HELDERSCHE COURANT De eerste zittingsdag bracht geen positieve resultaten drie-mogendheden verklaring over Spanje NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Zal Zaterdag de beslissing vallen Spaak met kabinetsformatie belast Binnenkort De grens is gesloten -b- Weerbericht. Britse troepen verlaten Perzië N.V.V. en E.V.C. zesden: „Breek met Franco" Ons elftal tegen Luxemburg Wij hebben de Koningin gezien VRIJDAG T MAART 1946. 7de Jaargang No. 9676. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. Ml). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving l 2.60, Postabonnementen i 3.00 Centr. Nat. Comité te Djokjakarta bijeen Batavia. - Sjahrir heeft Donderdagavond in een telefonisch onderhoud met Batavia verklaard, dat de eerste zittingsdag van het Indonesische Centrale Na tionale Comité te Djokjakarta geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Hij zeide verder, dat het Comité nog twee dagen in zitting bijeen zou zijn. Vrijdag zullen nog een aantal woordvoerders van de verschillende Indone sische politieke partijen en groeperingen hun gezichtspunten naar voren brengen. Men verwacht, dat Sjahrir zijn belangrijkste redevoering op Zaterdag zal houden, waarna men tot stemming zal overgaan. Het gelukte den heer De Schrijver niet. Brussel. Het kabinet van den Prins-regent deelt mede: De Prins regent heeft gisternamiddag den heer de Schrijver, voorzitter van de C.V..P., die hem op de hoogte bracht van de negatieve uitslag van zijn onderhande lingen, ontvingen. De heer de Schrijver heeft gevraagd van zijn opdracht ont heven te worden. De Prins-regent is op dit verzoek ingegaan, en heeft den heer Spaak met een nieuwe informa tieopdracht belast. Politieke collaboratie wordt niet gestraft. In een officiële verklaring betreffende de personen, die gedurende de Japanse bezetting met de Japanners gecollabo reerd hebben, herhaalt de Nederlands- Indische regering, dat niemand in dit land vervolgd zal worden louter en alleen vanwege politieke collaboratie met de Japanners, daar het noodzake lijk is, dat men het verleden afsluit en aan de wederopbouw begint. Het is duidelijk, dat desalniettemin die per sonen, die misdaden hebben bedreven, waarvan iedere stand en elk ras in In donesië voelt, dat deze bestraffing ver dienen, voor den rechter gebracht moe ten worden. Daartoe zal het volk zelf door zijn wettelijke en vertegenwoor digende lichamen beslissen over de ver volging en berechting van deze misda digers. NOORD-OOSTELIJKE WIND. Matige wind uit Noord-Oostelijke richting, toenemende bewolking met plaatselijk enige sneeuwval, in het bijzonder in het Zuiden des lands. 2 Maart: Zon op: 7.26 uur. Onder: 18.20 uur. Maan op: 7.26 uur. Onder: 16.35 uur. Op 89-jarige leeftijd overleed op 25 Februari te Amsterdam Nederlands oudste actrice, Maria van Westerhoven. Zij zal op 2 Maart te Driehuis-Wes- terveld worden gecremeerd na aan komst van de trein aldaar te 13.13 uur. Een speciale correspondent van Reuter meldt, dat het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken Donderdagavond heeft medegedeeld, dat de Franse rege ring in principe het Amerikaanse voor stel voor een drievoudige verklaring, waarin het regime van Franco in Spanje aan de kaak wordt gesteld, heeft aan vaard. Franco dubbelhartig. De Amerikaanse nota aan Groot-Brit- tannië en Frankrijk verklaart, dat het departement van buitenlandse zaken om vangrijke documenten uit buitgemaakte Duitse gegevens heeft samengesteld. Hier in wordt generaal Franco' beschuldigd van dubbelhartigheid in zijn politiek je gens óte asmogendheden tijdens de oor log. De documenten waren niet aan En geland en Frankrijk voorgelegd, maar men is van mening, dat zij tegelijk met de drievoudige verklaring zullen wor den gepubliceerd en een overeenkomstig karakter dragen als het onlangs uitgege ven Amerikaanse blauwboek over de fas cistische activiteit in Argentinië. Van bevoegde zijde te Londen is mede gedeeld, dat de Britse troepen Zaterdag uit Perzië zullen vertrekken in overeen stemming met het BritsSowj et-Russisch Perzische verdrag van 1943. