Petitionnement van 't Werfpersoneel DE KORTE GOLF Zwemwedsfrijdén Nederland-Denemarken. Stadsnieuws Rondom de werfzuivering Atomen en atoomsplitsing De Leeszaal in Januari Petitionnement Werfpersoneel Partij van de Arbeid DE „EVERTSEN" VERTROKKEN Sport Na een spannende strijd voorsprong vqor onze ploegen. Het heeft ons genoegen gedaan in stemming te mogen ontvangen met onze artikelen over de werfzuivering. Vooral de stemmen van de zijde van het werfpersoneel hebben ons versterkt in de overtuiging, dat hier tegenover verschillende mensen een onrecht ge pleegd wordt. Wij willen nog eens met nadruk on derstrepen, dat we geloven, dat niet allen, die gestaakt of geschorst zijn, onschuldig zijn. Er zijn mensen, die nie1 beter verdienen, omdat ze door laffe vrees of kruiperij den Bezetter in de kaart hebben gespeeld. Daarnaast ech ter zijn verschillende mensen geschorst, die tijdens de bezetting in hun werk of in hun houding wel fouten hebben gemaakt, maar die zeker niet fout ge weest zijn. En deze mensen verdienen niet, dat ze buiten hun werk worden gezet, financiëel ernstig gedupeerd worden en als getekenden rondlopen. Voor deze mensen moet zo spoe dig mogelijk rechtsherstel worden verkregen en het moet voor ieder, die onder of naast hen gewerkt heeft, een eer zijn, daaraan te mogen meewerken. Laat U niet weerhouden dit verzoek schrift mede te bekrachtigen door uw handtekening, omdat U bang bent, dat er repressailles op U zullen worden genomen. Geen enkele directie heeft daartoe het recht en wij hebben zoveel vertrouwen in het rechtsgevoel van uw directie, dat zij zich daartoe zeker niet verlagen zal. In een vrij land heeft ieder het recht en de plicht zich vrij te uiten. Als de klagers het recht heb ben -gehad om hun klachten in te die nen, heeft het personeel van de Ma rinewerf het recht en de plicht om zijn stem te laten horen tegen, naar z.i. ge pleegd onrecht. Wat we wensen is, dat het perso neel van de Marinewerf aan Z.E. den Minister v. Marine te kennen geeft, dat bij de geschorsten van de Rijks werf personen zijn, die dit zeker niet verdienen en dat zij daarom aan den Minister verzoeken een nieuw onder zoek in te stellen en dat op een betere rechtsbasis dan bij de geschorsten is toegepast. Hoe meer mensen het verzoek doen, van hoe groter betekenis zal het zijn. Niemand blijve hier achter. Denkt er aan, dat hetzelfde lot oojk U had kun nen treffen. Wij verzoeken dus allen, die in bezettingstijd op de Marinewerf hebben gewerkt, onderstaand formu lier te willen invullen en vóór Don derdagmiddag op ons kantoor, Koning straat, te willen bezorgen. Wij zullen een en ander zo spoedig mogelijk te bevoegder plaatse deponeren. Is er meer dan één gezinslid op de werf, dan kan men losse formulieren op ons kantoor bekomen. Deze actie wordt ondersteund door hoofdambtenaren, ambtenaren en werk lieden van de Rijkswerf. Doet uw plicht als Nederlander! Op de Vrijdagen 22 Februari, 1 en 8 Maart zal Dr. J. Houtgast, assistent van de sterrenwacht Sonnenborgh te Utrecht voor de Volksuniversiteit een cursus openen over bovenstaand onderwerp. In een tijd, waarin de wereld nog twij felt of de kennis van de atoomsplitsing de mensheid tot een zegen of een vloek zal worden, is de kans op belangstelling voor dit onderwerp zeer groot. 