Ook Bijz. Raad van Cassatie eist doodstraf voor Mussert MOTORRIJWIELEN Mussert: „Nu is voor mij het einde gekomen" Officiële uitslag der Belgische verkiezingen NEP. HERV. GEMEENTE TRIUMPH EYSINK HARLEY-DAVIDSON HELDERSCHE MOTORHANDEL H. C. NOORDERMEER - NIEUWSTRAAT 5 Mussert en de Joden. Dan brengt de president het anti semietisme der N.S.B. ter sprake. Mus sert ontkende, dat de N.S.B. de wreed heden der Duitsers ten opzichte van de Joden goedkeurde. „Integendeel, het was mijn plan in 1938 om alle Joden naar Guyana te vervoeren. Was dat gebeurd dan zouden zij nu nog allen leven", al dus Musesrt. Dan brengt echter de president een brief ter sprake van Mussert aan Seyss- Inquart, waarin hfl zegt naar aanleiding van de moord op Duitse soldaten in Jan. 1943 te Haarlem: „Het was een verstan dige maatregel als repressallle Joodse communisten dood te schieten, wy moeten consequent doorgaan voor iedere nat.- socialist die valt: tien Joodse communis ten". Prof. van Brakel vraagt vervolgens Musert of hij een voorbeeld kan geven waaruit zou blijken dat hij ooit wel eens iets heeft gedaan dat ten voordele van het Nederlandse volk, doch tegelijker tijd ten nadele van de N.S.B. of Mus sert zou kunnen zijn. Mussert moet op deze vraag echter een antwoord schuldig blijven.... Prof. van Brakel citeerde daarna een opmerking uit Musserts dagboek, waarin gezegd wordt: „Een burgerlijk Duits be stuur zal altijd een voordeel voor de N.S.B. zijn". „Zelfs toen u zag, dat Duitsland ver loor heeft u vastgehouden aan samen werking met Duitsland ten nadele van Nederland", zegt prof. van Brakel dan. Mussert onthult dan, dat met hem over een atoombom is gesproken door de Duit sers, zodat hij altijd is blijven geloven in een Duitse overwinning. Mussert verklaarde vervolgens, dat hij alles heeft gedaan om te tonen, dat hy een tegenstander is geweest van Gestapo en concentratiekampen. Een van de meest tragische feiten is, dat wy, omdat wy ons ook nat.-soc. noemden, altyd verge leken worden met de Duitse nationaal- socialisten, aldus Mussert. „Intussen heeft u hen echter veel ge steund en terzyde gestaan in hun metho den", was het antwoord van prof. Kra nenburg. Mr. Haga geeft dan Mussert geduren de een half uur de gelegenheid zijn standpunt uiteen te zetten. Mussert verdedigt zich. „Het verwijt dat men mij maakt, al dus Mussert, „is dat ik te ver ben ge gaan. Ik heb getracht hulp te vinden, waar ik het vinden kon. Ik ben van me- ning, dat ik een plicht had te vervullen, wat betreft die hulpverlening voor het Oostfront, welke ik heb bepleit. Ik zag de Sovjet-Unie als een groot gevaar. De strijd tegen Rusland was voor mij een heilige oorlog. Niet alleen ik was getrof fen, zo besloot Mussert, door het feit, dat Nederland na vier en een halve dag moest capituleren. Dat blijkt uit een adres van het „oude leger" van enkele weken geleden. De schijn dat ik tegen het Nederlandse volk werkte is tegen mij. „Maak de breuk in ons volk niet groter" Ik heb de angst voor de ondergang van Europa en zijn beschaving. Ik heb misschien fouten gemaakt. Mag men echter de fouten en laagheden van de incorrecte leden van de NSB op de gehele party verhalen? wy hebben moeten biyven staan om erger te voor komen. Nu is voor my het einde ge komen. Ik geloof niet in een wereld vrede, tenminste niet op het ogenblik. Maak daarom de breuk niet groter in ons volk", zo besloot Mussert zyn be toog. Het woord was hierna aan mr. Wijcker- held Bisdom. De verdediger aan het woord. Mr. Wijckerheld Bisdom begon met te betogen, dat de wettelijk gestelde re gels moeten worden gehandhaafd. Ik moet pleiten over de zuiver juri dische gang van zaken. Daarom bespreek ik thans vier middelen van cassatie Allereerst de aanslag ondernomen met het oogmerk om het rijk geheel onder vreemde heerschappy te brengen. Een aanslag echter is alleen mogelijk wan neer er een begin van het misdrijf is gemaakt. Vreemde heerschappij kan hier alleen gebracht worden