HELDERSCHE COURANT Spanning rondom 't atoombomgeheim De socialist Van Acker min.-president weer Grote vooruitgang voor de Katholieken NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA HET BELGISCHE VOLK KOOS Nieuwe partijen kregen niet veel kans De verkiezingen hadden een kalm verloop ALMELO BIJNA DROOG! Weerbericht Veiligheidsraad in Maart te New-York De Skymaster in Cura^ao! Geheime Sovjetdienst in Canada ontdeki De V. S. zwijgen Engeland en Frankrijk trekken troepen terug De „Oranje" in Tandjong Priok MAANDAG 18 FEBRUARI 194S. We Jaargang No. 966S. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. My. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60 Postabonnementen i 3.00 OM H.M* Tegen 11 uur 's avonds bleek dat de socialistische partij zich handhaafde, terwijl de communisten in sommige plaatsen successen boekten. De libera len verloren over het algemeen overal. De christelijke volkspartij won in stemmen, indien men de cijfers der oude katholieke partij in aanmerking neemt. De democratische unie werd als het ware door de andere partijen weg gevaagd. Zondagavond ging het er nogal druk toe in het centrum van Brussel. Op het Brouckère-plein vormden zich groepjes voor de lichtschermen, waar op de jongste uitslagen der verkie zingen te lezen stonden, dit was ook het geval voor de lokalen der kranten. Als enige reactie bij het publiek hoor de men soms een kreet van verrassing of een gesmoord gelach. Van 21 uur af worden er op straat reeds extra-uitgaven te koop aangebo den. De gretige aftrek, die de kranten dadelijk vonden, toonde genoegzaam aan, dat men er verkeerd aan zou heb ben gedaan de kalme sfeer, waarin de stembusverrichtingen plaats hadden, voor onverschilligheid aan te zien. Geen enkele demonstratie verstoorde de rust in de stad. De katholieke en Belgische regering. de nieuwe Volgens „La Libre Belgique" is min. Crokaert van mening, dat de katholie ken zullen deelnemen aan de volgende regering en dat zij er, onder alle voor behoud, toe gebracht kunnen worden met de socialisten samen te werken, ten einde een dam op te werpen tegen de communistische stormvloed, aange zien de, democratische unie ineenge- Het water in Almelo is van Zater dag op Zondag' weer omstreeks 15 c M. gedaald, waarmee de stad na genoeg droog is komen te liggen. Slechts de buitenwijken en de om geving staan nog blank, terwijl en kele diepliggende straten nog last van het water hebben- -- Dat de toestand in Almelo vrij wel overwonnen is, blijkt voorts uit het feit, dat de aan- en afvoertroe- ven, die met een grote colonne vracht auto's te hulp waren gesneld. Vrij dagmiddag de stad verlaten hebben, terwijl ook de „Burgerdienst" uit Arnhem zal vertrekken. Slechts het hoofdbestuur van het Rode Kruis en de afdeling Almelo blijven voor verdere hulpverlening ingeschakeld. IETS MINDER KOUD. Meest zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Vrij krachtige, langs de Waddenzee tijdelijk storm achtige wind tussen West en Noord-West. Februari: op: 7.49 uur. Onder: 18.00 uur. 19 Zon Maan op: 21.50 uur. Onder: 9.29 uur. stort Is en de liberalen van het toneel verdwijnen. De nieuwe partijen- Het blad haalt ook het voorbeeld van de democratische unie aan en wijst er op, dat dissidenten en nieuwe partijen niet zoo gemakkelijk een bres kunnen slaan in de effectieven der oudere ka ders. Om drie uur. Zondagnacht 3 uur waren de resul taten bekend van 17 der 30 arrondisse menten. In deze arrondissementen werden in totaal 866.396 stemmen uitgebracht, waarvan 433.468 op de christelijke volkspartij. De socialisten behaalden 229.588 stemmen, de communisten 90.567, de li beralen 69.844, het liiberaal-socialisti- sche cartel 27.247 en de democratische unie 15.682 stemmen. Van Acker herkozen. Brussel, 18 Febr. - De socialistische Belgische minister-president, Ach. van Acker, is herkozen. De volgende bijeenkomst van de Veiligheidsraad zal in Maart te New-York plaats hebben, tenzij een of andere dringende kwestie de leden eerder bijeenroept. VICE-ADMIRAAL PINKE. De opperbevelhebber der marine ln Ned.-Indië, schout-bij-nacht A. S. Pinke, is bevorderd tot vice-admiraal. Gisterenmiddag 16.40 uur, plaat selijk tijd, is de DC 4 op 't vliegveld Hato te Curagao aangekomen. Ter begroeting aldaar waren aanwezig de heren Groote, directeur van pu blieke werken die tevens den gou verneur vertegenwoordigde, Bou- man, directeur van de K.L.M. en Noorderijn, directeur van C.P.I.M. Een menigte, die al vanaf vroeg in de middag stond te wachten, juichte de bemanning van het vlieg tuig hartelijk toe Volgens een verklaring van Mackenzie King, min.