HELDERSCHE COURANT Voorspel van Hollands walvisvaart Sjahrir gaat nieuw kabinet vormen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „Het is noodzakelijk om met de Nederlanders besprekingen ie voeren" Kwestie prof. Wibaut opgelost Weerbericht. Terwille van de deviezen Spaak's pogingen mislukt m wü A Zuidpoolsfeer in de Amsterdamse haven De „Willem Barendsen" kwam binnen De k!TM. maakte 2926 vluchten Anti-Spaanse campagne door communisten Grutterswaren blijven zonder bon MAANDAG 4 MAART 1946. 70e Jaargang No. 9678. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60, Postabonnementen i 3.00 Den Held* Sjahrir is bezig een nieuw kabinet „op bredere basis" te vormen. Dit bericht is Zaterdagavond laat in een uitzending in de Maleise taal door Radio Soera- karta uitgezonden. In de uitzending is geen toespeling gemaakt op het eerder bekend geworden bericht volgens hetwelk Sjahrir zou zijn afgetreden. Volgens Hadji Agoes Salim, den republikeinsen woordvoerder in Batavia, „vond de repu blikeinse regering in Djokjakarta het aftreden van Sjahrir niet aangenaam, maar „aldus zeide hij", ik achtte het mijn plicht de pers volledig van de feiten op de hoogte te stellen". Sjahrir is er blijkbaar in géslaagd zijn gezichtspunt door de gehele conventie te doen delen. Sjahrir naar Batavia terug. Sjahrir en zijn gezelschap zijn uit Soerakarta vertrokken en worden Maandagmiddag te Batavia verwacht. De besprekingen worden in het midden van deze week ver wacht. Men is te Batavia van mening, dat het nieuwe kabinet van Sjahir vroeg tijdig bekend gemaakt zal worden en dat hij nu het volledige vertrouwen van het nationaal comité heeft. Tegelijkertijd verwacht men vol ver trouwen, dat de eerste formele be sprekingen op basis van de Nederlandse voorstellen mogelijk tegen de tweede helft van deze week zullen aanvangen. Sir Archibald Clark Kerr zal de be sprekingen op weg kunnen helpen en, wanneer de grondbeginselen eenmaal zijn uitgewerkt cn daarover overeen stemming is bereikt, zal hij Java nog eind Maart volgens zijn oorspronkelijk plan, kunnen verlaten. Vertrouwen in Sjahrir. Wat betreft de gesloten zitting van het nationale comité kan nog toege voegd worden, dat Sjharir als minister president de vergadering heeft toege sproken. Hij gaf een beschouwing van de door hem tot nu toe gevoerde po litiek en wees op de noodzakelijkheid om met de Nederlanders besprekingen te voeren. De grote meerderheid der professoren aan de Amsterdamse Gemeentelijke Uni versiteit heeft zich in een vergadering van de senaat voor een motie uitgesproken, die het college van rector en assessoren machtigt stappen te ondernemen, die zul len leiden tot de aanstelling van een do cent in de chemie naast prof. Wibaut. Iedere student(e), die er dus bezwaar tegen heeft het onderwijs van prof. Wi baut te volgen, zal in de naaste toekomst de colleges van dezen nieuwen docent kunnen lopen en bij hem ook tentamina en examina kunnen afleggen. Daarnaast zullen de studenten, die prof. Wibaut wel aanvaardbar achten, de colleges van dezen hoogleraar op de normale wijze kunnen volgen. De ledenraad der Amsterdamse studen ten heeft besloten van de staking, waar mede aanvankelijk vandaag weer zou wor den begonnen, af te zien. PLAATSELIJK NEERSLAG. Hier en daar tijdelijk mist of nevel. Wind toenemend uit Noord- Oostelijke richting, later krimpend naar Noord. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw of regen, meer in het bijzonder in het Oosten en Noorden des lands. Temperatuur om het vriespunt. 5 Maart: Zon op: 7.19 uur. Onder: 18.25 uur. Maan op: 8.31 uur. Onder: 20.43 uur. Volgens berichten is zijn rede met veel enthousiasme ontvangen en onmiddellijk daarna is een motie van vertrouwen in Sjahrir met grote meerderheid aangenomen. De juiste cijfers van de stemming zijn nog niet bekend. Een van Sjahir's motieven voor het verbreden van de basis van het kabinet is zijn overtuiging. dat hij, in de ogen van de Nederlanders en ook iri die van de wereld, er in gslaagd is de indruk weg te nemen, als zou de republikein se bewering van zuiver Japanse make lij zijn. Zijn kabinet bestaat uit men sen, van wie niemand ooit gecollabo reerd heeft met de Japannezen. De meesten hebben moeilijkheden met hen gehad en hebben volgens kringen uit de omgeving van Sjharir daardoor hun zaak gediend. Daarom voelt Sjharir de noodzaak om een coalitiekabinet te vormen en indien blijkt, dat Soekarno hiertoe nief bereid is, zal Sjharir zelf meewerken om tot dit resultaat te komen. Londen. - „The Sunday Chronicle" bericht, dat reeds aan het einde van de komende week verse Hollandse