SANATOGEN fc? Pietje Pluis eh Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Rapiditas IH.A.V. I 71 Zwaluwen spelen bij kunstlicht STRIJD IN MANDSJOERIJE ONTBRAND? Wederopbouw met Sanatogen! Waar zijn de Indië-vliegtuigen? MORGEN ARRIVEERT EERSTE TOESTEL LIJN A'D AM—NEW-YORK DE „ORANJE" TE TANDJONG PRIOK Min. Drees speelt open kaart K.V.V.—HELDER 1-1. HeWer heeft kans gezien in een moei lijke wedstrijd tegen K. V. V. in Krom- jnenie een kostbaar punt in de wacht te slepen. Het elftal had enige veranderingen ©ndergaan en zag er nu als volgt uit: Kossen. Booy en Teekelenburg; Him- pers, Beekhoven en v. d. Stap; Horik, Dorlijn, Rottier, Krab en De Leur. Linkshalf Van der Stap is afkomstig uit Tilburg en speelde drie jaar terug in Willem II in het eerste elftal. Hij debuteerde Zondag uitstekend en vooral zijn Zuidelijk temperament viel «P- Helder was in de eerste helft voort durend in de meerderheid en drie doel punten waren daar het gevolg van. Slechts het hoge schot van Krab over den doelman heen werd door den scheidsrechter toegegeven, terwijl èn het doelpunt van Dorlijn èn van Rot tier door buitenspel werden geannuleerd. In ffe tweede helft wisten de Krom- menieërs gelijk te maken. Handig pro fiteerde de linksbinnen van even aarze- zelen. De spanning werd nu nog groter en vooral Rottier werd terdege gescha duwd. Éénmaal glipte hij er toch door, tnaar de bal kwam tegen de paal. Met onveranderde stand kwam het einde en had Helder weer een kostbaar punt behaald. Helder II kreeg klop van BI. Wit 3 met 102. Dat is toch wel wat erg! Handbal. De beide hoogstgeplaatste clubs in de Ilde klasse, Rapiditas uit Haarlem en HAV, hadden elkaar in deze competi tie nog niet ontmoet. Het kampioen schap hing vrijwel van deze beide wedstrijden af en het moet gezegd worden dat de HAV-heren de eerste ronde kansloos hebben verloren. De HAV speelde weliswaar met 2 invallers, doch had deze middag vrijwel alleen te beschikken over snelheid en enthou siasme. Rapiditas trok van leer in een prima partij handbal van hun kant met als doeltreffende wapens goede tech niek en goede taktiek. Regelmatig wist R. voor de rust de score op te voeren tot 50. Na de rust kwam HAV meer in het verhaal voor, maar kon toch niet verhinderen dat R. nog twee doelpunten maakte; HAV stel de daar een mager doelpunt tegenover waarmee in ieder geval de traditionele eer werd gered. Wanneer Rapiditas hier op bezoek komt, zal uit een ander vaatje getapt moeten worden. Dan bestaat misschien de kans op een beslissingswedstrijd. De HAV-dames verloren ook al een belangrijke wedstrijn.1. tegen Olym- pia met 31. RECTIFICATIE In ons nummer van gisteren schreven we op pag. 1: „De socialist Van Acker weer min.-president" Achter deze zin was een vraagteken weggevallen, men leze dus: ,,De socialist Van Acker weer min.- president?" Woensdag a.s., des avonds om 8 uur dus bij kunstlicht, zal in het Stadion tè Utrecht een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen de Zwaluwen en het Utr. elftal. De opbrengst van deze wedstrijd is ten bate van „Nederland helpt Indië" Het Zwaluwen elftal is als volgt samen gesteld: doel: v. d. Vliet (ODS); achter: Van Reenen (Allen Weerbaar) en v. d. Heuden (Feijenoord); midden: V. d. Hoe ven (DWS), Schijvenaar (EDO) en Stijger (Blauw-Wit); voor: Van Munster (Feijen oord), V. d. Vegt (HBS), Ehlen (Sitt. Boys), Bouwmeester en Rijver (beiden NAQ. Een woordvoerder der communisten heeft verklaard, dat de strijd tussen de Kwomintang (centrale Chinese regering) en de communistische strijdkrachten zich in Mandsjoerije over een front van 72 km. ten N.W. van Liaoyang (ten Zuiden van Moekden) uitbreidt. De woordvoer der voegde er aan toe, dat de strijd krachten der