HELDERSCHE COURANT Het Indonesisch politieke apparaat op volle toeren Het vervoerprobleem in de Tweede Kamer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hoe is het in Indonesië? HersteLin Soerabajatrouw in de buitengewesten Wat wil Soekarno Algemeen overzicht Weerbericht Zit er geen schot in? Critiek op Spoorwegen en ATO De minister antwoordt B ?!giëLuxemburg De spionnage-affaire in Canada Behang, dat warmte terugkaatst West-Indiëvlucht geslaagd .WOENSDAG 28 FEBRUARI 1948. TOe Jaargang No. 9688. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Ultgavet Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur) J. BIJLSMA. N.V. Ultg. MU. Holt. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60 Postabonnementen 3.00 om hetf# De aanstaande besprekingen, waarvoor Sjahrir, vergezeld van de meeste leden van zijn kabinet, naar Djokjakarta ver trokken is, zullen waarschynlük de po sitie van Sjahrir bü de komende onder handelingen verduidelijken. Er wordt zichtbaar een poging gedaan om Sjahrirs kabinet zoveel mogelijk steun te verlenen en om een scheiding in de nationalistische partijen te voorkomen. In een interview, gepubliceerd in de „Rakjat" (vojk) van Dinsdag, heeft Sjah rir sterk de nadruk gelegd op <Je nood zakelijkheid van eenheid. Hierin heeft hij bekend gemaakt, dat voor het begin van de „eigenlijke" onderhandelingen het centrale nationale comité bijeenge- roepen zal worden ten einde deze een heid te bevestigen. Er bestaat kans, dat Sjahrir naar Batavia zal terugkeren met de volmacht om voort te gaan met de inleidende besprekingen met dr. Van Mook, welke voor de definitieve en met machtiging van het centrale comité te voeren onderhandelingen de nodige op heldering moeten scheppen. Het is merkwaardig, c¥at het oorspron kelijke plan, volgens hetwelk Sjahrir en Soekarno of indirect of voornamelijk persoonlijk contact zouden hebben, is om gezet en nu bijna het gehele kabinet naar Djokjakarta gaat, hetgeen de mo gelijkheid opent tot een duidelijker uiting van de verschillende standpunten. De rede van Sjahrir te Solo. „Merdeka" heeft op 17 Februari de red'e van Sjahrir, wélke deze te Solo ge houden heeft, gepubliceerd, waarin hij zeide: „Eenheid legt beperkingen op, sluit zelfs de mogelijkheid tot ilitroeiïng der contrarevolutionnaire elementen niet uit" en verder: „Het leger mag zich niet los maken van de beginselen, die in de Grondwet vastgelegd zijn, en cïient zich verre te houden van fascisme en zuiver soldatenschap". De Staat dient als element der democratie gebezigd te wor den. Soekarno en de Ned. voorstellen. Soekarno en Hatta, Oost-Java berei zend, hebben toespraken gehouden voor een volksvergadering te Pasoe- roean. Soekarno viel de Nederlandse politiek aan, zeggende dat zij gericht is op herkolonisering. „De Hollanders voeren een politiek van verdeling, verleiding en bedreiging, doch deze politiek zal zeker stranden", aldus Soekarno. Ofschoon cfe toestand op Java gedu rende de afgelopen week niet veranderd is, zijn er toch tekenen, die wijzen op toenemende extremistische activiteit m verscheidene delen van het eiland. In Batavia zijn er meer gevallen van roof voorgekomen dan in de week daarvoor, de plunderaars tonen nu meer belangstel ling voor huizen dan voor volgepropte opslagplaatsen, waarvan de meeste nu KOUDER. Krachtige, tijdelijk stormachtige Noordwestelijke wind, wisselende bewolking, enkele buien, vooral in het Noorden des lands kouder. Bericht van de wind- en storm- waarschuwingsdienst. Van heden avond 21.30 uur: voor alle districten wordt verwacht: Storm uit het N.- westen. 