7700 boeken uitgeleend. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Januari bezocht door 338 mannen en 36 vrouwen, totaal: 374 personen. Uitgeleend werden: 2634 romans, 1762 studieboeken en 3374 jeugdboe ken, totaal 7770 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten Februari 1946. Romans: Biggers, E, D., De zwarte kameel; Huivenaar, W., Op de spoelkom van Europa; Karrasch,A., De heer Kra mer thuis!; Kuiper, Joh. e.a., Kerstklan ken; Leeuw,A. van der, Die van hun leven vertelden; Libbey, Laura Jean, Aleta's geheim; Loens, H., Mummelman; Luebke, F. W., Kaap Sidney Head; Overduin, J., Hel en hemel van Dachau; Schierbeek, L. R., Terreur tegen terreur. Studiewerken: Alders, J. C., Overal natuurkunde, scheikunde en geolo gie; Brandi, K., Keizer Karei V, 1500-1553; Braunveiler, E., Natuurkunde zonder ge tallen; Charivarius, Is dat goed Neder lands?; Diks, P. J. J, Radiotechniek: Eden, G., Churchill; Hovius, S. J., Ca nada en de Canadezen; Kappelmeier, C. P. A., Modern lakverven; Kreemer, G. 8c G. Ballintijn, De Meidagen van 1940; Looman, H. J., Het boek van de schaats; McMillan, R., Bloedende Betuwe; Stok man, S., Het verzet van de Nederlandse bisschoppen; Swiecicky, M., Roode dui vels in Arnhem; Wechel, A. te, Fijnhout. Geschenken* Carmichael, Amy, Mimosa; Diemen de Jel, N. W. van, De hegs van het Colenbargerbroek; Exodus, A., Het land van bij-ons-buiten; Grevüle, H., Perdue; Groot, J. W. de. De bloemen velden; Hackenberg, H., Zes jonge men* schen op weg naar het geluk; Labberton, Mien, Schemeringen; Laren, A. J. van, Vetplanten; Last, J., Marlanne; Lombok, P., D. Dontje, Oet 't leven van Freerk Proemker en aanner Grunnegers; Oehler, W. J., De Heer van ons geld; Oehler, W J., Wij vrome kleinburgers; Pailleron, E., Le monde oü 1'on s'ennuie; Simrock, K., Das Nibelungenlied; Thijsse, J. P., Fries land; Thijsse, J. P., Langs de Zuiderzee; Trotsenburg, B. J. van, Algemeene na tuurkunde. Waar gaan we heen? Woensdag 20 Februari: Casino. Toneeluitvoering „De Vliegen vanger", 8 uur. Vrijdag 22 Februari: Casino. Lezing door pater de Greeve, 8 uur. Ondergetekende, gedurende de bezettingstijd werkzaam bij de Marine werf, geeft als zijn mening te kennen, dat bij de geschorsten van de Rijks werf personen zijn, ten aanzien van wie de vraag gesteld zou kunnen worden, gezien hun houding in bezettingstijd, of zij deze schorsing wel verdiend hebben. Hij verzoekt Uwe Excellentie het daarheen te willen leiden, dat deze gevallen opnieuw aan een onderzoek worden onderworpen, dat de ge schorsten het recht krijgen kennis te nemen van de tegen hen inge brachte beschuldigingen, dat hun het recht van verdediging wordt ver leend en dat getuigen décharge worden gehoord, opdat het rechts gevoel in deze worde bevredigd. Naam: Adres: De nacht had reeds zijn flonkeren de lichten uitgehangen, toen ik mij naar mijn ouden vriend den zenuw arts begaf, een zonderling vrijgezel, die leeft als een wereldse monnik. Men beweert, dat hij met de pijp aan is geboren. Hoe denk jij eigenlijk over Franco, was de eerste vraag, die mij klemde. Men kan moeilijk zeggen, dat hij persona grata is bij de volken van Europa, welke het