LUDEMA EN VREUGDENHIL TERAARDEBESTELD Piefje P!uis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws Eenvoudige plechtigheid op het Huisduiner Kerkhof Predikbeurten Waar gaan we heen? Concert in Huize Parkzicht HARTELIJKE HULDIGING VAN DR. D. MOL Hr. Ms. Van Gelder binnengelopen Een kleine schare familie, vrienden en belangstellenden heeft gistermiddag onze beide in Januari 1944 gefusilleerde stad genoten Ludema en Vreugdenhil! naar hun laatste rustplaats geleid. Zoals men weet werden beide mannen in Augustus 1943 gearresteerd, als zijnde betrokken bij de overval op de arbeidsbeurs. Wei nige maanden later gaven zij hun leven voor een Duits vuurpeleton. Na de be vrijding, en wel in November j.1. werden bun lichamen gevonden op de Waals- dorpervlakte, waarna men hen voorlo pig heeft begraven te 's-Gravenhage. Op het kerkhof. Het was gistermiddag koud en guur op en om de algemene begraafplaats te Huiisduinen. Een snijdende Noordooster floot door de jonge sparren en deed de groepjes wachtenden huiveren in hun jaskragen. Af en toe striemden natte sneeuwvlokken het kwijnende gras. Klokke drie uur arriveren de auto's en even later zet een lange, droeve stoet zich in beweging. Op de eerste baar, gedragen door leden van het regiment kustartillerie, rust het stof felijk overschot van Henk Vreugden hill. De kist wordt gedekt door een donkerrood kleed, dat bedolven is onder vele- bloemen, waarin de smetteloos witte kleur domineert. Daarachter volgt de baar met de kist van Jan Ludema, onder een zwart floers, eveneens bedekt met witte bloemen, en gedragen door een aan tal van Ludema's medestrijders uit de verzetsbeweging. Direct achter de familie volgen burge meester en mevrouw Ritmeester, de ge meente-secretaris en de drie wethouders, en voorts vele belangstellenden. De stoet passeert de graven van velen der bom bardementsslachtoffers, wier namen op de eenvoudige stenen zijn als even zovele schrijnende herinneringen. Op het nieuwe gedeelte van de be graafplaats is het graf gedolven, waarin beide lichamen een plaats zullen vinden. Eerst daalt langzaam de gele kist met het stoffelijk overschot van Vreugden- hil in de groeve, en terstond daarop de tweede kist. Een zwart kleed wordt over het graf gespreid en daarop onze Neder landse driekleur. Kransen worden gelegd. Burgemeester Ritmeester legt persoon lijk een krans namens het gemeentebe stuur. Voorts zijn er kransen van het Genootschap Oud-illegale Werkers Ne derland, de Stichting 1940-1945, familie en vrienden. Woorden van gedenken. Burgemeester Ritmeester spreekt een kort woord, waarin hij gewaagt van de verzetsstrijd, waarin Ludema en Vreug- denhil hun taak hadden begrepen. Zij brachten, met zovele anderen, het offer van hun leven; vrouw en kind bleven achter. Spr. betuigt zijn trots over beide dappere mannen; het rood-wit-blauw, de kleuren van hun vaderland, waarvoor zij hun leven gaven, dekt thans hun graf. „Jan Ludema, Henk Vreugdenhil, hebt dank. Rust zacht." De heer Zander, oud-adj. onderoff. van het regiment kustartillerie, die jarenlang met Vreugdenhil heeft samengewerkt, herdenktv hem als een man, die altijd de zaken, die hij aanpakte, met alle kracht tot een goed einde trachtte te brengen. „Wij blijven hem in dankbare herinne ring gedenken". Een der mede-gevangenen van beide slachtoffers, de heer Groot veld, herin nert aan de dag, waarop hij in de ge vangenis aan de Weteringschans de on- VOOR ZONDAG 3 MAART 1946. DEN HELDER. Herst. Evang. Luth. kerk, Weezenstraat: vm 10.30 uur de heer J. K. Schendelaar. Onderwerp: „In drieërlei gezelschap". Liturgie. Ned. Herv. Gem.: Nieuwe kerk (Weststraat), vm 10.30 uur, ds. Enklaar (Doopsbediening)Palm straat: vm 10 uur, ds. Borghardt. Geref. kerk: Bethelkerk: vm 10 uur ds. F. Tol lenaar en nm 5 uur ds. H. van Twillert; Rehobothkerk: vm 10 uur, ds. H. v. Twil lert en nm 5 uur ds. F. Tollenaar. chr. Geref. kerk (a. d. Steengracht): vm 10 en nm 5 uur, ds. J. Rebel. Kerk van Jezus Christus v/d Heiligen der Laatste Dagen, Janzendwarsstraat 8: vm 10.30 uur, Zon dagsschool; nm 16.30 uur Avondvergade ring. Evangelisatie (Vijzelstraat), vm 10 en nm 7 uur Samenkomst; nm 12 en nm *.30 uur Zondagsschool. Woensdag, nm 7.45 uur, Bijbelkring. Donderdag, nm 7 30 uur, Vrouwenkrans. Zaterdag, nm 7.30 uur, Bidstond. heilsmare van