Nieuwediep eert, met zijn Koningin, de helden van de Java-Zee Vier overlevenden wonen de plechtigheid bij De „Hertog Hendrik" terug NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ook namens de Nederlandse jeugd een krans gelegd VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgéving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 H.M. de Koningin spreekt met de overlevenden Egypte eist terugtrekking Engelse troepen Weerbericht. Snelverkeersweg ArnhemNijmegen Het kardinaalsschild te Utrecht aangebracht Jhr. Tjarda overhandigt Zaterdag zijn geloofsbrieven Ned. militairen paraderen in Glasgow Nederl. schepen via de radio bereikbaar Een oudgediende welke de sirijd overleefde DONDERDAG 28 FEBRUARI 1946. 70e Jaargang NO. 9675. HELDERSCHE COURANT Den Helder heeft zijn Marine-helden geëerd, 't Is een grootse, zij het droeve plechtigheid geweest, die gisterenmiddag op het Havenplein, bij het geschonden Monument „Voor hen die vielen", heeft plaats gehad. Den Helder, marine basis, woonplaats van honderden van de gevallenen, voor velen van hen de laatste herinnering aan het vaderland, was de enige stad, waar diep gevoeld kan zijn de grootheid van de heldendood, die onze mensen daar in de Javazee gestorven zijn en waar het meeleven met hen, die achter bleven, zo oprecht kan zijn. Hare Majesteit de Koningin had dan ook als Haar wens te kennen gegeven, de plechtigheid in Nieuwediep bij te wonen en aan de voet van het Monument op het Havenplein, een krans te leggen, vlak tegenover de plaats waar de schout-bij-nacht Doorman zijn laatste jaren in Holland woonde. Het zal velen wellicht niet bekend zijn, dat de eskader-commandant, voor hij naar Indië ging, fungeerde als chef staf van de Marine en in het groene huis tegenover het Monument woonde. De plaats waar dus gisterenmiddag de plech tigheid plaats had, is door den schout-bij -nacht Doorman honderden malen be treden als hij zich naar zijn bureau begaf en tal van raaien zal hij opgezien hebben naar dat monument, dat getuigde van andere helden, die eens hun leven verloren voor hun vaderland. korporaal-kok Loup, beiden van Hr. Ms. .Witte de With". Jeugdverenigingen marcheren op. Het is even over half drie. Van de Hoofdgracht komt een onafzienbare stoet jongeren. Deputaties van tal van jeugdverenigingen van Den Helder, met vlaggen en vaandels, duizend jongeren van 12 jaar en ouder. Keurig marche ren zij het Havenplein op, waar de omroeper van het A. N. P. aan tien duizenden luisteraars in Nederland ver telt wat hij ziet. De jeugd eert de gevallenen. Zij stel len zich op achter de groep niet inge deelde officieren van de Marine. De Koningin komt. Dan valt er een stilte. Tromgerof fel, een commando klinkt. Het staf- muziekkorps zet het „Wilhelmus" in, militairen salueren, staan stram in de houding, hoeden gaan af. Het is een ontroerend ogenblik. Dan schrijdt Hare Majesteit de Koningin het plein op. De Koningin wordt door den burgemeester ontvangen en naar de plaats van de plechtigheid ge bracht. De minister van Marine, Z. Exc. J. M. de Booy en de vice- admiraal G. W. Stoeve en andere autoriteiten volgen. De Koningin draagt een lange grijze bontjas en zwarte bontmuts. Hulde namens de regering. Minister de Booy treedt daarna naar 'oren en neemt plaats voor het Monu ment, waarna hij namens de regering hulde brengt aan de gevallenen in de javazee. Hij noemt de namen der schepen op, die voor het vaderland ten onder zijn gegaan in de slag op de Javazee, en roemt de plichtsbetrachting van de Ne derlandse en Indische zeelieden, die aan deze slag hebben deelgenomen. „Zij hebben de roemvolle traditie der Koninklijke Marine op schitterende wijze hooggehouden", zo zeide de mi nister en hij besloot zjjn rede met