,J3 fi\ni DE KORTE GOLF KOFFIE, CACAO EN ZEEP Luit.-Adm. Helfrich na 6 jaar in Nederland terug Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws Loop der bevolking Waar zijn de Indië-vliegtuigen? Voor de Vrouw Vertrouw U toe aan de beste, maar niet aan de eerste de beste. Aanvullende bonnenlijst „Nederland blijft varen" Bevolking op 1 Januari 1945 8601 m. 7864 v., totaal 16465. Vermeerdering door: vestiging in de ge meente 5730 m., 6055 v.; geboorten in de gemeente 203 m., 194 v.; geboorten elders, behorende tot deze gemeente 44 m., 52 v.; verminderd met hier geborenen, beho rende tot andere gemeenten 16 m., 6 v. Verminderd door: vertrek 515 m., 525 v.; overlijden te Den Helder 71 m., 46 v.; overlijden elders 39 m., 19 v.; vermin derd met te Den Helder overledenen, elders woonachtig 19 m., 14 v. Bevolkingscijfer op 1 Januari 1946 13956 rn., 13556 V.t totaal 27512. NI 307 vlucht 35, gezagvoerder Both. Vertrek Schiphol 14 Febr. Vertrek Batavia 19 Febr. 20 Febr. 03.00 GMT vertrek Karachi. NI. 302, vlucht 37, gezagvoerder Dill. Vertrek Schiphol 16 Febr. 19 Febr. 00.21 GMT vertrek Ka rachi. NI. 308. vlucht 38, gezagvoerder Geyssendorffer vertrek Schiphol 19 Febr. 19 Febr. 08.15 GMT vertrek Schiphol. NI 314, vlucht 31, gezag voerder Moll, Vertrek Schiphol 7 Febr. Vertrek Batavia 14 Febr. 19 Febr. 13.16 GMT aankomst Schiphol. NI. 312, vlucht 32, gezagvoerder Rijckhoff. Vertrek Schiphol 8 Febr. Vertrek Ba tavia 15 Febr. 19 Febr. 14.47 GMT aan komst Schiphol. •NT, v* v-i I het werk aan boord van een modern schip. Wij hopen dat dit boek In ruime kring zal worden gelezen en dat vooral de slotbeschouwingen er toe mogen leiden, dat veel dingen die verbetering behoeven, ook de aan dacht mogen hebben van hen, die leiding geven aan het scheepvaartbe drijf- NEDERLANDSE ARBEIDERS GEVEN HET VOORBEELD. Nn de Nederlandse industrie zelf weer een groot aandeel gaat leveren in onze voedselvoorziening is het een verheugend feit, dat één van onze grootste levensmiddelenbedrij- ven, de bekende Honig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, alle hens aan dek heeft geroepen om topprestaties te leveren. Met verdubbele energie werken Honig's arbeiders aan de eervolle taak om elke Nederlandse huis vrouw in de gelegenheid te stellen Honig's artikelen te verkrijgen, en mocht er soms eens iets haperen, dan komt dat, omdat de vraag naar Honig's artikelen zo overwèldigend groot is. (Ingezonden mededeling). Er werd gebeld. Ik ging naar de deur. „Mot meneer ook...." Hij kwam niet verder, de sjofele, die een bundeltje ansichten naar mij hield opgeheven. Maar hij herstelde zich vlug en vond rap zijn 'mond te rug. „Verrek", vervolgde hij zonder overgang, „ik wist niet, dat jij hier woonde!" „Je bent er niet erg op vooruitge gaan met je negotie", was mijn con clusie. „Had je nu beslist helemaal geen ander baantje kunnen vinden?" We waren beiden op de Handels school geweest en juist, U heeft het reeds geraden! prompt teza men gesjeesd. „Ik ben niet in de wereld gekomen om te werken, maar om te vangen", zo verkondigde hij een opvatting, die mij nieuw in de oren klonk. „En je weet, het zwerven zit mij in het bloed. De meesten lopen dagelijks een geultje in de straat, visa versa van huis naar kantoor of magazijn, ze weten van voren niet of ze van achteren leven en omgekeerd, maar ons beroep brengt ons voortdurend in contact met de gehele maatschap pij in al haar geledingen, je gaat het vrouwelijk gemoed bespelen, zoals