HELDERSCHE COURANT Nederlandse troepen op Bali geland Russische troepen ontruimen Oost-Perzië Amerikaanse nota inzake Spanje aanvaard „Voor hen die vielen" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOESRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bestuursraad op Zuid-Celebes ingesteld Rest blijft bezet „tot toestand is opgehe'derd" .Weerbericht, Morgen geen voetbalwedstrijden Tentoonstelling „Weerbare Democratie" geopend Hij zei o.a. Drievoudige verklaring heden fe verwachten Wijde perspectieven voor ieder die werken wil KATERDAG 8 MAART 1946. 76e Jaargang NO. 9677, Oen Helder VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MIJ. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen 1 3.00 Twee duizend soldaten van het Ned.- Indische leger zün, onder commando van luit.-kolonel F. H. Termeulen, met onge laden geweren op de Zuidkust van Bali geland om het gealliëerde militaire be stuur op het eiland te vestigen. De landingsvloot bestond uit de vol gende schepen: twee Nederlandse tank- landingsvaaxtuigen, twee Britse infante- rielandingsvaartuigen, drie Britse tank- landingsvaartuigen en één vrachtschip. De Nederlandse vaartuigen werden ge ëscorteerd door de „Kortenaer". Vanmorgen 7.30 uur (plaatselijke tijd) gingen de eerste manschappen van twee Nederlandse bataljons lichte infanterie aan land. Zij staan onder bevel van den Nederlandse kapitein ter zee W. J. Teten- burg. Sjahrir's kabinet uitgebreid. Het Republikeinse persbureau „Antara" heeft heden bericht, dat het Centrale Na tionale Comité te Soerakarta met 140 tegen 67 stemmen heeft besloten, dat Sjahrir's kabinet moet worden uitgebreid „in over- eensteming met de politieke constellatie". Achttien leden stemden blanco. Sir Archibald Clark Kerr hersteld. Officiël is medegedeeld, dat Sir Archi bald Clark Kerr, die een zeereis gemaakt heeft langs de kust van Java, weer her steld is en naar Batavia is teruggekeerd Hij zal echter nog enige tijd aan boord van de kruiser Norfolk" blijven. Tijdelijke bestuursraad voor Zuid-Celebes. Volgens een officiële mededeling is dr. W. Hoven, waarn.-hoofd van het binnen lands bestuur, van een rondreis door Z— Celebes teruggekeerd. Hij heeft de be sprekingen gevoerd met een groot aantal zelfstandige Indonesische hoofden en an dere vooraanstaande Indonesiërs. Dit be zoek heeft tot resultaat gehad, dat een „tijdelijke raad voor Zuid-Celebes" in het leven is geroepen. Deze zal uit ten hoog ste 42 leden bestaan, n.1. 15 vertegen woordigers van zelfbesturende landschap gen, 9 van Indonesische Adatgemeenschap pen, 4 van de Indonesische inwoners van de stad Makassar, 6, die belangrijke so-% ciale stromingen vertegenwoordigen 5 Nederlanders, 2 Chinezen en 1 vertegen woordiger uit de groep van „vreemde, niet-Chinese Oosterlingen." Een belangrijk punt van bespreking vormde de vraag, hoe men een gedele geerde voor Zuid-Celebes bij de a.s. on derhandelingen zou benoemen. Nederlandse vrouwen en kinderen naar Nederland geëvacueerd. De Regerings-Voorlichtingsdienst maakt bekend, dat deze maand een groot aantal Nederlandse vrouwen en kinderen van Siam naar Holland zal evacueeren. Op 15 Maart zal het eerste schip met 1.000 eva- cué's Bangkok verlaten. Ingang van Maandag 4 Maart zal de dienstregeling op het baanvak ren baan Achterweg— Den Haag—Holland se spoor Den Haag—Rotterdam D. P., belangrijke wijzigingen ondergaan Een te New York ontvangen tele gram uit Teheran, maakt naar ge gevens van een officiële Perzische bron, melding van een bevel aan Sowjet-Russische troepen om Perzië te ontruimen. Het bevel is ontvan gen door een troepenafdeling te Semnan, 160 km. ten Oosten van Teheran. De afdeling moet vandaag vertrekken. Radio Moskou heeft voorts mede- dragsbreuk zou betekenen. Zowel gedeeld, „dat tijdens een conferen- Engeland als Sowjet-Rusland heb tie op 25 Februari aan Sultaneh is ben verplichtingen tegenover elkaar