door een vreemd staatshoofd. Fen Nederlander kan daar bij medewerken, doch het kan niet docr een Nederlander alleen worden verwe zenlijkt. Al de handelingen van Mus sert hebben die vreemde heerschappij niet kunnen brengen. Adolf Hitier is niet ingegaan op Musserts suggesties. Musserts misdaad is dus niet anders ge weest dan een pogen. Het hof heeft dit in zyn sententie er kend en daarom een andere weg gevolgd om tot veroordeling van den verdachte te komen. Mussert heeft Hitier trachten te bewegen een bond van Germaanse sta ten te formeren. Zonder enig succes ech ter. Ook de actieve oorlogsvoering van Nederlanders aan het Oostfront heeft geen invloed uitgeoefend om Nederlan ders onder vreemde heerschappy te bren gen. Ons recht laat niet toe iemand te veroordelen om zyn gezindheid, doch op grond van de feiten. Vervolgens bracht mr. wyckerheld Bisdom de vraag ter sprake of de bond van Germaansee volkeren op zichzelf vreemde heerschappy inhield. Op het ogenblik ziet men echter alom de vor ming van een oppergezag op militair en economisch gebied baanbreken. Het UNO- congres is hiervan het duideiykste voor beeld. Het verschil met de Germaanse statenbondstatuten is niet zo erg groot. De tweede verdediger. Het pleidooi van mr. de Pont behan delde in hoofdzaak het derde punt der tenlastelegging: de hulpverlening aan den vijand. Tenslotte besloot mr. de Pont zyn plei dooi met de behandeling van het laatste middel van cassatie, dat zegt: dat de op gelegde straf, de doodstraf, niet geacht kan worden te beantwoorden aan de ernst van de ten laste gelegde misdryven en de omstandigheden, waaronder zy zyn gepleegd. „Mussert was volkomen oprecht", wy spreken thans niet over politiek doch over strafrecht. De vraag mag dus worden opgeworpen of inderdaad Mussert strafrechteiyk de doodstraf heeft verdiend. Vaststaat, dat Mussert steeds volkomen oprecht is ge weest. „Ik geloof niet", aldus mr. de Pont, „dat Mussert dom of ydel of ïydende aan een minderwaardigheidsbegrip of aan machtswellust was. Hy is alleen maar iemand, die uitsluitend met concrete din gen kan omgaan en die het abstracte niet begrypt. „By de behandeling voor het Byz. Gerechtshof is overduideiyk geble ken, dat Mussert heeft gehandeld volgens idealistische motieven" aldus mr. de Pont. „Is het rechtvaardig dezen man de doodstraf op te leggen? Was hy maar ingenieur gebleven. Het woord was direct daarna aan den advocaat-fiscaal prof. mr. G. E. Lange- meyer. r De tragiek van Mussert is, dat wanneer hy zich nooit met politiek had bezig ge houden hy thans een ingenieur van groot aanzien zou zyn. Hy heeft thans een zeer ernstig feit gepleegd niet in de eerste plaats uit lage, maar toch in ieder geval uit bedenkeiyke motieven. Hy zal hier voor een ernstige straf moeten onder gaan. Mr. Langemeyer besprak de drie punten welke Mussert ten laste zyn ge legd. Het is duideiyk dat Mussert alles wat in zyn vermogen lag heeft toegepast om Hitier te bewegen Nederland onder vreemde heerschappy te brengen, aldus prof. Langemeyer, die de pleidooien der verdediging uitvoerig bestreed. „De statenbond van Ge" naanse staten leverde wel degeiyk vreemde heer schappy op" aldus prof. Langemeyer. „Reëel gesproken zou het verlenen van een oppergezag over onze economische politiek en onze strydkrachten aan Hitier betekend hebben dat Nederland volkomen aan Hitier zou zyn overgeleverd. Mussert heeft een regentschap willen doen instellen op een wyze welke in stryd is met de Grondwet. Bovendien zou de regent, Mussert zelf, zeker tegen de wil van H.M. de koningin worden be noemd en zich daarenboven nog op het standpunt stellen de koningin niet meer als wetteiyk staatshoofd te erkennen. Een en ander geeft wel een ander beeld van Musserts gedrag dan de verdediging dat projecteerde. Ten slotte sprekende over het laatste punt 0er verdediging, zeide prof. Lange meyer: Inderdaad1 is hy niet een typische landverrader, maar hy is wel een typi sche hoogverrader die