groenten, zoals sla, komkommers en De zoon van generalissimo Sta- lin, Waisly, is bevorderd tot gene- raal-majoor van de Koode lucht macht. Brussel. - De Belgische prins-regent heeft Spaak van zijn „informatie-op dracht" ontheven. Vandaag zal op nieuw beraadslaagd worden. Bij de Argentijnse stakingen in de vleesindustrie zijn thans 40.000 man betrokken. Chineese dagbladen wensen de Mantsjoerijse kwestie voor de U.N O. gebracht te zien. In verband met atoom-bomproeven, welke in Mei a.s. nabij het eiland Bikini van de Marshall-gröep zullen worden gehouden, moet de bevolking van het eiland evacuëren. Inboorlingen vernemen de aanzegging, om hun woonplaats te verlaten. A.P. P. De natuur had voor een voortref felijk regie gezorgd, toen Zaterdag middag de „Willem Barendsz" door de directie van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart in Am sterdam werd ontvangen. Het décor: een witbepoederd ha venpanorama onder een effen zwak grauwe lucht, waaruit onafgebroken sneeuwkorreltjes neerdrensden, sug" gereerde iets van de antarctische sfeer, waarin dit stoere 15000 ton grote schip zijn taak zal krijgen. Kapitein Visser bracht het schip uit Gothenberg, Zweden, naar onze hoofdstad waar het op de helling van de Amsterdamse droogdokmaat schappij zal worden verbouwd tot drijvende traankokerij. In November zal het, vergezeld van een aantal „catchers", naar de Zuid poolgebieden varen ter walvisvangst, de nieuwe welvaartsbron, die aan onze nationale economie zal worden toegevoegd. Het is de fa. Vinke Co., carga doors en expediteurs, die de directie voert van de onlangs opgerichte Mij. voor de Walvisvaart, en de heer Vinke was de eerste, die langs de touwladder aan boord klom, toen het motorschip om half vier tussen de boeien gemanoeuvreerd werd, om met trots en voldoening bezit te ne men van de boot. Nergens is. te zien, dat deze gedurende de gehele oorlog in convooien heeft meegevaren. Groter en meer algemeen dan bij deze aankomst zal de belangstelling zijn, wanneer de „Willem Barendsz" tegen het einde van dit jaar naar buiten gaat voor de hervatting van de wal vis jacht, die eens haar deel bijdroeg in Holland's roem De K.L.M. zal op Maandag 4 Maart de luchtdienst op Londen her openen na een stilstand van zes jaren. Dagelijks zullen dan vier vluchten worden verzorgd, n.1. twee door de K.L.M. en twee door de „British Overseas Air Transport Corporation". Tot nu toe werd deze dienst gevlogen door de Nederland se militaire luchttransportafdeling. De K.L.M. heeft tijdens de oorlog niet stil gezeten. Onmiddellijk na de 10de Mei verzorgde zij de lucht dienst BristolLissabon met 6 vlieg tuigen. Vijf hiervan waren in het buitenland, toen de oorlog over ons land losbarstte en het zesde toestel, onder bevel van Parmentier, slaag de er in ons land te verlaten en een veilig heenkomen in Engeland te zoeken. Van Juli 1940 tot December 1945 hebben deze 6 toestellen 2926 vluchten gemaakt. Een ervan, een DC 4, onder commando van Te Pas, werd neergeschoten en niet meer teruggevonden. Onder de passagiers bevond zich de bekende filmacteur Leslie Howard. Na aankomst van het eerste K.L.M toestel op 4 Maart te Northolt zal voor deze gelegen heid een lunch worden gehouden in Hyde Park HoteL Na een kabinetszetting van acht uur heeft de regering-Franco een verklaring uitgegeven, die de bui tenlandse pogingen om de Spaanse regering omver te werpen afkeurt en categorisch mededeelt, dat Span je haar binnenlandse vrede tot elke prijs zal verdedigen. De verklaring beschrijft het sluiten van de vijfhon derd km. lange Franse grens als „zonder uitleg, gegrondheid of oor zaak" en beschuldigt de Franse regering van anti-Spaanse handelin gen en de verklaring maakt onder scheid tussen het Franse volk en het communistische convent, „dat be paalde bevelen volgt." Een tweede Spaans communiqué wijst de door „communisten ge- inspireerde smaadcampagne tegen Spanje onder de dekmantel van vals humanisme" af. Spanje weet, hoe de vreedzame politieke oplossingen, die van buiten af worden aanbevolen wankele bruggen zijn tot een communistische chaos; aangezien wij die eens heb- bij- meegemaakt, wenst Spanje zekerlijk niet in het anarchisme terug te vallen en zal haar binnen landse vrede tot elke prijs verde digen. In tegenstelling met geruchten, die voornamelijk in het Zuiden des lands de ronde doen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het niet in het voornemen ligt grutterswaren en andere producten, die sedert 1 Januari zonder bon verkrijgbaar zijn, binnenkort weer op bon te distri bueren.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1