Kwomintang, die onder het commando van generaal Toe yocraing staan, en over ten minste 2 door Ame rikanen getrainde en uitgeruste legers beschikken, „druk blijven uitoefenen tegen de plaatselijke volksstrijdkrachten". Vervolgens zeide de woordvoerder, dat het nieuwe 6e Chineseleger de steden Taian Enpansjan ten Z.W. van Moek den en ook de stad Liaotsjung ver overd heeft. In het Oostelijk deel van Jehol (Buiten-Mongolië) heeft het 13e Chinese leger, dat te Foesin is gelegerd, een uitval naar het Noorden gedaar. om twee steden op de plaatselijke strijd krachten te veroveren, aldus besloot de woordvoerder. dezen tijd van wederopbouw ipeelt Sanatogen ook weer een groote roll Het eiwit* en phosphorrijke Sanatogen brengt gezondheid en werklust» een uitspraak be vestigd door meer dan 25000 doktoren 1 Haal nog heden een busje I Uw apotheker of drogist heett ze weer en ledige bussen hoeft U niet meer in te leveren I Het zenuwsterkende voedsel Wees de dienaar uwer omgeving, zonder ooit haar slaaf te zijn Mej. Andree de Jongh, een 25-jarige Belgische, die het leven redde van tal rijke Engelse vliegers en soldaten, werd op Buckingham Palace te Londen ont vangen, waar de koning haar de Geor- ge-medaille uitreikte voor het prachti ge werk, dat zij verricht heeft. Van 1941 tot 1943, toen zij gearresteerd werd, hielp zij mensen, die in geallieerden dienst waren, via de Pyreneeën naar Spanje ontkomen. Eens zwom zij twin tigmaal de Somme over, om diegenen te helpen, die niet zwemmen konden. Mej. de Jongh, die haar onderscheiding draagt, gefotografeerd na haar bezoek aan Buckingham Palace. Fotopersb. Amsterdam P. PRINS BERNHARD NAAR NEURENBERG. Prins Bernhard, die gisteren per vliegtuig irt München arriveerde, is voornemens zich heden naar Neu renberg te begeven voor een bezoek aan de proceszitting tegen de oor logsmisdadigers. NI - 314 (vlucht 31a), gezagvoerder Mol - vertrek Schiphol 7.2. 1.46 vertrek Batavia 14.2. 1*46. 16.2 12.00 GMT aan komst Habbaniya (Bagdad). 6.2 vertrek Habbaniya. 18.2 0.800 GMT aankomst Cairo. N1312 (vlucht 32a), gezagvoerder Rijkhoff, vertrek Schiphol 8.2. vertrek Batavia 15.2, 18.2 02.52 GMT vertrek Habbaniya (Bagdad), 18.2 07.20 GMT aankomst Cairo. Nl-313 (vlucht 34) gezagvoerder Stroeve. Vertrek Schiphol 12.2. 16.2 11.45 GMT aankomst Batavia Ni-301 (vlucht 36) gezagvoerder Brugman. Vertrek Schiphol 12.2 18.2 02.00 GMT aankomst Saibah (Basrah). Nl-302 (vlucht 37), gezagvoerder Dill. Vertrek Schiphol 16.2, 17.2 22.5 Vertrek Cairo richting Shaibah. 18.2 04.30 GMT aankomst Shaibah. DE „DAMSTERDIJK" IN HOLLAND TERUG, De sleepboten „Tyne" en „Am sterdam" hebben Zaterdag het stoomschip „Damsterdijk" van de HollandAmerika-Lijn de Nieuwe Waterweg binnengesleept. Dg Damsterdijk is door de geal lieerden in de haven van Kiel terug gevonden. Het schip heeft zwaar onder de oorlogsomstandigheden te lijden gehad en zal te Rotterdam gedokt moeten worden. Het schip heeft ligplaats genomen aan de Lek haven-Oostzijde. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 3. Bij Jantje Joppe thuis, in de keu ken, werd diezelfde middag nog het spaargeld nageteld en het plan opge- maakt.JVoor Pleuntje, het dienstmeisje, zouden ze een nieuwe bezemsteel en een pond groene zeep kopen; Pa kreeg een fles vulpenhouderinkt, Oom Klaas een nieuwe pijp. Voor een Sinterklaasbaard en een mijter bleef dan nog wel geld genoeg over. 4. En daar stonden onze helden, hoor, op de avond van 5 December, heel in 't geheim in Pietjes slaapkamertje ge reed. Pietje gehuld in zijn zusters rode ochtend japon bij wijze van tabberd. Jan tje met Pietjes muts op, voor de gelegen heid met twee kippenveren versierd, zijn jas binnenstebuiten gekeerd en zijn ge zicht bewerkt met houtskool en