de dood van Ludema en Vreugdenhil vernam. Zij vielen voor één doel, de overwinning te behalen in de strijd voor vrijheid en recht. „Wij ille galen zullen niet rusten voor jullie idea len zijn verwezenlijkt. Hij spreekt een dankwoord namens de familie Ludema. Als laatste treedt mevr. Koppel naar voren. „Met diepe weemoed sta ik hier", aldus mevr. Koppel, om afscheid te ne men van u, Ludema, met wien ik eens heb mogen samenwerken in de strijd te gen den onderdrukker. Ik dank je voor alles wat je hebt gedaan voor ons lieve, dierbare vaderland." Zij doet haar ont roerende woorden vergezeld gaan van een tuiltje witte bloemen, die zij schikt naast de vele andere, die de driekleur reeds bedekken. Namens de familie van Vreugdenhil spreekt een zwager enkele woorden van dank. Nog eenmaal gaan de houden af en buigen zich de hoofden, als een laatste groet en eerbetoon aan die beide man nen, die het hoogste offer in de strijd voor onze vrijheid hebben gebracht. En daarmede is deze korte plechtigheid ten einde. Een natte sneeuwstorm jaagt over het kerkhofplein als de mensen langzaam de hof der graven verlaten. Twee mannen, die de strijd tot het einde toe hebben gestreden, blijven achter, in hun laatste rustplaats. Zaterdag 2 Maart. Dennenheuvel Feest avond „Huisduiner Belang". Zondag 3 Maart, nm f' uur, Tivol;, Intel lectvoorstelling vm 10.30 uur. Maandag 4 Maart, De Roskam. Bewa kingstroepen Fort Erfprins, Bonte ca baretavond nm 8 uur. Dinsdag 5 Maart, Casino, O. en O. Caba retavond met bal na, nm 8 uur. In de Roskam, nm 8 uur, Solrée Dan sante door Dansinstituut Mouton. Elke Dinsdag, 8 u., Vakschool, Volks universiteit: A. Potjewijd over Economie. Woensdag 6 Maart, nm 8 uur, Evangeli satie, Vijzelstraat: 5e lezing: Jezus de Meerdere der Schriftgeleerden. Zondagavond om 7 uur zal in hui ze Parkzicht, ter gelegenheid van het wederom in gebruik nemen van dit gebouw als gemeente-ziekenhuis, in één der zalen een concert gege ven worden door de Ver. Helderse Zangers o.l.v. Geert de Boer. Met uitzondering van de mede werking van sopraan en declama- triee zal het programma geheel ge lijk zijn aan de uitvoering, die ter gelegenheid van het vijfjarig be staan werd gegeven in Casino, op Donderdag 21 Februari j.1. Eenige honderden vrienden en autoriteiten gaven blijk van hun waardering Hartelijke huldiging van dr. D. Mol. Dr. Mol, directeur van de Keurings dienst voor Waren, te Alkmaar, is esn man, die niet bekend is bij „the man in the street". Toch kan van zijn per soon en werk gezegd worden dat er weinigen in onze provincie, benoorden Alkmaar zijn, die niet de invloed van zijn werk aan den lijve ondervonden hebben. Dr. Mol is 25 jaar lang de vechter voor de zuivering geweest en dat nu e?ns niet in de ongunstigste zin die dit woord na de oorlog gekregen heeft. Als directeur van de Keurings dienst voor Waren te Alkmaar, staat hij aan het hoofd van de staf, die van dag tot dag langs de weg is om de knoeierij te bestrijden en te controle ren of het publiek, van winkelier en slijter, wel krijgt wat het rechtens toe komt. Dr. Mol heeft deze taak serieus opgevat. Hij is Streng opgetreden waar dat moest, heeft soepelheid betracht waar dat geboden werd. En in de 25 jaar, dat hij de leiding van deze belangrijke dienst in on ze provincie had, heeft hij het respect en de waardering van de gehele middenstand weten te ver werven en mag hij de dank van gans de burgerij benoorden Alk maar oogsten. Enige honderden vrienden en autori teiten hebben den jubilaris op de dag van zijn jubileum, 1 Maart, van die waardering doen blijken. Een schat van bloemen was daarbij de tolk en ge schenken in meer blijvende vorm zijn dr. Mol aangeboden. Het beste cadeau en tevens de hoogste uiting van die dank mocht dr. Mol ontvangen uit de handen van burgemeester van Kinschot van Alkmaar, die hem de hoge onder scheiding verleende van de gouden erepenning van de stad Alkmaar, ter wijl de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Arntz hem de zil veren medaille van de Kamer aanbood. Een geschenk, dat slechts bij uitzonde ring verleend wordt. De huldiging van dr. Mol had plaats in de recreatie-zaal van Huize Wester- licht. aan de Kruislaan te Alkmaar. Mevr. Mol, de beide dochters van den jubilaris, zijn schoonzoon en kleinkind woonden de huldiging bij. Tal van burgemeesters, waaronder burgemeester Ritmeester, de oud-burgemeester van door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 23. Op dit ogenblik riep Pietje, die het steeds benauwder begon te krijgen, met gesmoorde stem. „Help me! Gauwi Ik stik!" Nu, dat hoopte Jantje te voorkomen. Hij ging met zijn schoenen midden in de overblijfselen van Ooms voormalig eetservies staan en duwde uit alle macht tegen de kast. Het lukte! De kast viel met een klap terug tegen de wand. Maar tegelijk klonk een aller- ijselijkst gejammer.. 