gezegd, dat met ingang van twee en tegenover Perzië. Het Sowjet- Maart een begin zou worden ge- besluit is te meer verrassend, aan maakt met de ontruiming van de gebieden Meshed, Sjahroed en Ben- lan in Oostelijk Perzië. De Sowjet- troepen in de andere gebieden zul len blijven totdat de situatie is op gehelderd", aldus radio Moskou. Verrassing in Londen. Reuters diplomatieke correspon dent te Londen meldt over deze aangelegenheid, dat binnenkort een officiële Britse verklaring over haar houding te verwachten is. De ver klaring van de Sowjet-radio, dat de troepen in bepaalde gebieden van Perzië zullen blijven, heeft te Lon den algemene verrassing gewekt. Men verklaart, dat zelfs als de Sow- jet-troepen op verzoek van de Per zische regering zouden blijven, een dergelijk verzoek is echter niet gedaan zulks nog een ver AFNEMENDE WIND. Geleidelijk afnemende wind tussen Noord-Oost en Noord. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nog sneeuw val, in het bijzonder in het Noorden des lands. 3 Maart: Zon op: 7.24 uur. Onder: 18.22 uur. Maan op: 7.51 uur. Onder: 17.57 uur. In verband met de slechte weersom standigheden zijn alle competitiewed strijden van de KNVB voor wat betreft de districten 1 en 2 voor Zondag a.s. afgelast. Het programma wordt opge schoven naar Zondag 10 Maart. Ook in de districten 4 en 6 zijn de wedstrijden afgelast. De programma's worden hier niet opgeschoven. District 5 afgelast. Afdeling Groningen KNVB wedstrijden afgelast. In de „Nieuwe Kerk" te Amsterdam is de tentoonstelling van het verzet „Weerbare Democratie" van de grote adviescommissie der illegaliteit, ge opend. Het welkomstwoord werd uitgespro ken door Jhr. W. J. H. B. Sandberg. De min.-president. Nadat op het orgel het „Wilt heden nu treden" gespeeld was. sprak de mi nister-president zijn openingsrede uit. Er is geen twijfel aan of de mannen en vrouwen van het verzet hebben niet slechts gestreden tegen den vijand, niet slechte voor een zuivering van ons grondgebied, maar zij zün ook gedragen door het vertrouwen, dat zij daarmee de basis vormden voor een beter Ne derland. De bevrijding ligt thans 10 maanrien achter ons en het is maar al te ge makkelijk om op de vraag: „Wat is er van deze droom verwerkelijkt?" een somber antwoord te geven en te zeg gen: „Niet veel". Laat U echter niet uit de koers slaan door de ontgoocheling van de dag. Wf) moeten ons op deze plaats realiseren, hoe wij nog ten achter zijn gebleven bij de idealen, die onze doden voor een nieuw vader land hebben gekoesterd. Wanneer wjj niet trachten deze te verwezen lijken plegen wij verraad aan de zaak van Nederland!" Staande zongen alle aanwezigen het Wilhelmus. De plechtige opening van Desiuit is ie -meer verrasscim, cc,,- deze tentoonstelling werd besloten met gezien het Sowjet-antwoord op een redevoeringen van afgevaardigden van Amerikaanse nota van 29 November illegale organisaties uit Luxemburg, 1945 luidde, dat „de regering van de Denemarken, België en Frankrijk, USSR strikt geleid werd door de waarna tenslotte alle aanwezigen ter tijdslimiet, die werd vastgelegd in het verdrag", (het pact van 1942 v v-iir voor het stationneren van troepen in Perzië). bezichtiging van de tentoonstelling, die tot 1 April a.s. voor het publiek zal zijn opengesteld een rondgang door de kerk maakten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat de Britse regering even als de Franse in beginsel het voor stel van de Amerikaanse regering tot het afleggen van een driezijdige verklaring, waarin het regiem van Franco wordt veroordeeld, heeft aanvaard. De woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat de verkla ring waarschijnlijk heden tezelfder tijd te Londen, Parijs en Washing ton gepubliceerd zal worden. Naar verluidt, hebben Britse auto riteiten de wens te kennen gegeven bepaalde details der bewoordingen nader te bespreken, doch zij zijn over het algemeen geporteerd