de woorden: „Hun nabestaanden kunnen troost vinden bij de gedachte, dat het gehele Nederlandse volk hen met trots en eerbied gedenkt". Den Helder vlagt. AJt was een zonnige Februaridag, de Öag van gisteren en toen de zon in de vroege morgen haar stralen over onze stad wierp, waren reeds tal van vlag gen uitgestoken en naarmate de dag vor derde, kwam het dundoek steeds meer ide straten opvrolijken. Was het dan een feestdag? Geenszins! Maar in die vlag- gentooi lag toch wel de dankbaarheid uitgedrukt, dat deze herdenking voor het eerst in vrijheid kon plaats hebben. Vroeg in de middag reeds trokken de mensen in de richting van de haven. Honderden, duizenden verzamelden zich daar. Alle hulpkrachten waren gemobi liseerd om een ordelijk en vlot verloop aan de plechtigheid te geven. Langs de weg, waar de Koninklijke auto verwacht werd, stonden overal agenten; militaire politie was aanwezig. De geneeskun dige dienst was gerequireerd. Op het Havenplein had om half drie ide opstelling plaats van genodigden, na gelaten betrekkingen, overlevenden van de slag, oud-redders, zeevaartscholieren. Toen waren daar reeds burgemeester Ritmeester, die de gehele organisatie nog eens overzag, de commandant van de Marine, overste J. C. d' Engelbronner, de chef staf, luit ter zee der le kl. Maas, de directeur van de Marinewerf, kol. Bolk, de commandant van de Ge- zagstroepen in N.-Holland, overste Klaassen, met zijn adjudant, burgemees ter in 't Veldt van Zaandam, de com mandant van de Engelse boeienlegger „Barbecue", luit ter zee der le kl. Mac- kay en tal van andere marine- en burgerautoriteiten. Aan de ingang van het Havenplein was de erewacht van de Marine opge steld, onder commando van den luit. ter zee der 2e kl. K. M. R., H. J. Haakman. Daarnaast stonden de familieleden van de overlevenden van de slag in de Java zee en daarnaast was de Marine-deputa tie opgeste^ïl en vonden de nabestaan den van oorlogsslachtoffers een plaats. Tegenover het Monument stonden de nabestaanden van de gevallenen in rde Javazee en daar waren vier overleven den van de slag, de onderofficier Nien- huis van de „de Ruyter", de majoor- mach'nist v. d. Laan van de „Evertsen", de korporaal-hofmeester Booyen en de het hem een groot voorrecht is, op de ze dag, namens de Nederlandse jeugd te getuigen van onze diepe bewonde ring en grote eerbied voor deze grootse daad van moed van onze marine mensen. „Wij danken God, dat Hij ons de ge legenheid geeft om de helden van de Javazee, en daarmede allen die ter zee, te land of in de lucht hun leven gaven voor het Vaderland, in vrijheid te gedenken. Wij jongeren van Neder land beseffen op een dag als deze meer dan anders, welk een verantwoorde lijkheid mede op ons rust, immers, wij jongeren, hebben mede de taak om te zorgen, dat de offers van de Javazee en overal waar onze mannen gevallen zijn, niet tevergeefs zijn gebracht. „Zij gaven hun leven, opdat wij ln vrijheid zouden leven in een wereld, waarin vrede, gerechtigheid en naas tenliefde zouden heersen. „En wanneer wij dan zoeven met ontblote hoofden en in eerbiedige stil te- de gevallenen gëeerd hebben, dan kan het niet anders of de gehele Ne derlandse jeugd gordt zich aan om in hechte eendracht, ondanks alle bonte verscheidenheid van kleur of geloofs overtuiging, voort te bouwen aan een vaderland, aan een wereld, van be grip en goede wil een wereld waar in niet 't brute geweld of de gruwelijke Na afloop van de plechtige krans- legging heeft Hare Majesteit de Ko- nipgin, zich kort onderhouden met drie van de overlevenden van de slag in de Javazee. De vierde, ma joor-machinist v. d. Laan, die alweer vol in actieve dienst is, was inge deeld bij de afzetting van het terrein. Aan O. Officier Nienhuis