! Dit is dan de eerste keer dat ik jullie schrijf. Vorige keer heeft Kindervriend gevraagd of jullie mij allemaal een briefje wilden schrijven. Nu, dat heb ben verscheidene gedaan. Allemaal hartelijk bedankt hoor! De eerste brieven die ik kreeg, waren van Corrie en Deetje Bijl en Cor Heyt. Cor Heyt schrijft mij over de landing van de Engelsen bij Arnhem. Hij is nog niet helemaal gereed gekomen en schrijft me dat hij de volgende week het ver volg zal zenden. Ik zie met verlangen naar je brief uit Cor! Wil je me dan ook vertellen wanneer je jarig bent en hoe oud je dan wordt? Volgende week zal ik je brief dan beantwoorden. Maar nu eerst een briefje voor Corrie Bijl. Wat heb jij ontzettend veel meege maakt! Gelukkig is de tijd van bom barderen nu voorbij en wonen jullie weer in Den Helder. Het valt niet mee op de grond te moeten slapen hè? Het Is prettig voor je, dat je nu weer zo dicht bij school woont, je zult nu wel nooit te laat komen. Ik ben ook heel lang op de Padvinderij geweest en heb het er altijd erg fijn gevonden. Je moet me maar eens schrijven wat jullie er allemaal doen, dat is een leuke herinnering voor mij. Nu Corrie, tot de volgende brief dan. Met hartelijke groeten. Deetje Bijl, Ik ben erg blij met je briefje Deetje. Wat kan jij mooi schrijven voor een meisje van 10 jaar. In welke klas zit je al? Jij vindt het dus ook fijn weer in Den Helder te wonen. Gelukkig dan maar, dat jullie de verhuisvergunning gekre gen hebben. Ik kan het me voorstellen, dat je graag op school zit met je oude vriendinnetjes. Dat is altijd leuk hè? Leer maar prettig en schrijf me van tijd tot tijd nog eens. Zul je dat doen? Met vele groeten. Dan heb ik hier ook nog een briefje van een meisje, dat graag onder een schuilnaam wil schrijven. Weten jullie wat een schuilnaam is? Wanneer je je eigen naam niet wilt noemen en een andere naam verzint, dan is dat een schuilnaam. Nu, J. als jij graag wilt, dat ik je in het vervolg Doornroosje noem, dan heb ik daar geen bezwaar tegen en zal dus je briefjes onder die naam beantwoor den. Hier komt dan de eerste. Jij hebt dus in de Groetpolder ge zeten in de oorlog? Ik ben er nog nooit geweest, maar als jij zegt dat daar niet veel te beleven valt, zal dat wel zo zijn. Je hebt er in ieder geval geen last van bommen gehad en bovendien nog altijd je buikje rond kunnen eten. Dat is toch heel belangrijk, vind je ook niet? Het kost te veel ruimte om in 1 keer alles van mezelf te vertellen, maar als je iedere Zaterdag alle briefjes leest, zul je langzamerhand wel wat meer van me te weten komen. Dat moet je dan maar doen. Een stevige handdruk. Gretha van der Wel, Ik vind het reuze prettig, dat jij ook een vriendinnetje van mij wilt worden. Gelukkig maar dat je moeder voorlas, dat er weer een kinderhoekje is. Wat duurt het lang, voordat jullie weer naar Den Helder terug gaan zeg? Het is wel jammer, dat je de mooie schoon- rijdschaatsen die je gekregen hebt. nu r.iet kan gebruiken, maar het is toch ook fijn gauw weer in Huisduinen te kunnen zwemmen. Gretha, schrijf me nog maar eens wanneer je jarig bent. Het beste hoor. Nu kan ik jullie nog iets prettigs vertellen. De avonturen van Sam en Slokkie lopen teneinde. We beginnen daarom met een ander verhaal. De hoofdpersonen zijn Pietje Pluis en Jantje Joppe, die de dolste avon turen meemaken. Ik ben er zelf zo vol van, dat ik jullie meteen wel alles zou willen vertellen, maar dat kan ik natuurlijk niet doen, anders is er niets meer aan. Lezen jullie het iedere avond zelf maar in de krant en schrijf mij dan eens of Jullie het leuk vinden. Ik hoop het maar! TRIX. T

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 7