voor het Amerikaanse concept, dat het regiem van Franco in verleden en het heden veroordeelt en oproept tot het vormen van een democra tisch zakenkabinet. Franse ministerraad accoord met Amerikaanse nota. De Franse ministerraad heeft zich accoord verklaard met de principes, vastgelegd in de Amerikaanse nota over Spanje, die vrijwel overeenko men met die der Franse nota over dit onderwerp. De raad is het in het bijzonder eens met het voorstel tot vorming van «en tussentijdse rege ring, die het gevolg zou kunnen zijn van een republikeinse opstand in Spanje. Kijkjes uil 's Levens vensier Wie Den Helder bezoekt gaat ook het monument op het Havenplein bezien, op gericht „Voor hen die vielen". Onze stad heeft door de afschuwelijke oorlog zwaar geleden, maar ook onze Marine is zwaar getroffen. Vele families zijn in rouw ge dompeld door het verlies van man en vader, van zoon, broer of verloofde. Vooral van onze Marine-mensen hebben velen hun leven voor het Vaderland ge offerd. In het offer culmineert de liefde. Wij eren „Hen die vielen" en brengen hen onze stille hulde voor hun dappere plichtsbetrachting. Ook hun, die vielen in de slag in de Java-zee. De erenaam held is, al werd hij in rhe- toriek-vorm den levende gegeven, altijd toch in de grond één gebleven, die slechts de doden toekwam. Die erenaam is de prijs der dankbaar heid, die door de levenden aan de doden werd geschonken. Prof. Huizinga schrijft in één van zijn werken: „Men trok niet uit om een held te zijn, maar om zijn plicht te doen." Dat woord vertolkt onze dankbaarheid aan de gevallenen. Het deed ons goed die Koninklijke belangstelling voor onze Marine-mannen en 't zal ook de getrof fen families goed hebben gedaan. Het enige wat wij „Voor hen die vie len" kunnen doen, is een krans leggen of een toespraak houden bij het opgerichte monument, hun nagedachtenis te eren. Bij zo'n monument staan wij nooit zon der reactie. Meestal zijn het gevoelens van diepe droefheid, die ons dan ver vullen. Soms is het ook verbijstering, die zich van ons meester maakt, omdat wij weten, dat wie overbleven hen niet kunnen missen. Ook kan bewondering ons aangrijpen, omdat zij als helden hun laatste strijd hebben gestreden. Diepe bewogenheid grijpt ons dan aan mét de getroffen families, die hun dierbaren moesten missen. Bij het lezen van de woorden, die op het Monument aan de Buitenhaven staan, gaan onze gedachten ook naar een ramp, groter dan die in de Java-zee, naar de ramp, ons in de Bijbel vermeld, de val. van de mens, een ramp, waardoor heel de mensheid werd meegesleept, waardoor U en ik tot „de gevallenen" behoren. Maar de Bijbel verhaalt ook van Ko ninklijke belangstelling „voor hen die vielen." Koning Jezus kwam op aarde, niet om een krans te leggen' bij de boom, op de plek waar de mens viel, maar om Zijn leven te geven „voor hen die vielen". Nog enkele dagen en in alle Christe lijke kerken, Rooms Katholieke en Pro testantse kerken wordt met de prediking van Jezus' lijden begonnen. Boven het kruis van Golgotha kan ik schrijven: „Voor hen die vielen". Onze dappere Marine-mannen gaven hun leven voor hun Vaderland. Hun liefde was echte Vaderlands-liefde. Jezus deed méér, Hij gaf Zijn leven voor Zijn vijan den. Dat is Goddelijke liefde. „Voor die liefde buig' ik mij neer, Liefde o zo groot!" Minister Drees, die gisterenavond op een grote jeugdbijeenkomst te Amsterdam sprak, zei, in verband met de opbouw van ons land: „Nu zijn er wijde en verre perspectieven voor ieder die werken wil, want er is geen gebrek aan werk zoals vroe ger. We moeten Nederland weer ge heel opbouwen. Gelukkig is er al heel wat bereikt, zo zelfs, dat het een vreemdeling opvalt. Ten bewijze hiervan las spr. een brief voor uit Amerika, waarin gezegd wordt, dat de bewondering van het Amerikaanse volk, voor het herstel van Nederland, geen grenzen kent.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1