vraagt de Koningin, hoe hij zijn leven heeft gered en of hij zijn schip voor eigen ogen zag ondergaan. De heer Nienhuis zegt, dat dit laatste inderdaad het geval was. Tot de korporaals Booyen en Loup, aan wie Hare Majesteit door haar adjudant, de luit. ter zee der le kl. Goossens, wordt voorgesteld en die zij, evenals den heer Nienhuis, har telijk de hand drukt, zegt de Lands vrouwe, dat het Haar een genoegen is hen beiden te begroeten. Zij vraagt hun ook belangstellend naar hun wedervaren en of er nog kameraden van hen in leven zijn. De beide kor poraals wijzen op elkaar: „Wij zijn kameraads, Majesteit". „Hebt U ook persoonlijk de onder gang van uw schepen gezien?" De marinemannen antwoorden be vestigend. Dan wendt de Koningin zich tot de groep van nabestaanden van ge- fusilleerden en slachtoffers van de oorlog en spreekt tot enkelen een woord van deelneming. Schout-bij-nacht K. W. F. M. Doorman, die tijdens de slag in de* Java-Zee op roemvolle wijze met zijn vlaggeschip ,De Ruyter" ten onder ging. Anefo P. CAIRO. - DE EGYPTISCHE RE GERING HEEFT BIJ HET ENGEL SE MINISTERIE VAN BUITEN LANDSE ZAKEN EEN NOTA IN GEDIEND, WAARIN ONMIDDEL LIJKE ONTRUIMING VAN CAïRO EN ALEXANDRIë DOOR DE EN GELSE TROEPEN WORDT VER ZOCHT. Bij de herdenking van de slag in de Java-Zee. Een opname aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", het vlaggeschip van Schout-bij-nacht Doorman, tijdens een geschutsoefening, kort vóór het uitbreken van de oorlog met Japan. Anefo P. RUSTIG WEER. Op sommige plaatsen tijdelijk mist of nevel. Overdag stijgende tempe raturen, op de meeste plaatsen tot boven het vriespunt. Wind zwak en veranderlijk. Vooral in het Noorden des lands kans op enige neerslag. 1 Maart' Zon op: 7.28 uur. Onder: 18.18 uur. Maan op: 6.55 uur. Onder: 15.17 uur. De Marine eert zijn gevallen helden. Daarna sprak vice-admiraal G. W. Stoeve, commandant Zeemacht Holland. Hij huldigde de onverschrokkenheid der Mariniers en wees erop, dat, hoe wel Doorman en de zijnen de invasie op Java niet hebben kunnen verhinderen, zij er toch aan hebben medegewerkt, at Australië behouden is gebleven. „Laten wjj nimmer vergeten", zeide iU, „dat Deorman met een sterke Ne- ierlandse vloot, ln plaats 'van roemvol en onder te gaan, roemvol had kunnen overwinnen". Met de opwekking om rnsgezind te werken aan de opbouw een sterke vloot, besloot de vice- admiraal zijn rede. Dan verzoekt hij een minuut stilte. De duizenden zwijgen en gedenken. De jongeren spreken De heer J. K. Schendelaar, voorzit ter van de Helderse jeugdraad, spreekt namens de jongeren. Hij wijst erop dat de nacht van 27 op 28 Februari 1942 met koolzwarte letter geboek staafd staat in de annalen van ons Ko ninkrijk. Hij schetst ons medeleven met dat .schokkend gebeuren. „Want al waren wij bezet, vooral in deze gehavende marinestad bleven wij zo fel medelevfn met onze Marine". „Zo voltrok zich vier jaren gele den", aldus de spreker, in de Java-jjee een drama. „Maar de tijd, die de „Striking For- ce" Weeft weten te winnen, heeft de geallieërden in staat gesteld de Japan se opmars tot staan te brengen". l zitter van de Helderse jeugd- 1 zegt de heer Schendelgar, „dat machtswellust het laatste woord heeft, maar waar, naar Christus bevel, de naastenliefde, de barmhartigheid en de gerechtigheid heersen zullen. „Dat geve God", De kranslegging. Vervolgens worden kransen gelegd aan de voet van het Monument. Hare Majesteit de Koningin is de eerste die zich naar het Monument begeeft en persoonlijk de krans neerlegt en enige ogenblikken in stilte blijft staan. De vaandels neigen, 't Is ont roerend stil. Achter ons snikt een jonge vrouw. Haar man bleef in de slag. Haar hoop werd vernietigd. Zij bracht, met al die anderen, het