een kunstenaar zijn instrument, en bovendien is de nering een leer school in welsprekendheid, die zijn wederga nog zoekt, kortom wij schar relen hier en scharrelen daar, over drachtelijk bedoeld, en maken ons geen zorgen voor de dag van morgen omdat elk uur genoeg heeft aan zijn eigen goed en kwaad." „Bloost het schaamrood je niet op de kaken, als je anderen van de vroege morgen tot de late avond ijverig ziet slaven en sloven, terwijl jij met prentbriefkaarten en winter voeten langs de huizen leurt?" vonk te ik geprikkeld terug. „En zo'n glanzende verdienste zal je koop manschap toch ook niet opleveren durf ik wedden, want het gros van de burgerij ziet je liever gaan dan komen, dat zul mij moeilijk kunnen betwisten!" „Het is jammer, dat ik het moet constateren, maar je bent nog net zo onnozel als in het verleden, en zult dus wel je leven lang door een ge kleurde bril blijven kijken", was zijn onbevangen oordeel, „maar als ik niet tegen een dove predik, wil ik je wel eens een fabeltje vertellen." „Nou, en dat is?...." vroeg ik met ongeveinsde interesse. Hij deed een geheimzinnige greep in zijn leren actetas, boog zich schichtig doch vertrouwelijk naar mij over en fluisterde: „Mot meneer ook lucifers? Een daalder per doosje." FABULIST. Een aardig kinderjurkje, ook geschikt voor enigszins grotere meisjes. Smock- werk in de taille en een geborduurd voorstukje in frisse kleurtjes geven een aardig kinderlijk effect. Boekbespreking P. Verhoog, Nederland blijft varen, uitgave C» V Uitgeverij De Boer, Amsterdam. De bekende schrijver van verschil lende boeken waarin het leven op zee geschilderd werd, geeft hierin een betoog dat Nederland moet blij ven varen. Wat de scheepvaart voor Neder land heeft betekend in de loop der tijden, daarvan weet een groot ge deelte der Nederlanders wel iets, maar de bijzonderheden die de heer Verhoog geeft, zijn niet zo algemeen bekend- Veel daarvan weten alleen historici. De ontwikkeling van de scheep vaart in de jaren vóór de oorlog geeft aanleiding tot een beschouwing over de ontwikkeling van het trans port te water. De heer Verhoog legt er de na druk op, dat als Nederland aan zijn dichte bevolking ook in de toekomst een behoorlijk bestaan wil blijven geven, de scheepvaart naast land bouw, industrie, mijnbouw en vissef rij zal moeten blijven bestaan. Hoe belangrijk de scheepvaart ook is voor ons land, zij die buiten het bedrijf staan, weten over het alge meen weinig van de dienst en het werk aan boord. Daarom is voor hen, en vooral ook voor de jongeren die zich aangetrok ken voelen tot de scheepvaart het hoofdstuk over het personeel een stuk dat een betere blik geeft op Bonkaarten KA, KB, KC 603 051 Algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 052 Algemeen 100 gram cacao. 053 Algemeen 100 gram koffie. 054 Algemeen 112 gram huishoudzeep. 055 Algemeen 2 doosjes lucifers. B15 Reserve 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 A08 melk l'/t liter melk. B08, C08 melk 3 liter melk. 018 aardappelen 2 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 603 551 Algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 552 Algemeen 100 gram cacao. 553 Algemeen 112 gram huishoudzeep. 554 Algemeen 2 doosjes lucifers. Bonkaarten LD, LE 602 D08, E08 melk 5 liter melk. 518 aardappelen 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten enz. T14 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten). V14 X14 100 gram chocolade of suikerwerken. 