voorrecht hadden zwaar gehavend onder de soldaten laars van zijn geestverwanten van daan te komen, maar dat vind ik een betreurenswaardige geringschatting van zijn verdienstelijk regiem, was zijn bekentenis. En dan de Cata lanen, die eeuwige rebellen! Het is de verfoeilijkste ondankbaarheid, dat zij op een heilloze manier het mes der illegale actie hanteren, en er na drukkelijk op uit zijn, om eiken dic tator in een onbewaakt ogenblik de pees van zijn bestaan door te snijden, inplaats van hem gehoorzaam de hielen te likken. Dat getuigt niet slechts van een onthutsend gebrek aan eerbied voor de hogere machten, die het wel en wee van hun onder danen daar ergens bij hun enkels narr willekeur bestieren, maar het is ook volstrekt verwerpelijk, dat men de democratische rechten van den mens in het verhol.ene weer zo on beschaamd gaat verdedigen als een republikein uit vroeger dagen. Waar blijft op die wijze tenslotte nog het gloeiend verlangen naar knechtschap en slavernij, dat iedereen van goede wille onderscheidt, die buigend de zweep kust en het wél meent met de toekomst? En Don Juan? vroeg ik ge spannen. Wat denk je van Don Juan? Het wémelt in Spanje van Don Juans, was zijn antwoord. Waarom moet déze er nu juist bij de prinselijke haren heengesleept wor den, om de mooie vrouwen en de lopende staatszaken na te lopen? Het is mij een raadsel! Ik kan voortaan net zo goed thuisblijven, heb ik wel begrepen, zei ik teleurgesteld. Van jouw orakeltaal word ik ook al niet veel wijzer. Bravo-, zo mag ik het horen! besloot hij met onverwachte en on verdachte warmte. La vérité est en marche! Nu pas ontwaar ik het ochtendgloren van je verstand. Want ontluikend zelfvertrouwen is de eerste stap op weg naar de bevrij ding. Wij zien elkaar weer in Mexico! Hij verdween in een rookwolk, als of zich een bezwering had voltrok ken. Fabulist. De Partij van de Arbeid is in Den Helder met zijn werkzaamheden begon nen. Uit een in dit nummer opgenomen advertentie blijkt, dat men aan verschil lende adressen, zowel in Den Helder als in Julianadorp, zich als lid voor de nieuwe partij kan aanmelden. Deze aanmelding betreft alleen die personen, die tot nu toe niet of anders politiek georganiseerd waren. Voor de oud-leden van S. D. A. P. en V.D. zal een afzonderlijke regeling worden ge troffen Gistermidag om twee uur is de torpe do-bootjager „Evertsen" uit Amsterdam vertokken voor een reis via Engeland naar Ned.-Indië. Talrijke Amsterdammers waren als belangstellenden aanwezig oij het vertrek, dat werd opgeluisterd door muziek van het Amsterdamse Politie- muziekcorps. Woensdag vertrekt minister Vos per vliegtuig naar Amerika voor besprekingen betreffende de handel. Nederland leidt met 65,5 punt tegen 52,5 punt. (Handtekening) Maandagavond is de tweedaagse lan- denwedstrijd tussen Denemarken en Ne derland in de fraaie, overdekte zwem inrichting te Kopenhagen begonnen. De belangstelling was buitengewoon groot. Onder de aanwezigen bevonden zich ko ningin Alexandrine en verder de Neder landse gezant in Denemarken jhr. Van Lennep met zijn echtgenote. Voor de aanvang vond een défilé van beide ploegen plaats en werden de volks liederen gespeeld. Jhr. van Lennep bracht uit naam van de Nederlandse