zwaarste offer, dat een mens kan brengen. Dan legt minister de Booy namens de regering een krans, gevolgd door vice-admiraal Stoeve, namens de marine en overste Klaassen, namens de Gezagstroepen. Burgemeester Ritmeester brengt daarna een eerbiedige hulde namens de gemeent Den Helder en tenslotte legt de heer J. K. Schendelaar een krans namens de Nederlandse jeugd. Telkens neigen de vaandels. De Stafmuziek speelt een koraal uit de Matthaus Passion. Velen snikken. De erewacht presenteert het geweer. Dan klinkt het Wilhelmus, dat spon taan door duizenden wordt meege zongen. De stafmuziek speelt daarna het Engelse volkslied, waarmee de of- ficieële plechtigheid is geëindigd. Nadat de Koningin zich korte tijd on derhoudt met den commandant van het Engelse betonningsvaartuig Barbecue en met de overlevenden van de slag in de Javazee, waarover wij elders schrij ven. gaat zij nog langs de nagelater betrekkingen van de oorlogslachtoffer^ waarvan zij er enkelen toespreek Daarna begeeft Hare Majesteit zie, naar haar auto. De jeugd doorbreek t he{ cordon en juicht de Koningin hai telijk toe. Langzaam zet zich de aut in beweging en rijdt via Hoofdgrach Kanaalweg, Koningsplein, Koningstra, Spoorstraat, Weststraat, Zuidstra Binnenhaven, naar buiten. Overal langs de weg is het zwa van de mensen, die hartelijk wuivel al» de Koninklijke auto passeert, Sinds eenige tijd wordt weer vol op gewerkt aan de autosnelweg Arn hemNijmegen, welke linea recta loopt van de Rijnbrug naar de Waal brug. In de oorlog lag het werk stil. Thans hoopt men deze voor de ver binding NoordZuid zeer belang rijke snelverkeersweg in het midden van de zomer gereed te hebben. Woensdag is het smeedijzeren wa penschild van den nieuwen kardi naal, vervaardigd bij den edelsmid Brom te Utrecht, boven de ingang van het paleis aan de Maliebaan, aangebracht. Het bisschopswapen, waarin het wapen van Ameland, de geboorteplaats van kardinaal de Jong, reeds was verwerkt, is nu boven de staf en het kruis gedekt door de kardinaalshoed met palmen en vijf rijen kwasten. PARIJS. Jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, de nieuwe Nederland se ambassadeur te Parijs, zal a.s. Zater dag 2 Maart zijn geloofsbrieven aan den Fransen regeringsleider Felix Gouin overhandigen. De Daily Mail en de Daily Mirror berichten, dat tweehonderd Nederland se militairen, die de kern van het nieuwe Nederlandse leger zullen vor men, Maandag onder begeleiding van Schotse pijpers een parade door Glas gow hebben gehouden. De groep van adspirant-officieren, die een opleiding van zeven maanden in Schotland heb ben genoten, werd door generaal van Voorts Evekink, commandant van het Koninklijk Nederlands leger in Enge land, geïnspecteerd. Algorab, Amstelkerk, Bloemfontein, Boschfontein, Cottica, Delftdijk, Edam, Van Heutsz, Kota Gedeh, Kota Inten, Maaskerk, Nieuw Amsterdam, Nieuw Holland, Nigerstroom, Nijkerk, Oranje, Pericles, Randfontéin, Ruys Sibajak, Socrates, Sommelsdijk, Sumatra, Tara- kan, Tabinta, Tasman, Tegelberg. Ter- borch, Tjibesar, Tjimanoek, Volendam. Nauwelijks een uur nadat de plech tigheid bij het geschonden monument op het havenplein is beëindigd, zijn we wederom in het ka»..