21 Februari: Zon op: 7.47 uur. Onder: 18.02 uur. Maan op: 2.59 uur. Onder: 9.44 uur. door Nederlandse mariniers, met wie niet te spotten valt, worden bewaakt. In vele gevallen kan men de gestolen goederen terugvinden op de bekende Noordwijk- markt, („atoommarkt" genoemd) waar gedurende de afgelopen week steeds meer horloges, ringen en andere kost baarheden werden aangeboden. In Soerabaja. Wij vernemen, dat te Soerabaja de samenwerking tussen Nederlanders, Brit ten en Indonesiërs uitstekend is. De pas- sars vertonen een bonte mengeling van kopers en verkopers van schaarse groen ten, doch overvloedig veel vlees en met een prijsniveau, dat lager ligt dan dat te Batavia. De „Amacab" (AUied Mili tary Administration Civil Affairs Branch) houdt wekelijks bijeenkomsten met alle bevolkingsgroepen over het opbouwwerk. De algemene indruk is, dat er hard ge werkt wordt, ofschoon de electriciteits- en gasvoorziening nog niet volledig her steld is en de haven nog stil ligt. Nieuw bivak in Minahassa geopend. Naar wij vernemen, meldt „Het Dag blad", dat in een vergeten hoekje van de Minahassa onlangs een nieuw bivak, onder de naam „Weltevreden", met hulp van de bevolking is geopend. Deze ope ning is op feestelijke wijze geschied met het zingen van het „Wilhelmus" en het „Minahassa en Nederland". (Vervolg op pag. 3.) Bij de bezetting van Soerabaja door Britse troepen geuikte het ue extremis ten om 2500 vrouwen en kinderen te ontvoeren. De Britten besloten een expedi tie uit te zenden, om deze vrouwen en kinderen te ontzetten, welke helaas mis lukte. Tijdens de opmars van Sito Ardjo naar Krian. A.B.C./Marvo Stevens P. De Netherlands Information Service for Market Research deelt mede, dat zij, die bij andere instanties onvoldoende medewerking menen te ondervinden of wel door trage behandeling in de goede voortgang van hun EXPORT-plannen worden belempaerd, zich onverwijld tot haar kunnen wenden Hierin begrepen, gevallen inzake: vergunningen, deviezen, transport, reisgelegenheid, nieuwe rela ties, inschrijvingen, enz. Na het afdelingsonderzoek wordt de vergadering heropend en is aan de orde de afdeling vervoer der regeringsnota De heer Van Braambeek (s.d.) meent, dat de minister mooie voornemens te kennen heeft gegeven ten aanzien van het vervoer, maar spr kan nu reeds zeggen, dat er niets van terecht zal komen. Het vervoer-vraagstuk is nim mer opgelost. Hij hoopt, dat het ver voer op de weg het zal winnen. Er is dus weer de grootst mogelijke concur rentie. Op die manier zullen de spoor wegen weer voor grote tekorten wor den gesteld. De enig juiste weg ware geweest, dat de minister een vervoer- geheel had geschapen. De minister heeft daarvoor een mooie kans gehad. Het brengen van de voornaamste vervoer middelen in één hand kan hier uit komst brengen. Spr. wijst op de plannen in Engeland om het voornaamste vervoer te natio naliseren. Het beleid van dezen minis ter ziet hij met bezorgdheid tegemoet. De heer Bierema (lib.) critiseert de concurrentie die de A.T.O. aandoet aan het particuliere wegvervoer. Is het waar, dat de A.T.O. de kosten van het vervoer niet in rekening brengt, maar dat de spoorwegen daarop toeleggen? De kolenschaarste. Wat is eigenlijk de oorzaak, dat de kolenpioductie niet kan worden opge voerd? Is er inderdaad sabotage in het spel? De voorwaarden voor de mijn werkers zijn uitzonderlijk gunstig, het resultaat is nihil. Dan is ook zulk een bevoorrechting niet op haar plaats. De Minister van Verkeer en Energie, de heer Van Schaik, zegt dat zeer veie moeilijkheden aan de regeling van het verkeer in de wegstaan. Het water