onderwyi niet te ruggedeinsd is voor het feit, ook land verraad te plegen. Een mateloze zelf overschatting en hoge morele lichtvaar digheid hebben hem tot zyn daden ge bracht. Zyn daden zyn zeker niet ge speend geweest van een zekere mate van idealisme, doch dit rechtvaardigt niet het hem onthouden van de zwaarste straf. Ik verzoek de doodstraf, zyn gebrek aan inzicht heeft een zware morele schuld op hem geladen, doordat hy getracht heeft niet uit inner- ïyke slechtheid doch uit lust een rol te spelen Nederland medeplichtig te maken, aan de wreedheden van het Duitse re giem. Ik verzoek derhalve verwerping van het beroep, dus bevestiging van de doodstraf. De president bepaalde de uitspraak van de Raad van Cassatie op vandaag over vier weken of eerder. Het ministerie van binnenlandse za ken heett omtrent de gehouden verkie zingen thans de definitieve verdeling der zetels in de Kamer bekend ge maakt: Chr. Volks-Partij 92 (73), Socialisten 66 (64), Communisten 23 (9), Liberalen 16 (33), U. D. B. 1, Lib. Sco. Cartel 4, Afzonderlijken 0 (2). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven het vroegere aantal zetels aan. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen kleinzoon JACOB CORNELIS LEBERTUS JAN. C. BOOT- A. BOOT—RIEMENS. Den Helder, 18 Febr. 1946. Weezenstraat No. 33. De 7de Maart hopen onze geliefde Ouders A. MOOIJ en D. MOOIJ—HOEKSTRA hun 12l/2-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun liefhebbende kinderen MIJNDERT en JOKE. Den Helder, Emmastraat 9. Heden overleed onze beste Broer, Behuwdbroer en Oom CLEMENS JOANNES JOSEPHUS SMIT, Weduwnaar van ELISABETH FONTIJN, in de ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam. G. DE RIE- Stuartstraat 12, Alkmaar. Den Helder, 18 Febr. 1946. De begrafenis heeft plaats op de Algemene Begraaf plaats te Huisduinen op Vrijdag 22 Februari 1946 nam- 14-30 uur. Vertrek van Huize „Parkzicht" nam. 14.15 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden bereikte ons het droeve bericht dat zacht en kalm in Huize „Duin en Bosch" te Bakkum is overleden onze lieve Zus ter en Tante, Mej- KLAZINA NANNINGS, in de ouderdom van 62 jaar. Rust zacht, lieve Klazien. Uit aller naam, D. NANNINGS. Den Helder, 19 Febr. 1946. Fazantenstraat 31- De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 22 Fe bruari a.s. op de Alge mene Begraafplaats te Huisduinen- Vertrek Fazantenstraat 31 om 2 uur- Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan Dokter Van Driel en Zusters en Dokter Nieuwenhuizen en vooral aan Zuster v. d. Lans voor de goede hulp aan mijn Man betoond. Familie LOOIJ. Hugo de Grootstraat 7. Den Helder- DOOPSBEDIENING Nieuwe Kerk op 3 Maart 10.30 Aangifte bij Ds. ENKLAAR, Violenstraat 6 of Ds. CRA- MER, Soembastraat 1. DE KERKERAAD- TE KOOP. een in goede staat zijnde SLOEP. Geheel ingericht als woongelegenheid voor klein gezin. Te bevr. bij W. VIS SER, Ankerpark 2, Den Helder- Triumph en H.D. op aankoopvergunning leverbaar. AGENTi Op 1, 2 en 3 April 1946 zullen in den Dierentuin te 's-Gravenhage de examens worden afgenomen ter ver krijging van: 1. de akte van bekwaamheid tot het geven van middel baar onderwijs in het boekhouden; 2- de akten van bekwaamheid a en b tot het geven van middelbaar onderwijs in de handelswetenschappen; 3. de akte van bekwaamheid tot het geven van lager on derwijs in de beginselen der handelskennis. Aanmelding voor de examens moet geschieden aan het adres- Haarlem. Zaanenlaan 127 vóór 25 Februari 1946, bij brief op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgaven van naam, voornamen (voluit geschreven), woon plaats en adrs en begeerde akten met overlegging van geboorteakte en van het examen, dat men wenst af te loggen* Het verschuldigde bedrag moet voor alle examens tege. lijk met de aanmelding worden gestort op postrekening nn 143800 ten name van den heer Ch. Javaux, Regentesse aat 9b, Haarlem.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3