24. Wat was er gebeurd? Pietje was natuurlijk naar beneden geschoten en met een lichaamsdeel, dat ik niet noe men zal, in de scherpe aardewerk- scherven terechtgekomen. „Zouden we maar niet uitscheiden met Sint-Nico- laas spelen?" zei hij, terwijl hij kreu nend oprees, „dat wordt toch niks!" Jantje was het daar volkomen mee eens en zo aanvaardden ze, half hui lende, de terugtocht naar huls. DE GEESTELIJKE VERZORGING op DE „JOHAN MAURITS". Naar het ANP verneemt, vaart od v, fregat de „Johan Maurits", dat 15 j.1. naar West-Indië is vertrokken d L A. Bodaan, een der Nederlandse vloot' predikanten, als geestelijke verzon», mee. s Alkmaar, mr. Wendelaar en de tegen woordige burgemeester, jhr. van Kin schot waren tegenwoordig. Een rechtschapen mens. Een vijftiental sprekers voerden het woord, die de persoon van den jubilaris belichtten als eerlijk en oprecht, een man, die de mentali teit van de Noordhollanders voor treffelijk verstond en met wie leder op prettige en aangename wijze kon samenwerken. Hij was niet alleen onze directeur zei de heer Joode namens het perso- nel, maar ook onze raadgever en de burgemeester van Alkmaar getuigde ervan dat het dr. Mol was, die door zijn kunde en werkzaamheid deze dienst had opgebouwd, terwijl de heer Voorthuizen, directeur van het slacht, huis en marktwezen te Alkmaar wees op het rechtvaardigheidsgevoel het plichtsbesef en de menselijkheid van den jubilaris, die aan het eind van zijn loopbaan mag zeggen, dat zijn werk goed en naar eer en geweten verricht is. Burgemeester Kroonenburg van St. Pancras wees op het goede contact, dat dr. Mol had met de buitengemeen ten, terwijl mr. Holsteijn, die namens den officier van justitie sprak het ju ridische inzicht van den heer Mol prees. En zo passeerde een heie reeks van sprekers de revue, die de lof van dr. Mol in verschillende toonaarden be zongen en het waren waarlijk geen formaliteiten, die hier verricht wer den, maar woorden met warmte gespro ken en gaande van hart tot hart. Na een korte pauze waarin een ver frissing werd rondgediend, sprak de jubilaris een dankwoord, waarbij hij de verzamelnaam vrienden gebruikte, bij de beantwoording van de verschil lende sprekers. De jubilaris dankt. Dr. Mol dankte allereerst allen, die niet gesproken hadden. Hij dankte voor de -bloemen en voor de cadeaux en had bij de beantwoording voor ieder een persoonlijk woord of een persoon lijke herinnering Hij zette recht, hoe het mogelijk was geweest, dat in be zettingstijd. onder een N. S B.-burge- meester tot tweemaal toe zijn betrek king was verlengd. Deze verlenging was uitgegaan van den hoofdinspecteur en inspecteur van de volksgezondheid, die er sterk op hadden aangedrongen, waarbij burge meester van der Siuys was gezwicht, die graag een N. S. B.-er had benoemd. Het was bijna half twee toen deze huldiging, die om kwart over tien be gonnen was. eindigde. Gistermorgen is de mijnenveger Hr. Ms. „Jan van Gelder" de haven binnengelopen. Het schip, dat van hetzelfde type is als de indertijd op een mijn gelopen „Van Ewijck" en de_ „Abraham van der Hulst" en met beide genoemde schepen tot de serie van acht mijnenvegers behoorde, liep om ongeveer half elf de haven binnen, met in top de Union Jack. Ook de bemanning bleek Engels te zijn, zeviat het schip blijkbaar tot nu toe bij de Engelse marine heeft dienst gedaan. Nadat het schip enige uren aan de steiger had gelegen, werd het tegen drie uur de werf op gesleept, waar het ligplaats heeft gekregen in de millioenenhoek. Daar de voor steven van de „Van Gelder" licht beschadigd is, zal het schip op de rijkswerf worden gerepareerd» waarna het waarschijnlijk wederom door de Nederlandse marine zal worden overgenomen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2