vervoer is wel het meest belangrijke. Men moet nu niet alleen zien naar de eisen van de naaste toekomst en daar bij moet bedacht worden, dat het vast staat, dat ook de spoorwegen een be langrijke taak zullen houden, ai zal die taak een andere zijn dan in het ver leden. Zij zullen in hoofdzaak zich be palen tot snel vervoer op de lange lij nen. Dit brengt mee, dat de spoorwegen gelegenheid dienen te krijgen, zich te herstellen. Daarom kan alle vervoer riet naar het wegverkeer verplaatst worden, 't Laatste mag dus geen ge legenheid krijgen zich onmatig uit te breiden. Het deviezenvraagstuk speelt een grote rol, al zal het niet zo heel lang meer duren voor onze kolenproductie in de behoefte van 't land zal kunnen voor zien. Van een monopolie zal geen sprake zijn. We hebben rekening te houden met hetgeen gegroeid is. Van spr. is echter geen medewerking te verwachten aan nationalisatie van het vervoerwezen. Dit zou ook zeer moeilijk zijn met het oog op de personenauto's. De A.T.O. Tegen de A.T.O. bestaat een groot wantrouwen, maar daarvoor is geen reden. Zij is een auto-onderneming zo als de andere. Het is niet de bedoeling, ria^ deze onderneming alle vervoer naar zich toetrekt. De bedrijfsvergunningen hebben voor de oorlog goed gewerkt en het ligt in de bedoeling, dit stelsel weer tot leven te wekken. Zaterdag a.s. zal een internationale voet balwedstrijd worden gespeeld tussen Bel gië en Luxemburg in Charleroi. Het Belgische elftal is als volgt samen gesteld: doel: Daenen (Tilleur); achter: Paverick (Antwerp) en Pannaye (Tilleur); midden: Heniet (Charleroi), Vercammen (Lyra) en Devos (Beerschot); voor: Lam- berechts, Coppens en Decleyn (ailen Me- chelen). Chaves (Gantise) en Thirlfayt (Charleroi). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, James Byrnes, heeft verklaard, dat, voor zover hij wist, het geheim van de atoombom nog uitsluitend in het bezit van de Ver enigde Staten is. Hij zeide echter, dat niemand kan zeggen, of het ge heim werkelijk in vreemde handen, is gevallen. Hij zeide verder, dat "er geen Amerikaanse burgers, noch van Canada, noch van de Verenigde Staten, in deze spionnage-affaire be trokken zijn. Aanslagen op getuige. Er zijn aanslagen gepleegd op den voornaamsten getuige bij het onder zoek naar de spionnage, die in Ca nada zou zijn gepleegd. Het Cana- desche persbureau deelt mee, dat de autoriteiten zich zorgen makert over de veiligheid van dezen ge tuige. Volgens de „Sunday Times" be staat er behangselpapier, dat de warmte in een kamer terugkaatst. Het papier is bedekt met een laagje metaal, dat verhindert dat de warmte via de muren verloren gaat. Door het behang zal men in staat zijn een kamer in een derde van de tijd, die men gewoonlijk nodig heeft, aangenaam te verwarmen. zendt bemanning U gelukwens met nieuwgeboren verbinding. Viruly". Aldus eindigt het telegram, dat kort voor de aankomst te Curagao vanuit het eerste vliegtuig van de regerings- luchttransportdienst werd verzonden en dat op het hoofdkantoor van de KJ M. te Den Haag met enthousiasme werd ontvangen. En inderdaad, de tocht van de eerste Skymaster naar West-Indië, die Zondagmiddag om tien over half vijf plaatseiijken tijd op het vliegveld Hato te Curagao landde, is volkomen ge slaagd. Voor het eerst sinds de beroemde vlucht van de Snip in 1934 is een Ne derlands verkeersvliegtuig naar onze landgenoten in de West gevlogen. De route, die hierbij werd gevlogen, is ge heel nieuw voor de K.L.M., n.1. via Dakar en Natal, waar het bij Viruly's aankomst prachtig weer was.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1