zwart krijt. Spoedig drie maal per week. Het eerste toestel van de Transatlan tische vliegdienst naar Amerika Wordt Woensdag 20 Februari om 11.05 te Schip- bol verwacht. In verband hiermede meldt de United States Information Service nog, dat vliegtuigen ♦van de American Overseas Airways iedere Dinsdag om 9 uur uit New York zullen vertrekken en via het vliegveld Gander op New Foundland en het vliegveld Shannon in Ierland naar Amsterdam zullen vliegen, waar zij lede ren Woensdag om 11.05 uur verwacht wrrden. De terugtocht vangt dezelfde dag om 15.15 uur aan, en bet vliegtuig auiveert weer te New York Donde.viags om 8 uur. De A. O. A. Koestert het voornemen binnen afzienbare tOd drie *etourvluch- ten per week te ondernemen. De Douglas Skymaster vliegtuigen^ die op dit traject gebruikt zullen worden, kunnen van West naar Oost 28 en van Oost naar West 20 passagiers vervoeren. De bemanning bestaat uit zeven perso nen. Zoals gedeeltelijk reeds eerder ge meld, zullen met dit eerste toestel o m. meekomen: Rich. H. Mansfield, hoofd van de Amerikaanse hulpactie voor Ne derland, als „Ambassador of Goodwill". Hij brengt het grootste deel mede van een zending van 2000 l.b. medicamenten, bestemd voor het Ned. Rode Kruis. Ver der: de Nederlandse Consul-Generaal te New-York G. R. G. van Swinderen, Dr. N A. C. Slotemaker de Bruine van het Nederlandse Informatiebureau te New- York, Reuchlin, vertegenwoordiger van de Ned. Ambasade te Washington en Schout bij Nacht J. E. Meyer Ranneft, Ned. Marine-Attaché te Washington. Het hospitaalschip .Oranje" werd gis teren in Tandjong Priok verwacht. Het zal met zieken en een beperkt aantal be geleidende familieleden binnen enige da gen naar Nederland vertrekken. Men verwacht, dat in Singapore nog meer patiënten aan boord genomen zullen worden. (Vervolg van pag. 1.) Het is niet juist, zo zei de minister, dat de Staat op de duur ook direct bij zal springen in geval van werk loosheid. Hier ligt in de eerste plaats de taak voor de bedrijven en eerst als de werkloosheid lang duurt zal de Staat helpen. Als men niet werken kan. In geval men niet werken kan, bij sei zoenwerkloosheid, ziekte en ouderdom zal de Staat steunen. In dit verband wees minister Drees op de plannen van de al gemene volksverzekering, die in het bi zonder van betekenis zullen zijn voor de oudjes. De uitwerking en uitvoering daarvan ligt in handen van de toekom stige regering. Hij besprak voorts de door de rege ring voorgeschreven loonstop, die nood zakelijk was in verband met de prijsop drijving. Het een zit aan het ander vast. De regering is er sterk op uit om de prij zen laag te houden of te drukken, in- plaats ,van de lonen te verhogen. In het laatste geval zouden rentetrekkers en gepensionneerden ernstig gedupeerd worden. Voorts sneed de minister aan de ver schillende organisaties tot steun en hulp van getroffenen als H.A.R.K., Volksher stel en de Stichting 1940—1845. Dat kan niet anders dan verwarrend werken. De H.A.R.K is echter van plan zich te ont binden, zodra de stroom van reliefgoede- ren opdroogt. Volksherstel trekt zich te rug van de individuele bemoeiingen naar een actievere algemene regeling van sociale zorg. Vordering van woningruimte. In verband met het grote tekort aan woningruimte, zei de minister, dat vor dering van woonruimte voor inwoning sterker zal moeten worden toegepast, om dat we nog jaren met het vraagstuk van de woonruimte zullen martelen. Er werden andere vraagstukken aange roerd en tal van vragen, door de jour nalisten gesteld, werden zeer openhartig beantwoord. Wij kunnen helaas, door ge brek aan ruimte, hier niet dieper op in gaan. B' Druk, Dagblad voor Nrd.-Holiand N.V.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3