-president van Canada, is het niet geheel zuiver rondom het geheim van de atoombom. Zekere informaties be treffende het geheim zouden zyn door gegeven. Volgens telegrammen uit Washington heeft de ontdekking van het spionnage- complot in Canada er toe geleid, dat men van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verlangt, dat zij een onderzoek zal instellen naar de situatie ln de Verenigde Staten. De Republikeinse senator Styles Bridges zou, volgens de „New York Herald Tribune" De Levantkweslie Syrië en de Libanon hebben Vrijdag: in de Veiligheidsraad aangedrongen op onmiddellijke, afgehele en gelijktijdige terugtrekking der Franse en Britse troepen uit hun grondgebied, en op vaststelling van 'n datum hiervoor. De Franse en Britse afgevaardigden hebben verklaard, dat hun regeringen bereid zijn hun troepen zo snel mogelijk terug te trekken en dat zij tot onderhandelin gen met Syrië en de Libanon willen overgaan om dit doel te bereiken. „Wij zijn souvereine staten", aldus be toogden Syrië en de Libanon, en de Frans-Britse overeenkomst van 13 De cember, volgens welke „voldoende troepen moeten worden gehandhaafd om de veiligheid in dit gebied te waar borgen, tot de O. V. V. een besluit heeft genomen over de organisatie der col lectieve veiligheid in dit gebied" druist in tegen de letter en de geest van het Handvest. Op de terugtrekking der Britse troepen alléén stelden zij geen prijs; zij wensen een gelijktijdig terug trekken der Franse troepen. De Britse en Franse regeringen waren bereid onmiddellijk over te gaan tot terugtrekking van hun - troepen, en om dat doel te bereiken, de zaak voor te leggen aan de Raad der O.V.V., ten einde de voor de handhaving der vei ligheid vereiste internationale overeen komsten te treffen. Bidault verzocht om het vertrouwen van de Raad. De Engelse afgevaardigde zeide, dat Engeland het geheel eens was met de Franse verklaring over de toekomst van de troepen. Het was Engelands wens zijn troepen zo spoedig mogelijk terug te trekken. Eindresultaat Belgische verkiezingen Daarnaast wonnen de communisten 12 zetels Door het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken is het volgende overzicht van de verdeling der zetels in de Belgische Kamer verstrekt: De resultaten van de provincie Luik zijn nog niet bekend. Acht van de negen provincies geven dus voor de Kamer: C. V. P. 85 zetels (+17) Socialisten 59 4) Communisten 18 12) Liberalen 15 13) Democr. Unie 1 (+1) Wat de verkiezingen voor de Senaat betreft, zijn de volgende uitslagen bekend: C. V. P. 2 (onv.), Cartel 1 (+1) C. V. P. 8 (+2), Soc. 7 1), Liberalen 3 (—3) Communisten 3 (+2) C. V. P. 10 (+4), Soc. 4 (onv.), de Liberalen verliezen 2 zetels. C. V. P. 8 (+2), soc. 3 (onv.) Soc. 8 (onv.), C. V. P. 4 (onv.), Comm. 4 (+3) i) Het plusteken betekent winst, het minteken verlies. Luxemburg: Brabant: Oost-Vlaanderen West-Vlaanderen: Henegouwen: „verschrikkelijke mogelijkheden" in zich gezegd hebben, dat de huidige situatie draagt, en dat de Senaatscommissie moest onderzoeken of soms iemand op het de partement van Buitenlandse Zaken het Federale Bureau van Onderzoek en het departement van Justitie had verhinderd een algeheel onderzoek uit te voeren Generaal Patrick Hurley, de voormalige Amerikaanse ambassadeur in China zou volgens de „Herald Tribune" verklaard hebben, dat hetgeen in Canada aan het licht is gekomen, klopte met de inlich ting, welke hy in December j.1. de com missie voor buitenlandse betrekkingen aangeboden, had te geven. Een commissie van onderzoek zal in de naaste toekomst mischien een voorlopig rapport opstellen „om de atmosfeer te zuiveren" van de chaos van geruchten. De verdachten worden niet in de ge wone zin van het woord „gearresteerd1". Zij worden voor ondervraging op last van den Canadesen minister van Justitie vast gehouden. Er wordt voorts gemeld, dat nog meer aanhoudingen worden verwacht. De meerderheid van hen, die tot dusverre zijn aangehouden, zijn in Canada geboren en niet allen zijn in dienst van de Fede rale Regering. Volgens onofficiële be richten, die in Canada in omloop zijn, wordt verondersteld, dat zowel lagere als hoge openbare ambtenaren in het geval zijn betrokken en dat minstens één hoog geplaatst regeringspersoon zware beschul digingen tegen zich zal horen. Uit een bron, waarvan gezegd wordt, dat zy hoogst betrouwbaar is, wordt ver nomen, dat uit bewüsmateriaal door anti- spionnage-afdelingen verzameld, blijkt, dat Sowjet-Rusland stelselmatig een grote geheime dienst in Canada aan het opbouwen was. Amerika bewaart het stilzwyeen. Ondanks het feit dat de regeringsinstan ties in de V. S. opdracht hebben gekre gen een commentaar te leveren op de onthulling van Mackenzie King over het uitlekken van geheime informaties in Ca nada, zijn er aanwijzingen, dat er uit wisselingen tussen Canada en de V. S. via de hoogste instantie zijn gemaakt en niet langs de normale diplomatieke wegen. Charles Ross, de secretaris van den pre sident voor Perszaken, zeide vandaag, dat hij niets afwist van een geheime reis van King naar president Truman, „en zeker niet naar het Witte Huis." Het hospitaalschip „Oranje" wordt heden in Tandjong Priok verwacht. Het zal met zieken en een beperkt aantal begeleidende familieleden binnen enige dagen naar Nederland vertrekken. Men verwacht, dat in Singapore nog meer patiënten aan boord genomen zullen worden. GRUWELIJK MISDRIJF TE PRIOK. In de haven van Tandjong Priok is het lijk van een 18-jarig meisje ontdekt» dat gruwelijk verminkt aan een plank was vastgenageld.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1