-.kwartier. De rus', is er weergekeerd. De meeste mensen hebben de binnenstad weer opgezocht, en slechts enkelen verwijlen een ogen blik voor de kransen, die daar rusten aan de voet van het monument voor hen die vielen, in de eerste en in de tweede wereldoorlog. De Nederlandse, Amerikaanse en Engelse vlaggen wap peren en een marinier staat stram in de houding en houdt de wacht. Dan gaan we naar de puinhopen van het fort Wierhoofd,' dat daar ligt als de resten van een 20-ste eeuws Pom- peji. We klauteren langs de beschadig de treden van een betonnen trap naar boven, fbt we op de plaats komen waar in- de Meidagen van 1940 de Nederlandse luchtafweermitrailleurs hebben staan te blaffen. Voor ons ligt de ree, als een immens btad van gehamerd zilver, waarin de weerkaatsing van majes tueuze wolken in een klaarblauwe hemel wondermooie kleurschakeringen tovert. De „Hertog". Daar op die rede liggen twee schepen: de sleepboot Amsterdam" van Wijs muller, en daarnaast een grote vuil- groene kolos, die we ternauwernood herkennen als de „Hertog Hendrik De veertig meter hoge masten zijn verdwe nen, en de dikke PÜP heeft plaats ge smaakt voor een dun schoorsteentje, dat nog net boven de opbouw uitsteekt. Juist verlaat de sleepboot ,',Tyne" van Smit en Co. de haven, die blijkbaar tezamen met de „Amsterdam" het casco van het oude pantserschip uit Hamburg heef gehaald, en even in Nieuwediep is komen aanlopen om personeel aan boord te nemen. Op het havenkantoor. Het zal nog wel een poosje duren aleer de sleep de haven binnen is, en daarom riemen we even een kijkje in het havenkantoor, waar Sterteveld en Coen Bot Jr- de wacht houden. Het blijkt, dat nog meer bezoek in de haven wordt verwacht: vijf Engelse motor- launches zijn in aantocht, maar het is nog niet bekend, of ze over het Mars diep zullen binnenkomen, dan wel langs de andere kant. Daar valt plotseling ons oog op een vijftal kleine grijze en zwarte stippen, die snel naderen op de Texelstroom, richting fort Harssens. Ze blijken hun uiterste best te doen, nog voor de sleep Ir» de haven te komen. Het buiswater spat over de ranke boegen heen. Ze hebben succes. Amper twee miuuiei. voor de sleep zijn ze de Harssens ge passeerd en ze liggen weldra gemeerd tussen het Havenkantoor en de lange brug. Het zijn de ML 113, ML 114, ML 207, Q 180 en Q 184. Inmiddels Is langzaam maar zeker de sombere romp van het oude zware schip voorbij het havenhoofd gescho ven, gesleept door de „Amsterdam", terwijl de „Tyne" de zaak achter in de gaten houdt. En om even zes uur ligt de „Hertog Hendrik" stil, pal tegenover het haven kantoor, waar het schip voorlopig lig plaats zal krijgen langs de strekdam. Wie het oude pantserschip niet herkent aan de scherpe steven, met de opening der lanceerbuis, aan de typische vorm van de romp en aan het stompe ach terschip, zou nog van de wijs gebracht kunnen worden door de letters UNDINE, die de Duitsers op de boeg hebben geschilderd, nadat ze he^ schip hadden omgebouwd tot z.g. „Flak- schiff". Het 24-cm kanon op het voor dek is verdwenen, evenals het geschut aan stuur- en bakboord. Op het voor schip staan nu vier vrij zware stukken luchtafweergeschut, en op het voor schip nog twee van dergelijke vuur monden. Dat is hem dus....- Dat is dus de oude „Hendrik". De meeste der veel later gebouwde een heden van onze marine rusten thans reeds op de bodem der zee, maar deze oudgediende heeft de strijd weten te overleven, zelfs nadat het in het natte dok op de marinewerf eenmaal een bomtreffer had gekregen, waardoor het schip lelijk slagzij maakte. Nu ligt deze veertigjarige dan weer in de Nieuwediepse haven. Wat ermee gebeuren gaat, weten we nog niet, maar we heten deze doodse groene romp toch welkom in onze marinehaven, omdat hij een tastbare herinnering vormt aan de dagen, waarin die haven nog vol was van maritiem vertier, en waarin vlak bij de „Hendrik" schepen lagen als de „De Ruyter", de „Java", de „Evertsen" en zovele andere.... i De „Hertog Hendrik" in zijn glorie dagen: op convooidienst in de straat van Gibraltar tijdens de Spaanse burgeroorlog..... De „Hertog Hendrik" in zijn gloriedagen: op convooidienst in de Straat van Gibraltar [j tijdens de Spaanse burgeroorlog.,,*

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1