100 gram chocolade of suikerwerken. De lucifers op bon 055 en 554 alge meen zullen in verband met de bevoor rading van de handel eerst in de loop der week verkrijgbaar zijn. Waar gaan we heen? Donderdag 21 Februari: Casino: Hel- derse Zangers, Zanguitv. m. bal na, 8 u. Vrijdag 22 Februari: Casino. Lezing door pater de Greeve, 8 uur. DIT DE STAATSCOURANT. De Minister van Justitie heeft op grond van het zuiveringsbesluit ontslag ver leend uit zijn functie aan Marlnus Zoll, geboren SO Januari 1902 te Den Helder, commissaris der Staatsrecherche, ter standplaats 's-Gravenhage. „Wil moeien met vereende krachten trachten ons koninkrijk te herstellen" In een storm, die in kracht niet veel onderdeed voor een orkaan, is Woensdag op Schiphol met een Dakota-vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst luitenant-admiraal C. E. L. HELFRICH, bevelhebber der Nederlandse zeestrijdkrachten, en oud-opperbevelhebber der strijd- door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). Gisteren nog had moeder gezegd: 8. Maar o schrik, toen Jantje de pers „Man, ge mag dat pak wel eens laten extra stijf aandraaide, omdat het vest eens laten oppersen; je loopt voor mal!" Waarop pa zuchtend geantwoord had, dat het geld niet op zijn rug groeide. „Weet je wat?" zei Pietje tegen Jantje, „laten wij het stilletjes oppersen!" En daar gmgen ze aan 't werk: jas, vest, broek, alles ging een voor een onder pa's co- piëerpers maar niet plat wou worden, klonk er opeens een onheilspellend gekraak. Een snel onderzoek wees uit, dat ze verge ten hadden, eerst de zakken na te zien. Het gevolg was, dat niet alleen pa's kle dingstukken, maar ook zijn nikkelen horloge en zijn pasgekochte sigaren „op geperst" waren krachten in het Oosten (B.S.O.) uit Indië gearriveerd. In het vliegtuig bevonden zich, behalve de admiraal, zijn echtge note, zijn adjudant, luit ter zee le klasse A. H. W. Von Frytag Drabbe en de secretaresse van den admiraal. De eerste, die den admiraal, toen deze uit het vliegtuig stapte, be groette, was de minister-president Z.Exc. prof. ir. W. Schermerhorn. Voorts waren ter verwelkoming aanwezig vice-admiraal G W. Stoe- ve, commandant Zeemacht Neder land, met zijn adjudant, luit. ter zee 2e klasse G. A. Dogger, vice- admiraal C. Termij telen, chef. staf, met diens adjudant, luit. ter zee le klasse L. C. van der Belt, oud-vice admiraal Quant en namens den mi nister van marine, de officier M.S.D. 2e klasse P L. Koppen. Een erewacht, samengesteld uit een sectie mariniers en een sectie matrozen met de marinekapel der Kon. Marine waren voor het vlieg* tuig opgesteld. Na het spelen van het „Wien Neerlands bloed" en na afloop van de korte begroetingen) in de stortregen, inspecteerde luit.- admiraal Helfrich de erewacht, waarna het gezelschap zich begaf naar het gebouwtje van de repa- triëringsdienst. Voor een microfoon dankte de admiraal, die na een afwezigheid van 6 jaar voor het eerst weer ons land is, de aanwezigen voor hun hartelijke ontvangst en zeide blijJ® zijn weer voet op Nederlandse bo dem te hebben gezet. Een persoon lijk woord van dank richtte hij a.an den minister-president en aan zijn vele oude vrienden van de Kon. Ma rine, die hem bij zijn aankoms hebben verrast. „Het is goed, al die, ondanks de oorlog nog gezonde en blozende ge" zichten, weer te zien," zo zeide d admiraal. „Thans moeten wij vereende krachten trachten ons Ko ninkrijk te herstellen."

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2