ploeg dank voor de hartelijke ontvangst en herinnerde aan het vele, dat 't Deense volk in de afgelopen maanden ten be hoeve van de Nederlandse kinderen had gedaan. Na de eerste avond heeft de Neder landse ploeg de leiding genomen met een voorsprong van 13 punten. Van de 8 zwemnummers, welke op het programma stonden, won Nederland er 6, terwijl ook de waterpolo wedstrijd door onze land genoten met 53 werd gewonnen. Ondanks het verschil in punten was de spanning de gehele avond buitengewoon groot. Toen er nog 2 nummers moesten worden gezwommen de 2 estafettes 3 x 100 meter wisselslag dames en heren gaf de stand 3?,6 punt voor Nederland tegen 36,5 punt voor Denemarken. De puntentelling voor de estafette nummers was dubbel, zodat de resulta ten buitengewoon belangrijk waren. Zo wel de dames als de heren bezetten de eerste en derde plaats in de estafette De uitslagen van de eerste avond luiden: 100 meter borstcrawl dames: 1. Fritzl Nathansen (Denemarken) 1.07,5, 2. Karen Harupp (Denemarken) 1.08.2, 3. Bep van Schalk (Nederland) 1.08.5. Nederland 3 punten, Denemarken 8 punten. 200 meter schoolslag heeren: 1. Herman Smithuizen (Nederland) 2.47, 2. Esmann (Denemarken) 2.51.8, 3. Ru van Feggelen (Nederland) 2.52.4, 4. Ebbe (Denemarken) 3.00.8. Nederland 7 punten, Denemarken 4 punten. 100 meter borstcrawl heren: 1. Kees Hoving (Nederland) 1.02.1, 2. christensen (Denemarken) 1.03.0, 3. Christ Phersen (Denemarken) 1.04.7, 4. Joop van Merken- steyn (Nederland) 1.04.8. Nederland 6 punten, Denemarken 5 punten. 200 meter schoolslag dames: 1. Wil Ha- verlag (Nederland) 3.00.5, 2. Grete Sonne- sen (Denemarken) 3.06.2, 3. Greetje Jel- lema (Nederland) 3.07.5, 4. Lykke Rose (Denemarken) 3.10.8. Nederland 7 punten, Denemarken 4 punten. 200 meter rugslag dames: 1. Karen Harupp (Denemarken) 2.44.5, 2. Greetje Gaillard (Nederland) 2.48.0, 3. Iet Koster- van Feggelen, 2.51.2, 4. Birti Vepetersen (Deriemarken) 2.57.1. Nederland 5 punten, Denemarken 6 punten. 100 meter rugslag heren: 1. Baeth (De nemarken) 1.12.5, 2. Geerling (Nederland) 1.14.0, 3. en 4. de Groot (Nederland) en Madsen (Denemarken) 1.14. Nederland 4,5 punten, Denemarken 6,5 punten. 3 x 100 meter wisselslag estafette da mes: 1. Nederland le ploeg (Kostervan Feggelen, Haverlag, van Schalk) 3 min. 50,6 sec. 2. Denemarken, le ploeg, 3 min. 52.7 sec. 3. Nederland, 2e ploeg (Gaillard, Jellema, Termeulen) 3 min. 54.4, 4. Denemarken, 2e ploeg, 3 min. 58.7 sec. Nederland 14 punten, Denemarken 8 pun ten. 3 x 100 meter wisselslag estafette heren: 1. Nederland-, le ploeg (de Groot, Smits huizen, Hoving) 3 min. 33.0 sec., 2. Dene marken, le ploeg, 3 min. 36.5 sec., 3. Ne derland, 2e ploeg, (Geerling, van Fegge len, van Merkensteyn), 3 min. 41.5 sec., 4* Denemarken, 2e ploeg, 3 min. 42.8 sec. Ne derland 14 punten Denemarken 8 punten. Waterpolo: Denemarken—Nederland 3—5. Nederland 5 punten, Denemarken 3 pun ten. Totaal resultaat: Nederland 65,5 punten, Denemarken 52,5 punten. HERMES-NIEUWS. De uitslagen van Zondag j.1. zijn als volgt: Hermes 2 (H)—VVV 3 5—0; Alliance 4- Hermes 3 3—0; Hermes 2 (D)—Straw- berries 4 20. De punten van de beide 2de elftallen zijn dus weer binnen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2