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin vond in Den Helder de plechtige herdenking plaats van de slag in de Javazee. De vorstin legde een krans bij «le voet van het monument voor gevallenen. Anefo/Raus. Het is het verlangen van de regering van de V.S., dat de verklaring gelijktij dig en in een gelijkluidende vorm te Londen, Parijs en Washington in afwach ting van de volledige overeenstemming aangaande de bewoordingen, wordt gepu bliceerd. De grens ging dicht. Hendaye, 1 Maart. (Reuter) Te midder nacht is de FransSpaanse grens van Franse zijde formeel gesloten. Door de late aankomst van de Parijse trein ont stond er in de laatste ogenblikken nog een run op de grens, meest van Belgen, die op doorreis waren naar de Belgische Congo. Gaat Franco demonstreren? De Spanjaarden hebben Donderdag 28 Februari nog vrije doorgang gelaten aan vele Spaanse functionnarissen, kooplie den en geestelijken, die zich haastten voor het middernachtelijk uur (wanneer de Fransen de grens zouden sluiten) uit Frankrijk terug te keren. Volgens reizi gers uit Spanje zou Franco tegpn Zondag aanstaande te Madrid een monsterdemon stratie van „Falanxistische solidariteit" organiseren. Amsterdam. Het volgende telegram is door de besturen van het N.V.V. en de E.V.C. aan de regering verzonden: „Besturen van het N V.V. en de E.V.C. dringen er bij uwe regering met klem op aan de diplomatieke betrek kingen met Spanje te verbreken, gezien de gebeurtenissen, welke de laatste weken onder het Franco-bewind heb ben plaats gehad, in het bijzonder ten aanzien van de executies van anti fascisten". Het Nederlands voetbalelftal, dat op Zondag 10 Maart in Luxemburg uit komt tegen het Luxemburgse nationale elftal, is als volgt samengesteld: Doel. Kraak (Stormvogels); achter: W'lders (Blauw Wit), Van der Linden (Ajax); midden: Van Buitenen (Hermes- DVS), Pellikaan (Longa), Stijger Blauw Wit); voor: Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen), Smit (Haarlem, tevens aanvoerder). Bergman (Blauw Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Potharst (Ajax), Van der Veen (Ajax), Van der Vegt (HBS). In tegenstelling tot bepaalde ge ruchten kunnen wij mededelen, schrijft „Het Vrije Volk" dat de oorspronkelijk vastgestelde datum voor de voetbal wedstrijd BelgiëNederland gehandhaafd blijft. De wedstrijd wordt dus 14 April gespeeld. Wij hebben de Koningin gezien, van aangezicht tot aangezicht. De wens van duizenden, onuitgespro ken misschien, om de Landsvrouwe eens van heel dichlbij te mogen zien, ging in vervulling. Een vermoeid, bezorgd gezicht. Onze Koningin is ouder geworden, haar stem was stil en zacht en iet wat bedroefd toen ze sprak met de overlevenden var. het drama, dat zich in 1942 in de Javazee voltrok. Ze was die morgen door het eens zo bloeiende land van de Wieringer- meerpolder gegaan en had daar stil gestaan temidden van puinhopen en vernieling. Aan de kant van de weg had ze haar auto laten stoppen en toen Haar meegenomen boterham opgegeten, als een gewoon burger, die de drukte van het hotelleven niet wenst en die even alleen wil zijn met de overrompeling van hon derd droeve indrukken. Toen reed ze naar Den Helder, onze Koningin. Den Helder, dat ze voor de oorlog meermalen bezocht had, toen de sMd in volle fleur was en waarvan ze de Marine-schepen had zien vertrek' n, terwijl duizen den op de wal s~ o den voor een laatste groet. Een lege haver een vernield mo nument, ruïnes van huizen en een kale troosteloze v^kte, dat was het beeld, dat Hare Majesteit op en rondom het Hav mlein zag. Was het wonder, dat dk alles Haar aan greep en dat Ze niet veel woorden van troost kon vinden voor hen tot v/ie Ze sprak? Onze Koningin wordt dit jaar, zo God wil, 66 jaar. Een leeftijd, waar op de ambtenaar en de arbeider al een jaar van zijn pensioen geniet en waarop de zakenman het bijltje er meestal bij neergelegd heeft. Maar het leven van onze Landsvrouwe is nog een leven vol vermoeienis, vol zorgen over het heden, vol drukke, officiële plichten en vol verantwoor delijk werk. Maandag was Hare Majesteit in het morgenuur bij de herdenking van de staking in Amsterdam. De hofauto stond voor en met spoed moest Zij terug naar Den Haag, waar de bes~oreking en afhandeling van belangrijke staatszaken wacht ten Zo gaat het van dag tot dag. Woensdagmorgen Wieringermeer, een onderhoud met deze, een bespre king met die. Woensdagmiddag in Den Helder en toen buigend langs een dichte haag van duizenden jui chende en wuivende mensen. Terug naar Den Haag waar het werk wachtte. Het gezicht van de Koningin is ouder geworden, Haar gelaatstrek ken staan vermoeid. Ze heeft zor gen, onze Landsmoeder, zorgen over het volk, dat aan Haar toever trouwd is en dat Ze met hoge waar digheid voorgaat op een weg van vertrouwen en geloof. Vertrouwen, dat bij eensgezmd en ernstig wer ken ons volk v:' de chaos vandaan zal komen, onv :kbaar geloof in de Goddelijke leid'"' van Haar leven en van het leven van Haar volk. B. Vijf van de 13 Japannezen, beschul digd van mishar. ling van gealliëerde krijgsgevangenen, zijn vandaag te Sjang hai tot de strop veroordeeld. De beschul digden hadden 3 Amerikaanse vliegers, die met een strop om de nek door Han- kou gedreven en hevig afgeranseld wer den, naar een crc.natorium gesleept, waar zij dood of levend verbrand werden.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1